O zaman onunla evleneceğine söz verdi, geçen yıllardan sonra nerede olduklarına bir bakın

Lise sevgilileri kenara çekilin çünkü aşkı kreşte  bulan bir çift keşfettik! Evet. Matt Grodsky ve Laura Sheel, ikisi de henüz üç yaşındayken tanıştılar.

Grodsky Images

Genç çiftimiz arkadaşlıktan en iyi arkadaşlığa ve eşliğe kadar farklı okullara, uzak mesafeli ilişkilere ve çok daha fazlasını nasıl atlatacaklarını öğrendiler. Bütün bunlar, ayrılmış yollarını yıllar sonra bir araya getiren basit bir tesadüf sayesinde gerçekleşti.

Başlangıç

Bu aşk hikayesi 25 yıl önce Phoenix, Arizona’daki bir kreşin renkli odalarında başladı. Matt ve Laura sadece üç yaşındaydılar. Aslında ikisi de tam olarak ne zaman tanıştıklarını bilmiyorlar, sanki hep birbirlerinin hayatındaymış gibi hissediyorlardı.

Grodsky Images

“Onu ilk ne zaman gördüğümü hatırlamıyorum ama her zaman peşinden gitmeme izin veren bir kızdı.” diyor Matt. İkisi hemen arkadaş oldular ve tüm zamanlarını birlikte geçirmeye başladılar.

Park buluşmaları

Matt, Laura’ya hayranlık duymakla meşgulken, Laura daha farklı düşünüyordu. Başından beri Matt’in tam bir aptal olduğunu düşündü. Aslında bütün gün onu neden takip ettiğini bilmiyordu ama onu güldürüyordu ve ona karşı nazikti. Bu yüzden bir şey demedi.

Grodsky Images

Anlaşılan kreşte bütün gün takılmak ikilimiz için yeterli değildi. Matt ve Laura, ebeveynlerinden birbirleriyle oyun buluşmaları ayarlamalarını istediler ve kısa süre sonra ikisi mutlu film geceleri ve park buluşmaları yapıyordu.

Sonraki adım

En iyi arkadaşların “korkunç” bir film izlediği bir film gecesinde Matt, onu rahatlatmak için Laura’nın elini bile tutmuştu. Bu, küçük çocuğun yeni ilişkisindeki bir sonraki adımların ne olacağına işaret eden ilk olaylardan biriydi.

Grodsky Images

Tabii o zamanlar bu, başka hiçbir anlamı olmayan masum bir jestti. Her geçen gün çocuklar daha da yakınlaşmaya başladılar. Öyle ki, anne ve babaları ikisinin birlikte olmalarının kader olduğundan emin olmuşlardı.

Bir yıl sonra

Kreş, ikilinin arkadaşlarının ilgi odağı olmasıyla hızla geçti. Yetişkinlerden arkadaşlarına kadar herkes onlarla arkadaşlıkları hakkında espriler yapıyordu ama Laura ve Matt bu zamanı anlatılanlardan farklı hatırlıyorlar.

Grodsky Images

Onlar için bu, romantik bir flörtün başlangıcı değildi. İkisi birbirini tanıyor ve birbirlerinin arkadaşlığından zevk alıyorlardı. Pokemon kartları toplamak ve birlikte salıncakta sallanmak gibi çoğu arkadaşın birlikte yapmaktan hoşlandığı şeyleri yaptılar.

Hayranlık içinde

Laura’nın belirgin bir şekilde hatırladığı ve Matt’i tamamen utandıran tatlı bir şey, genç adamın yeni arkadaşını etkilemek için Aslan Kral’dan diyalogları söylemesi. Laura ayrıca Matt’e salıncakları nasıl doğru kullanacağını ve sicim peynirini nasıl doğru şekilde yiyeceğini öğretti!

Grodsky Images

Genç Matt’in bağımsız, akıllı ve kendine güvenen Laura’ya hayran olduğunu söylemek hafif kaçar. Ve tüm dünyanın en iyi arkadaşı hakkında ne hissettiğini bilmesini istedi.

Büyük ilan

Yıllar önce bir gün Matt, küçük bir çocuğun özgüveniyle bütün sınıfına bir gün Laura ile evleneceğini ilan etti. Dört yaşındaki çocuk bunun ne anlama geldiğini bile bilmiyordu ama sonsuza kadar Laura ile birlikte olmak istediğini biliyordu.

Grodsky Images

Yükselen kahkahalar ve utanmış bir Laura karşısında Matt hiç etkilenmedi ve “Görürsünüz!” demekle yetindi. Taze ilişkilerinin karşısına çıkacak ilk sorunla karşılaşmak üzere olduklarından habersizdi.

Sıradaki aşama

Kreşin bitmesiyle ikili, ilişkilerindeki ilk zorlukla yüzleşmeye hazırdı: anaokuluna başlamak. Matt ve Laura farklı okullara kaydoldular ve bir zamanlar birbirlerini her gün gören küçük çocuklar birbirlerinden hızla ayrıldı.

Grodsky Images

Bu, her ikisinin de ebeveynlerinden her hafta sonu birbirleriyle oyun buluşmaları ayarlamasını talep etmekten alıkoymadı. Hatta doğum günü partilerine birlikte ev sahipliği yaptılar ama sonra hayat daha da yoğunlaştı.

Ayrı yönlere sürüklendiler

Her ikisinin ebeveynleri de çocuklarının taleplerine yetişmeyi başaramadı. Oyun buluşmaları seyrekleşti ve çocuklar arasındaki bağ kopmaya başladı. Laura ve Matt kendi programlarıyla meşgul olmaya başladılar, yeni arkadaşlar ve anılar edindiler.

Grodsky Images

Onlar farkına bile varmadan birbirlerini zar zor görür oldular. Yine de bir grup arkadaşıyla birlikte bu sevimli Noel kartı fotoğrafını çekmeyi başardılar. Ancak ne yazık ki bu iç ısıtıcı hatıra, bir süre boyunca birlikte yaşayacakları son şey oldu.

Yeni hayatlar

Bir zamanlar ikisinin sonsuz oyun günleri ve aktivitelerinin yerine programları artık ev ödevleri, okul için müfredat dışı aktiviteler ve farklı ilçelerdeki okullarında yeni arkadaşlar edinmekle doluydu.

Grodsky Images

İkisinin paylaştığı derin bağ neredeyse yok olmuştu. Aradan birkaç yıl geçti ve iki eski arkadaş, anaokulunda birlikte geçirdikleri tatlı zamanları artık hatırlamıyorlardı. Bu aşk hikayesi daha başlamadan bitmiş gibiydi.

