Veteriner Korucudan Savanadaki Dev Aslanı Kontrol Etmesi İçin Bir Çağrı Aldı, Sonra Polisleri Aradı

Savanda sıradan bir gün, bir korucunun uzaktan devasa bir yaratık görmesiyle beklenmedik bir şeye dönüştü. Ne tür bir hayvan olduğunu anlayamadığından daha yakından bakmak için yaklaştı.

Source: Loan Societies

Gördüğü şey onu şok etti ve birkaç adım geri atmasına neden oldu. Fark edilirse hayvanın kendisine saldıracağından korkuyordu. Panik içinde telsizini kapıp merkezden destek istedi ve bulunduğu yere yerel bir veteriner gönderilmesini talep etti.

George ile tanışın

George yıllardır savanada koruculuk yapıyor. Yılların verdiği deneyimle George işinin neleri gerektirdiğini çok iyi biliyor ve sorumluluk listesi giderek kabarıyor. Ne yazık ki, işlerinin gereklerini yerine getirecek mali kaynak ve insan gücünden yoksunlar.

Source: Loan Societies

George ve diğer korucular genellikle uzun saatler çalışmak zorunda kalıyor ve geniş bir sorumluluk alanına dağılıyorlar. Buna bir de savanada vahşi hayvanlarla karşılaşmanın tehlikelerini ekleyin. Ancak George ve diğer korucular, savananın ve sakinlerinin korunması için işlerinin önemini biliyorlar.

Beklenmedik bir karşılaşma

George her zamanki rotasında ilerlerken uzakta garip bir şekilde büyük bir şey gördü. İlk başta, yorgun ve fazla çalıştığı için halüsinasyon gördüğünü düşündü. Hatta saatlerdir güneşin altında olduğu için sıcaktan bitkin düştüğünü bile düşündü.

Source: Loan Societies

Ama George hayal görmediğini biliyordu. Yıllardır bu işi yapıyordu ve işine odaklanabilmek için bol bol su içiyordu. Bu yüzden yürüyüp daha yakından bakmaya karar verdi. Ne de olsa bu onun sorumluluğunun bir parçasıydı.

Dev bir aslan

İşte o zaman büyük ve tuhaf yaratığın bir aslan olduğunu gördü. Gördüğü şey onu şok etti ve hemen birkaç adım geri attı. Gözlerine inanamıyordu. Bu George’un şimdiye kadar gördüğü en büyük aslandı.

Source: Loan Societies

Aslanın yardıma ihtiyacı olduğu açıktı ancak kendisine nasıl tepki vereceğinden emin olmadığı için fazla yaklaşmaktan kaçındı. Birkaç dakikalık gözlemden sonra George aslana yardım etme isteği duydu. Aslanın başının dertte olduğu açıktı.

Şiş bir göbek

George biraz daha yakından bakınca bu aslanı tanıdı. Savanadaki yerel aslan sürüsünün alfa erkeğiydi. Fakat aslan epey farklı görünüyordu. Daha iriydi çünkü karnı çok şişmişti. Bununla başa çıkmakta zorlanıyor gibi görünüyordu.

Source: Loan Societies

Ama George bu durumu tek başına halletmemesi gerektiğini çok iyi biliyordu. Aslan oldukça iriydi ve burası onun doğal ortamıydı. George ihtiyatlı davranması gerektiğini biliyordu. Telsizinden diğer koruculardan ek yardım istedi.

Acil durum

George da olayı rapor etmek için müdürünü de aradı. Her ikisi de aslanın midesinin şişmesine neden olan şeyden korunması için derhal harekete geçilmesi gerektiği konusunda hemfikirdi. Hızlı hareket etmeleri gerekiyordu.

Source: Loan Societies

Diğer korucular gelip aslanı gördüklerinde, bölgenin yakınlarındaki bir veterinerle iletişime geçmeye karar verdiler. Veteriner koruculara hayvana yaklaşmamalarını tavsiye etti , çünkü acı içinde olduğu için onlara saldırabilirdi.

Aslanı sakinleştirmek

Veteriner derhal oraya gideceğine söz verdi ancak daha iyi bakabilmek için koruculardan aslana sakinleştirici vermelerini istedi. George ve korucular, veterinerin diğer hayvanlardan gelebilecek herhangi bir risk olmadan çalışabilmesi için bölgeyi güvenli hale getirmeye çalıştılar.

Source: Loan Societies

George aslanı sakinleştirdi ve neyse ki sakinleştirme çabucak işe yaradı. Aslan buna karşı koymamıştı bile. Aslında, insanların yardım edebileceğini bildiği için işbirliği yapıyor gibi görünüyordu.

Veteriner geç kalmıştı

Artık aslan sakinleştirildiğinden, korucular temkinli bir şekilde yaklaştılar. Aslanın neresinin aşırı derecede şişmiş olduğunu görebilecek kadar yaklaşmışlardı ve şişkinlik net bir şekilde belirli bir yerde bulunuyordu – midesinin başlangıcı.

Source: Loan Societies

Ancak bir sorun vardı – veteriner henüz ortalıkta yoktu. Şehirde trafiğe takılmıştı çünkü iş çıkış saatiydi. Savanaya ulaşabildiğinde, korucuları ve aslanı bulmakta zorlandı ve devasa alanı tek başına gezmekten kaçınması gerektiğini iyi biliyordu.

Yardım talebi

Veteriner korucuların genel merkezine gitmeye karar verdi ve neyse ki oradaki korucular George’un tam olarak nerede olduğunu biliyorlardı. Müdür, uzun bir yol olduğu için onu arazi cipiyle bölgeye götürmeyi teklif etti.

Source: Loan Societies

Tüm yolculuk 3 saat sürdü. Bu arada George ve korucular veterineri beklerken huzursuzlanmaya başlamışlardı. Aslan üzerinde birkaç sakinleştirici kullanmışlardı ve ellerinde hiç sakinleştirici kalmamıştı. Eğer son atıştaki sakinleştiricinin etkisi geçerse aslanı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaklardı.

Aslanı yerinde tutmaya çalıştılar

Aslan uyandığında, korucuların savananın derinliklerine geri dönüş yolunu engellemek için ciplerini kullanmaktan başka çareleri yoktu. Cipleri yavaşça daireler çizerek sürmek zorunda kaldılar çünkü sadece iki cipleri vardı ve aslanı tamamen engellemek için yeterli değildi.

Source: Loan Societies

Yolunun kesildiğini gören aslan sinirli görünüyordu. Etrafında dolaşan cipler onu rahatlatmıyordu. Korucular planlarından şüphe etmeye başladı. Aslan sinirlenirse onlara kolayca saldırabilirdi. Bu büyüklükte bir aslan kolayca öldürebilir.

Tam zamanında vardı

Ve tahmin edildiği gibi, aslan saldırganlaşmaya başladı. Koruculara ve ciplere saldırmaya başladı ve bazıları kıl payı kurtuldu. Veteriner nihayet geldiğinde manzara buydu. Veterinerin hızlı düşünmesi gerekiyordu.

Source: Loan Societies

Tek seçeneğin aslanı sakinleştirmek olduğunu biliyordu ama aslanın bundan sonra uyanamama riski de vardı. Ama korucuların hayatı tehlikedeydi. Hiç tereddüt etmeden yanında getirdiği sakinleştiricileri çıkardı ve aslana yaklaşmak için bir fırsat kolladı.

Başarılı bir yatıştırma

Veteriner elinde enjeksiyonla cesurca olay yerine yaklaştı ve bunu gören korucular aslanın dikkatini dağıtmaya çalıştı. Veteriner yatıştırıcıyı aslanın alt gövdesine uygulamayı başardı. Hızla kaçtı ve herkese aslan sakinleşene kadar beklemelerini işaret etti.

Source: Loan Societies

Aslanın yavaşlaması birkaç dakika sürdü. Veteriner bir doz daha sakinleştirici vermek için tekrar yaklaştı çünkü bu büyüklükteki bir aslanın tamamen baygın olması için büyük bir doza ihtiyacı vardı. Veteriner bir doz daha vermek için yaklaştığında aslan çoktan yere yığılmıştı.

Rahatlık ve inanamama

Bunu gören korucular rahatladı. Çok yorulmuşlardı ve hatta bazıları dizlerinin üzerine çökmüştü. Bir aslan tarafından neredeyse öldürüldükleri düşünüldüğünde bu anlaşılabilir bir tepkiydi. Veteriner tam zamanında gelmişti.

Source: Unsplash

Veteriner nihayet aslana daha yakından bakabildiğinde kafası karışmıştı. Aslan yememesi gereken bir şey yemiş olmalıydı. Ama bu ne olabilirdi ve neden bu kadar şişmeye neden oluyordu?

Ultrason

Veteriner muayenesini yaparken korucular merakla baktılar. Veteriner bu aslanın büyüklüğü karşısında açıkça şok olmuştu. Daha önce hiç böyle bir vaka görmediğini itiraf etti – özellikle de bir aslanda. Neyle uğraştığından emin olması gerekiyordu.

Source: Loan Societies

Veteriner, aslanın ultrasona ihtiyacı olduğunu söyledi ve koruculardan kitini cipten almalarını istedi. Ultrasonda gördükleri şüphesini doğruladı ve koruculardan yetkilileri aramalarını istedi çünkü bir şeylerin rapor edilmesi gerekiyordu.

Acil ameliyat

Veteriner, aslanın midesinin girişinde bir şeyin sıkışmış olduğunu açıkladı. Bu her neyse, aslanın sindirim sistemi tarafından parçalanamayan bir şeydi ve bu da şişmeye neden olmuştu.

Source: Loan Societies

Veterinerin sahada acil ameliyat yapmaktan başka çaresi yoktu. Ancak bunu yapmak tehlikeli riskler barındırıyordu. Kan kokusu yakınlardaki diğer yırtıcıları bölgeye çekebilirdi. Veteriner ameliyatı yaparken herkesin tetikte olması gerekiyordu.

Açık alanda operasyon

Bir diğer risk de steril bir ameliyathanede bulunmamalarıydı. Veteriner ek sorunlardan kaçınmak için işini hassas ve dikkatli bir şekilde yapmak zorundaydı. Veteriner deriyi, kası ve ardından yemek borusunu kesti.

Source: Loan Societies

Sonunda şişkinliğin kaynağı ortaya çıktı. Veteriner elini içine soktu ve düzgün sindirilmemiş bir et parçası çıkardı. Ama veteriner eti çıkardığında şok içinde nefesi kesildi. Etin içinde bir şey parlıyordu.

Bir mikroçip

George bunun ne olduğunu hemen anladı. Polis memurlarına ve veterinere bunun küçük bir mikroçip olabileceğini söyledi. George daha sonra herkese kısa bir süre önce savanada şüpheli birkaç kişiyle karşılaştığını anlattı. Kaçak avcı oldukları ve bir takip cihazı kullandıkları ortaya çıktı.

Source: Loan Societies

George kaçarken cihazı düşürdüklerini hatırladı ve onu almak için kamyonetine gitti. Cihazı polislere verdi, onlar da hemen tanıdılar ve aynı şeyi kullanan birini yakaladıklarını söylediler. Bu cihaz mikroçipleri takip edebiliyordu.

Başka sorun yoktu

Kaçak avcılar muhtemelen aslanı yakalamayı hedefliyordu ve onu takip edebilmek için mikroçip yerleştirmişlerdi. Bu, kaçak avcıların son zamanlarda kullandığı yeni bir avlanma planıydı. Ne yazık ki aslan kullandıkları eti sindirmekte zorlanmış ve bu da aslanın şişmesine neden olmuş.

