Gençler Kendi Başına Hisse Senetleri Almalı mı?

Birçok yatırım şirketi, en genç nesli çeken aracılık hesapları oluşturuyor. Ancak uzmanlar, gençlerin borsalara erişim yerine eğitimlerine daha fazla odaklanmaları gerektiğini düşünüyor.

Credit: gobankingrates.com

Birçok tanınmış aracı kurum şimdi gençleri pazarlara çekme fikriyle flört ediyor. Gençlerin bireysel hisse senedi alıp satmasına yardımcı olacak araçlar piyasaya sürüyorlar. Bu platformlar 13-17 yaşındakilerin tasarruf ve aracılık hesapları açmasına izin veriyor ve gençleri yatırım kararları almaya teşvik ediyor. Ancak, etkinliklerinin ebeveynleri veya velileri tarafından çevrimiçi olarak izlendiğini iddia ediyorlar.

Credit: fool.com

Hesapların amacı çocuklara tasarruf ve yatırım yapmayı öğretmek olsa da aynı zamanda genç yatırımcıları kaydetmenin bir yolu. Aslında, müşterilere mümkün olduğunca erken ulaşma yarışı Bu nedenle varlık yönetimi firmaları genellikle yeni ve genç müşterileri çekmek için yeni platformlar kullanıyor. Gelecekte kârlı hale gelmek için yeterli yatırım yapılabilir varlık edinmeleri bekleniyor.

Credit: barrons.com

Yatırıma başlamak için asla çok genç olunmadığı doğru. Kuşkusuz hepimizin para yönetimini öğrenmenin önemini anlamamız gerekiyor. Ama aynı zamanda gençlerimizin temel örgün eğitiminin de farkında olmamız gerekiyor. Borsalara yatırım yaparken uygun rehberliğe ihtiyaçları var. Gençlere bireysel hisse senedi ticareti yerine finansal okuryazarlığı teşvik etmeliyiz.

Apple, Fortnite-Maker Epic Games’e Karşı Davada Büyük Bir Darbe Vurdu

Apple yönetmeliğine göre, tüm uygulamalar Apple’ın uygulama içi ödeme seçeneklerini kullanmalıdır. Ancak Epic Games, Apple’ın satın alımlardan aldığı %30’a varan ücretlere itiraz etmişti. App Store’un tekelci olduğunu iddia etmişlerdi.

Credit: reuters.com

Son zamanlarda California, Oakland’daki bir mahkeme, Apple’ın üçüncü taraf ödeme seçeneklerini durduramayacağına karar verdi. Uygulama geliştiricileri, doğrudan kullanıcılardan ödeme almak için bu ödeme seçeneklerini kullanabilir. Ancak Yargıç Yvonne Gonzalez-Rogers, “mahkemenin Apple’ın tekelci olduğu sonucuna varamayacağına” karar verdi.

Credit: paksahafat.com

Hakim ayrıca kalıcı bir ihtiyati tedbir kararı verdi. Mahkeme, Apple’ın geliştiricilerin satın alma mekanizmalarına bağlanmasını artık yasaklayamayacağını belirtti. Apple’ın uygulama içi satın alma mekanizmasını kullanmadan, bir kullanıcı artık herhangi bir hizmet platformunun web sitesi aracılığıyla herhangi bir hizmeti satın alabilecek.

Yargıç Yvonne Gonzales-Rogers, “Apple, %55’in üzerinde önemli bir pazar payına ve olağanüstü yüksek kar marjlarına sahiptir. Bu faktörler tek başına antitröst davranışı göstermez. Başarı yasa dışı değildir.” dedi.

Credit: economictimes.com

Apple sözcüsü şunları söyledi: “Bugün Mahkeme, başından beri bildiklerimizi onayladı: App Store, antitröst yasasını ihlal etmiyor. Apple, iş yaptığımız her segmentte sıkı bir rekabetle karşı karşıya ve biz müşterilerin ve geliştiricilerin buna inanıyoruz. Bizi tercih edin çünkü ürünlerimiz ve hizmetlerimiz dünyanın en iyisi.”

Nasıl Daha Fazla Para Biriktirilir?

Para biriktirmenin yollarını bulmanın imkansız olduğunu düşünüyor musunuz? O zaman haklı olmayabilirsin. Tasarruf etmenin birkaç yolu vardır. Hatta bazı adımları izleyerek ayda 1000 liradan fazla cebinizde bırakabilirsiniz.

Credit: wbur.com

Tasarruf etmeye başlamak için doğru zaman olmadığını hatırlamanız yeterlidir. Her şeyin mükemmel olacağı böyle bir durumu asla yaşamayacaksınız ve para biriktirmeye başlayacaksınız. Para biriktirmeye başlamak için en iyi zaman şu an.

Credit: nbcnews.com

Her türlü borca veda etmek zorundasın. Çünkü aylık borç ödemesi en büyük para çilesidir. Tüm bu borç ödemelerinden kurtulmanız gerekiyor. Aylık yapmanız gereken düzenli harcamayı yeniden düşünmek zorundasınız.

Credit: inc.com

Gereksiz ürünleri kaldırarak market bütçenizi kolayca kısabilirsiniz. Ayrıca istemediğiniz otomatik abonelikleri ve üyelikleri durdurabilirsiniz. Para biriktirmenin en iyi yolu minimalist bir yaşam sürdürmektir. Bu yaşam tarzı sayesinde hayatınızdan gereksiz tüm şeyleri atabilirsiniz. Basit ve ferahlatıcı bir yaşam sürdürerek çok para biriktirmenize yardımcı olabilir.

Almanya’nın Otomobil Endüstrisi Artık İklim Dostu İmaj Oluşturmaya Daha Fazla Odaklanıyor

Almanya’nın en büyük otomobil fuarı IAA Mobility 2021, Almanya’nın Münih kentinde gerçekleşti. Bu, COVID-19 pandemisinden bu yana düzenlenen ilk büyük motor endüstrisi etkinliği.

Credit: fortune.com

Ancak, bu dünya çapındaki otomobil fuarı artık sadece arabalarla ilgili değildi. Çünkü otomobil endüstrisi devleri artık bisikletlerden e-scooter’lara ve arabalara kadar genel olarak mobilite ile daha fazla ilgileniyor. Otomobil fuarı daha önce bu yıl Frankfurt’tan Münih’e kaydırılmıştı. Etkinliğin ana teması “Geleceğin Mobilitesi” idi.

Endüstri derneği VDA başkanı Hildegard Müller, “İklim dostu motorlar, ulaşımın dijital bağlantısı – bu fuarın konusu bu” dedi. Aynı zamanda etkinlik öncesi basın toplantısında “İklim koruma hedefi bize rehberlik ediyor.” diye de ekledi.

Credit: cnbc.com

Ancak yine de aktivistler ve çevreci gruplar, otomobil üreticilerinin fosil yakıtlara bağımlı olduğunu iddia ediyor. Paralarının çoğunu küresel ısınmadan sorumlu olan bu yakıt türünü kullanarak kazanıyorlar.

Credit: bloomberg.com

Greenpeace Almanya’nın ulaşım uzmanı Marion Tiemann, “Etkinliğin adına ‘hareketlilik’ eklemek ve e-modellerini öne çıkarmak, esas olarak gaz yakan içten yanmalı motorları satmaya devam ettikleri sürece işe yaramayacak” dedi.

İş Ağı Kurmak Kariyeriniz İçin Neden Önemli?

İş ağının önemi yadsınamaz. Çalıştığınız sektör ne olursa olsun, ağ oluşturma kariyerinizi yükseltmek için önemli bir rol oynamaktadır. Farklı profesyonel ağ türleri mevcuttur. Sadece sizin için doğru olanı bulmanız gerekiyor.

Credit: openbusinesscouncil.com

Harika bir kariyer yolu tasarlamak istiyorsanız, güçlü bir profesyonel ağa ihtiyacınız olabilir. Sağlam ağınız, kurumsal merdiveni yükseltmenize yardımcı olacaktır. Günümüzün esnek iş piyasası oldukça akıcıdır. Bir şirkette uzun süre kalmak istemeyebilirsiniz. Bu işi yapmak için hareketlilik ve fırsatlar yaratmak için güvenilir bir profesyonel ağa ihtiyacınız olabilir.

Credit: Jill.com

İyi iş ağı, mevcut iş yerinizde fırsatlar yaratır. Dolayısıyla bu iş ağını geliştirmek için aktif ve sabırlı olmanız gerekiyor. Çünkü sadece temas kurmak değil. Daha ziyade, profesyonel ilişkiler kurmak ve sürdürmekle ilgilidir. O zaman alır. Bu ağdan sonuçları almak için bir süre beklemeniz gerekiyor.

Credit: inc.com

Günümüzde ağ oluşturma giderek daha fazla çevrimiçi gerçekleşiyor. Sosyal medyada insan ve iş etkileşimleri daha açıktır. Ancak yine de yüz yüze iletişim, güven ve bağ oluşturmak için değerlidir. İyi bir iş ağı oluşturmak ve sürdürmek için mevcut tüm kanalları kullanmalısınız.