Lise

Onlar farkına varmadan aradan yaklaşık 10 yıl geçmişti. Matt ve Laura liseye başlamaya hazırdılar. Daha önce olduğu gibi, ikisi de adresleri nedeniyle farklı okullara kaydoldu ve birbirlerinden ayrı bir şekilde kendi kimliklerini geliştirmeye başladı.

Grodsky Images

Ancak ikisi de birbirlerine doğru ilerlediklerini ve yakında tekrar bir araya geleceklerini bilmiyorlardı. Her şey lise birde, Laura ve arkadaşı birlikte takılırken başladı.

Tanıdık Bir Yüz

İki genç kız, çoğumuzun tahmin edebileceği gibi erkekler hakkında dedikodu yapıyorlardı. Laura arkadaşının telefonunda tanıdık bir yüz gördüğünde ses tonu değişti. Laura bu çocuğu nerede gördüğünü çıkaramıyordu!

Grodsky Images

Arkadaşı ona gördüğü çocuğun adını söylediğinde tüm anıları yeniden canlandı. Telefondaki Matt Grodsky’ydi ve arkadaşının iyi bir arkadaşıydı – ikisi de ortaokuldan beri birbirlerini tanıyorlardı. Dünya bu okul öncesi muhabbet kuşları için bir anda küçüldü.

Çöpçatan

Laura konuşmaya devam etti ve Matt hakkında hatırladığı her şeyi, Matt’in anaokulundayken ona nasıl evlenme teklif ettiğini anlattı. Anlatması bittiğinde Laura tüm bunların sadece çocukça bir fantezi olduğuna karar verdi ve yoluna devam etti.

Grodsky Images

Ancak arkadaşının başka fikirleri vardı! Çöpçatanlık yapmak istedi ve birkaç saat sonra Laura’yı numarasını Matt’e vermesi konusunda ikna etti! Laura, Matt’in onu hatırlama ihtimalinin bile olmadığını düşünüyordu!

Onu ikna etti

Laura, insanlara “Lisede birinci sınıf öğrencisiydim, bu yüzden ‘Sanmıyorum’ dedim” dedi. Ancak Laura Matt ile tekrar iletişime geçmenin kötü bir fikir olduğunu düşünse de ikilinin ortak arkadaşı onların iyi bir çift olacaklarını açıkça görüyordu. Matt’i de Laura’yı da bir süredir tanıyordu.

Grodsky Images

Ve şimdi onların okul öncesi romantik anılarını ve arkadaşlıklarını bildiğinden, bu ikisini tekrar bir araya getirmek için bir şeyler yapması gerektiğine emindi. Bu yüzden Matt’i aradı, olan biteni ona anlattı ve Laura’nın numarasını isteyip istemediğini sordu.

Anında kaynaştılar

Elbette Matt şaşırmıştı ve hazırlıksız yakalanmıştı ama aynı zamanda heyecanlıydı da. Laura’yı asla unutmamıştı ve bunca yıl ayrı kaldıktan sonra nihayet beklenmedik bir şekilde yeniden bağlanabilecekleri asla aklına gelmemişti.

Garip bir konuşma olacağını düşünerek gergin bir şekilde Laura’yı aradı ama hiç de beklediği gibi olmadı. İkisi bir anda kaynaşmışlardı ve sanki yeniden en iyi arkadaş gibiydiler. Kısa bir süre içerisinde bir tarih belirledi ve gerisini biliyorsunuz.

Başka bir dönüm noktası

Laura ve Matt’in ilk buluşmaları bir peri masalından fırlamış gibiydi. İlişkilerinin başından beri ciddi olduğunu biliyorlardı. Çift, lise boyunca çıktı. Birbirine yakın yaşamamalarına ve farklı sosyal çevrelere sahip olmalarına rağmen başarılı bir ilişkileri oldu.

Grodsky Images

Okul balosuna beraber gittiler ve her yeni dönüm noktasının tadını çıkardılar. Ancak aradan dört yıl geçti ve üniversiteye gitmeye hazırdılar. Laura, People ile yaptığı röportajda, “Liseden mezun olduktan hemen sonra oldukça tereddütlüydük” dedi. “Sürekli düşünüyorduk ‘Birlikte kalacak mıyız? İlişkimizi sürdürmek için çabalayacak mıyız?’

Uzak mesafe

Uzun yıllar ayrı kalıp şans eseri birbirlerini bulduktan sonra çift, risk alıp uzak mesafe ilişkisi sürdürmeye karar verdi. Laura, Kuzey Arizona Üniversitesi’ne gitti. Matt ise Columbia Koleji’ne gitmek için Chicago’ya taşındı. Şimdi birbirlerinden 1600 mil uzaktaydılar.

Grodsky Images

Diğer birçok çiftin de söyleyeceği gibi ilişkilerinin bu dönemi gerçekten de zorlu geçti. Bir noktada çift tam 6 ay boyunca birbirini göremedi! Ama ikisi de bunu sürdürmeye kararlıydı.

Özel gün

Sonunda, dört yıl sonra ikisi de üniversiteden mezun oldu. Bunu kutlamak için Matt’in aklında belirli bir buluşma fikri vardı. Matt, Huffington Post’a verdiği demeçte “Laura’yı kreşte pikniğe gideceğimize ikna ettim. Üniversitenin üçüncü yılını yeni bitirmiştik. Bu yüzden güzel ve rahatlatıcı bir randevu fikri olarak söyledim.” dedi

Grodsky Images

Aslında bunların hepsi bir oyundu ve Matt’in aklında farklı bir plan vardı. Çiftin kreşte ilk tanışmalarının üzerinden tam 20 yıl geçmişti ve Matt, birbirlerini yeniden bulan çiftin bir sonraki adım için hazır olduklarını düşünüyordu.

Benimle evlenir misin?

Piknikten sonra Matt tek dizinin üzerine çöktü ve Laura’ya evlilik teklif etti. Laura bu anı People dergisine anlattı: ” ’Aman Tanrım, bu gerçekten oluyor mu?’ diye düşündüm. Yüzüğümü gördüm ve inanılmadı. Çok mutluyum. Hiçbir fikrim yoktu.”.

Grodsky Images

Laura tabii ki de “EVET!” dedi. Matt çok mutluydu. Yıllar önce bu oyun alanında Laura ile evlenmek istediğini herkese söylemişti ve şimdi nihayet bu çocukluk sözü gerçeğe dönüşüyordu.