Source: Loan Society

Veteriner, aslanı kapatmaya başlamadan önce başka bir sorunu olmadığından emin oldu. Mikroçipin neden olduğu şişlik dışında aslanın sağlık durumu iyi görünüyordu. Orada bulunan herkese aslanın kısa sürede tamamen iyileşeceğine inandığını söyledi.

Aslan daha iyi görünüyordu

Aslan ameliyattan birkaç dakika sonra uyandı. Bu sırada herkes aslanla aralarındaki mesafeyi korumak için daha da uzaklaşmıştı. Aslan ilk başta sersemlemiş gibi görünse de savanaya doğru yürümeye başladı.

Source: Loan Society

Herkes aslanın iyi göründüğünü görmekten memnundu. Ameliyattan önceki halinden kesinlikle daha iyi görünüyordu. Veteriner George’dan birkaç gün boyunca aslanı yakından takip etmesini ve herhangi bir sorun olduğunda hemen kendisine haber vermesini istedi.

Mutlu son

Polis, sorumlu kaçak avcıların yakalanacaklarından emin oldu. Birkaç hafta içinde, dikkatli bir soruşturma sayesinde, sadece kaçak avcıları yakalamakla kalmadılar, aynı zamanda tüm organizasyonlarını da çökertmeyi başardılar.

Source: Loan Society

George ve diğer korucular, savanadaki büyük bir sorun çözüldüğü için biraz rahatlayabilmişlerdi. George bugün bile kendisine işinde unutulmaz bir an yaşatan aslanı kontrol etmeyi ihmal etmiyor.

Veteriner Korucudan Savanadaki Dev Aslanı Kontrol Etmesi İçin Bir Çağrı Aldı, Sonra Polisleri Aradı

Savanda sıradan bir gün, bir korucunun uzaktan devasa bir yaratık görmesiyle beklenmedik bir şeye dönüştü. Ne tür bir hayvan olduğunu anlayamadığından daha yakından bakmak için yaklaştı.

Source: Loan Societies

Gördüğü şey onu şok etti ve birkaç adım geri atmasına neden oldu. Fark edilirse hayvanın kendisine saldıracağından korkuyordu. Panik içinde telsizini kapıp merkezden destek istedi ve bulunduğu yere yerel bir veteriner gönderilmesini talep etti.

George ile tanışın

George yıllardır savanada koruculuk yapıyor. Yılların verdiği deneyimle George işinin neleri gerektirdiğini çok iyi biliyor ve sorumluluk listesi giderek kabarıyor. Ne yazık ki, işlerinin gereklerini yerine getirecek mali kaynak ve insan gücünden yoksunlar.

Source: Loan Societies

George ve diğer korucular genellikle uzun saatler çalışmak zorunda kalıyor ve geniş bir sorumluluk alanına dağılıyorlar. Buna bir de savanada vahşi hayvanlarla karşılaşmanın tehlikelerini ekleyin. Ancak George ve diğer korucular, savananın ve sakinlerinin korunması için işlerinin önemini biliyorlar.

Beklenmedik bir karşılaşma

George her zamanki rotasında ilerlerken uzakta garip bir şekilde büyük bir şey gördü. İlk başta, yorgun ve fazla çalıştığı için halüsinasyon gördüğünü düşündü. Hatta saatlerdir güneşin altında olduğu için sıcaktan bitkin düştüğünü bile düşündü.

Source: Loan Societies

Ama George hayal görmediğini biliyordu. Yıllardır bu işi yapıyordu ve işine odaklanabilmek için bol bol su içiyordu. Bu yüzden yürüyüp daha yakından bakmaya karar verdi. Ne de olsa bu onun sorumluluğunun bir parçasıydı.

Dev bir aslan

İşte o zaman büyük ve tuhaf yaratığın bir aslan olduğunu gördü. Gördüğü şey onu şok etti ve hemen birkaç adım geri attı. Gözlerine inanamıyordu. Bu George’un şimdiye kadar gördüğü en büyük aslandı.

Source: Loan Societies

Aslanın yardıma ihtiyacı olduğu açıktı ancak kendisine nasıl tepki vereceğinden emin olmadığı için fazla yaklaşmaktan kaçındı. Birkaç dakikalık gözlemden sonra George aslana yardım etme isteği duydu. Aslanın başının dertte olduğu açıktı.

Şiş bir göbek

George biraz daha yakından bakınca bu aslanı tanıdı. Savanadaki yerel aslan sürüsünün alfa erkeğiydi. Fakat aslan epey farklı görünüyordu. Daha iriydi çünkü karnı çok şişmişti. Bununla başa çıkmakta zorlanıyor gibi görünüyordu.

Source: Loan Societies

Ama George bu durumu tek başına halletmemesi gerektiğini çok iyi biliyordu. Aslan oldukça iriydi ve burası onun doğal ortamıydı. George ihtiyatlı davranması gerektiğini biliyordu. Telsizinden diğer koruculardan ek yardım istedi.

Acil durum

George da olayı rapor etmek için müdürünü de aradı. Her ikisi de aslanın midesinin şişmesine neden olan şeyden korunması için derhal harekete geçilmesi gerektiği konusunda hemfikirdi. Hızlı hareket etmeleri gerekiyordu.

Source: Loan Societies

Diğer korucular gelip aslanı gördüklerinde, bölgenin yakınlarındaki bir veterinerle iletişime geçmeye karar verdiler. Veteriner koruculara hayvana yaklaşmamalarını tavsiye etti , çünkü acı içinde olduğu için onlara saldırabilirdi.

Aslanı sakinleştirmek

Veteriner derhal oraya gideceğine söz verdi ancak daha iyi bakabilmek için koruculardan aslana sakinleştirici vermelerini istedi. George ve korucular, veterinerin diğer hayvanlardan gelebilecek herhangi bir risk olmadan çalışabilmesi için bölgeyi güvenli hale getirmeye çalıştılar.

Source: Loan Societies

George aslanı sakinleştirdi ve neyse ki sakinleştirme çabucak işe yaradı. Aslan buna karşı koymamıştı bile. Aslında, insanların yardım edebileceğini bildiği için işbirliği yapıyor gibi görünüyordu.

Veteriner geç kalmıştı

Artık aslan sakinleştirildiğinden, korucular temkinli bir şekilde yaklaştılar. Aslanın neresinin aşırı derecede şişmiş olduğunu görebilecek kadar yaklaşmışlardı ve şişkinlik net bir şekilde belirli bir yerde bulunuyordu – midesinin başlangıcı.

Source: Loan Societies

Ancak bir sorun vardı – veteriner henüz ortalıkta yoktu. Şehirde trafiğe takılmıştı çünkü iş çıkış saatiydi. Savanaya ulaşabildiğinde, korucuları ve aslanı bulmakta zorlandı ve devasa alanı tek başına gezmekten kaçınması gerektiğini iyi biliyordu.

Yardım talebi

Veteriner korucuların genel merkezine gitmeye karar verdi ve neyse ki oradaki korucular George’un tam olarak nerede olduğunu biliyorlardı. Müdür, uzun bir yol olduğu için onu arazi cipiyle bölgeye götürmeyi teklif etti.

Source: Loan Societies

Tüm yolculuk 3 saat sürdü. Bu arada George ve korucular veterineri beklerken huzursuzlanmaya başlamışlardı. Aslan üzerinde birkaç sakinleştirici kullanmışlardı ve ellerinde hiç sakinleştirici kalmamıştı. Eğer son atıştaki sakinleştiricinin etkisi geçerse aslanı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaklardı.

Aslanı yerinde tutmaya çalıştılar

Aslan uyandığında, korucuların savananın derinliklerine geri dönüş yolunu engellemek için ciplerini kullanmaktan başka çareleri yoktu. Cipleri yavaşça daireler çizerek sürmek zorunda kaldılar çünkü sadece iki cipleri vardı ve aslanı tamamen engellemek için yeterli değildi.

Source: Loan Societies

Yolunun kesildiğini gören aslan sinirli görünüyordu. Etrafında dolaşan cipler onu rahatlatmıyordu. Korucular planlarından şüphe etmeye başladı. Aslan sinirlenirse onlara kolayca saldırabilirdi. Bu büyüklükte bir aslan kolayca öldürebilir.

Tam zamanında vardı

Ve tahmin edildiği gibi, aslan saldırganlaşmaya başladı. Koruculara ve ciplere saldırmaya başladı ve bazıları kıl payı kurtuldu. Veteriner nihayet geldiğinde manzara buydu. Veterinerin hızlı düşünmesi gerekiyordu.

Source: Loan Societies

Tek seçeneğin aslanı sakinleştirmek olduğunu biliyordu ama aslanın bundan sonra uyanamama riski de vardı. Ama korucuların hayatı tehlikedeydi. Hiç tereddüt etmeden yanında getirdiği sakinleştiricileri çıkardı ve aslana yaklaşmak için bir fırsat kolladı.

Başarılı bir yatıştırma

Veteriner elinde enjeksiyonla cesurca olay yerine yaklaştı ve bunu gören korucular aslanın dikkatini dağıtmaya çalıştı. Veteriner yatıştırıcıyı aslanın alt gövdesine uygulamayı başardı. Hızla kaçtı ve herkese aslan sakinleşene kadar beklemelerini işaret etti.

Source: Loan Societies

Aslanın yavaşlaması birkaç dakika sürdü. Veteriner bir doz daha sakinleştirici vermek için tekrar yaklaştı çünkü bu büyüklükteki bir aslanın tamamen baygın olması için büyük bir doza ihtiyacı vardı. Veteriner bir doz daha vermek için yaklaştığında aslan çoktan yere yığılmıştı.

Rahatlık ve inanamama

Bunu gören korucular rahatladı. Çok yorulmuşlardı ve hatta bazıları dizlerinin üzerine çökmüştü. Bir aslan tarafından neredeyse öldürüldükleri düşünüldüğünde bu anlaşılabilir bir tepkiydi. Veteriner tam zamanında gelmişti.

Source: Unsplash

Veteriner nihayet aslana daha yakından bakabildiğinde kafası karışmıştı. Aslan yememesi gereken bir şey yemiş olmalıydı. Ama bu ne olabilirdi ve neden bu kadar şişmeye neden oluyordu?

Ultrason

Veteriner muayenesini yaparken korucular merakla baktılar. Veteriner bu aslanın büyüklüğü karşısında açıkça şok olmuştu. Daha önce hiç böyle bir vaka görmediğini itiraf etti – özellikle de bir aslanda. Neyle uğraştığından emin olması gerekiyordu.

Source: Loan Societies

Veteriner, aslanın ultrasona ihtiyacı olduğunu söyledi ve koruculardan kitini cipten almalarını istedi. Ultrasonda gördükleri şüphesini doğruladı ve koruculardan yetkilileri aramalarını istedi çünkü bir şeylerin rapor edilmesi gerekiyordu.

Acil ameliyat

Veteriner, aslanın midesinin girişinde bir şeyin sıkışmış olduğunu açıkladı. Bu her neyse, aslanın sindirim sistemi tarafından parçalanamayan bir şeydi ve bu da şişmeye neden olmuştu.

Source: Loan Societies

Veterinerin sahada acil ameliyat yapmaktan başka çaresi yoktu. Ancak bunu yapmak tehlikeli riskler barındırıyordu. Kan kokusu yakınlardaki diğer yırtıcıları bölgeye çekebilirdi. Veteriner ameliyatı yaparken herkesin tetikte olması gerekiyordu.