Yaşlı Adam (83) Pahalı Araba Satıcısından Atıldı – Sonra Satıcılar Onun Gerçekte Kim Olduğunu Keşfettiler

Zengin ve fakir arasında büyük bir uçurum olduğu gerçeği inkar edilemez. Seçkinler, yalnızca aynı sosyal statüye sahip insanlarla çevrelenebilecekleri yerlerde olmanın ayrıcalığını her zaman yaşadı.

Kaynak: Pixabay

Bu nedenle, yaşlı bir adam lüks bir araba galerisine geldiğinde, oraya ait olmadığını anlamak için basit kıyafetlerine bir kez baktı. Ardından, bayinin sahibi bir çalışandan yaşlı adamı oradan atmasını isteyince işler garip bir hal aldı.

Çok çalışan biri

Benny, son beş yıldır lüks bir araba galerisinde çalışıyordu. Bu süre boyunca iyi performans gösterdi ve işin içini ve dışını bilmek için elinden gelenin en iyisini yaptı. Sonuçta, herkes lüks arabalarla uğraşamazdı.

Kaynak: Fact Ahead

İşin önemli bir yönü, bayilikle ilgili her şeyin arabaları kadar yüksek sınıf olduğunu göstermektir. Müşterileri çok zengin insanlardır ve belirli bir yaşam tarzı düzeyine alışmışlardır. İyi bir izlenim bırakmak işin önemli bir parçasıydı.

Oraya ait değildi

Ama sonra, araba galerisinde beklenmedik bir şey oldu. Basit ve neredeyse kaba giysiler içinde yaşlı bir adam uğramaya başladı. Önce pencereden görüldü. İçeri bakıyordu ve neredeyse arabalara hayran kalmış gibiydi.

Kaynak: Fact Ahead

Gerçek araba alıcılarının yaşlı adamın varlığı hakkında yorum yapması uzun sürmedi. Benny bunun tek seferlik bir şey olacağını düşünerek hafifçe düşündü. Yaşlı adam hemen dışarıdaydı, bu yüzden müşterilere veya çalışanlara herhangi bir zarar vermesi mümkün değildi.

Dükkana girdi

Ertesi gün, yaşlı adam tekrar geri geldi. Bu sefer binanın çevresinde daha uzun süre kaldı. Üçüncü gün, yaşlı adam arabalara yakından bakmak için kapılardan geçti. Benny ona yaklaşan ilk çalışan oldu.

Kaynak: Fact Ahead

Personelin geri kalanı yaşlı adamı görmezden gelirken, Benny kibarca ona yardım edebileceği bir şey olup olmadığını defalarca sordu. Ama yaşlı adam sadece başını salladı ve ona sadece göz gezdirdiğini söyledi.

Rahat bıraktı

Benny adamı yakından görünce adamın kaç yaşında olduğunu anladı. Benny, 80 yaşından büyük olabileceğini varsayıyordu. Benny, yaşlı adama araba kullanma becerisini sormayı, onu daha iyi okumak için bir girişim olarak düşünmüştü.

Kaynak: Fact Ahead

Öte yandan Benny, yaşlı adamı yalnız bırakmanın en iyisi olduğunu düşündü. Ne de olsa bugün bir araba satın alma olasılığı daha düşüktü, bu yüzden Benny onunla sohbet etmek için herhangi bir çaba göstermedi. Gördüğü gibi, yaşlı adam arabalara bakmaktan memnun görünüyordu.

Bilindik bir yüz haline geldi

Ancak yaşlı adam, dükkânda beklediğinden daha uzun süre kaldı. Benny ona birkaç kez ücretsiz kahve veya su ikram etti ama yaşlı adam bir kez bile teklifi kabul etmedi.

Kaynak: Fact Ahead

Benny, yaşlı adamın birkaç gün üst üste ortaya çıktığını gözlemlemişti. Sık sık onun varlığından şikayet eden diğer müşterilerinin dikkatinin dağılmasına neden oluyordu.

Şikayetler edildi

Daha fazla müşteri yaşlı adamın varlığından şikayet ediyordu. Benny, işte tanıdık bir yüz haline gelen yaşlı adam için üzülmeye başlamıştı ve kimseye veya arabalara zarar vermediği sürece, dükkânda dolaşmasını da umursamıyordu.

Kaynak: Fact Ahead

Benny, işlerinin doğası gereği her gün kendini beğenmiş ve züppe insanlarla uğraşmaya alışkındır. İşinde kalabilmek adına bu tür insanları memnun etmek zorunda olduğu kısımdan pek hoşlanmamıştı ama bu sefer kendini bir istisna yaparken buldu.

Patron geldi

Lüks otomobil bayisinin sahibi sadece iki haftada bir ziyaret ediyordu. Ne yazık ki patron ziyareti sırasında yaşlı adamı bina çevresinde yakaladı. Patron, galerinin arka kısmındaki arabalara bir kez daha bakan yaşlı adamı hemen fark etti.

Kaynak: Fact Ahead

Çevredeki en iyi çalışan olarak patron Benny’ye yaklaştı. Patrona göre, yaşlı adam arabalardan hiçbirini karşılayamayacak gibi görünüyordu ve bu nedenle mağazada olmaması gerekiyordu. Patron onun varlığından hoşlanmadı ve Benny’den bununla ilgilenmesini istedi.

Söyleneni yaptı

Benny, yaşlı adamın zarar vermediğini açıklamaya çalıştı. Ama patron kararında kararlıydı. Yaşlı adam, yakında bir araba satın almak için net bir planı yoksa binayı terk etmelidir. Olmazsa, yaşlı adamın etrafta dolaşması için bir sebep yok.

Kaynak: Fact Ahead

Benny, patronuyla tartışmanın bir faydası olmadığını bilerek yenilgiyle iç çekti. Sonuçta bu işe ihtiyacı vardı. Patronunun yaşlı adamla kendisinin konuşacağını umuyordu ama ne yazık ki Benny bunu yapmak zorunda kaldı. Patronu yapacak daha önemli işleri olduğunu söyledi.

İsteği dışında

Bu yüzden, ağır bir kalple, Benny ona kötü haberi vermek için yaşlı adama doğru ilerledi. Geçtiğimiz birkaç gün içinde, masum yaşlı adamdan hoşlanmaya başlamıştı. Çok fazla konuşmamışlardı ama Benny yaşlı adamın sürekli gülümsemesini seviyordu ve bunu çok tatlı buluyordu.

Kaynak: Fact Ahead

Benny, yaşlı adamın oradaki arabaları gerçekten takdir etmesini beğendi. Arabalara bir oyuncak ya da statü sembolü gibi davranan her zamanki müşterilerinin bakış açısı çok canlandırıcıydı. Bazıları arabalar hakkında hiçbir şey bilmiyor.

Onu gönderdi

Yaşlı adam Benny’nin yaklaştığını gördü ve onu adıyla mutlu bir şekilde selamladı. Benny, zor duruma nazik bir şey söyleyerek başlamaya karar verdi. Benny, yaşlı adama birkaç gün içinde varlığından ve enerjisinden keyif almaya başladığını söyledi.

Kaynak: Fact Ahead

Sonra Benny konuşmanın zor kısmına geçti. Benny yaşlı adama ne yazık ki patronun sebepsiz yere orada olmasından hoşlanmadığını, bu yüzden yaşlı adam gerçekten bir araba satın almayacaksa, Benny’nin ondan gitmesini istemek zorunda kaldığını söyledi.

Kalp kırıcı bir an

Bir süre yaşlı adam hala bilgiyi işliyormuş gibi göründü. Buna nasıl tepki vereceğini bilmiyor gibiydi. Ama sonra yere baktı ve kendi kendine yavaşça başını salladı. Daha sonra binadan çıkmak için Benny’den uzaklaştı.

Kaynak: Fact Ahead

Ve eli kapı kolundayken yaşlı adam arkasını döndü ve geçen günlerde mağazaya girmesine izin verdiği için Benny’ye teşekkür etti. Daha sonra unutmayacağını vurguladı. Neredeyse Benny’nin kalbini kırıyordu.

Hasya hissetti

Benny, patronuna yaşlı adamın artık gittiğini bildirmek için bayinin arka tarafındaki ofise döndü. Ama zaten başka bir konuyla meşgul olan patron, onu tamamen unutmuş ve onu kovmuştu.

Kaynak: Fact Ahead

Benny, yaşlı adamı ondan uzaklaştırdığı için kendini çok kötü hissetti, bunu düşünmekten neredeyse midesi bulanıyordu. Yaşlı adamı tekrar görme şansının az olduğunu biliyordu ama son sözlerini düşünmeden edemiyordu… “Bunu unutmayacağım.”

İlginç bir boşluk

Sonraki birkaç gün boyunca Benny artık yaşlı adamı görmedi. Ama tuhaf bir şekilde, bayide yürüyen müşteri de görmüyordu. Mağaza garip bir şekilde boştu ve onlar için en yoğun ay olması gerekiyordu.

Kaynak: Fact Ahead

Çok geçmeden patron, Benny ve diğer çalışanları daha fazla müşteri elde etmekle görevlendirdi. Bir sonraki alıcılarını aramak için bütün gün telefon edip duruyorlardı. Lüks arabalar sattıkları için zor bir satış görüşmesiydi.