Evlilik

Matt gururla Huffington Post’a, “Ona her şeyin başladığı yerde… kreş sınıfımızda evlenme teklif ettim” dedi. “Birinden hoşlandığın zaman ayağa kalkmalı ve söylemelisin” diye ekledi.

Grodsky Images

Matt ve Laura 30 Aralık 2016’da Arizona Tarih Derneği’nde resmen dünya evine girdiler. Matt’in amcası nikah memurlarıydı ve ilişkilerini mükemmel bir şekilde açıkladı “Kreş çoğu çocuk için atıştırmalıklarınızı ve uyku matlarınızı bulmak demek ama onlar için ruh eşlerini bulmakla demekti.”

Grodsky’ler için sırada ne var?

Evlilik hayatı çifte çok iyi davranıyor, ikisi de hala birbirlerine sırılsıklam aşık. People dergisine “İlişkimizin en iyi yanı her ikimizin de şapşal olması ve her gün birbirimizi takdir etmemiz” dediler.

Grodsky Images

Matt ve Laura, hala Matt’in bir dijital pazarlama ajansında hesap yöneticisi olarak çalıştığı ve Laura’nın da sistemdeki çocuklara yardımcı olan kâr amacı gütmeyen bir kuruluş için çalıştığı Arizona’da. İkisi birlikte ilk evlerini de aldılar.

Sonraki sayfa

Çiftimiz ebeveyn de oldular… evcil hayvanlarına. Kirby adında sevimli bir köpek yavrusu aldılar ve ailelerini daha da büyütmeyi planlıyorlar. Laura, People ile yaptığı röportajda, “Bir noktada çocuk sahibi olmayı çok isteriz” dedi. “Şu anda yeni köpek yavrumuz Kirby’ye ve yeni evimize odaklanmış durumdayız.”

Grodsky Images

Bunca yıldan ve hayatın iniş çıkışlarını birlikte yaşadıktan sonra Laura ve Matt’in ilişkisi her zamankinden daha da güçlü. İkisi de birbirlerine değer vermeye devam ediyor ve hayatın onları nasıl bir araya getirdiğini asla unutmayarak gerçek aşkın hala var olduğunu kanıtlıyor.

O zaman onunla evleneceğine söz verdi, geçen yıllardan sonra nerede olduklarına bir bakın

Lise sevgilileri kenara çekilin çünkü aşkı kreşte  bulan bir çift keşfettik! Evet. Matt Grodsky ve Laura Sheel, ikisi de henüz üç yaşındayken tanıştılar.

Grodsky Images

Genç çiftimiz arkadaşlıktan en iyi arkadaşlığa ve eşliğe kadar farklı okullara, uzak mesafeli ilişkilere ve çok daha fazlasını nasıl atlatacaklarını öğrendiler. Bütün bunlar, ayrılmış yollarını yıllar sonra bir araya getiren basit bir tesadüf sayesinde gerçekleşti.

Başlangıç

Bu aşk hikayesi 25 yıl önce Phoenix, Arizona’daki bir kreşin renkli odalarında başladı. Matt ve Laura sadece üç yaşındaydılar. Aslında ikisi de tam olarak ne zaman tanıştıklarını bilmiyorlar, sanki hep birbirlerinin hayatındaymış gibi hissediyorlardı.

Grodsky Images

“Onu ilk ne zaman gördüğümü hatırlamıyorum ama her zaman peşinden gitmeme izin veren bir kızdı.” diyor Matt. İkisi hemen arkadaş oldular ve tüm zamanlarını birlikte geçirmeye başladılar.

Park buluşmaları

Matt, Laura’ya hayranlık duymakla meşgulken, Laura daha farklı düşünüyordu. Başından beri Matt’in tam bir aptal olduğunu düşündü. Aslında bütün gün onu neden takip ettiğini bilmiyordu ama onu güldürüyordu ve ona karşı nazikti. Bu yüzden bir şey demedi.

Grodsky Images

Anlaşılan kreşte bütün gün takılmak ikilimiz için yeterli değildi. Matt ve Laura, ebeveynlerinden birbirleriyle oyun buluşmaları ayarlamalarını istediler ve kısa süre sonra ikisi mutlu film geceleri ve park buluşmaları yapıyordu.

Sonraki adım

En iyi arkadaşların “korkunç” bir film izlediği bir film gecesinde Matt, onu rahatlatmak için Laura’nın elini bile tutmuştu. Bu, küçük çocuğun yeni ilişkisindeki bir sonraki adımların ne olacağına işaret eden ilk olaylardan biriydi.

Grodsky Images

Tabii o zamanlar bu, başka hiçbir anlamı olmayan masum bir jestti. Her geçen gün çocuklar daha da yakınlaşmaya başladılar. Öyle ki, anne ve babaları ikisinin birlikte olmalarının kader olduğundan emin olmuşlardı.

Bir yıl sonra

Kreş, ikilinin arkadaşlarının ilgi odağı olmasıyla hızla geçti. Yetişkinlerden arkadaşlarına kadar herkes onlarla arkadaşlıkları hakkında espriler yapıyordu ama Laura ve Matt bu zamanı anlatılanlardan farklı hatırlıyorlar.

Grodsky Images

Onlar için bu, romantik bir flörtün başlangıcı değildi. İkisi birbirini tanıyor ve birbirlerinin arkadaşlığından zevk alıyorlardı. Pokemon kartları toplamak ve birlikte salıncakta sallanmak gibi çoğu arkadaşın birlikte yapmaktan hoşlandığı şeyleri yaptılar.

Hayranlık içinde

Laura’nın belirgin bir şekilde hatırladığı ve Matt’i tamamen utandıran tatlı bir şey, genç adamın yeni arkadaşını etkilemek için Aslan Kral’dan diyalogları söylemesi. Laura ayrıca Matt’e salıncakları nasıl doğru kullanacağını ve sicim peynirini nasıl doğru şekilde yiyeceğini öğretti!

Grodsky Images

Genç Matt’in bağımsız, akıllı ve kendine güvenen Laura’ya hayran olduğunu söylemek hafif kaçar. Ve tüm dünyanın en iyi arkadaşı hakkında ne hissettiğini bilmesini istedi.