Açık alanda operasyon

Bir diğer risk de steril bir ameliyathanede bulunmamalarıydı. Veteriner ek sorunlardan kaçınmak için işini hassas ve dikkatli bir şekilde yapmak zorundaydı. Veteriner deriyi, kası ve ardından yemek borusunu kesti.

Source: Loan Societies

Sonunda şişkinliğin kaynağı ortaya çıktı. Veteriner elini içine soktu ve düzgün sindirilmemiş bir et parçası çıkardı. Ama veteriner eti çıkardığında şok içinde nefesi kesildi. Etin içinde bir şey parlıyordu.

Bir mikroçip

George bunun ne olduğunu hemen anladı. Polis memurlarına ve veterinere bunun küçük bir mikroçip olabileceğini söyledi. George daha sonra herkese kısa bir süre önce savanada şüpheli birkaç kişiyle karşılaştığını anlattı. Kaçak avcı oldukları ve bir takip cihazı kullandıkları ortaya çıktı.

Source: Loan Societies

George kaçarken cihazı düşürdüklerini hatırladı ve onu almak için kamyonetine gitti. Cihazı polislere verdi, onlar da hemen tanıdılar ve aynı şeyi kullanan birini yakaladıklarını söylediler. Bu cihaz mikroçipleri takip edebiliyordu.

Başka sorun yoktu

Kaçak avcılar muhtemelen aslanı yakalamayı hedefliyordu ve onu takip edebilmek için mikroçip yerleştirmişlerdi. Bu, kaçak avcıların son zamanlarda kullandığı yeni bir avlanma planıydı. Ne yazık ki aslan kullandıkları eti sindirmekte zorlanmış ve bu da aslanın şişmesine neden olmuş.

Source: Loan Society

Veteriner, aslanı kapatmaya başlamadan önce başka bir sorunu olmadığından emin oldu. Mikroçipin neden olduğu şişlik dışında aslanın sağlık durumu iyi görünüyordu. Orada bulunan herkese aslanın kısa sürede tamamen iyileşeceğine inandığını söyledi.

Aslan daha iyi görünüyordu

Aslan ameliyattan birkaç dakika sonra uyandı. Bu sırada herkes aslanla aralarındaki mesafeyi korumak için daha da uzaklaşmıştı. Aslan ilk başta sersemlemiş gibi görünse de savanaya doğru yürümeye başladı.

Source: Loan Society

Herkes aslanın iyi göründüğünü görmekten memnundu. Ameliyattan önceki halinden kesinlikle daha iyi görünüyordu. Veteriner George’dan birkaç gün boyunca aslanı yakından takip etmesini ve herhangi bir sorun olduğunda hemen kendisine haber vermesini istedi.

Mutlu son

Polis, sorumlu kaçak avcıların yakalanacaklarından emin oldu. Birkaç hafta içinde, dikkatli bir soruşturma sayesinde, sadece kaçak avcıları yakalamakla kalmadılar, aynı zamanda tüm organizasyonlarını da çökertmeyi başardılar.

Source: Loan Society

George ve diğer korucular, savanadaki büyük bir sorun çözüldüğü için biraz rahatlayabilmişlerdi. George bugün bile kendisine işinde unutulmaz bir an yaşatan aslanı kontrol etmeyi ihmal etmiyor.

Mükemmel Baba Olmayı Hedefliyor Ama Kızı Buna İzin Vermiyor

Bir aile kurmak çoğu insanın hayattaki hedeflerinden biridir. Mutlu bir aileniz olduysa, kendi çocuklarınıza sahip olmak ve onları aynı şekilde yetiştirmek istersiniz. Eğer dağılmış bir aileniz varsa, bir aile kurmak ve daha iyisini yapmak istersiniz. Ancak bazen işler plana göre gitmez.

Source: PDFWonder

Bu adam çocukluğundan beri en iyi baba olmayı hayal ediyordu. Ama her nasılsa, birlikte yuva kuracak bir kadın bulamadan yaşayıp gitti. İşte o zaman baba olma hayallerini gerçekleştirmek için küçük bir kızı evlat edinmeye karar verdi. Bunun ileride kendisine çok acı vereceğini bilmiyordu.

Dale ile tanışın

St. Cloud, Minnesota’dan Dale Jefferson küçük bir çocukken bile her zaman kendi ailesine sahip olmak istemişti. Ne yazık ki Dale’in aşk konusunda pek şansı yoktu. Bir hayat arkadaşı bulamadı.

Source: PDFWonder

40’lı yaşlarına geldiğinde, Dale yavaş yavaş evliliğin onun için asla mümkün olmayabileceği gerçeğini kabul etti. Ama yine de bir çocuk sahibi olmak istiyordu. İşte o zaman evlat edinmeyi düşünmeye başladı. Tek başına bir çocuk yetiştirmenin kolay olmayacağını biliyordu ama bunun üstesinden gelebileceğine inanıyordu.

Meet Lise

Dale yerel bir yetimhaneyi kontrol etmeye karar verdiğinde 44 yaşındaydı. Orada 6 yaşındaki Lise Barbaer ile tanıştı. Hayatı boyunca sistemde yaşamış ve etrafındaki çocukların evlat edinilmesini izlemek zorunda kalmıştı. Bu Lise için zordu ve kimsenin onu istemediğini düşünüyordu.

Source: PDFWonder

Yetkili kişi, Dale bekâr bir baba olacağı için, zaten eğitimli ve disiplinli olan büyük bir çocuğu daha kolay yetiştirebileceğini düşünmüştü. Tek yapması gereken bir bağlantı kurmaktı. Onu hemen Lise ile eşleştirdi.

Buluşma

Dale ve Lise hemen kaynaştılar. Lise evlat edinilmeyi o kadar çok istiyordu ki her zaman en iyi şekilde davrandığından emin oldu. Bu işe yaradı ve onu hemen evlat edinmek isteyen Dale’in aklını başından aldı.

Source: PDFWonder

Yetkili kişi Lise hakkında bazı bilgileri saklamaya karar verdi. Dale her şeyi öğrenirse fikrini değiştirebileceğinden korkuyorlardı. Bu Lise’in bir yuva bulma şansıydı. Sonunda onu evlat edinmek isteyen birini bulmuşlardı.

Heyecanlı baba

Neyse ki Dale neden kimsenin Lise’yi evlat edinmek istemediğini sorgulamamıştı. Geçmişini ya da Lise’in biyolojik ebeveynlerinin nerede olduğunu sorma zahmetine bile girmemişti. Bir çocuk sahibi olmak istiyordu ve bu fırsatı kaçırmadı.

Source: PDFWonder

Yetimhane hemen evrakları hazırladı ve evraklar tamamlandığında Dale Lise’i eve getirebildi. Bu Dale için hayatının amacına ulaşması demekti ve hayatında Lise ile yeni bir sayfa açacağı için heyecanlıydı.

İyi bir yuva yaratmak

Dale, Lise’nin kendini evinde hissetmesini sağladı. Kendi odası vardı, kıyafetleri ve eşyaları için alışveriş yaptılar ve en sevdiği yiyecekleri ve atıştırmalıkları depoladığından emin oldu. Onun kendini rahat hissetmesi için her şeyi yaptı.

Source: PDFWonder

Dale özellikle Lise’nin gençlik yıllarında olabileceği en iyi baba olmaya çalıştı. Lise’nin ona güvenmesini ve onunla her şeyi paylaşabilecek kadar rahat olmasını istiyordu. Elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışsa da, Lise büyüdükçe işler değişti.

Doğru olmayan bir şeyler vardı.

Lise çok içine kapanık biri olarak büyüdü. Çok sessizdi ve zamanının çoğunu yatak odasında geçirmeyi tercih ediyordu. Lise ayrıca okuldan sonra hiçbir açıklama yapmadan eve geç dönmeye başladı. Dale, Lise’nin kendisinden kaçtığını düşünmeye başlamıştı.

Source: Pixabay

Dale ne yapacağından ve durumu nasıl ele alacağından emin değildi. Belki de çoğu genç gibi o da asi bir dönemden geçiyordu. Bu yüzden Dale, onu kendi seçimlerini ve hatalarını yapması için yalnız bırakmanın muhtemelen en iyisi olduğuna karar verdi.

Üniversiteye gitti

Yıllar geçti ve ne yazık ki Lise içine kapanık kişiliğinden hiç vazgeçmedi. Bu yüzden aralarında hiçbir zaman o özel baba-kız bağı oluşmadı. 18 yaşına geldiğinde, Lise üniversite için taşınmak zorunda kaldı. Bu, zaten gergin olan ilişkilerinde işleri daha da kötüleştirdi.

Source: Pixabay

İlk birkaç hafta boyunca Dale Lise’yi sürekli aradı. Ama Lise onun çabalarına karşılık vermiyor gibiydi. Bu durum Dale’i üzüyordu. Lise kasabalarından çok uzakta bir üniversiteye gitmeyi seçmişti, bu yüzden Dale istediği zaman uğrayıp onu kontrol edemiyordu.

Gerçek ortaya çıktı

Bir gün Dale, Lise’ye üniversitede sürpriz bir ziyaret yapmaya karar verdi. Kampüse vardığında, onun yatakhanesine gitti ve Lise’nin hangi odada kaldığını sordu. Kötü haberi o zaman aldı. Lise aylar önce üniversiteyi bırakmıştı ve oradaki ilk dönemini bitirememişti.

Source: PDFWonder

Dale’in tüm bu olanlardan haberi yoktu. Lise bunca zamandır ona yalan söylüyordu! En kötüsü de şu anda nerede olduğunu kimsenin bilmemesiydi. Dale büyük bir hayal kırıklığına uğramıştı. Lise’in ona böyle bir şey yapabileceğine inanamıyordu.

Babalıkta başarısız oldu

Dale onu aramaya çalışsa da Lise telefonu yüzüne kapatmaya devam etti. Ayrıca Dale ona cevap vermediği sayısız kısa mesaj göndermişti. Lise’nin onunla konuşmak istemediği açıktı ve bu Dale’in kalbini kırıyordu. Ne yapacağını bilemiyordu.

Source: Pixabay

Dale polisi aramayı düşündü ama bunun Lise’i daha da uzaklaştıracağından korkuyordu. Dale yıkılmıştı. Her zaman baba olmayı hayal etmiş biri olarak, ebeveyn olmakta başarısız olduğu için kendini kötü hissediyordu. Aralarındaki ilişkinin ne zaman yanlış gitmeye başladığını merak etmeye başlamıştı.

Son çare

Dale Lise’yi geri istiyordu ama Lise’nin bunu istemediğini hissediyordu. Onu eve dönmeye zorlamak doğru gelmiyordu. Dale Lise’yi eve dönmeye zorlamamaya karar verdi ama onun güvende ve iyi olup olmadığını bilmesi gerekiyordu.

Source: PDFWonder

Dale ona bir mesaj göndererek iyi olduğunu teyit etmek için ondan sadece bir yanıt alması gerektiğini söyledi ve onu rahat bırakacağına söz verdi. Birkaç dakika sonra bir yanıt aldı. Kısa bir mesajdı.

Onu kaybetti

Lise sadece iyi olduğunu doğruladı ve başka bir şey paylaşmadı. Şu anda nerede olduğu ya da ortaya çıkmayı planlayıp planlamadığı hakkında hiçbir bilgi yoktu. Dale o anda kızını sonsuza dek kaybettiğini biliyordu.