İş için kötü

Benny, pahalı bir arabayı almakla ilgilenmeyen birine satmanın kolay olmadığını deneyimlerinden biliyordu. Zenginlerin bile ortalıkta büyük bir satın alma yapmaya hazır büyük miktarda nakit parası yok.

Kaynak: Fact Ahead

Benny ve iş arkadaşları birçok müşterisini aradı ama kimse araba aramıyordu. İlk kez bir ay, hiçbiri satış yapmadan geçecekti. Şirkette büyük bir kriz vardı ve kimse neler olduğunu anlayamadı.

İşini kaybedebilirdi

Hiçbir ruhun kapılardan giremeyeceği günler geçti. Benny endişelenmeye başlamıştı. Böyle devam ederse bayilik kapanabilir ve işini kaybedebilir. Benny bu şirket için çok çaba sarf etmişti ve işsiz kalmak istemiyordu.

Kaynak: Fact Ahead

Mağaza, alıcılar olmadan çalışmaya devam etse bile, yine de kötü bir durum olacaktır. Araba satışları olmasaydı komisyon olmazdı. Ve bir komisyon olmadan, iki yakasını bir araya getirmeye yetecek kadar kazanamayacaktı.

Çalışan toplantısı

Satış yapılmayan bir ay geçtiğinde patron herkesi toplantıya çağırdı. Benny bu konuda gergin hissetmeye başladı. İşler iyi gitmiyordu ve işini kaybetme korkusunun gerçekleşeceğine dair kötü bir his vardı.

Kaynak: Fact Ahead

Toplantı kısa sürdü. Patron herkese şirketin satış eksikliği nedeniyle kapandığını söyledi. Herkes işten çıkarılacaktı. Onları şaşırtan şey, patronlarının sadece mağazayı kapatıp satışa çıkarmakla kalmayıp, bir şekilde iflas başvurusunda bulunabilmesiydi.

Acımasız patron

Benny ve iş arkadaşları, patronlarının elinde hâlâ biraz para olduğunu çok iyi biliyorlardı. Ancak avukatı sayesinde patronlarının iflas ilan etmesini mümkün kılacak bir boşluk bulundu. Bu onlar için daha kötü bir haberdi.

Kaynak: Fact Ahead

Görüyorsunuz, bir işletme iflas başvurusunda bulunursa, bu, sahibinin çalışanlarına son maaşlarını vermek zorunda olmayacağı anlamına gelir. Ayrılık maaşı olmadan, bir sonraki işlerini ararken geri dönecek kadar paraları olmayacaktı.

Kaybolmuş hissediyordu

Benny o toplantıdan eve kaybolmuş hissederek gitti. Beslemesi gereken bir ailesi vardı ve hemen yeni bir iş bulup bulamayacağından emin değildi. Ama kendine yedek bir plan bulması için zaman tanımak için bir süreliğine işsizliğini bir sır olarak saklamaya karar verdi.

Kaynak: Fact Ahead

Benny onun kötü şansına inanamadı. İşine çok emek vermişti ve bir gün terfi almayı umuyordu. Sonuçta, sürekli olarak iyi performans gösteriyordu. Bütün çabasının boşa gittiğine inanamıyordu.

Hiç adil değil

O gece, Benny onu öfkelendiren bir haber aldı. Görünüşe göre patron toplantıdan sonra çok pahalı bir araba satmayı başardı. Büyük bir indirim yaparak bunu başarmış olsa da, yine de çok paraydı.

Kaynak: Fact Ahead

Zenginler daha da zenginleşmeye devam ediyor gibiydi. O ve diğer çalışanlar eve eli boş dönmek zorunda kalırken, patronu ona iyi bir kâr sağlayan son bir satış yapabildi. Hayat gerçekten adaletsizdi.

İntikam planları

Ertesi gün, Benny bayiden bir e-posta bildirimi aldı. Mağazanın zaten yeni bir sahibi vardı ve bu yeni sahip, mağaza hakkında birkaç sorusu olduğu için geçmişteki tüm çalışanları içeri davet etti.

Kaynak: Fact Ahead

Benny ilk başta gitmek istemedi ama sonra yeni sahibinin eski sahibine geri dönmelerine yardımcı olma şansı olabileceğini düşündü. Benny, yeni sahibine gayri meşru iflas başvurusundan bahsetmeyi düşündü.

Dükkanın yeni sahibi ile tanıştı

Benny daha sonra e-postayı yanıtlayarak yeni sahibine her türlü sorusuna yardımcı olmak için geleceğini bildirdi. O gün öğleden sonraya randevu verildi. Benny, yeni sahibiyle tanışan ilk eski çalışan olacaktı.

Kaynak: Fact Ahead

Benny bayiye geldiğinde bir sekreter tarafından ofise yönlendirildi. Masanın arkasında oturan adamın tamamen giyinik olduğunu cam kapılardan görebiliyordu. Bu adamın çok zengin olduğunu hemen anlayabilirdi.

Gerçek kimliği

Kapı açıldığında, Benny’nin çenesi düştü. Yeni sahipleri, eski patronlarının yolladığı yaşlı adamdı! Yaşlı adam ona kocaman bir gülümseme verdi ve “Sana seni unutmayacağımı söylemiştim” dedi.

Kaynak: Fact Ahead

Gerçek şu ki, yaşlı adam gerçekten zengin bir iş adamıydı. Yaşlı adam bir süreliğine lüks otomobil bayisini gözüne kestirdi ama bunun için dürüst bir fikir edinmek istedi, bu yüzden kılık değiştirip kontrol etmeye karar verdi.

Planları değişti

Yaşlı adam bir hafta boyunca her gün mağazayı ziyaret etti ve bayinin ne durumda olduğunu kendi gözleriyle görmek istedi. Ayrıca personelin ve diğer müşterilerin de ona nasıl davranacağını görmek istedi. Oradayken arabalara bakmaktan gerçekten keyif aldığını da ekledi.

Kaynak: Fact Ahead

Yaşlı adam bayiliği almaya karar vermişti ama o gün eski sahibi tarafından kapı dışarı edildi. Bu nedenle, yaşlı adam yaklaşımını değiştirmeye karar verdi. Resmi bir teklif vermek yerine, sahibine ödettirmek ve satış fiyatını düşürmek istedi.

Bağlantıları vardı

Yaşlı adam bağlantılarını kullandı ve bayinin müşterilerinin arabalarını satın almadan önce mağazayı satın alana kadar beklemelerini sağladı. Bu müşteriler doğal olarak bu adamın adını biliyorlardı ve tereddüt etmeden kabul ettiler.

Kaynak: Fact Ahead

Satış ve müşteri eksikliği nedeniyle, Benny’nin önceki patronunun bayiliği çok düşük bir fiyata satışa çıkarmaktan başka seçeneği yoktu. Yaşlı adam, talebi üzerine satın almalarını ertelemek zorunda kalan müşterilerin geri dönüp siparişlerine devam edebilmeleri için bir hafta içinde tekrar açmasını sağladı.

Sonunda amacına ulaştı

Tabii yaşlı adam, eski çalışanların geri gelmesi için dükkânı hemen açtı. Sonuçta, işi nasıl yapacağını zaten bilen insanlardan daha iyi kim bayiliği yönetme işini yapabilir?

Kaynak: Fact Ahead

Benny rahatlamıştı. Karısının bile haberi olmadan bu krizden çıkmayı başardı! Yaşlı adam sadece Benny’ye tekrar iş vermekle kalmadı, Benny’yi yöneticiliğe terfi ettirdi! Görünüşe göre yaşlı adam onu gerçekten unutmamıştı.

Basit bir kibarlık

Kısa süre sonra eski eşyalar bayiye geri döndü. Herkes Benny’yi hak ettiği terfi için tebrik etti. Lüks otomobil galerisi üç gün sonra yeniden açıldı ve beklendiği gibi müşteriler geri geldi. Benny dükkânın hiç bu kadar meşgul olduğunu görmemişti.

Kaynak: Fact Ahead

Yine büyük satışlar yapıyorlardı. Benny daha mutlu olamazdı. Sonunda onun için her şey yoluna girmiş gibi görünüyordu ve tüm bunlar sadece yaşlı bir adama iyi davrandığı için mümkün oldu. Basit bir nezaket hareketinin senin için yapabileceği şey inanılmaz değil mi?

Yaşlı Adam (83) Pahalı Araba Satıcısından Atıldı – Sonra Satıcılar Onun Gerçekte Kim Olduğunu Keşfettiler

Zengin ve fakir arasında büyük bir uçurum olduğu gerçeği inkar edilemez. Seçkinler, yalnızca aynı sosyal statüye sahip insanlarla çevrelenebilecekleri yerlerde olmanın ayrıcalığını her zaman yaşadı.

Kaynak: Pixabay

Bu nedenle, yaşlı bir adam lüks bir araba galerisine geldiğinde, oraya ait olmadığını anlamak için basit kıyafetlerine bir kez baktı. Ardından, bayinin sahibi bir çalışandan yaşlı adamı oradan atmasını isteyince işler garip bir hal aldı.