Büyük ilan

Yıllar önce bir gün Matt, küçük bir çocuğun özgüveniyle bütün sınıfına bir gün Laura ile evleneceğini ilan etti. Dört yaşındaki çocuk bunun ne anlama geldiğini bile bilmiyordu ama sonsuza kadar Laura ile birlikte olmak istediğini biliyordu.

Grodsky Images

Yükselen kahkahalar ve utanmış bir Laura karşısında Matt hiç etkilenmedi ve “Görürsünüz!” demekle yetindi. Taze ilişkilerinin karşısına çıkacak ilk sorunla karşılaşmak üzere olduklarından habersizdi.

Sıradaki aşama

Kreşin bitmesiyle ikili, ilişkilerindeki ilk zorlukla yüzleşmeye hazırdı: anaokuluna başlamak. Matt ve Laura farklı okullara kaydoldular ve bir zamanlar birbirlerini her gün gören küçük çocuklar birbirlerinden hızla ayrıldı.

Grodsky Images

Bu, her ikisinin de ebeveynlerinden her hafta sonu birbirleriyle oyun buluşmaları ayarlamasını talep etmekten alıkoymadı. Hatta doğum günü partilerine birlikte ev sahipliği yaptılar ama sonra hayat daha da yoğunlaştı.

Ayrı yönlere sürüklendiler

Her ikisinin ebeveynleri de çocuklarının taleplerine yetişmeyi başaramadı. Oyun buluşmaları seyrekleşti ve çocuklar arasındaki bağ kopmaya başladı. Laura ve Matt kendi programlarıyla meşgul olmaya başladılar, yeni arkadaşlar ve anılar edindiler.

Grodsky Images

Onlar farkına bile varmadan birbirlerini zar zor görür oldular. Yine de bir grup arkadaşıyla birlikte bu sevimli Noel kartı fotoğrafını çekmeyi başardılar. Ancak ne yazık ki bu iç ısıtıcı hatıra, bir süre boyunca birlikte yaşayacakları son şey oldu.

Yeni hayatlar

Bir zamanlar ikisinin sonsuz oyun günleri ve aktivitelerinin yerine programları artık ev ödevleri, okul için müfredat dışı aktiviteler ve farklı ilçelerdeki okullarında yeni arkadaşlar edinmekle doluydu.

Grodsky Images

İkisinin paylaştığı derin bağ neredeyse yok olmuştu. Aradan birkaç yıl geçti ve iki eski arkadaş, anaokulunda birlikte geçirdikleri tatlı zamanları artık hatırlamıyorlardı. Bu aşk hikayesi daha başlamadan bitmiş gibiydi.

Lise

Onlar farkına varmadan aradan yaklaşık 10 yıl geçmişti. Matt ve Laura liseye başlamaya hazırdılar. Daha önce olduğu gibi, ikisi de adresleri nedeniyle farklı okullara kaydoldu ve birbirlerinden ayrı bir şekilde kendi kimliklerini geliştirmeye başladı.

Grodsky Images

Ancak ikisi de birbirlerine doğru ilerlediklerini ve yakında tekrar bir araya geleceklerini bilmiyorlardı. Her şey lise birde, Laura ve arkadaşı birlikte takılırken başladı.

Tanıdık Bir Yüz

İki genç kız, çoğumuzun tahmin edebileceği gibi erkekler hakkında dedikodu yapıyorlardı. Laura arkadaşının telefonunda tanıdık bir yüz gördüğünde ses tonu değişti. Laura bu çocuğu nerede gördüğünü çıkaramıyordu!

Grodsky Images

Arkadaşı ona gördüğü çocuğun adını söylediğinde tüm anıları yeniden canlandı. Telefondaki Matt Grodsky’ydi ve arkadaşının iyi bir arkadaşıydı – ikisi de ortaokuldan beri birbirlerini tanıyorlardı. Dünya bu okul öncesi muhabbet kuşları için bir anda küçüldü.

Çöpçatan

Laura konuşmaya devam etti ve Matt hakkında hatırladığı her şeyi, Matt’in anaokulundayken ona nasıl evlenme teklif ettiğini anlattı. Anlatması bittiğinde Laura tüm bunların sadece çocukça bir fantezi olduğuna karar verdi ve yoluna devam etti.

Grodsky Images

Ancak arkadaşının başka fikirleri vardı! Çöpçatanlık yapmak istedi ve birkaç saat sonra Laura’yı numarasını Matt’e vermesi konusunda ikna etti! Laura, Matt’in onu hatırlama ihtimalinin bile olmadığını düşünüyordu!

Onu ikna etti

Laura, insanlara “Lisede birinci sınıf öğrencisiydim, bu yüzden ‘Sanmıyorum’ dedim” dedi. Ancak Laura Matt ile tekrar iletişime geçmenin kötü bir fikir olduğunu düşünse de ikilinin ortak arkadaşı onların iyi bir çift olacaklarını açıkça görüyordu. Matt’i de Laura’yı da bir süredir tanıyordu.

Grodsky Images

Ve şimdi onların okul öncesi romantik anılarını ve arkadaşlıklarını bildiğinden, bu ikisini tekrar bir araya getirmek için bir şeyler yapması gerektiğine emindi. Bu yüzden Matt’i aradı, olan biteni ona anlattı ve Laura’nın numarasını isteyip istemediğini sordu.

Anında kaynaştılar

Elbette Matt şaşırmıştı ve hazırlıksız yakalanmıştı ama aynı zamanda heyecanlıydı da. Laura’yı asla unutmamıştı ve bunca yıl ayrı kaldıktan sonra nihayet beklenmedik bir şekilde yeniden bağlanabilecekleri asla aklına gelmemişti.

Garip bir konuşma olacağını düşünerek gergin bir şekilde Laura’yı aradı ama hiç de beklediği gibi olmadı. İkisi bir anda kaynaşmışlardı ve sanki yeniden en iyi arkadaş gibiydiler. Kısa bir süre içerisinde bir tarih belirledi ve gerisini biliyorsunuz.

Başka bir dönüm noktası

Laura ve Matt’in ilk buluşmaları bir peri masalından fırlamış gibiydi. İlişkilerinin başından beri ciddi olduğunu biliyorlardı. Çift, lise boyunca çıktı. Birbirine yakın yaşamamalarına ve farklı sosyal çevrelere sahip olmalarına rağmen başarılı bir ilişkileri oldu.