Source: PDFWonder

Ve tahmin ettiği gibi, Lise’den bir daha haber alamadı. Zaman zaman numarasını aramayı denedi ve numarasının artık kullanılmadığını öğrendi. Artık kızına ulaşmanın hiçbir yolu yoktu ve onun nerede olduğuna dair hiçbir fikri yoktu.

Emekliliğin tadını çıkarıyordu

On altı yıl sonra, Dale emekli olmuştu. Lisa yüzünden kalbi kırılmış olsa da sonunda aşkı bulmuş ve evlenmişti. Dale, Hanna ile 10 yıl önce tanışmış ve ikisi hayatlarındaki kayıplar üzerinden birbirlerine bağlanmışlardı. Hanna iki oğlunu bir araba kazasında kaybetmişti ve o zamandan beri yalnızdı.

Source: PDFWonder

Dale ve Hanna birbirlerine yardım ediyorlardı ve bu cennette yapılmış bir eşleşme gibiydi. Dale Hanna’nın kederini atlatmasına, Hanna da Dale’in Lise’i unutmayı öğrenmesine yardımcı oldu. Birlikte, geleceğe yeniden umutla bakmaya başlayabildiler.

Arama

Dale ve Hanna evlendiklerinde yeni bir kasabaya taşınmaya karar verdiler ve yeni bir hayata başladılar. Bu yeni bir başlangıçtı. Bir gün Dale bahçede çalışırken evin içinde telefonunun çaldığını duydu. Telefonuna ulaşamadan arama sona erdi.

Source: PDFWonder

Dale ekrana baktı ve bilinmeyen bir numara olduğunu gördü. Arayan her kimse sesli mesaj bırakmamıştı. Dale numarayı aramaya çalıştı ama kimse açmıyordu. Eğer önemli bir şeyse, her kimse tekrar arayacağını düşündü.

Ani bir özlem

Bahçesine dönmek üzereydi ki telefon tekrar çaldı. Dale bunun daha öncekiyle aynı numaradan geldiğini gördü. Telefonu açtığında hattın diğer ucunda kimse yoktu. Bir kez daha merhaba dedi.

Source: PDFWonder

Sonra, aniden gergin hissetti. Lise olabilir miydi? Son 16 yıldır Lise’den hiç haber almamıştı ama onu düşünmekten hiç vazgeçmemişti. Ve tam umutlanmak üzereyken, hattın diğer ucunda bir adamın sesini duydu.

İçgüdüleri doğruydu

Dale hemen hayal kırıklığına uğradığını hissetti. Dale arka planda bazı sesler duyabiliyordu ve bir kadının konuştuğunu düşündü. Adamın eli telefonun üzerindeymiş ve kadına ne söyleyeceğini soruyormuş gibi duruyordu.

Source: PDFWonder

Sonunda adam kendisinin Dale olup olmadığını sordu. Dale onayladı ve kimin aradığını sordu. Adamın ciddi bir sesi vardı ve Dale’e bir şey söylemesi gerektiğini söyledi. Adam Lise’den bahsedince Dale donakaldı. İçgüdüleri her şeye rağmen doğruydu!

Kayıp kız

Ama adam neden bu kadar ciddiydi? Lise’e bir şey mi olmuştu? Dale hâlâ onun acil durum irtibat kişisi miydi? Adam daha sonra Lise’nin yanında olduğunu ve Dale’le konuşmak istediğini söyledi. Her şeyden sonra Dale’in onunla konuşmak isteyip istemediğinden emin olmadığını söyledi.

Source: PDFWonder

Dale birden umutlu hissetti. Bunca yıldır uğruna dua ettiği kavuşma anı bu muydu? Adam telefonu Lise’e verdi. Ve onca yıldan sonra Dale nihayet onun “Merhaba baba” dediğini duydu.

Başarısız bir arayış

Lise özür dilemeye başladı ve Dale’e karşı davranışları ve onu terk edişinden dolayı pişman olduğunu söyledi. Üniversitedeyken, kendisi gibi evlat edinilmiş bir arkadaşı olmuştu ve ikisi de biyolojik ailelerini bulmak için okulu bırakmışlardı. İkisi de bunun yapılması gereken bir yolculuk olduğunu düşünmüştü.

Source: PDFWonder

Lise, öz anne ve babasıyla ilgili bazı kayıtlara ulaşmayı başarmıştı. Onların izini sürdüğünde, ikisinin de uyuşturucu bağımlısı oldukları için rehabilitasyonda olduklarını öğrendi. Lise bir hata yaptığını hemen anladı ama Dale’i incitmişti ve onun kendisini geri kabul edip etmeyeceğinden emin değildi.

Barışma

Lise üniversiteye devam etmiş ve birlikte yaşamaya başladığı harika bir adamla tanışmıştı. Erkek arkadaşı az önce telefondaki adamdı. Yeniden ayağa kalkmasına yardım etmişti ve Dale’le tekrar temasa geçmesi için onu cesaretlendiren de oydu.

Source: PDFWonder

Lise’nin Dale’in izini bulması biraz zaman almıştı çünkü Dale taşınmış ve numarasını da değiştirmişti. Dale Lise’ye hiçbir şeyin değişmediğine dair güvence verdi. Hâlâ sürekli onu düşünüyordu. Aynı genleri paylaşmasalar bile onun babası olduğu gerçeğini hiçbir şey değiştiremezdi.

Geç olması hiç olmamasından iyidir

Lise bunu duyunca ağlamaya başladı ve ona yeniden bir aile olmalarının çok hoşuna gideceğini söyledi. Dale, Lise ile yeni bir başlangıç yapma fırsatı bulduğu için çok mutluydu. İki hafta sonra Dale ve Hanna Lise’yi ziyaret etti. Şehirde bulundukları birkaç gün içinde hasret giderebildiler.

Source: PDFWonder

Sonunda Dale ve Hanna, Lise’yi istedikleri sıklıkta görebilmek için onlara yakın bir kasabaya taşındılar. Bu mutlu sonun gerçekleşmesi uzun yıllar almıştı ama Dale ve Lise için geç olması hiç olmamasından her zaman daha iyiydi.

Mükemmel Baba Olmayı Hedefliyor Ama Kızı Buna İzin Vermiyor

Bir aile kurmak çoğu insanın hayattaki hedeflerinden biridir. Mutlu bir aileniz olduysa, kendi çocuklarınıza sahip olmak ve onları aynı şekilde yetiştirmek istersiniz. Eğer dağılmış bir aileniz varsa, bir aile kurmak ve daha iyisini yapmak istersiniz. Ancak bazen işler plana göre gitmez.

Source: PDFWonder

Bu adam çocukluğundan beri en iyi baba olmayı hayal ediyordu. Ama her nasılsa, birlikte yuva kuracak bir kadın bulamadan yaşayıp gitti. İşte o zaman baba olma hayallerini gerçekleştirmek için küçük bir kızı evlat edinmeye karar verdi. Bunun ileride kendisine çok acı vereceğini bilmiyordu.

Dale ile tanışın

St. Cloud, Minnesota’dan Dale Jefferson küçük bir çocukken bile her zaman kendi ailesine sahip olmak istemişti. Ne yazık ki Dale’in aşk konusunda pek şansı yoktu. Bir hayat arkadaşı bulamadı.

Source: PDFWonder

40’lı yaşlarına geldiğinde, Dale yavaş yavaş evliliğin onun için asla mümkün olmayabileceği gerçeğini kabul etti. Ama yine de bir çocuk sahibi olmak istiyordu. İşte o zaman evlat edinmeyi düşünmeye başladı. Tek başına bir çocuk yetiştirmenin kolay olmayacağını biliyordu ama bunun üstesinden gelebileceğine inanıyordu.

Meet Lise

Dale yerel bir yetimhaneyi kontrol etmeye karar verdiğinde 44 yaşındaydı. Orada 6 yaşındaki Lise Barbaer ile tanıştı. Hayatı boyunca sistemde yaşamış ve etrafındaki çocukların evlat edinilmesini izlemek zorunda kalmıştı. Bu Lise için zordu ve kimsenin onu istemediğini düşünüyordu.

Source: PDFWonder

Yetkili kişi, Dale bekâr bir baba olacağı için, zaten eğitimli ve disiplinli olan büyük bir çocuğu daha kolay yetiştirebileceğini düşünmüştü. Tek yapması gereken bir bağlantı kurmaktı. Onu hemen Lise ile eşleştirdi.

Buluşma

Dale ve Lise hemen kaynaştılar. Lise evlat edinilmeyi o kadar çok istiyordu ki her zaman en iyi şekilde davrandığından emin oldu. Bu işe yaradı ve onu hemen evlat edinmek isteyen Dale’in aklını başından aldı.

Source: PDFWonder

Yetkili kişi Lise hakkında bazı bilgileri saklamaya karar verdi. Dale her şeyi öğrenirse fikrini değiştirebileceğinden korkuyorlardı. Bu Lise’in bir yuva bulma şansıydı. Sonunda onu evlat edinmek isteyen birini bulmuşlardı.

Heyecanlı baba

Neyse ki Dale neden kimsenin Lise’yi evlat edinmek istemediğini sorgulamamıştı. Geçmişini ya da Lise’in biyolojik ebeveynlerinin nerede olduğunu sorma zahmetine bile girmemişti. Bir çocuk sahibi olmak istiyordu ve bu fırsatı kaçırmadı.

Source: PDFWonder

Yetimhane hemen evrakları hazırladı ve evraklar tamamlandığında Dale Lise’i eve getirebildi. Bu Dale için hayatının amacına ulaşması demekti ve hayatında Lise ile yeni bir sayfa açacağı için heyecanlıydı.

İyi bir yuva yaratmak

Dale, Lise’nin kendini evinde hissetmesini sağladı. Kendi odası vardı, kıyafetleri ve eşyaları için alışveriş yaptılar ve en sevdiği yiyecekleri ve atıştırmalıkları depoladığından emin oldu. Onun kendini rahat hissetmesi için her şeyi yaptı.

Source: PDFWonder

Dale özellikle Lise’nin gençlik yıllarında olabileceği en iyi baba olmaya çalıştı. Lise’nin ona güvenmesini ve onunla her şeyi paylaşabilecek kadar rahat olmasını istiyordu. Elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışsa da, Lise büyüdükçe işler değişti.

Doğru olmayan bir şeyler vardı.

Lise çok içine kapanık biri olarak büyüdü. Çok sessizdi ve zamanının çoğunu yatak odasında geçirmeyi tercih ediyordu. Lise ayrıca okuldan sonra hiçbir açıklama yapmadan eve geç dönmeye başladı. Dale, Lise’nin kendisinden kaçtığını düşünmeye başlamıştı.

Source: Pixabay

Dale ne yapacağından ve durumu nasıl ele alacağından emin değildi. Belki de çoğu genç gibi o da asi bir dönemden geçiyordu. Bu yüzden Dale, onu kendi seçimlerini ve hatalarını yapması için yalnız bırakmanın muhtemelen en iyisi olduğuna karar verdi.

Üniversiteye gitti

Yıllar geçti ve ne yazık ki Lise içine kapanık kişiliğinden hiç vazgeçmedi. Bu yüzden aralarında hiçbir zaman o özel baba-kız bağı oluşmadı. 18 yaşına geldiğinde, Lise üniversite için taşınmak zorunda kaldı. Bu, zaten gergin olan ilişkilerinde işleri daha da kötüleştirdi.