Çok çalışan biri

Benny, son beş yıldır lüks bir araba galerisinde çalışıyordu. Bu süre boyunca iyi performans gösterdi ve işin içini ve dışını bilmek için elinden gelenin en iyisini yaptı. Sonuçta, herkes lüks arabalarla uğraşamazdı.

Kaynak: Fact Ahead

İşin önemli bir yönü, bayilikle ilgili her şeyin arabaları kadar yüksek sınıf olduğunu göstermektir. Müşterileri çok zengin insanlardır ve belirli bir yaşam tarzı düzeyine alışmışlardır. İyi bir izlenim bırakmak işin önemli bir parçasıydı.

Oraya ait değildi

Ama sonra, araba galerisinde beklenmedik bir şey oldu. Basit ve neredeyse kaba giysiler içinde yaşlı bir adam uğramaya başladı. Önce pencereden görüldü. İçeri bakıyordu ve neredeyse arabalara hayran kalmış gibiydi.

Kaynak: Fact Ahead

Gerçek araba alıcılarının yaşlı adamın varlığı hakkında yorum yapması uzun sürmedi. Benny bunun tek seferlik bir şey olacağını düşünerek hafifçe düşündü. Yaşlı adam hemen dışarıdaydı, bu yüzden müşterilere veya çalışanlara herhangi bir zarar vermesi mümkün değildi.

Dükkana girdi

Ertesi gün, yaşlı adam tekrar geri geldi. Bu sefer binanın çevresinde daha uzun süre kaldı. Üçüncü gün, yaşlı adam arabalara yakından bakmak için kapılardan geçti. Benny ona yaklaşan ilk çalışan oldu.

Kaynak: Fact Ahead

Personelin geri kalanı yaşlı adamı görmezden gelirken, Benny kibarca ona yardım edebileceği bir şey olup olmadığını defalarca sordu. Ama yaşlı adam sadece başını salladı ve ona sadece göz gezdirdiğini söyledi.

Rahat bıraktı

Benny adamı yakından görünce adamın kaç yaşında olduğunu anladı. Benny, 80 yaşından büyük olabileceğini varsayıyordu. Benny, yaşlı adama araba kullanma becerisini sormayı, onu daha iyi okumak için bir girişim olarak düşünmüştü.

Kaynak: Fact Ahead

Öte yandan Benny, yaşlı adamı yalnız bırakmanın en iyisi olduğunu düşündü. Ne de olsa bugün bir araba satın alma olasılığı daha düşüktü, bu yüzden Benny onunla sohbet etmek için herhangi bir çaba göstermedi. Gördüğü gibi, yaşlı adam arabalara bakmaktan memnun görünüyordu.

Bilindik bir yüz haline geldi

Ancak yaşlı adam, dükkânda beklediğinden daha uzun süre kaldı. Benny ona birkaç kez ücretsiz kahve veya su ikram etti ama yaşlı adam bir kez bile teklifi kabul etmedi.

Kaynak: Fact Ahead

Benny, yaşlı adamın birkaç gün üst üste ortaya çıktığını gözlemlemişti. Sık sık onun varlığından şikayet eden diğer müşterilerinin dikkatinin dağılmasına neden oluyordu.

Şikayetler edildi

Daha fazla müşteri yaşlı adamın varlığından şikayet ediyordu. Benny, işte tanıdık bir yüz haline gelen yaşlı adam için üzülmeye başlamıştı ve kimseye veya arabalara zarar vermediği sürece, dükkânda dolaşmasını da umursamıyordu.

Kaynak: Fact Ahead

Benny, işlerinin doğası gereği her gün kendini beğenmiş ve züppe insanlarla uğraşmaya alışkındır. İşinde kalabilmek adına bu tür insanları memnun etmek zorunda olduğu kısımdan pek hoşlanmamıştı ama bu sefer kendini bir istisna yaparken buldu.

Patron geldi

Lüks otomobil bayisinin sahibi sadece iki haftada bir ziyaret ediyordu. Ne yazık ki patron ziyareti sırasında yaşlı adamı bina çevresinde yakaladı. Patron, galerinin arka kısmındaki arabalara bir kez daha bakan yaşlı adamı hemen fark etti.

Kaynak: Fact Ahead

Çevredeki en iyi çalışan olarak patron Benny’ye yaklaştı. Patrona göre, yaşlı adam arabalardan hiçbirini karşılayamayacak gibi görünüyordu ve bu nedenle mağazada olmaması gerekiyordu. Patron onun varlığından hoşlanmadı ve Benny’den bununla ilgilenmesini istedi.

Söyleneni yaptı

Benny, yaşlı adamın zarar vermediğini açıklamaya çalıştı. Ama patron kararında kararlıydı. Yaşlı adam, yakında bir araba satın almak için net bir planı yoksa binayı terk etmelidir. Olmazsa, yaşlı adamın etrafta dolaşması için bir sebep yok.

Kaynak: Fact Ahead

Benny, patronuyla tartışmanın bir faydası olmadığını bilerek yenilgiyle iç çekti. Sonuçta bu işe ihtiyacı vardı. Patronunun yaşlı adamla kendisinin konuşacağını umuyordu ama ne yazık ki Benny bunu yapmak zorunda kaldı. Patronu yapacak daha önemli işleri olduğunu söyledi.

İsteği dışında

Bu yüzden, ağır bir kalple, Benny ona kötü haberi vermek için yaşlı adama doğru ilerledi. Geçtiğimiz birkaç gün içinde, masum yaşlı adamdan hoşlanmaya başlamıştı. Çok fazla konuşmamışlardı ama Benny yaşlı adamın sürekli gülümsemesini seviyordu ve bunu çok tatlı buluyordu.

Kaynak: Fact Ahead

Benny, yaşlı adamın oradaki arabaları gerçekten takdir etmesini beğendi. Arabalara bir oyuncak ya da statü sembolü gibi davranan her zamanki müşterilerinin bakış açısı çok canlandırıcıydı. Bazıları arabalar hakkında hiçbir şey bilmiyor.

Onu gönderdi

Yaşlı adam Benny’nin yaklaştığını gördü ve onu adıyla mutlu bir şekilde selamladı. Benny, zor duruma nazik bir şey söyleyerek başlamaya karar verdi. Benny, yaşlı adama birkaç gün içinde varlığından ve enerjisinden keyif almaya başladığını söyledi.

Kaynak: Fact Ahead

Sonra Benny konuşmanın zor kısmına geçti. Benny yaşlı adama ne yazık ki patronun sebepsiz yere orada olmasından hoşlanmadığını, bu yüzden yaşlı adam gerçekten bir araba satın almayacaksa, Benny’nin ondan gitmesini istemek zorunda kaldığını söyledi.

Kalp kırıcı bir an

Bir süre yaşlı adam hala bilgiyi işliyormuş gibi göründü. Buna nasıl tepki vereceğini bilmiyor gibiydi. Ama sonra yere baktı ve kendi kendine yavaşça başını salladı. Daha sonra binadan çıkmak için Benny’den uzaklaştı.

Kaynak: Fact Ahead

Ve eli kapı kolundayken yaşlı adam arkasını döndü ve geçen günlerde mağazaya girmesine izin verdiği için Benny’ye teşekkür etti. Daha sonra unutmayacağını vurguladı. Neredeyse Benny’nin kalbini kırıyordu.

Hasya hissetti

Benny, patronuna yaşlı adamın artık gittiğini bildirmek için bayinin arka tarafındaki ofise döndü. Ama zaten başka bir konuyla meşgul olan patron, onu tamamen unutmuş ve onu kovmuştu.

Kaynak: Fact Ahead

Benny, yaşlı adamı ondan uzaklaştırdığı için kendini çok kötü hissetti, bunu düşünmekten neredeyse midesi bulanıyordu. Yaşlı adamı tekrar görme şansının az olduğunu biliyordu ama son sözlerini düşünmeden edemiyordu… “Bunu unutmayacağım.”

İlginç bir boşluk

Sonraki birkaç gün boyunca Benny artık yaşlı adamı görmedi. Ama tuhaf bir şekilde, bayide yürüyen müşteri de görmüyordu. Mağaza garip bir şekilde boştu ve onlar için en yoğun ay olması gerekiyordu.

Kaynak: Fact Ahead

Çok geçmeden patron, Benny ve diğer çalışanları daha fazla müşteri elde etmekle görevlendirdi. Bir sonraki alıcılarını aramak için bütün gün telefon edip duruyorlardı. Lüks arabalar sattıkları için zor bir satış görüşmesiydi.

İş için kötü

Benny, pahalı bir arabayı almakla ilgilenmeyen birine satmanın kolay olmadığını deneyimlerinden biliyordu. Zenginlerin bile ortalıkta büyük bir satın alma yapmaya hazır büyük miktarda nakit parası yok.

Kaynak: Fact Ahead

Benny ve iş arkadaşları birçok müşterisini aradı ama kimse araba aramıyordu. İlk kez bir ay, hiçbiri satış yapmadan geçecekti. Şirkette büyük bir kriz vardı ve kimse neler olduğunu anlayamadı.