Grodsky Images

Okul balosuna beraber gittiler ve her yeni dönüm noktasının tadını çıkardılar. Ancak aradan dört yıl geçti ve üniversiteye gitmeye hazırdılar. Laura, People ile yaptığı röportajda, “Liseden mezun olduktan hemen sonra oldukça tereddütlüydük” dedi. “Sürekli düşünüyorduk ‘Birlikte kalacak mıyız? İlişkimizi sürdürmek için çabalayacak mıyız?’

Uzak mesafe

Uzun yıllar ayrı kalıp şans eseri birbirlerini bulduktan sonra çift, risk alıp uzak mesafe ilişkisi sürdürmeye karar verdi. Laura, Kuzey Arizona Üniversitesi’ne gitti. Matt ise Columbia Koleji’ne gitmek için Chicago’ya taşındı. Şimdi birbirlerinden 1600 mil uzaktaydılar.

Grodsky Images

Diğer birçok çiftin de söyleyeceği gibi ilişkilerinin bu dönemi gerçekten de zorlu geçti. Bir noktada çift tam 6 ay boyunca birbirini göremedi! Ama ikisi de bunu sürdürmeye kararlıydı.

Özel gün

Sonunda, dört yıl sonra ikisi de üniversiteden mezun oldu. Bunu kutlamak için Matt’in aklında belirli bir buluşma fikri vardı. Matt, Huffington Post’a verdiği demeçte “Laura’yı kreşte pikniğe gideceğimize ikna ettim. Üniversitenin üçüncü yılını yeni bitirmiştik. Bu yüzden güzel ve rahatlatıcı bir randevu fikri olarak söyledim.” dedi

Grodsky Images

Aslında bunların hepsi bir oyundu ve Matt’in aklında farklı bir plan vardı. Çiftin kreşte ilk tanışmalarının üzerinden tam 20 yıl geçmişti ve Matt, birbirlerini yeniden bulan çiftin bir sonraki adım için hazır olduklarını düşünüyordu.

Benimle evlenir misin?

Piknikten sonra Matt tek dizinin üzerine çöktü ve Laura’ya evlilik teklif etti. Laura bu anı People dergisine anlattı: ” ’Aman Tanrım, bu gerçekten oluyor mu?’ diye düşündüm. Yüzüğümü gördüm ve inanılmadı. Çok mutluyum. Hiçbir fikrim yoktu.”.

Grodsky Images

Laura tabii ki de “EVET!” dedi. Matt çok mutluydu. Yıllar önce bu oyun alanında Laura ile evlenmek istediğini herkese söylemişti ve şimdi nihayet bu çocukluk sözü gerçeğe dönüşüyordu.

Evlilik

Matt gururla Huffington Post’a, “Ona her şeyin başladığı yerde… kreş sınıfımızda evlenme teklif ettim” dedi. “Birinden hoşlandığın zaman ayağa kalkmalı ve söylemelisin” diye ekledi.

Grodsky Images

Matt ve Laura 30 Aralık 2016’da Arizona Tarih Derneği’nde resmen dünya evine girdiler. Matt’in amcası nikah memurlarıydı ve ilişkilerini mükemmel bir şekilde açıkladı “Kreş çoğu çocuk için atıştırmalıklarınızı ve uyku matlarınızı bulmak demek ama onlar için ruh eşlerini bulmakla demekti.”

Grodsky’ler için sırada ne var?

Evlilik hayatı çifte çok iyi davranıyor, ikisi de hala birbirlerine sırılsıklam aşık. People dergisine “İlişkimizin en iyi yanı her ikimizin de şapşal olması ve her gün birbirimizi takdir etmemiz” dediler.

Grodsky Images

Matt ve Laura, hala Matt’in bir dijital pazarlama ajansında hesap yöneticisi olarak çalıştığı ve Laura’nın da sistemdeki çocuklara yardımcı olan kâr amacı gütmeyen bir kuruluş için çalıştığı Arizona’da. İkisi birlikte ilk evlerini de aldılar.

Sonraki sayfa

Çiftimiz ebeveyn de oldular… evcil hayvanlarına. Kirby adında sevimli bir köpek yavrusu aldılar ve ailelerini daha da büyütmeyi planlıyorlar. Laura, People ile yaptığı röportajda, “Bir noktada çocuk sahibi olmayı çok isteriz” dedi. “Şu anda yeni köpek yavrumuz Kirby’ye ve yeni evimize odaklanmış durumdayız.”

Grodsky Images

Bunca yıldan ve hayatın iniş çıkışlarını birlikte yaşadıktan sonra Laura ve Matt’in ilişkisi her zamankinden daha da güçlü. İkisi de birbirlerine değer vermeye devam ediyor ve hayatın onları nasıl bir araya getirdiğini asla unutmayarak gerçek aşkın hala var olduğunu kanıtlıyor.

Foklar bu iki dalgıcın keşif dalışını böldüler ve dalgıçlar bunu beklemiyorlardı

Okyanus keşfetmek için harika bir yer. Bu nedenle dalış kesinlikle yapmaya değer. Okyanusun derinliklerini keşfetmek size kendinizi bambaşka bir dünyaya adım atmışsınız gibi hissettirir.

Kaynak: Pixabay

Dalışın başka bir iyi yanı? Farklı deniz hayvanları ile karşılaşabileceğiniz özel ve nadir fırsatlar elde etmek. İşte bu karşılaşmalardan birinin hikayesi. Neyse ki her şey kamera ile kayıt altına alındı.

Gray ile Tanışın

Gray Grayson 55 yaşında İngiltereli bir iş insanı. Tam bir adrenalin bağımlısı. Hayatı uçlarda yaşamayı seviyor ve boş zamanlarında sık sık macera peşinde koşarak seyahat ediyor. Gittiği her yerde içindeki adrenalin canavarını doyuracak bir şeyler yapmayı ihmal etmiyor.

Kaynak: 12up

Gray paraşütle atlamaktan cambazlık yapmaya çok çeşitli aktiviteleri yapmayı denedi. Ancak tüm bu yaptıkları arasında en sevdiği dalış yapmaktı. Okyanusu keşfetmek ve deniz yaratıkları ile karşılaşma imkanı elde etmek tam ona göreydi.

Scilly Adaları

Gray bir arkadaşını Scilly Adaları’na götürdü. Bu adalar Cornwall’ın biraz açıklarında yer alırlar. Cornwall da nergis ve kesme çiçek üretimi ile bilinen bir yerdir. Bu nedenle bu bölge, her sene çok sayıda turist ağırlar.