Source: Pixabay

İlk birkaç hafta boyunca Dale Lise’yi sürekli aradı. Ama Lise onun çabalarına karşılık vermiyor gibiydi. Bu durum Dale’i üzüyordu. Lise kasabalarından çok uzakta bir üniversiteye gitmeyi seçmişti, bu yüzden Dale istediği zaman uğrayıp onu kontrol edemiyordu.

Gerçek ortaya çıktı

Bir gün Dale, Lise’ye üniversitede sürpriz bir ziyaret yapmaya karar verdi. Kampüse vardığında, onun yatakhanesine gitti ve Lise’nin hangi odada kaldığını sordu. Kötü haberi o zaman aldı. Lise aylar önce üniversiteyi bırakmıştı ve oradaki ilk dönemini bitirememişti.

Source: PDFWonder

Dale’in tüm bu olanlardan haberi yoktu. Lise bunca zamandır ona yalan söylüyordu! En kötüsü de şu anda nerede olduğunu kimsenin bilmemesiydi. Dale büyük bir hayal kırıklığına uğramıştı. Lise’in ona böyle bir şey yapabileceğine inanamıyordu.

Babalıkta başarısız oldu

Dale onu aramaya çalışsa da Lise telefonu yüzüne kapatmaya devam etti. Ayrıca Dale ona cevap vermediği sayısız kısa mesaj göndermişti. Lise’nin onunla konuşmak istemediği açıktı ve bu Dale’in kalbini kırıyordu. Ne yapacağını bilemiyordu.

Source: Pixabay

Dale polisi aramayı düşündü ama bunun Lise’i daha da uzaklaştıracağından korkuyordu. Dale yıkılmıştı. Her zaman baba olmayı hayal etmiş biri olarak, ebeveyn olmakta başarısız olduğu için kendini kötü hissediyordu. Aralarındaki ilişkinin ne zaman yanlış gitmeye başladığını merak etmeye başlamıştı.

Son çare

Dale Lise’yi geri istiyordu ama Lise’nin bunu istemediğini hissediyordu. Onu eve dönmeye zorlamak doğru gelmiyordu. Dale Lise’yi eve dönmeye zorlamamaya karar verdi ama onun güvende ve iyi olup olmadığını bilmesi gerekiyordu.

Source: PDFWonder

Dale ona bir mesaj göndererek iyi olduğunu teyit etmek için ondan sadece bir yanıt alması gerektiğini söyledi ve onu rahat bırakacağına söz verdi. Birkaç dakika sonra bir yanıt aldı. Kısa bir mesajdı.

Onu kaybetti

Lise sadece iyi olduğunu doğruladı ve başka bir şey paylaşmadı. Şu anda nerede olduğu ya da ortaya çıkmayı planlayıp planlamadığı hakkında hiçbir bilgi yoktu. Dale o anda kızını sonsuza dek kaybettiğini biliyordu.

Source: PDFWonder

Ve tahmin ettiği gibi, Lise’den bir daha haber alamadı. Zaman zaman numarasını aramayı denedi ve numarasının artık kullanılmadığını öğrendi. Artık kızına ulaşmanın hiçbir yolu yoktu ve onun nerede olduğuna dair hiçbir fikri yoktu.

Emekliliğin tadını çıkarıyordu

On altı yıl sonra, Dale emekli olmuştu. Lisa yüzünden kalbi kırılmış olsa da sonunda aşkı bulmuş ve evlenmişti. Dale, Hanna ile 10 yıl önce tanışmış ve ikisi hayatlarındaki kayıplar üzerinden birbirlerine bağlanmışlardı. Hanna iki oğlunu bir araba kazasında kaybetmişti ve o zamandan beri yalnızdı.

Source: PDFWonder

Dale ve Hanna birbirlerine yardım ediyorlardı ve bu cennette yapılmış bir eşleşme gibiydi. Dale Hanna’nın kederini atlatmasına, Hanna da Dale’in Lise’i unutmayı öğrenmesine yardımcı oldu. Birlikte, geleceğe yeniden umutla bakmaya başlayabildiler.

Arama

Dale ve Hanna evlendiklerinde yeni bir kasabaya taşınmaya karar verdiler ve yeni bir hayata başladılar. Bu yeni bir başlangıçtı. Bir gün Dale bahçede çalışırken evin içinde telefonunun çaldığını duydu. Telefonuna ulaşamadan arama sona erdi.

Source: PDFWonder

Dale ekrana baktı ve bilinmeyen bir numara olduğunu gördü. Arayan her kimse sesli mesaj bırakmamıştı. Dale numarayı aramaya çalıştı ama kimse açmıyordu. Eğer önemli bir şeyse, her kimse tekrar arayacağını düşündü.

Ani bir özlem

Bahçesine dönmek üzereydi ki telefon tekrar çaldı. Dale bunun daha öncekiyle aynı numaradan geldiğini gördü. Telefonu açtığında hattın diğer ucunda kimse yoktu. Bir kez daha merhaba dedi.

Source: PDFWonder

Sonra, aniden gergin hissetti. Lise olabilir miydi? Son 16 yıldır Lise’den hiç haber almamıştı ama onu düşünmekten hiç vazgeçmemişti. Ve tam umutlanmak üzereyken, hattın diğer ucunda bir adamın sesini duydu.

İçgüdüleri doğruydu

Dale hemen hayal kırıklığına uğradığını hissetti. Dale arka planda bazı sesler duyabiliyordu ve bir kadının konuştuğunu düşündü. Adamın eli telefonun üzerindeymiş ve kadına ne söyleyeceğini soruyormuş gibi duruyordu.

Source: PDFWonder

Sonunda adam kendisinin Dale olup olmadığını sordu. Dale onayladı ve kimin aradığını sordu. Adamın ciddi bir sesi vardı ve Dale’e bir şey söylemesi gerektiğini söyledi. Adam Lise’den bahsedince Dale donakaldı. İçgüdüleri her şeye rağmen doğruydu!

Kayıp kız

Ama adam neden bu kadar ciddiydi? Lise’e bir şey mi olmuştu? Dale hâlâ onun acil durum irtibat kişisi miydi? Adam daha sonra Lise’nin yanında olduğunu ve Dale’le konuşmak istediğini söyledi. Her şeyden sonra Dale’in onunla konuşmak isteyip istemediğinden emin olmadığını söyledi.

Source: PDFWonder

Dale birden umutlu hissetti. Bunca yıldır uğruna dua ettiği kavuşma anı bu muydu? Adam telefonu Lise’e verdi. Ve onca yıldan sonra Dale nihayet onun “Merhaba baba” dediğini duydu.

Başarısız bir arayış

Lise özür dilemeye başladı ve Dale’e karşı davranışları ve onu terk edişinden dolayı pişman olduğunu söyledi. Üniversitedeyken, kendisi gibi evlat edinilmiş bir arkadaşı olmuştu ve ikisi de biyolojik ailelerini bulmak için okulu bırakmışlardı. İkisi de bunun yapılması gereken bir yolculuk olduğunu düşünmüştü.

Source: PDFWonder

Lise, öz anne ve babasıyla ilgili bazı kayıtlara ulaşmayı başarmıştı. Onların izini sürdüğünde, ikisinin de uyuşturucu bağımlısı oldukları için rehabilitasyonda olduklarını öğrendi. Lise bir hata yaptığını hemen anladı ama Dale’i incitmişti ve onun kendisini geri kabul edip etmeyeceğinden emin değildi.

Barışma

Lise üniversiteye devam etmiş ve birlikte yaşamaya başladığı harika bir adamla tanışmıştı. Erkek arkadaşı az önce telefondaki adamdı. Yeniden ayağa kalkmasına yardım etmişti ve Dale’le tekrar temasa geçmesi için onu cesaretlendiren de oydu.

Source: PDFWonder

Lise’nin Dale’in izini bulması biraz zaman almıştı çünkü Dale taşınmış ve numarasını da değiştirmişti. Dale Lise’ye hiçbir şeyin değişmediğine dair güvence verdi. Hâlâ sürekli onu düşünüyordu. Aynı genleri paylaşmasalar bile onun babası olduğu gerçeğini hiçbir şey değiştiremezdi.

Geç olması hiç olmamasından iyidir

Lise bunu duyunca ağlamaya başladı ve ona yeniden bir aile olmalarının çok hoşuna gideceğini söyledi. Dale, Lise ile yeni bir başlangıç yapma fırsatı bulduğu için çok mutluydu. İki hafta sonra Dale ve Hanna Lise’yi ziyaret etti. Şehirde bulundukları birkaç gün içinde hasret giderebildiler.

Source: PDFWonder

Sonunda Dale ve Hanna, Lise’yi istedikleri sıklıkta görebilmek için onlara yakın bir kasabaya taşındılar. Bu mutlu sonun gerçekleşmesi uzun yıllar almıştı ama Dale ve Lise için geç olması hiç olmamasından her zaman daha iyiydi.

Kaba Baba Küçük Kızına Yemek Almayı Reddedince Bu Garson İmdadına Yetişti

Bir garson iki çocuklu bir aileye servis yapıyordu. Ancak ebeveynler sadece bir çocuk yemeği sipariş edince şaşırdı. Merakla, yemeği servis ettikten sonra onları gözlemledi ve küçük kızın hiç yemek almadığını fark etti.

Source: MisterStory

Ailenin geri kalanı küçük kızla konuşmuyordu bile. Sanki görünmez gibiydi. Garson bir işaret yaptı ve küçük kızın kendisine doğru bakmasını bekledi. İşarette “Yardıma ihtiyacın var mı?” yazıyordu ve kızın verdiği yanıt beklenmedikti.

Judith ile tanışın

Judith uzun süredir garson olarak çalışıyordu. Deneyimleri sayesinde insanları okuma konusunda bir yetenek geliştirmişti. Bu sayede insanlara nasıl yaklaşacağını öğrenmiş ve iyi bir garson olmuştu.

Source: MisterStory

Bir öğleden sonra, küçük bir aile içeriye girmişti. Judith çifte ve yanlarındaki iki çocuğa baktı. Bir şeylerin ters gittiğini hemen hissetti. Dışarıdan normal bir aile gibi görünüyorlardı ama onlarda garip bir hava vardı.

Belki de yanılıyordu.

Judith aileye bir masaya kadar eşlik etti ve sipariş vermeye hazır olan diğer müşterilere hizmet ederken onlara menüye bakmaları için zaman tanıdı. Aile gayet normal görünüyordu ama Judith içgüdüleri söz konusu olduğunda asla yanılmazdı.

Source: MisterStory

Judith ailenin masasının önünden birkaç kez geçti. Diğer konuklara kıyasla daha sessiz olduklarını fark etti – yanlarında iki çocukları olmasına rağmen. Ama bu iyi bir şey gibi görünüyordu. Belki de o gece servis yapması kolay bir masa olacaklardı.

Uslu çocuklar

Çocuklu masalar genellikle zordur. Judith en uslu çocukların bile yemeklerini beklerken huzursuz olabileceklerini biliyordu. Hatta bazıları restoranın içinde koşturup gürültü yapabiliyordu.

Source: MisterStory

Ama bu çocuklar farklıydı. Onları aceleyle yargıladığı için neredeyse kendini suçlu hissedecekti. Babaları siparişlerini alması için onu yanına çağırdığında Judith onlara kocaman bir gülümsemeyle yaklaştı. Ancak sonrasında kötü hislerini geri getirecek bir şey oldu.