İşini kaybedebilirdi

Hiçbir ruhun kapılardan giremeyeceği günler geçti. Benny endişelenmeye başlamıştı. Böyle devam ederse bayilik kapanabilir ve işini kaybedebilir. Benny bu şirket için çok çaba sarf etmişti ve işsiz kalmak istemiyordu.

Kaynak: Fact Ahead

Mağaza, alıcılar olmadan çalışmaya devam etse bile, yine de kötü bir durum olacaktır. Araba satışları olmasaydı komisyon olmazdı. Ve bir komisyon olmadan, iki yakasını bir araya getirmeye yetecek kadar kazanamayacaktı.

Çalışan toplantısı

Satış yapılmayan bir ay geçtiğinde patron herkesi toplantıya çağırdı. Benny bu konuda gergin hissetmeye başladı. İşler iyi gitmiyordu ve işini kaybetme korkusunun gerçekleşeceğine dair kötü bir his vardı.

Kaynak: Fact Ahead

Toplantı kısa sürdü. Patron herkese şirketin satış eksikliği nedeniyle kapandığını söyledi. Herkes işten çıkarılacaktı. Onları şaşırtan şey, patronlarının sadece mağazayı kapatıp satışa çıkarmakla kalmayıp, bir şekilde iflas başvurusunda bulunabilmesiydi.

Acımasız patron

Benny ve iş arkadaşları, patronlarının elinde hâlâ biraz para olduğunu çok iyi biliyorlardı. Ancak avukatı sayesinde patronlarının iflas ilan etmesini mümkün kılacak bir boşluk bulundu. Bu onlar için daha kötü bir haberdi.

Kaynak: Fact Ahead

Görüyorsunuz, bir işletme iflas başvurusunda bulunursa, bu, sahibinin çalışanlarına son maaşlarını vermek zorunda olmayacağı anlamına gelir. Ayrılık maaşı olmadan, bir sonraki işlerini ararken geri dönecek kadar paraları olmayacaktı.

Kaybolmuş hissediyordu

Benny o toplantıdan eve kaybolmuş hissederek gitti. Beslemesi gereken bir ailesi vardı ve hemen yeni bir iş bulup bulamayacağından emin değildi. Ama kendine yedek bir plan bulması için zaman tanımak için bir süreliğine işsizliğini bir sır olarak saklamaya karar verdi.

Kaynak: Fact Ahead

Benny onun kötü şansına inanamadı. İşine çok emek vermişti ve bir gün terfi almayı umuyordu. Sonuçta, sürekli olarak iyi performans gösteriyordu. Bütün çabasının boşa gittiğine inanamıyordu.

Hiç adil değil

O gece, Benny onu öfkelendiren bir haber aldı. Görünüşe göre patron toplantıdan sonra çok pahalı bir araba satmayı başardı. Büyük bir indirim yaparak bunu başarmış olsa da, yine de çok paraydı.

Kaynak: Fact Ahead

Zenginler daha da zenginleşmeye devam ediyor gibiydi. O ve diğer çalışanlar eve eli boş dönmek zorunda kalırken, patronu ona iyi bir kâr sağlayan son bir satış yapabildi. Hayat gerçekten adaletsizdi.

İntikam planları

Ertesi gün, Benny bayiden bir e-posta bildirimi aldı. Mağazanın zaten yeni bir sahibi vardı ve bu yeni sahip, mağaza hakkında birkaç sorusu olduğu için geçmişteki tüm çalışanları içeri davet etti.

Kaynak: Fact Ahead

Benny ilk başta gitmek istemedi ama sonra yeni sahibinin eski sahibine geri dönmelerine yardımcı olma şansı olabileceğini düşündü. Benny, yeni sahibine gayri meşru iflas başvurusundan bahsetmeyi düşündü.

Dükkanın yeni sahibi ile tanıştı

Benny daha sonra e-postayı yanıtlayarak yeni sahibine her türlü sorusuna yardımcı olmak için geleceğini bildirdi. O gün öğleden sonraya randevu verildi. Benny, yeni sahibiyle tanışan ilk eski çalışan olacaktı.

Kaynak: Fact Ahead

Benny bayiye geldiğinde bir sekreter tarafından ofise yönlendirildi. Masanın arkasında oturan adamın tamamen giyinik olduğunu cam kapılardan görebiliyordu. Bu adamın çok zengin olduğunu hemen anlayabilirdi.

Gerçek kimliği

Kapı açıldığında, Benny’nin çenesi düştü. Yeni sahipleri, eski patronlarının yolladığı yaşlı adamdı! Yaşlı adam ona kocaman bir gülümseme verdi ve “Sana seni unutmayacağımı söylemiştim” dedi.

Kaynak: Fact Ahead

Gerçek şu ki, yaşlı adam gerçekten zengin bir iş adamıydı. Yaşlı adam bir süreliğine lüks otomobil bayisini gözüne kestirdi ama bunun için dürüst bir fikir edinmek istedi, bu yüzden kılık değiştirip kontrol etmeye karar verdi.

Planları değişti

Yaşlı adam bir hafta boyunca her gün mağazayı ziyaret etti ve bayinin ne durumda olduğunu kendi gözleriyle görmek istedi. Ayrıca personelin ve diğer müşterilerin de ona nasıl davranacağını görmek istedi. Oradayken arabalara bakmaktan gerçekten keyif aldığını da ekledi.

Kaynak: Fact Ahead

Yaşlı adam bayiliği almaya karar vermişti ama o gün eski sahibi tarafından kapı dışarı edildi. Bu nedenle, yaşlı adam yaklaşımını değiştirmeye karar verdi. Resmi bir teklif vermek yerine, sahibine ödettirmek ve satış fiyatını düşürmek istedi.

Bağlantıları vardı

Yaşlı adam bağlantılarını kullandı ve bayinin müşterilerinin arabalarını satın almadan önce mağazayı satın alana kadar beklemelerini sağladı. Bu müşteriler doğal olarak bu adamın adını biliyorlardı ve tereddüt etmeden kabul ettiler.

Kaynak: Fact Ahead

Satış ve müşteri eksikliği nedeniyle, Benny’nin önceki patronunun bayiliği çok düşük bir fiyata satışa çıkarmaktan başka seçeneği yoktu. Yaşlı adam, talebi üzerine satın almalarını ertelemek zorunda kalan müşterilerin geri dönüp siparişlerine devam edebilmeleri için bir hafta içinde tekrar açmasını sağladı.

Sonunda amacına ulaştı

Tabii yaşlı adam, eski çalışanların geri gelmesi için dükkânı hemen açtı. Sonuçta, işi nasıl yapacağını zaten bilen insanlardan daha iyi kim bayiliği yönetme işini yapabilir?

Kaynak: Fact Ahead

Benny rahatlamıştı. Karısının bile haberi olmadan bu krizden çıkmayı başardı! Yaşlı adam sadece Benny’ye tekrar iş vermekle kalmadı, Benny’yi yöneticiliğe terfi ettirdi! Görünüşe göre yaşlı adam onu gerçekten unutmamıştı.

Basit bir kibarlık

Kısa süre sonra eski eşyalar bayiye geri döndü. Herkes Benny’yi hak ettiği terfi için tebrik etti. Lüks otomobil galerisi üç gün sonra yeniden açıldı ve beklendiği gibi müşteriler geri geldi. Benny dükkânın hiç bu kadar meşgul olduğunu görmemişti.

Kaynak: Fact Ahead

Yine büyük satışlar yapıyorlardı. Benny daha mutlu olamazdı. Sonunda onun için her şey yoluna girmiş gibi görünüyordu ve tüm bunlar sadece yaşlı bir adama iyi davrandığı için mümkün oldu. Basit bir nezaket hareketinin senin için yapabileceği şey inanılmaz değil mi?

Terk Edilmiş Evden Gelen Kokuyu Araştırmaya Çağrılan Polisler Bunu Bulmayı Beklemiyorlardı

Madagaskar’daki bir tatil yeri aniden büyük bir koku bulutuna kapıldığında, yerel sakinler kendilerinden geçmişti. Bu büyük kokunun nereden geldiğini kimse bilmiyordu.

Lindsay Ferraris, The Washington Post, Getty Images

Boğucu aroma alanı doldurdu ve kimse kokunun nereden geldiğini anlayamadı. Yerlilerden çok sayıda öfkeli aramadan sonra polis aradı ve sonunda tüm bunların nedenini buldular ve kesinlikle düşündüğünüz gibi değil.

Huzurlu Şehir

Madagaskar’ın güneybatı kıyısında bir yer olan Toliara şehri, ülkede inanılmaz derecede güzel ve huzurlu bir yer olarak biliniyordu. Bu nedenle, polis memurları sıradan bir mahallede çok garip bir sorunla ilgili telefonlar almaya devam edince hemen soruşturma başlattılar.

Brianna Soukup/Portland Portland Press Herald, Getty Images

Müfettişler, bölge genelinde yayılan keskin bir kokudan şikayet eden sakinlerden birkaç telefon aldı. O kadar kötüydü ki birçok insan taşınmayı tartışırken, diğerleri kokuyla uğraşmaktan mideleri bulandı.