Kaynak: 12up

Ancak Gray adanın güzelliğinin çiçekleri ile sınırlı kalmadığının farkındaydı. Bölge Birleşik Krallık’taki en popüler dalış alanlarından biriydi. Bu nedenle yapacakları dalışta harika görüntülerle karşılaşmayı bekliyorlardı.

Dalış

Scilly Adaları, karmaşık kıyı yapıları nedeniyle geçtiğimiz yüzyıllar boyunca pek çok gemi kazasına ve deniz felaketine ev sahipliği yaptılar. Bu nedenle dalgıçlara keşfedebilecekleri ve inceleyebilecekleri pek çok şey sunuyorlar.

Kaynak: 12up

Gray ve dalış arkadaşı bölgedeki mercanların, bitkilerin ve hayvanların tadını çıkarıyorlardı. Görülecek pek çok eşsiz manzara vardı. Ancak ileride iki boz fok fark ettiklerinde keşiflerine bir süre ara vermeleri gerekti.

Foklar geldiler

Foklar “denizlerin köpekleri” olmaları ile ünlüler. Genelde oyun sever ve arkadaş canlısı olarak gösterilirler. Ancak gerçek bu değildir. Bazı foklar çok agresif olabilirler ve bir tehlike hissettiklerinde tehlikeli olabilirler. Bilinenin aksine foklar evcil ve arkadaş canlısı değillerdir.

Kaynak: 12up

Foklar bu iki dalgıcı fark ettiler ve onlara doğru gelmeye başladılar. Bu normal bir davranış değildi, foklar genelde insanlardan uzak durmayı tercih ederlerdi. Fokları yaklaştığını fark eden Gray endişelenmeye başladı. Yanındaki dalgıçla beraber hareketsiz bir şekilde beklediler. Olabildiğince kıpırdamadan durmaya ve zararsız görünmeye çalışıyorlardı. Foklar ilginç bir şekilde onlara daha da yakından bakmak istiyorlardı.

Gergin yaklaşma

Tüm dalgıçlara deniz yaratıklarının özel alanlarını ihlal etmemeleri ve onları rahatsız etmemeleri öğretilir. Deniz yaratıklarını rahatsız etmek, dalgıç için ölümcül olabilecek istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Gray ve dalış arkadaşı fokların yaklaşmasını izlerken yükselen gerginliği hissedebiliyorlardı.

Kaynak: 12up

Grey ve dalış arkadaşı, olası bir saldırıya karşı tetikte kalmaya çalışsalar da etkileşimi kaydedebilmek için bir yandan kameralarını da hazırlamışlardı. Bu etkileşim kötü de sonuçlansa, iyi de sonuçlansa insanın hayatında bir kez yaşayacağı bir deneyim olacağı kesindi.

Bebek foklardı

Foklar kelp ormanlarının içine saklanmaları ve dalgıçlara arkadan gizlice yaklaşmaları ile bilinirler. Gray bir kelp ormanının yakınlarında olduklarını fark etti. Etrafta başka foklar da olabilir miydi? Dalış arkadaşına gözünü kelplerin üzerinde tutmasını işaret etti ve yaklaşan iki foku izlemeye devam etti.

Kaynak: 12up

Çektikleri videoda fokların onlara yaklaştığını görebilirsiniz. Ardından foklardan birinin direkt kameraya yüzdüğü bile görünüyor. Foklar yaklaşınca Gray, onların daha birer bebek olduklarını fark etti. Dalış arkadaşına tamamen hareketsiz durmasını işaret etti. Bu foklar daha çok genç olduklarından en ufak bir ani harekette kaçabileceklerini biliyordu.

Anneleri yakınlarda mıydı?

Yapabilecekleri en kötü şey yavruları korkutmak, yardım çığlıkları atmalarına neden olmak ve anne fokun öfkesini üzerlerine çekmekti. Ancak yakınlarda bir anne fok olma ihtimali o kadar da yüksek değildi. Görüyorsunuz ya, yavru foklar annelerinin yanında sadece dört ila beş ay kalırlardı.

Kaynak: 12up

Ardından kendi başlarına hayatta kalmaya başlarlardı. Bu foklar da okyanusu keşfetmeye çalışırken dalgıçları fark etmiş olmalılardı. Deneyimsizlikleri, dalgıçlara neden bu kadar rahat yaklaştıklarını açıklıyordu.

Daireler çizmeye başladılar

Neyse ki bebek foklar onları birer tehlike olarak görmediler ve dalgıçların etrafında daireler çizmeye başladılar. Sanki dalgıçlara bir gösteri yapıyor gibiydiler. Yanlarına her yaklaştıklarında daha da dost canlısı oluyorlardı.

Kaynak: 12up

Gray ve dalış arkadaşı onları korkutmadan küçük küçük hareket edebilmeye başladılar. Bu iki dalgıç için çok stresli ama bir o kadar da heyecan verici bir andı. Yine de çok dikkatli davranıyorlardı. Kendilerini tehlikeye atmak istemiyorlardı.

Onlara köpekleri hatırlattılar

Dost canlısı ve oyun sever foklar oldukları belliydi. Ancak Gray tetikte ve dikkatli kalmaya devam etti. Fokları hayranlıkla izlese de kendi güvenliği için dikkatli olmaya devam etmesi gerekiyordu. Tek bir yanlış hareket bu sihirli anın sona ermesine neden olabilirdi. Her iki dalgıç da deneyimli olsalar da dikkatli olmaya devam etmeleri gerekiyordu. Her an her şey olabilirdi.

Kaynak: 12up

Fokların oyunculuğu onlara köpekleri anımsatmıştı. Çok tatlılardı ve yavru köpek bakışları ile dalgıçları onlarla oynamaya davet ediyorlardı. Videoyu izleyenler bu tombul deniz köpeklerinin ne kadar tatlı olduklarına inanamıyorlardı.

Arkadaşlık işareti

Foklardan biri Gray’e yaklaştı ve elini tutmaya çalıştı. Fok onu dürtmeye devam etti ve bir anlık bir tereddütten sonra Gray fokun yüzgecini tuttu ve yavaşça onunla el sıkıştı.

Kaynak: 12up

El sıkışma ile yavru foka ona zarar vermeyeceğini ve onunla oynamak istediğini anlatmaya çalıştı. Yavru fok bunu oynamaya devam edebileceğine dair bir işaret olarak algıladı ve Gray’in kıyafetini oyuncu bir şekilde dişlemeye başladı.