Bir yemek eksikti

Siparişleri bittiğinde Judith sadece üç öğün yemek aldıklarını fark etti. Menüden sadece bir çocuk yemeği sipariş etmişlerdi. Yanlarında iki çocukları olduğu için bu garipti. Aile başka bir yemeği karşılayabilecek gibi görünüyordu, peki sorun neydi?

Source: MisterStory

Porsiyonlar paylaşılacak kadar büyük değildi. Judith çocuklardan birinin hiçbir şey yiyemeyeceğinden endişelendi. Çocuk yemek seçiyor olsa bile, ebeveynleri en azından bir şeyler sipariş edebilirdi.

Dışlanmış küçük kız

Judith, farklı ailelere hizmet verdiği yıllar boyunca, ebeveynlerin bir tür ceza olarak çocuklarından yemek esirgediğine şahit olmuştu. Ancak bu genellikle, çocuk için zaten yemek sipariş edilmişken oluyordu. Bir çocuk için hiç yemek sipariş etmemek tamamen farklı bir durumdu.

Source: MisterStory

Judith gözünü aileden ayırmamaya karar verdi. Küçük kız dışında herkesin konuştuğunu fark etti. Küçük kız sessizdi ve ağabeyi ile anne babası gülerken tepki bile vermiyordu. Garip bir şekilde, genç kız hiç üzgün de görünmüyordu.

Katı ve tuhaf bir baba

Bir ara küçük kız masadan kalkmaya çalıştı. Tuvalete gitmek istiyor gibi görünüyordu. Ancak kız hareket eder etmez babası elini tuttu ve hareket etmesine izin vermedi. Bu çok garip ve ürkütücüydü.

Source: MisterStory

Judith ailenin yemeklerinin servise hazır olduğunu gördü. Yemekleri aldı ve büyük boy olanları ebeveynlerin önüne koydu. Ardından tek kişilik çocuk yemeğini kaldırdı. Judith bir şeyler yapması gerektiğine karar verdi ve gelişigüzel bir şekilde çocuk yemeğinin kimin için olduğunu sordu.

Bazı şeyleri açıklığa kavuşturmaya çalışıyordu

Baba yemeğin oğlu için olduğunu söyledi. Oğlan yemeğinin hazır olmasından memnun görünürken küçük kız hiç tepki vermemişti. Judith şaşkınlık numarası yaptı ve küçük kız için siparişlerinde ikinci bir çocuk yemeğinin eksik olup olmadığını sordu.

Source: MisterStory

Ebeveynler bu soru karşısında şaşırmış görünüyorlardı. Ebeveynler gergin bir şekilde birbirlerine baktılar ve küçük kız Judith’e özel bir ilgiyle baktı. Bunun üzerine baba sinirli bir şekilde güldü ve kızının aç olmadığını söyledi.

İçinden bir ses

Judith ona inanmamıştı ama ailesi onunla işleri çoktan bitmiş gibi davranıyordu. Judith daha fazla zorlarsa başının belaya girebileceğini biliyordu. Ayrıca ilgilenmesi gereken başka masalar da vardı. Arkasını dönmeden önce küçük kıza bir kez daha baktı.

Source: MisterStory

Ancak Judith masalarından uzaklaşırken, bir şeylerin ters gittiği hissinden kurtulamadı. İçgüdüleri ona küçük kızın yardıma ihtiyacı olduğunu söylüyordu. Eğer o çocuğun yardıma ihtiyacı varsa, Judith küçük kızı kurtarmaya kararlıydı.

Yürek parçalayan bir sahne

Judith aileyi uzaktan gözlemlemeye devam etti. Anne baba ve oğulları yemek yiyordu ama küçük kızın hiçbir şeyi yoktu. Kimse bir lokma paylaşmayı bile teklif etmemişti. Herkes yemek yerken kız üzgün görünüyordu ve bu yürek parçalayıcıydı.

Source: MisterStory

Judith aileyi uzaktan gözlemlemeye devam etti. Anne baba ve oğulları yemek yiyordu ama küçük kızın hiçbir şeyi yoktu. Kimse bir lokma paylaşmayı bile teklif etmemişti. Herkes yemek yerken kız üzgün görünüyordu ve bu yürek parçalayıcıydı.

İletişime geçti

Judith bir kağıt parçası aldı ve büyük harflerle “Yardıma ihtiyacın var mı?” yazdı. Küçük kıza el salladı ve tabelayı gösterdi. Kız onu gördü, ailesine baktı ve babası başka tarafa bakarken başını olumlu bir şekilde salladı.

Source: MisterStory

Judith daha sonra kıza yardımın yolda olduğunu bildirmek için “Tamam” yazdı. Artık ihtiyacı olan onayı aldığına göre Judith’in küçük kıza tek başınayken ulaşmak için bir plan yapması gerekiyordu. Judith bir plan yaptı ama bunun için meslektaşlarının yardımına ihtiyacı vardı.

Tüm ekip bu işin içindeydi

Judith iş yerindeki en yakın arkadaşlarına gitti ve onlara aileden bahsetti. İçlerinden biri ebeveynlerde bir tuhaflık olduğunu kabul etti. Judith, içlerinden birinin baba ve kızın üzerine biraz su döküp dökemeyeceğini sordu, böylece masadan kalkıp tuvalete gidebileceklerdi.

Source: MisterStory

Plan bir olay yaratacağından Judith önce müdürüne sormaya karar verdi, böylece planı yüzünden kimse kovulmayacaktı. İşvereni tüm hikayeyi dinledikten sonra, en azından kıza yardım etmeye çalışmaları gerektiğini kabul etti ve planın gerçekleşmesine izin verdi.

Plan harekete geçirildi

Judith’in iş arkadaşı su bardaklarını hazırladı ve ailenin masasının önünden geçerken ayağı takılmış gibi yaptı. Hem baba hem de kızı sırılsıklam olmuştu. Baba, Judith’in iş arkadaşına çok kızdı ve Judith bunu onda bir sorun olduğuna dair bir işaret olarak algıladı.

Source: MisterStory

Judith ve patronu özür dilemek ve temizliğe yardım etmek için araya girdiler. Baba kalkıp banyoda üstünü başını temizledi. Judith bu arada anneden küçük kızı banyoda temizleyebilmek için izin istedi.

İsteksiz bir anne

Annesi Judith’e sanki ona çılgınca bir soru sormuş gibi baktı. İsteksiz görünüyordu ama küçük kız kuruması gerektiğini söyledi. Herkes onlara bakmaya başlamıştı bile. Anne, kocasının yakında dönüp dönmeyeceğini görmek için etrafına bakındı.

Source: MisterStory

Kocasının görünürde olmadığını görünce kabul etti. İşin tuhaf yanı, Judith’in kolunu çekerek ona doğru eğilmesini sağladı ve “onu hemen al” diye fısıldadı. Judith ve patronu bakıştılar ve işin ciddiye bindiğini anladılar.

Başarısız kurtarma

Judith ve küçük kız aceleyle banyoya gittiler. Küçük kız sonunda ailesinden uzakta olduğu için rahatlamış görünüyordu. Kız adının Anna olduğunu söyledi ve Judith’e güvenip güvenemeyeceğini sordu. Judith ona yardım etmek istediğine dair güvence verdi.

Source: MisterStory

Ama yüksek bir sesle bölündüler. Anna’nın babasıydı ve sesi kızgın geliyordu. Kapıyı çaldı ve Anna’nın dışarı çıkmasını istedi. Judith patronunun babasını ikna etmeye çalıştığını duyabiliyordu ama baba sakin olmaktan çok uzaktı.

Kızgın bir baba

Anna’nın babası, Anna banyodan çıkmazsa polis çağıracağını haykırdı. Judith çaresizce kapıyı açtı ve babasına sadece üstünü temizlediklerini söyledi. Ancak baba Judith’i görmezden geldi.

Source: MisterStory

Öfkeli baba Anna’nın elini tuttu ve onu masalarına kadar adeta sürükledi. Judith bu kadar yaklaştığına ve başarısız olduğuna inanamıyordu. Ama pes etmeyecekti. Kız yardıma ihtiyacı olduğunu doğrulamıştı. Annesi de kızın kurtarılmasını istiyordu.

Yüzleşme

Judith bu işin peşini bırakamazdı. Judith cesaretini toplayıp babayla yüzleşti. Babası ona işine bakmasını ve kendisine herhangi bir açıklama borçlu olmadığını söyledi. Judith doğru şeyi yapması gerektiğini biliyordu. Ailenin masasına kararlılıkla yaklaştı.

Source: MisterStory

Baba ona baktı ve özür dilemek için mi geldiğini sordu. Judith ona yüksek sesle sessiz olmasını, böylece diğer müşterilerin de duyabileceğini söyledi. Babadan neler olup bittiğini açıklamasını ve kızına neden kaba davrandığını anlatmasını istedi.

Büyük açıklama

Ancak baba onu şaşırtarak alkışlamaya başladı. Judith şaşırmıştı. Şaka mı yapıyordu? Neden onu ciddiye almıyordu? Ama sonra anne ve masadaki küçük çocuklar da alkışlamaya başladı. Judith etrafına baktı ve neredeyse herkesin kendisini alkışladığını gördü.

Source: MisterStory

Birdenbire olay yerine bir kamera ekibi geldi. Baba Judith’e artık endişelenmemesi gerektiğini söyledi. İşvereni ona yaklaştı ve doğru şeyi yaptığı için teşekkür etti. Anna daha sonra ayağa kalkarak Judith’e sarıldı ve ona iyi bir insan olduğunu söyledi.

Bu bir kurguydu

Judith’in kafası karışmıştı. Neler olduğu hakkında hiçbir fikri yoktu. Judith’in işvereninin, onu dışarıda hala nazik ve iyi insanlar olduğunu dünyaya gösterecek bir gizli kamera programına önerdiği ortaya çıktı. O sırada restoranda bulunan herkes suç ortağıydı.

Source: MisterStory

Judith ne diyeceğini bilemedi. Duygusal bir şekilde herkese teşekkür etti ve yaptığı iyi işlerin takdir edilmesinin harika bir duygu olduğunu söyledi. Patronu ve kamera ekibi ona bu kadar iyi bir insan olduğu için teşekkür etti ve programın ne zaman yayınlanacağını kendisine bildireceklerini söylediler.

Mutlu bir son

Birkaç hafta sonra herkes Judith’in programdaki bölümünü izlemek için toplandı. Judith hâlâ bunun gerçekten olduğuna inanamıyordu. Her şey çok gerçeküstüydü ve gerçek olamayacak kadar iyi görünüyordu. Judith, iş arkadaşları ve ailesiyle birlikte restoranda programı izlerken çok eğlendi.

Source: MisterStory

Gerçek şu ki Judith zor bir yı geçirmişti ama patronu hala pozitif kaldığı ve restoranlarında parlak ve güneşli bir varlığı olduğu için ona hayranlık duyuyordu. Patronu ve iş arkadaşları Judith’in onu ne kadar takdir ettiklerini bilmesini istiyorlardı.

Kaba Baba Küçük Kızına Yemek Almayı Reddedince Bu Garson İmdadına Yetişti

Bir garson iki çocuklu bir aileye servis yapıyordu. Ancak ebeveynler sadece bir çocuk yemeği sipariş edince şaşırdı. Merakla, yemeği servis ettikten sonra onları gözlemledi ve küçük kızın hiç yemek almadığını fark etti.

Source: MisterStory

Ailenin geri kalanı küçük kızla konuşmuyordu bile. Sanki görünmez gibiydi. Garson bir işaret yaptı ve küçük kızın kendisine doğru bakmasını bekledi. İşarette “Yardıma ihtiyacın var mı?” yazıyordu ve kızın verdiği yanıt beklenmedikti.