Kokmuş Terkedilmiş Evler

Bazıları koku için şehrin temizlik çalışmalarının eksikliğini suçlarken, birçok kişi bölgedeki terk edilmiş iki evi işaret etti. Boş ve metruk aile evleri mahallede zaten baş belasıydı ve şimdi çoğu kişi şehrin her tarafına yayılan kötü kokunun sebebinin de bu olduğuna inanıyordu.

Youtube

Koku o kadar güçlüydü ki, tüm bölgeyi boğuyormuş gibi hissettiriyordu ve her geçen gün daha da kötüleşiyordu ve sakinlerden giderek daha fazla telefon yağıyor, yetkililere bir şeyler yapmaları için yalvarıyordu, yoksa meseleyi kendi ellerine alacaklardı.

Aptalca Bir Sorun

Bazı okuyucularımız için bu, böylesine aşırı bir tepkiye sahip olmak için çok garip bir neden gibi görünebilir. Ayrıca, sakinlerin defalarca polisi araması bu kokunun gerçekten ne kadar kötü olabileceğini merak ettik.

Pinterest

Bazı insanlar o kadar öfkeliydi ki, terk edilmiş evlere yasa dışı yollardan girmek ve kokuya neden olan her neyse ya da kim olursa olsun izini sürmekle tehdit ettiler ve Polis yetkilileri normalde böyle bir olaya müdahale etmeyecek olsa da, kendilerini buna mecbur hissettiler..

Evi İncelediler

Bu kadar çok aramanın ardından polis, terk edilmiş mülkleri kapsamlı bir şekilde kontrol etmek istedi. Bu, olağan memurların yanı sıra Soary Randrianjafizanaka’dan aramada kendilerine katılmasını istedikleri anlamına geliyordu. Soary, vahşi yaşam komitesinin üyelerinden biriydi. Onun dışında yanlarında bir adli tabip de vardı..

Keith Bedford/The Boston Globe, Getty Images

Ekip mahalleye varır varmaz, sonunda tüm yaygaranın neyle ilgili olduğunu anladılar. Bütün sokak kokuşmuş kokuyordu ve terk edilmiş evlere doğru yürümeye başladıklarında daha da kötüleşiyordu.

Vahşi Yaşam Komitesi

Bu, Randrianjafizanaka’nın polis memurlarıyla ilk çalışma deneyimi değildi, aslında, onlarla birlikte hayvanlara karşı kötü bir oyun oynamanın beklendiği birçok arama görevinde bulunmuştu, ancak bu günün diğerlerinden çok farklı olacağını pek bilmiyordu.

Pinterest

Randrianjafizanaka aslında teşkilatın başıydı ve kendi evi, kasabanın etrafında dönen dedikoduları ve yetişkin erkekleri ağlatabilecek kokuşmuş kokuyu duyduğu bölgeden çok uzakta değildi.

Ev Normal Görünüyordu

İçeriden gelen iğrenç koku dışında, ev dışarıdan nispeten normal görünüyordu. Büyüktü ve oldukça komutalıydı. Ama elbette, evin korkunç bir koku yaydığı açıktı.

Yusuke Harada/NurPhoto via Getty Images

Randrianjafizanaka, vahşi yaşamla uğraşma konusunda çok deneyimliydi ve ilk andan itibaren bunun hayvanlarla ilgili olduğunu biliyordu. Hiçbir insan böyle bir kokuyu yaratamazdı ve bunun iyi bir şey olmayacağı açıktı.

Evin İçi

Binanın ağır ve çürümüş kapısını açtıklarında koku yoğunlaştı. Hatta bazı memurlar kokuyu duyunca ağzını tıkadılar ve bölgeyi terk etmek zorunda kaldılar! Ancak Randrianjafizanaka giderek daha fazla meraklanıyordu.

ED JONES/AFP/Getty Images

Evin kendisi tamamen karmakarışıktı. Duvarlar ufalanıyor, eski çürümüş mobilyalar her yere dağılmıştı. Elektrik yoktu, tüm odalara çıplak kablolar saçılmıştı. Nemli ve iğrenç bir yerdi.

Unutulmuş Ev

Kirliyken, oradaki hiçbir şey garip kokuyu açıklamadı. Bu yerin karanlık bir sır içerdiği açıktı ve ekip bunu ortaya çıkarmaya kararlıydı. İşin garibi, evin satılık bile olmamasıydı.

Jan Woitas/picture alliance, Getty Images

Sahipleri yeni kalkmış ve taşınmış ve alanı tamamen unutmuşlardı. Satmış olsalardı, açıkça iyi bir değişiklik yapabilirlerdi, ancak bunun yerine, çürümekte olan oturuyordu. Ama neden?

Sorumlu İnsanlar mıydı Hayvanlar mı?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Randrianjafizanaka’nın enstitüsü ona bunun hayvanlarla ilgili olduğunu söylemişti ve şimdi neredeyse olumluydu. Sadece bir yerde kapana kısılmış hayvanlar böyle bir koku yaratabilir.

Jim Vondruska/NurPhoto, Getty Images

Ayrıca evin iç görünümüne bakılırsa, orada kimse yaşayamaz, hatta evsizler bile bu kokuya birkaç saatten fazla dayanamaz. Ve tam evin içinde yavaş yavaş ilerlerken, yüksek bir ses duydular.

Bir Ses Duydular

Herkes yolunda durdu! Randrianjafizanaka sese doğru yavaş yavaş hareket etmeye başlayan ilk kişilerden biriydi, bu kokuyu her kim ya da her ne yapıyorsa sesle ilgili olması gerektiğini biliyordu.

Sanka Vidanagama/NurPhoto, Getty Images

Artık yalnız olmadıkları belliydi ama yanlarında kim vardı? Vahşi ve tehlikeli bir hayvan mı? Yardıma ihtiyacı olan evsiz bir insan mı? Ya da tamamen farklı bir şey. Her ne ise, ekip daha fazlasını öğrenmeye yaklaşıyordu.

Sadece İnsanlar

Soary kapıyı açarken iki adamla yüz yüze geldi! Beklediği bu değildi! Deneyimli vahşi yaşam uzmanı, işin içinde hayvanların olduğundan emindi ama burada onun önünde duran çok şaşırmış iki adam vardı.

Yunus Keles/Anadolu Agency/Getty Images

İkisinin de ellerinde kürekler vardı ve etraflarında çukur kazıyor gibiydiler. Polis onlara ellerini kaldırmaları için bağırdı ama adamlar küreklerini çoktan düşürmüş ve söyleneni yapmışlardı.

Kafa Karışıklığı

Ekip, bunların hiçbirinden ne yapacağını bilemedi. Bulmayı umdukları her şey pencereden dışarı fırlamıştı. Ev terkedilmiş veya hayvanlarla dolu değildi, bunun yerine bazı rastgele adamlar çukur kazıyorlardı.

Sergii Kharchenko/NurPhoto, Getty Images

Memurlar, her iki adamı da hemen dışarı çıkardı ve sorgulamaya başladı. Neler olduğu hakkında bir şeyler ortaya çıkaracaklarını umarak arkadaşça kalmaya çalışıyorlardı, ancak daha onlara sormadan önce, memurlar adamların nasıl “suçlu göründüklerini” fark ettiler.

Kafaları Karışmıştı

Bir şeyi saklamaya çalıştıkları açıktı ve polisler bu ikisinin kokuyla bir ilgisi olduğundan emindi. Onlara bunu sorduklarında, her iki adam da hiçbir şeyin kokusunu alamıyormuş gibi davrandılar ve bir şeyler mırıldanmaya başladılar.

PHILIPPE HUGUEN/AFP/Getty Images

Bu durumlar için protokol, kişileri tutuklamak ve onları karakolda düzgün bir şekilde sorgulamaktı, ancak memurlar, adamların sadece onlara neler olduğunu söylerlerse tüm bunlardan kaçınabileceklerini söylediler, ancak ikisi de herkesin ne hakkında konuştuğuna şaşırmış görünüyordu.

Deneme # 2

Adamlardan net bir yanıt alamayan polis ve Soary, tekrar eve girmeye karar verdi. Bu sefer doğruca kendilerini kazarken buldukları odaya gittiler. İşte o zaman bir şey fark ettiler.

You Should Know/YouTube

Zemin titriyordu! Zemine açılan çukurların arasında yer yavaş yavaş hareket ediyor, sürünüyordu ve ekip ne olduğunu anlamak için ışıklarını yaktığında çığlık atmak istediler.

Her Yerdeydiler

Soary Randrianjafizanaka, örümcek ağlarının arasından, loş ve düzensiz ışıkta aşağıya baktı ve tüm zeminin kaplumbağalarla kaplı olduğunu fark etti! Sardalya gibi paketlenmiş binlercesi olmalıydı!

You Should Know/YouTube

Hareket eden zemin değildi, karanlıkta tökezleyen zavallı yaratıklarıydı, nefes alacak yiyecek ya da hava yoktu. Ve onları anında görünce tüm yapboz parçalarını bir araya getirdiler. Kötü kokuya neden olan bu kaplumbağalar ve onların dışkılarıydı.