İzlemeye devam

Tüm bunlar olurken diğer fok da onların etrafında yüzüyor ve arkadaşının Gray ile oynayışını izliyordu. Tıpkı Gray’in arkadaşının olup biteni uzaktan kaydetmesi gibi. İkili, birbirleri ile etkileşime giren Gray’i ve diğer foku koruyorlardı.

Kaynak: 12up

Foklar dalgıçların etrafında zarif bir şekilde yüzmeye devam ettiler. Sık sık sanki onlardan kendilerini takip etmelerini ister gibi arkalarına bakıyorlardı. Dalgıçlar işleri akışına bırakmaya karar verdiler. Fokların önden gitmesine izin verdiler ve etraflarında yavaş yavaş yüzdüler. Davranışlarına dikkat etmeye devam ettiler. Foklar onlara ilerlemelerini işaret etmeden hareket etmediler.

Fok sevilmek istedi

Daha arkadaş canlısı olan ve Gray’e ilk yaklaşan fok insanların yakınında olmayı seviyor gibiydi. Kafasını Gray’in kollarına sürtüyordu. Bu davranışı bir süre dalgıçların kafasını karıştırdı. Ardından Gray bir şey fark etti.

Kaynak: 12up

Gray elini uzattı ve yavru köpek sever gibi fokun kafasını ve boynunu kaşıdı. Bu doğru bir karardı. Fokun hoşuna gitmişe benziyordu. Daha da yakına geldi ve Gray’in bir süre kafasını kaşımasına izin verdi.

Göbeğinin sevilmesini istedi

Fok ardından hareket etmeye başladı. Gray boynunu kaşımaya devam ederek onu sakin tutmaya çalışıyordu ancak fok bir yandan kıyafetini dişlerken bir yandan da daha da yakına gelmeye çalışıyor gibiydi. Fokun kendisine bir şeyler anlatmaya çalıştığı kesindi.

Kaynak: 12up

Başta Gray ne olduğunu anlamadı. Yanlış bir şey mi yapmıştı? Bir an fokun aniden saldırmasından korktu. Fok sonunda sırt üstü yattı ve Gray ne demek istediğini anında anladı. Göbeğinin sevilmesini istiyordu!

İç ısıtıcı bir an

Fok kafasının ve boynunun sevilmesinden hoşlanmış olacak ki Gray’in kendisini sevmeye devam etmesini istemişti. Ancak bu sefer daha rahat bir alan ve pozisyonda! Fok yavrusu tam olarak karadaki köpek yavruları gibiydi ve ona hayır demek imkansızdı. Karnını sevmeyi bırakmaması için yüzgecini Gray’in elinin üzerinde tutmaya devam bile etti.

Kaynak: 12up

Fok karnının sevilmesini çok sevmiş olacak ki yüzgeçlerini heyecanla Gray’i alkışlar gibi hareket ettirmeye başladı. Fokun Gray onun karnını severken direkt olarak kameraya gülümsüyor gibi olduğu bir an bile var. Kesinlikle çok tatlı bir an.

Daha fazlasını istedi

Karnının iyice okşanmasından sonra fok etrafta yüzmeye başladı. Öncesinden daha da oyuncuydu. Bu sefer Gray’in çenesini sevmesini istiyordu. Fokun gözleri sanki o anın keyfini sonuna kadar çıkarıyormuşçasına kapandı.

Kaynak: 12up

Fok tekrar Gray’in kıyafetini ve hatta ellerini hafifçe dişlemeye başladı. Gray fok elini dişlemeye ilk başladığında bir an panik oldu – bunu videoda görebilirsiniz. Ancak dişleme o kadar nazikti ki buna izin vermeye karar verdi.

İkinci fok da katıldı

İkinci fok arkadaşının ne kadar eğlendiğini fark etti ve o da onlarla oynamaya karar verdi. Yavaşça Gray’e doğru yüzdü ve ayaklarını koklamaya başladı. Görünüşe göre hala dikkatli davranıyordu.

Kaynak: 12up

Sonunda bu karşılaşmanın sona erme vakti geldi. Foklar birden gitme zamanının geldiğine karar verdiler. İlk fok yüzerek uzaklaşmaya başladı ve ikincisi de onu takip etti. Gray ve dalış arkadaşı hayranlıkla dost canlısı fokların uzaklaşmasını izlediler.

Unutulmaz bir an

Foklar genellikle bilmedikleri cisimler etrafında tetikte olurlar ve kendilerini onlardan uzak durarak korurlar. Ancak bu iki fok yavrusunun kendilerine bu kadar yaklaşması, tüm bu etkileşimi heyecan verici ve inanılmaz bir deneyim yapmıştı.

Kaynak: 12up

Görünen o ki foklar onlarla arkadaşlık kurmaya ve onların güvenini kazanmaya çalışıyorlardı, yani normalde olanın tam tersi. Gray ve dalış arkadaşı insanın hayatında başına bir kez gelecek deneyimi yaşadıkları için gerçekten de çok şanslılardı.

Video bir anda yayıldı

Gray dalış kameramanı olarak isim yapmaya başlamıştı ve videolarında okyanusun güzelliklerini diğer insanlar ile paylaşıyordu. Sanatını hayranlıkla izleyen insanların takdirini topluyordu. Ancak bu sefer şahit oldukları ve yaşadıkları karşısında hayranlık duyma sırası ondaydı. Bu dalış deneyimini asla unutmayacağından emindi.

Kaynak: 12up

Videosunu YouTube kanalında paylaşır paylaşmaz tüm internete yayıldı. Milyonlarca kez izlendi ve çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşılıp buralarda da ilgi gördü. Görünen o ki bunun nadir ve özel bir an olduğunu düşünen tek kişi Gray değildi. Kısa bir süre içerisinde video dünyanın ilgisini üzerine çekti ve çeşitli medya kuruluşları Gray ile yaşadıkları hakkında röportajlar yaptı.

Fok ile karşılaşması tüm maceralarına bedel

Manchester Evening News ile yaptığı bir röportajda Gray, bunun dalışları esnasında foklarla ilk karşılaşması olmadığını söyledi. Ancak diğer karşılaşmalarında foklar onları takmamış ve yanlarından yüzüp geçmişlerdi. Hiçbiri karşılaştıkları bu yavrular kadar dost canlısı veya meraklı değillerdi. Bu bir fok ile ilk oynayışıydı ve içini ısıtan bir etkileşim olmuştu.