Judith ile tanışın

Judith uzun süredir garson olarak çalışıyordu. Deneyimleri sayesinde insanları okuma konusunda bir yetenek geliştirmişti. Bu sayede insanlara nasıl yaklaşacağını öğrenmiş ve iyi bir garson olmuştu.

Source: MisterStory

Bir öğleden sonra, küçük bir aile içeriye girmişti. Judith çifte ve yanlarındaki iki çocuğa baktı. Bir şeylerin ters gittiğini hemen hissetti. Dışarıdan normal bir aile gibi görünüyorlardı ama onlarda garip bir hava vardı.

Belki de yanılıyordu.

Judith aileye bir masaya kadar eşlik etti ve sipariş vermeye hazır olan diğer müşterilere hizmet ederken onlara menüye bakmaları için zaman tanıdı. Aile gayet normal görünüyordu ama Judith içgüdüleri söz konusu olduğunda asla yanılmazdı.

Source: MisterStory

Judith ailenin masasının önünden birkaç kez geçti. Diğer konuklara kıyasla daha sessiz olduklarını fark etti – yanlarında iki çocukları olmasına rağmen. Ama bu iyi bir şey gibi görünüyordu. Belki de o gece servis yapması kolay bir masa olacaklardı.

Uslu çocuklar

Çocuklu masalar genellikle zordur. Judith en uslu çocukların bile yemeklerini beklerken huzursuz olabileceklerini biliyordu. Hatta bazıları restoranın içinde koşturup gürültü yapabiliyordu.

Source: MisterStory

Ama bu çocuklar farklıydı. Onları aceleyle yargıladığı için neredeyse kendini suçlu hissedecekti. Babaları siparişlerini alması için onu yanına çağırdığında Judith onlara kocaman bir gülümsemeyle yaklaştı. Ancak sonrasında kötü hislerini geri getirecek bir şey oldu.

Bir yemek eksikti

Siparişleri bittiğinde Judith sadece üç öğün yemek aldıklarını fark etti. Menüden sadece bir çocuk yemeği sipariş etmişlerdi. Yanlarında iki çocukları olduğu için bu garipti. Aile başka bir yemeği karşılayabilecek gibi görünüyordu, peki sorun neydi?

Source: MisterStory

Porsiyonlar paylaşılacak kadar büyük değildi. Judith çocuklardan birinin hiçbir şey yiyemeyeceğinden endişelendi. Çocuk yemek seçiyor olsa bile, ebeveynleri en azından bir şeyler sipariş edebilirdi.

Dışlanmış küçük kız

Judith, farklı ailelere hizmet verdiği yıllar boyunca, ebeveynlerin bir tür ceza olarak çocuklarından yemek esirgediğine şahit olmuştu. Ancak bu genellikle, çocuk için zaten yemek sipariş edilmişken oluyordu. Bir çocuk için hiç yemek sipariş etmemek tamamen farklı bir durumdu.

Source: MisterStory

Judith gözünü aileden ayırmamaya karar verdi. Küçük kız dışında herkesin konuştuğunu fark etti. Küçük kız sessizdi ve ağabeyi ile anne babası gülerken tepki bile vermiyordu. Garip bir şekilde, genç kız hiç üzgün de görünmüyordu.

Katı ve tuhaf bir baba

Bir ara küçük kız masadan kalkmaya çalıştı. Tuvalete gitmek istiyor gibi görünüyordu. Ancak kız hareket eder etmez babası elini tuttu ve hareket etmesine izin vermedi. Bu çok garip ve ürkütücüydü.

Source: MisterStory

Judith ailenin yemeklerinin servise hazır olduğunu gördü. Yemekleri aldı ve büyük boy olanları ebeveynlerin önüne koydu. Ardından tek kişilik çocuk yemeğini kaldırdı. Judith bir şeyler yapması gerektiğine karar verdi ve gelişigüzel bir şekilde çocuk yemeğinin kimin için olduğunu sordu.

Bazı şeyleri açıklığa kavuşturmaya çalışıyordu

Baba yemeğin oğlu için olduğunu söyledi. Oğlan yemeğinin hazır olmasından memnun görünürken küçük kız hiç tepki vermemişti. Judith şaşkınlık numarası yaptı ve küçük kız için siparişlerinde ikinci bir çocuk yemeğinin eksik olup olmadığını sordu.

Source: MisterStory

Ebeveynler bu soru karşısında şaşırmış görünüyorlardı. Ebeveynler gergin bir şekilde birbirlerine baktılar ve küçük kız Judith’e özel bir ilgiyle baktı. Bunun üzerine baba sinirli bir şekilde güldü ve kızının aç olmadığını söyledi.

İçinden bir ses

Judith ona inanmamıştı ama ailesi onunla işleri çoktan bitmiş gibi davranıyordu. Judith daha fazla zorlarsa başının belaya girebileceğini biliyordu. Ayrıca ilgilenmesi gereken başka masalar da vardı. Arkasını dönmeden önce küçük kıza bir kez daha baktı.

Source: MisterStory

Ancak Judith masalarından uzaklaşırken, bir şeylerin ters gittiği hissinden kurtulamadı. İçgüdüleri ona küçük kızın yardıma ihtiyacı olduğunu söylüyordu. Eğer o çocuğun yardıma ihtiyacı varsa, Judith küçük kızı kurtarmaya kararlıydı.

Yürek parçalayan bir sahne

Judith aileyi uzaktan gözlemlemeye devam etti. Anne baba ve oğulları yemek yiyordu ama küçük kızın hiçbir şeyi yoktu. Kimse bir lokma paylaşmayı bile teklif etmemişti. Herkes yemek yerken kız üzgün görünüyordu ve bu yürek parçalayıcıydı.

Source: MisterStory

Judith aileyi uzaktan gözlemlemeye devam etti. Anne baba ve oğulları yemek yiyordu ama küçük kızın hiçbir şeyi yoktu. Kimse bir lokma paylaşmayı bile teklif etmemişti. Herkes yemek yerken kız üzgün görünüyordu ve bu yürek parçalayıcıydı.

İletişime geçti

Judith bir kağıt parçası aldı ve büyük harflerle “Yardıma ihtiyacın var mı?” yazdı. Küçük kıza el salladı ve tabelayı gösterdi. Kız onu gördü, ailesine baktı ve babası başka tarafa bakarken başını olumlu bir şekilde salladı.

Source: MisterStory

Judith daha sonra kıza yardımın yolda olduğunu bildirmek için “Tamam” yazdı. Artık ihtiyacı olan onayı aldığına göre Judith’in küçük kıza tek başınayken ulaşmak için bir plan yapması gerekiyordu. Judith bir plan yaptı ama bunun için meslektaşlarının yardımına ihtiyacı vardı.

Tüm ekip bu işin içindeydi

Judith iş yerindeki en yakın arkadaşlarına gitti ve onlara aileden bahsetti. İçlerinden biri ebeveynlerde bir tuhaflık olduğunu kabul etti. Judith, içlerinden birinin baba ve kızın üzerine biraz su döküp dökemeyeceğini sordu, böylece masadan kalkıp tuvalete gidebileceklerdi.

Source: MisterStory

Plan bir olay yaratacağından Judith önce müdürüne sormaya karar verdi, böylece planı yüzünden kimse kovulmayacaktı. İşvereni tüm hikayeyi dinledikten sonra, en azından kıza yardım etmeye çalışmaları gerektiğini kabul etti ve planın gerçekleşmesine izin verdi.

Plan harekete geçirildi

Judith’in iş arkadaşı su bardaklarını hazırladı ve ailenin masasının önünden geçerken ayağı takılmış gibi yaptı. Hem baba hem de kızı sırılsıklam olmuştu. Baba, Judith’in iş arkadaşına çok kızdı ve Judith bunu onda bir sorun olduğuna dair bir işaret olarak algıladı.

Source: MisterStory

Judith ve patronu özür dilemek ve temizliğe yardım etmek için araya girdiler. Baba kalkıp banyoda üstünü başını temizledi. Judith bu arada anneden küçük kızı banyoda temizleyebilmek için izin istedi.

İsteksiz bir anne

Annesi Judith’e sanki ona çılgınca bir soru sormuş gibi baktı. İsteksiz görünüyordu ama küçük kız kuruması gerektiğini söyledi. Herkes onlara bakmaya başlamıştı bile. Anne, kocasının yakında dönüp dönmeyeceğini görmek için etrafına bakındı.

Source: MisterStory

Kocasının görünürde olmadığını görünce kabul etti. İşin tuhaf yanı, Judith’in kolunu çekerek ona doğru eğilmesini sağladı ve “onu hemen al” diye fısıldadı. Judith ve patronu bakıştılar ve işin ciddiye bindiğini anladılar.

Başarısız kurtarma

Judith ve küçük kız aceleyle banyoya gittiler. Küçük kız sonunda ailesinden uzakta olduğu için rahatlamış görünüyordu. Kız adının Anna olduğunu söyledi ve Judith’e güvenip güvenemeyeceğini sordu. Judith ona yardım etmek istediğine dair güvence verdi.

Source: MisterStory

Ama yüksek bir sesle bölündüler. Anna’nın babasıydı ve sesi kızgın geliyordu. Kapıyı çaldı ve Anna’nın dışarı çıkmasını istedi. Judith patronunun babasını ikna etmeye çalıştığını duyabiliyordu ama baba sakin olmaktan çok uzaktı.

Kızgın bir baba

Anna’nın babası, Anna banyodan çıkmazsa polis çağıracağını haykırdı. Judith çaresizce kapıyı açtı ve babasına sadece üstünü temizlediklerini söyledi. Ancak baba Judith’i görmezden geldi.

Source: MisterStory

Öfkeli baba Anna’nın elini tuttu ve onu masalarına kadar adeta sürükledi. Judith bu kadar yaklaştığına ve başarısız olduğuna inanamıyordu. Ama pes etmeyecekti. Kız yardıma ihtiyacı olduğunu doğrulamıştı. Annesi de kızın kurtarılmasını istiyordu.

Yüzleşme

Judith bu işin peşini bırakamazdı. Judith cesaretini toplayıp babayla yüzleşti. Babası ona işine bakmasını ve kendisine herhangi bir açıklama borçlu olmadığını söyledi. Judith doğru şeyi yapması gerektiğini biliyordu. Ailenin masasına kararlılıkla yaklaştı.

Source: MisterStory

Baba ona baktı ve özür dilemek için mi geldiğini sordu. Judith ona yüksek sesle sessiz olmasını, böylece diğer müşterilerin de duyabileceğini söyledi. Babadan neler olup bittiğini açıklamasını ve kızına neden kaba davrandığını anlatmasını istedi.

Büyük açıklama

Ancak baba onu şaşırtarak alkışlamaya başladı. Judith şaşırmıştı. Şaka mı yapıyordu? Neden onu ciddiye almıyordu? Ama sonra anne ve masadaki küçük çocuklar da alkışlamaya başladı. Judith etrafına baktı ve neredeyse herkesin kendisini alkışladığını gördü.

Source: MisterStory

Birdenbire olay yerine bir kamera ekibi geldi. Baba Judith’e artık endişelenmemesi gerektiğini söyledi. İşvereni ona yaklaştı ve doğru şeyi yaptığı için teşekkür etti. Anna daha sonra ayağa kalkarak Judith’e sarıldı ve ona iyi bir insan olduğunu söyledi.