Ender Bir Tür

Kaplumbağaları nazikçe kaldırdı ve kabuğunda benzersiz işaretler olduğunu fark etti. Ve kalbi anında battı! Bunu daha önce de görmüştü, bu nadir kaplumbağalar Madagaskar’da bulunmuyordu ve kesinlikle yasa dışı avlanıyorlardı.

You Should Know/YouTube

Tür, uysal doğasıyla bilinir ve bazı insanlar, yasadışı olmasına rağmen, onları evcil hayvan olarak bile sahiplenir. Daha karanlık bir gerçekse diğer bazı insanların onları egzotik bir lezzet olarak yiyor olmalarıydı. Ve ne yazık ki, kaçak avlanma nedeniyle türlerin nesli neredeyse tükenmişti.

Ekibini Aradı

Sonunda kokunun kaynağı ortaya çıktığında, hemen harekete geçme ve bu zavallı kaplumbağalardan yardım alma zamanı gelmişti. Randianjafizanaka ve ekibi durumun tam boyutunu görebilsin diye projektörler getirildi.

You Should Know/YouTube

Ve kötüydü. İlk sayım, odanın içinde 9000 kaplumbağa olduğunu ortaya çıkardı. Neredeyse yarısı ölümün eşiğinde. Susuzluktan, yetersiz beslenmeden mustariptiler ve çok uzun süredir bakılmıyorlardı.

Gerçekten Türleri Tehlikedeydi

Randrianjafizanaka onlarca yıldır hayvanlarla çalışmıştı ve ne yazık ki onların hiç yoktan çok suistimal edildiğini görmüştü ama bu başka bir düzeydeydi. Bu nadir kaplumbağa türlerini hiç bu kadar küçük bir alanda görmemişti.

You Should Know/YouTube

Perspektife koymak gerekirse, bu hayvanların ne kadar nadir olduğu tahmin ediliyor, dünyada sadece 3 milyonu kaldığı tahmin ediliyor. 1990’larda nüfusu 12 milyon civarındaydı ve bu, kaçak avlanma nedeniyle azaldı.

Yeni Evler Buldular

Ne yazık ki, Randrianjafizanaka ve ekibinin onlara 24 saat bakım sağlamasına rağmen, kaplumbağaların 1000’i sonraki hafta içerisinde öldü. Ancak çoğu iyileşti ve rehabilite edilmeye hazırdı.

You Should Know/YouTube

Ekip, vahşi doğaya geri salınmaya hazır olup olmadıklarından emin değildi, ancak aynı zamanda hiçbir tesisin 8.000 tanesine bakamayacağından da emindi. Bu nedenle, kaplumbağaları gruplara ayırdılar ve onları evlerine alınmaları ve bakılmaları için ülkenin dört bir yanına gönderdiler.

Koku Sona Erdi

Ve sonunda kaplumbağalarla birlikte, mutlu ve sağlıklı ortamlarda yaşadıkları terk edilmiş evler nihayet temizlenip yıkıldı. Bu, mahallenin sessiz ve temiz havasının tadını çıkarmaya geri döndüğü anlamına geliyordu!

You Should Know/YouTube

Ancak insanlar bu koku yüzünden çılgınca polisi aramasalardı, bu zavallı kaplumbağalar hayatta kalamayacaktı ve kötü muameleden sorumlu olan adamlar asla yakalanamayacaktı. Sonuç olarak, koku aslında yardımcı oldu.

Terk Edilmiş Evden Gelen Kokuyu Araştırmaya Çağrılan Polisler Bunu Bulmayı Beklemiyorlardı

Madagaskar’daki bir tatil yeri aniden büyük bir koku bulutuna kapıldığında, yerel sakinler kendilerinden geçmişti. Bu büyük kokunun nereden geldiğini kimse bilmiyordu.

Lindsay Ferraris, The Washington Post, Getty Images

Boğucu aroma alanı doldurdu ve kimse kokunun nereden geldiğini anlayamadı. Yerlilerden çok sayıda öfkeli aramadan sonra polis aradı ve sonunda tüm bunların nedenini buldular ve kesinlikle düşündüğünüz gibi değil.

Huzurlu Şehir

Madagaskar’ın güneybatı kıyısında bir yer olan Toliara şehri, ülkede inanılmaz derecede güzel ve huzurlu bir yer olarak biliniyordu. Bu nedenle, polis memurları sıradan bir mahallede çok garip bir sorunla ilgili telefonlar almaya devam edince hemen soruşturma başlattılar.

Brianna Soukup/Portland Portland Press Herald, Getty Images

Müfettişler, bölge genelinde yayılan keskin bir kokudan şikayet eden sakinlerden birkaç telefon aldı. O kadar kötüydü ki birçok insan taşınmayı tartışırken, diğerleri kokuyla uğraşmaktan mideleri bulandı.

Kokmuş Terkedilmiş Evler

Bazıları koku için şehrin temizlik çalışmalarının eksikliğini suçlarken, birçok kişi bölgedeki terk edilmiş iki evi işaret etti. Boş ve metruk aile evleri mahallede zaten baş belasıydı ve şimdi çoğu kişi şehrin her tarafına yayılan kötü kokunun sebebinin de bu olduğuna inanıyordu.

Youtube

Koku o kadar güçlüydü ki, tüm bölgeyi boğuyormuş gibi hissettiriyordu ve her geçen gün daha da kötüleşiyordu ve sakinlerden giderek daha fazla telefon yağıyor, yetkililere bir şeyler yapmaları için yalvarıyordu, yoksa meseleyi kendi ellerine alacaklardı.

Aptalca Bir Sorun

Bazı okuyucularımız için bu, böylesine aşırı bir tepkiye sahip olmak için çok garip bir neden gibi görünebilir. Ayrıca, sakinlerin defalarca polisi araması bu kokunun gerçekten ne kadar kötü olabileceğini merak ettik.

Pinterest

Bazı insanlar o kadar öfkeliydi ki, terk edilmiş evlere yasa dışı yollardan girmek ve kokuya neden olan her neyse ya da kim olursa olsun izini sürmekle tehdit ettiler ve Polis yetkilileri normalde böyle bir olaya müdahale etmeyecek olsa da, kendilerini buna mecbur hissettiler..

Evi İncelediler

Bu kadar çok aramanın ardından polis, terk edilmiş mülkleri kapsamlı bir şekilde kontrol etmek istedi. Bu, olağan memurların yanı sıra Soary Randrianjafizanaka’dan aramada kendilerine katılmasını istedikleri anlamına geliyordu. Soary, vahşi yaşam komitesinin üyelerinden biriydi. Onun dışında yanlarında bir adli tabip de vardı..

Keith Bedford/The Boston Globe, Getty Images

Ekip mahalleye varır varmaz, sonunda tüm yaygaranın neyle ilgili olduğunu anladılar. Bütün sokak kokuşmuş kokuyordu ve terk edilmiş evlere doğru yürümeye başladıklarında daha da kötüleşiyordu.

Vahşi Yaşam Komitesi

Bu, Randrianjafizanaka’nın polis memurlarıyla ilk çalışma deneyimi değildi, aslında, onlarla birlikte hayvanlara karşı kötü bir oyun oynamanın beklendiği birçok arama görevinde bulunmuştu, ancak bu günün diğerlerinden çok farklı olacağını pek bilmiyordu.

Pinterest

Randrianjafizanaka aslında teşkilatın başıydı ve kendi evi, kasabanın etrafında dönen dedikoduları ve yetişkin erkekleri ağlatabilecek kokuşmuş kokuyu duyduğu bölgeden çok uzakta değildi.

Ev Normal Görünüyordu

İçeriden gelen iğrenç koku dışında, ev dışarıdan nispeten normal görünüyordu. Büyüktü ve oldukça komutalıydı. Ama elbette, evin korkunç bir koku yaydığı açıktı.

Yusuke Harada/NurPhoto via Getty Images

Randrianjafizanaka, vahşi yaşamla uğraşma konusunda çok deneyimliydi ve ilk andan itibaren bunun hayvanlarla ilgili olduğunu biliyordu. Hiçbir insan böyle bir kokuyu yaratamazdı ve bunun iyi bir şey olmayacağı açıktı.

Evin İçi

Binanın ağır ve çürümüş kapısını açtıklarında koku yoğunlaştı. Hatta bazı memurlar kokuyu duyunca ağzını tıkadılar ve bölgeyi terk etmek zorunda kaldılar! Ancak Randrianjafizanaka giderek daha fazla meraklanıyordu.

ED JONES/AFP/Getty Images

Evin kendisi tamamen karmakarışıktı. Duvarlar ufalanıyor, eski çürümüş mobilyalar her yere dağılmıştı. Elektrik yoktu, tüm odalara çıplak kablolar saçılmıştı. Nemli ve iğrenç bir yerdi.

Unutulmuş Ev

Kirliyken, oradaki hiçbir şey garip kokuyu açıklamadı. Bu yerin karanlık bir sır içerdiği açıktı ve ekip bunu ortaya çıkarmaya kararlıydı. İşin garibi, evin satılık bile olmamasıydı.