Bu bir kurguydu

Judith’in kafası karışmıştı. Neler olduğu hakkında hiçbir fikri yoktu. Judith’in işvereninin, onu dışarıda hala nazik ve iyi insanlar olduğunu dünyaya gösterecek bir gizli kamera programına önerdiği ortaya çıktı. O sırada restoranda bulunan herkes suç ortağıydı.

Source: MisterStory

Judith ne diyeceğini bilemedi. Duygusal bir şekilde herkese teşekkür etti ve yaptığı iyi işlerin takdir edilmesinin harika bir duygu olduğunu söyledi. Patronu ve kamera ekibi ona bu kadar iyi bir insan olduğu için teşekkür etti ve programın ne zaman yayınlanacağını kendisine bildireceklerini söylediler.

Mutlu bir son

Birkaç hafta sonra herkes Judith’in programdaki bölümünü izlemek için toplandı. Judith hâlâ bunun gerçekten olduğuna inanamıyordu. Her şey çok gerçeküstüydü ve gerçek olamayacak kadar iyi görünüyordu. Judith, iş arkadaşları ve ailesiyle birlikte restoranda programı izlerken çok eğlendi.

Source: MisterStory

Gerçek şu ki Judith zor bir yı geçirmişti ama patronu hala pozitif kaldığı ve restoranlarında parlak ve güneşli bir varlığı olduğu için ona hayranlık duyuyordu. Patronu ve iş arkadaşları Judith’in onu ne kadar takdir ettiklerini bilmesini istiyorlardı.

İş İlanlarında Maaşlara Yer Vermenin Faydaları

İş ilanlarında maaşlara yer verilip verilmemesi gerektiği tartışmalı bir konudur. Bazıları, bir iş ilanında maaştan bahsetmenin ana karar verici faktör haline geldiğini savunuyor. Bu durumda işverenlerin pazarlık yapma olanağı azalıyor. Ancak, iş ilanlarına maaşı dahil ederek daha fazla başvuru çekebilirsiniz. Bu aynı zamanda açıklık ve adalete dayalı iyi bir şirket kültürünü de teşvik eder.

Credit: qs.com

Şirket, bir iş ilanında maaştan bahsederek aday deneyimini iyileştirebilir. Bazen kuruluşlar maaşı aralık olarak belirtir. Bu aynı zamanda herhangi bir kafa karışıklığını gidermek için de iyi bir yoldur. Adaylar daha iyi bir fikre sahip olur.

Credit: deskera.com

Uygun deneyime ve uygun beceri düzeyine sahip adaylar bu göreve başvurabilir. Bu maaş aralığında çalışmak isteyen kişiler başvurabileceğinden, uygun başvuru sahiplerini listelemek kuruluş için de iyidir. Böylece başvuru sahipleri ve işveren için zaman tasarrufu sağlanır.

Credit: betterteam.com

Bazen iş arayanlar mevcut çalışma programlarına göre bir iş arıyorlar. Bazıları çocuk bakımı ve ulaşım olanakları sağlayabilecek bir iş arıyor. Bu nedenle, kuruluşlar maaşla birlikte olanaklardan bahsettiğinde, iş arayanlar tercihlerine göre doğru işi kolayca seçebilirler. Başlangıçta ilgilenen adayları filtrelemeleri gerekmediği için kuruluşlar için de yararlıdır. Toplam ücret paketiniz hakkında bir görüşme başlatabilirler.

Neden Ofise Geri Dönmeliyiz?

Covid-19 pandemisi çalışma ve yaşama şeklimizi büyük ölçüde değiştirdi. İnsanlar evden çalışmaya alışıyor. Ancak mesleki gelişim ve ofis kültürünü korumak için işyerine geri dönmemiz gerekebilir.

Credit: thebalancesmb.com

Bazı işlerin evden yapılabileceği doğrudur. Öte yandan bazı profesyonel işler de profesyonel bir işyeri gerektirir. Birçoğumuz evden çalışmak için uygun bir ortama sahip değiliz. Profesyonel işler, en iyi çıktıyı sağlamak için sürekli internet bağlantısı ve diğer kaynakları gerektirir. Bazen yöneticilerimizin ve iş arkadaşlarımızın desteğine ihtiyaç duyarız. Evden çalışmak, bazılarımızın talep ettiği tüm ekipmanı ve profesyonel desteği sağlamayabilir.

Credit: mcneeslanduse.com

Uzaktan çalışırken bazı sorunlarla karşılaşıyoruz. Ancak fiziksel ofise taşınamadığımız sürece bazı normları korumak zorundayız. Karşılıklı güven ve iyi bir anlayış uzaktan çalışma ortamı için çok önemlidir. Artık şirketler zoom, skype gibi farklı yazılımları ve uzaktan çalışma ortamında işin ilerleyişini izlemek için web kamerası gibi farklı teknolojileri kullanabiliyor. Şirketler uzaktan çalışanları değerlendirmek için farklı internet platformları kullanabilir.

Credit: inc.com

Evden çalışmak aile üyelerinize yakın olmanızı sağlayabilir. Öte yandan, bu durum çalışanlar arasında mesafe yaratmaktadır. Bağlantıda kalmak için ofis arkadaşlarınızla iş ilerlemesini paylaşabileceğiniz ve çalışmakta olan diğer farklı projeler hakkında bilgi edinebileceğiniz bir yakınlaştırma toplantısına katılabilirsiniz. İş arkadaşlarınızla sohbet etmek için çevrimiçi platformları kullanabilirsiniz. Kahve saatinde yöneticilerinize düşüncelerinizi danışabilir ya da iş arkadaşlarınızın fikirlerini öğrenmek için onlarla tartışabilirsiniz.

Kripto Para Yatırımına Nasıl Başlanır

Kripto paraya yatırım yapmaya nasıl başlanacağını öğrenirken, riskleri anlamak önemlidir. Çoğu yatırımcı istikrarlı bir getiri peşinde koşarken, para kaybetme riski yeni başlayanlar için çok yüksektir. Karar vermeden önce borsaları araştırmak da dahil olmak üzere bu riski en aza indirmenin birkaç yolu vardır. Buna ek olarak, piyasayı nasıl zamanlayacağınızı öğrenmeniz büyük getiriler elde etmenizi sağlayabilir. Birçok yatırımcı Coinbase ya da Gemini gibi yeni başlayan dostu platformlara sahip borsalara yönelmektedir. Robinhood ve SoFi gibi daha yeni brokerlar da kripto para ticaretini desteklemektedir.

Kripto paralara yatırım yapmadan önce mali durumunuzun yerinde olduğundan emin olmanız önemlidir. Yeterli bir acil durum fonuna, yönetilebilir bir borca ve çeşitlendirilmiş bir portföye sahip olmanız zorunludur. Kripto genel portföyünüzün bir parçası olsa da, yatırımda hala para kaybedebileceğinizi unutmamak önemlidir. Amaç, yatırımlarınızı çeşitlendirerek genel getirinizi artırmaktır. Kripto paralara yatırım yapmaya başlamadan önce atmanız gereken beş adımı aşağıda bulabilirsiniz.

Kripto para birimlerine yatırım yapmadan önce, çalışacağınız şirkete karar vermeniz gerekir. Geniş çapta ticaret yapmanıza ve pasif bir gelir elde etmenize olanak tanıyan bir borsa seçmek iyi bir fikirdir. Riskinizi azaltmak istiyorsanız, bitcoin veya litecoin gibi iyi bilinen coinlerle başlamak en iyisidir. Popülerdir ve düşük ücretlere ve hızlı işlem hızlarına sahiptir. Kullanacağınız şirketi seçtikten sonra, bir sonraki adım bir kripto para borsası seçmektir.

Tüm bunları sırayla yaptıktan sonra, kripto yatırımlarınıza başlamaya hazırsınız demektir. Herhangi bir karar vermeden önce, iyi çeşitlendirilmiş bir portföyünüz ve bir acil durum fonunuz olmalıdır. Bu şekilde, yatırımınızın genel getirisini artırabileceksiniz. Ayrıca, bu beş ek adıma da dikkat etmelisiniz. Bu hazırlıkları yaptıysanız, para kazanmak için büyük bir şansınız olacaktır.

Kripto yatırımının içerdiği riskler hakkında iyi bir fikir edindikten sonra, hangi altcoinlere yatırım yapacağınızı bilmek isteyeceksiniz. Uzmanlar Bitcoin veya Ethereum’a yatırım yapılmasını önermektedir, çünkü bunlar en fazla sicile sahip olanlardır, ancak daha yaygın olarak kullanılan diğer altcoin türlerini de satın alabilirsiniz. Buna ek olarak, zaman diliminizi ve finansal hedeflerinizi de göz önünde bulundurmanız gerekir. Bazı insanlar kripto paralara yalnızca spekülasyon amacıyla yatırım yaparken, diğerleri yalnızca karlarını maksimize etmekle ilgilenir.

Yatırım yapmak istediğiniz kripto para türüne karar verdikten sonra, bir sonraki adım bir platform seçmektir. İyi bir kripto para yatırım platformu, yeni başlayanlardan ileri düzey yatırımcılara kadar çeşitli seçenekler sunmalıdır. Coinbase gibi daha popüler platformlardan bazıları karar vermenize yardımcı olacaktır. Kripto para birimine yatırım yapmak için zaman çerçevenizin ne olduğunu da bilmek isteyeceksiniz. Ardından, hangi altcoine yatırım yapacağınıza karar verebilirsiniz.

Jenny Best Ebeveynlere Yardımcı Olmak İçin Çevrimiçi Bir Veritabanı Oluşturuyor

Brooklyn merkezli halkla ilişkiler danışmanı Jenny Best, “gerçekten büyük fikri” ile meşguldü. Artık, ebeveynlerin çocuklarını katı gıdalarla tanıştırmalarına yardımcı olabilecek bir “bebek maması Vikipedi’si” yaratmak istiyordu.

Credit: solidstarts

New York Şehir Balesi’nin eski balerini, ücretsiz olarak kullanılabilecek bir kaynak yaratmak istiyor. Bu yüzden bağlantılı bir uygulama ve web sitesi işi yaratmakla ilgilenmiyor. Bunlar, sağlıklı bebek maması tarifleri almak için kullanıcılardan ücret talep edebilir. Jenny Best’in uygulamasını 180 ülkedeki kullanıcılar indirdi. Şimdi de Instagram’ı kullanarak dünya çapında çok sayıda anne ve babaya ulaşıyor. Üç çocuğunu besleme ve sütten kesme yolculuğunu paylaşıyor.

Credit: solidstarts

Best, “İlk başta [kötü zamanlama nedeniyle] yıkılmıştım. Pandemi döneminde bir işi nasıl başlatırsınız? Ancak herkes evde telefonlarıyla uğraştığı için etkileşimimiz inanılmaz derecede yüksekti.” Bayan Best ayrıca, “Pandemide telefonu olan bir anneyi asla küçümsemeyin” dedi.

Credit: foodiekid

Solid Starts, ilk kez anne olanlar tarafından takip edilen tek ebeveynlik Instagram hesabı değil.  Melbourne, Avustralya’dan Bridey Wood’un da anneleri destekleyen bir Instagram hesabı var. Bayan Wood şöyle diyor: “[Yeni anne olmak] bunaldığınız ve kiminle konuşacağınızı bilmediğiniz bir dönem. Birinin bana kolay bir formatta bilgi vermesini isterdim.”

Advertisement
Advertisement