Jan Woitas/picture alliance, Getty Images

Sahipleri yeni kalkmış ve taşınmış ve alanı tamamen unutmuşlardı. Satmış olsalardı, açıkça iyi bir değişiklik yapabilirlerdi, ancak bunun yerine, çürümekte olan oturuyordu. Ama neden?

Sorumlu İnsanlar mıydı Hayvanlar mı?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Randrianjafizanaka’nın enstitüsü ona bunun hayvanlarla ilgili olduğunu söylemişti ve şimdi neredeyse olumluydu. Sadece bir yerde kapana kısılmış hayvanlar böyle bir koku yaratabilir.

Jim Vondruska/NurPhoto, Getty Images

Ayrıca evin iç görünümüne bakılırsa, orada kimse yaşayamaz, hatta evsizler bile bu kokuya birkaç saatten fazla dayanamaz. Ve tam evin içinde yavaş yavaş ilerlerken, yüksek bir ses duydular.

Bir Ses Duydular

Herkes yolunda durdu! Randrianjafizanaka sese doğru yavaş yavaş hareket etmeye başlayan ilk kişilerden biriydi, bu kokuyu her kim ya da her ne yapıyorsa sesle ilgili olması gerektiğini biliyordu.

Sanka Vidanagama/NurPhoto, Getty Images

Artık yalnız olmadıkları belliydi ama yanlarında kim vardı? Vahşi ve tehlikeli bir hayvan mı? Yardıma ihtiyacı olan evsiz bir insan mı? Ya da tamamen farklı bir şey. Her ne ise, ekip daha fazlasını öğrenmeye yaklaşıyordu.

Sadece İnsanlar

Soary kapıyı açarken iki adamla yüz yüze geldi! Beklediği bu değildi! Deneyimli vahşi yaşam uzmanı, işin içinde hayvanların olduğundan emindi ama burada onun önünde duran çok şaşırmış iki adam vardı.

Yunus Keles/Anadolu Agency/Getty Images

İkisinin de ellerinde kürekler vardı ve etraflarında çukur kazıyor gibiydiler. Polis onlara ellerini kaldırmaları için bağırdı ama adamlar küreklerini çoktan düşürmüş ve söyleneni yapmışlardı.

Kafa Karışıklığı

Ekip, bunların hiçbirinden ne yapacağını bilemedi. Bulmayı umdukları her şey pencereden dışarı fırlamıştı. Ev terkedilmiş veya hayvanlarla dolu değildi, bunun yerine bazı rastgele adamlar çukur kazıyorlardı.

Sergii Kharchenko/NurPhoto, Getty Images

Memurlar, her iki adamı da hemen dışarı çıkardı ve sorgulamaya başladı. Neler olduğu hakkında bir şeyler ortaya çıkaracaklarını umarak arkadaşça kalmaya çalışıyorlardı, ancak daha onlara sormadan önce, memurlar adamların nasıl “suçlu göründüklerini” fark ettiler.

Kafaları Karışmıştı

Bir şeyi saklamaya çalıştıkları açıktı ve polisler bu ikisinin kokuyla bir ilgisi olduğundan emindi. Onlara bunu sorduklarında, her iki adam da hiçbir şeyin kokusunu alamıyormuş gibi davrandılar ve bir şeyler mırıldanmaya başladılar.

PHILIPPE HUGUEN/AFP/Getty Images

Bu durumlar için protokol, kişileri tutuklamak ve onları karakolda düzgün bir şekilde sorgulamaktı, ancak memurlar, adamların sadece onlara neler olduğunu söylerlerse tüm bunlardan kaçınabileceklerini söylediler, ancak ikisi de herkesin ne hakkında konuştuğuna şaşırmış görünüyordu.

Deneme # 2

Adamlardan net bir yanıt alamayan polis ve Soary, tekrar eve girmeye karar verdi. Bu sefer doğruca kendilerini kazarken buldukları odaya gittiler. İşte o zaman bir şey fark ettiler.

You Should Know/YouTube

Zemin titriyordu! Zemine açılan çukurların arasında yer yavaş yavaş hareket ediyor, sürünüyordu ve ekip ne olduğunu anlamak için ışıklarını yaktığında çığlık atmak istediler.

Her Yerdeydiler

Soary Randrianjafizanaka, örümcek ağlarının arasından, loş ve düzensiz ışıkta aşağıya baktı ve tüm zeminin kaplumbağalarla kaplı olduğunu fark etti! Sardalya gibi paketlenmiş binlercesi olmalıydı!

You Should Know/YouTube

Hareket eden zemin değildi, karanlıkta tökezleyen zavallı yaratıklarıydı, nefes alacak yiyecek ya da hava yoktu. Ve onları anında görünce tüm yapboz parçalarını bir araya getirdiler. Kötü kokuya neden olan bu kaplumbağalar ve onların dışkılarıydı.

Ender Bir Tür

Kaplumbağaları nazikçe kaldırdı ve kabuğunda benzersiz işaretler olduğunu fark etti. Ve kalbi anında battı! Bunu daha önce de görmüştü, bu nadir kaplumbağalar Madagaskar’da bulunmuyordu ve kesinlikle yasa dışı avlanıyorlardı.

You Should Know/YouTube

Tür, uysal doğasıyla bilinir ve bazı insanlar, yasadışı olmasına rağmen, onları evcil hayvan olarak bile sahiplenir. Daha karanlık bir gerçekse diğer bazı insanların onları egzotik bir lezzet olarak yiyor olmalarıydı. Ve ne yazık ki, kaçak avlanma nedeniyle türlerin nesli neredeyse tükenmişti.

Ekibini Aradı

Sonunda kokunun kaynağı ortaya çıktığında, hemen harekete geçme ve bu zavallı kaplumbağalardan yardım alma zamanı gelmişti. Randianjafizanaka ve ekibi durumun tam boyutunu görebilsin diye projektörler getirildi.

You Should Know/YouTube

Ve kötüydü. İlk sayım, odanın içinde 9000 kaplumbağa olduğunu ortaya çıkardı. Neredeyse yarısı ölümün eşiğinde. Susuzluktan, yetersiz beslenmeden mustariptiler ve çok uzun süredir bakılmıyorlardı.

Gerçekten Türleri Tehlikedeydi

Randrianjafizanaka onlarca yıldır hayvanlarla çalışmıştı ve ne yazık ki onların hiç yoktan çok suistimal edildiğini görmüştü ama bu başka bir düzeydeydi. Bu nadir kaplumbağa türlerini hiç bu kadar küçük bir alanda görmemişti.

You Should Know/YouTube

Perspektife koymak gerekirse, bu hayvanların ne kadar nadir olduğu tahmin ediliyor, dünyada sadece 3 milyonu kaldığı tahmin ediliyor. 1990’larda nüfusu 12 milyon civarındaydı ve bu, kaçak avlanma nedeniyle azaldı.

Yeni Evler Buldular

Ne yazık ki, Randrianjafizanaka ve ekibinin onlara 24 saat bakım sağlamasına rağmen, kaplumbağaların 1000’i sonraki hafta içerisinde öldü. Ancak çoğu iyileşti ve rehabilite edilmeye hazırdı.

You Should Know/YouTube

Ekip, vahşi doğaya geri salınmaya hazır olup olmadıklarından emin değildi, ancak aynı zamanda hiçbir tesisin 8.000 tanesine bakamayacağından da emindi. Bu nedenle, kaplumbağaları gruplara ayırdılar ve onları evlerine alınmaları ve bakılmaları için ülkenin dört bir yanına gönderdiler.

Koku Sona Erdi

Ve sonunda kaplumbağalarla birlikte, mutlu ve sağlıklı ortamlarda yaşadıkları terk edilmiş evler nihayet temizlenip yıkıldı. Bu, mahallenin sessiz ve temiz havasının tadını çıkarmaya geri döndüğü anlamına geliyordu!

You Should Know/YouTube

Ancak insanlar bu koku yüzünden çılgınca polisi aramasalardı, bu zavallı kaplumbağalar hayatta kalamayacaktı ve kötü muameleden sorumlu olan adamlar asla yakalanamayacaktı. Sonuç olarak, koku aslında yardımcı oldu.

İşyerinde Ücret Şeffaflığının Önemi

Ödeme şeffaflığı, her çalışana meslektaşlarının ne kazandığını görme erişimi sağlayabilir. Ücret şeffaflığının işverenlerin işe alımda pazarlık gücünü sınırlandırması bekleniyor. Ayrıca işyerinde ekip üyeleri arasında küskünlüğü de besleyebilir.

Credit: biz30.com

Ödeme şeffaflığı, işverenler için de yararlıdır. Çünkü tutarlılığa yol açar ve çalışan bağlılığını artırır. Aynı zamanda çeşitliliği teşvik eder ve çalışanların üretkenliğini artırır. Bu nedenle artık birçok şirket kuruluşlarında ücret şeffaflığı uyguluyor.

Credit: inc.com

Bir şirket ödeme şeffaflığı uyguladığında, çalışanların ödemelerini açıkça tartışmasına olanak tanır. İşçiler arasındaki herhangi bir tutarsızlığı ortadan kaldırır. Ancak, net bir maaş politikanız yoksa ödeme şeffaflığı sıkıntılı olabilir.

Credit: efectio.com
Advertisement
Advertisement