Kaynak: 12up

Gray pek çok ülkede dalış yapmış deneyimli bir dalgıç olsa da Scilly Adaları’ndaki bu dalışı onun favorisi olmuştu. Yavru bir fok bacağına tırmanmaya çalışırken bir başka yavru foku sevdiği bu deneyimi asla unutmayacaktı. Bu deneyim kesinlikle dev manta vatozları ve köpekbalıkları ile yüzdüğü önceki deneyimlerine bin basardı.

Şaşırtıcı bir güven

Okyanus canlılarını incelemek için dalış yapan dalgıçlar genellikle herhangi bir okyanus canlısının güvenini ancak birkaç günde kazanabilirler. Sürekli olarak belirli bir bölgede dalış yapmaları ve varlıklarını doğal göstermeleri, canlıları onlara zarar vermeyeceklerine inandırmaları gerekir. Bu fokları Gray ve arkadaşıyla hemen oynamaya başlamaları bu karşılaşmayı normalden farklı kılıyor.

Kaynak: 12up

Bu tarz durumlarla başa çıkmak, deneyimli dalıcılar için bile kolay değil. Gray profesyonel dalıcıların onlara bir fok ile karşılaşmaları durumunda dibe, kelplerin arasına oturmalarını söylediklerini anlatıyor. Ancak karşılaştıkları bu foklar o kadar meraklı ve oyuncuydular ki dost canlılıklarına cevap vermekten kendilerini alıkoyamamışlardı.

Dalış yapmak harika bir macera

Gördüğünüz gibi dalış yapmak yeni bir yeri keşfetmek, farklı deniz canlıları ile etkileşime geçmek ve inanılmaz olaylara şahit olmak için bir fırsat. Size heyecan ve tatmin verecek bir macera.

Kaynak: 12up

Okyanus dünyamızdaki en büyük doğal ekosistem ve derinliklerinde pek çok sır saklıyor. Denizin dibinde her zaman sayısız harikalar olacak ve bunların çoğu henüz keşfedilmedi bile! Bu da her dalışı bir öncekinden farklı kılıyor.

Foklar bu iki dalgıcın keşif dalışını böldüler ve dalgıçlar bunu beklemiyorlardı

Okyanus keşfetmek için harika bir yer. Bu nedenle dalış kesinlikle yapmaya değer. Okyanusun derinliklerini keşfetmek size kendinizi bambaşka bir dünyaya adım atmışsınız gibi hissettirir.

Kaynak: Pixabay

Dalışın başka bir iyi yanı? Farklı deniz hayvanları ile karşılaşabileceğiniz özel ve nadir fırsatlar elde etmek. İşte bu karşılaşmalardan birinin hikayesi. Neyse ki her şey kamera ile kayıt altına alındı.

Gray ile Tanışın

Gray Grayson 55 yaşında İngiltereli bir iş insanı. Tam bir adrenalin bağımlısı. Hayatı uçlarda yaşamayı seviyor ve boş zamanlarında sık sık macera peşinde koşarak seyahat ediyor. Gittiği her yerde içindeki adrenalin canavarını doyuracak bir şeyler yapmayı ihmal etmiyor.

Kaynak: 12up

Gray paraşütle atlamaktan cambazlık yapmaya çok çeşitli aktiviteleri yapmayı denedi. Ancak tüm bu yaptıkları arasında en sevdiği dalış yapmaktı. Okyanusu keşfetmek ve deniz yaratıkları ile karşılaşma imkanı elde etmek tam ona göreydi.

Scilly Adaları

Gray bir arkadaşını Scilly Adaları’na götürdü. Bu adalar Cornwall’ın biraz açıklarında yer alırlar. Cornwall da nergis ve kesme çiçek üretimi ile bilinen bir yerdir. Bu nedenle bu bölge, her sene çok sayıda turist ağırlar.

Kaynak: 12up

Ancak Gray adanın güzelliğinin çiçekleri ile sınırlı kalmadığının farkındaydı. Bölge Birleşik Krallık’taki en popüler dalış alanlarından biriydi. Bu nedenle yapacakları dalışta harika görüntülerle karşılaşmayı bekliyorlardı.

Dalış

Scilly Adaları, karmaşık kıyı yapıları nedeniyle geçtiğimiz yüzyıllar boyunca pek çok gemi kazasına ve deniz felaketine ev sahipliği yaptılar. Bu nedenle dalgıçlara keşfedebilecekleri ve inceleyebilecekleri pek çok şey sunuyorlar.

Kaynak: 12up

Gray ve dalış arkadaşı bölgedeki mercanların, bitkilerin ve hayvanların tadını çıkarıyorlardı. Görülecek pek çok eşsiz manzara vardı. Ancak ileride iki boz fok fark ettiklerinde keşiflerine bir süre ara vermeleri gerekti.

Foklar geldiler

Foklar “denizlerin köpekleri” olmaları ile ünlüler. Genelde oyun sever ve arkadaş canlısı olarak gösterilirler. Ancak gerçek bu değildir. Bazı foklar çok agresif olabilirler ve bir tehlike hissettiklerinde tehlikeli olabilirler. Bilinenin aksine foklar evcil ve arkadaş canlısı değillerdir.

Kaynak: 12up

Foklar bu iki dalgıcı fark ettiler ve onlara doğru gelmeye başladılar. Bu normal bir davranış değildi, foklar genelde insanlardan uzak durmayı tercih ederlerdi. Fokları yaklaştığını fark eden Gray endişelenmeye başladı. Yanındaki dalgıçla beraber hareketsiz bir şekilde beklediler. Olabildiğince kıpırdamadan durmaya ve zararsız görünmeye çalışıyorlardı. Foklar ilginç bir şekilde onlara daha da yakından bakmak istiyorlardı.

Gergin yaklaşma

Tüm dalgıçlara deniz yaratıklarının özel alanlarını ihlal etmemeleri ve onları rahatsız etmemeleri öğretilir. Deniz yaratıklarını rahatsız etmek, dalgıç için ölümcül olabilecek istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Gray ve dalış arkadaşı fokların yaklaşmasını izlerken yükselen gerginliği hissedebiliyorlardı.

Kaynak: 12up

Grey ve dalış arkadaşı, olası bir saldırıya karşı tetikte kalmaya çalışsalar da etkileşimi kaydedebilmek için bir yandan kameralarını da hazırlamışlardı. Bu etkileşim kötü de sonuçlansa, iyi de sonuçlansa insanın hayatında bir kez yaşayacağı bir deneyim olacağı kesindi.

Bebek foklardı

Foklar kelp ormanlarının içine saklanmaları ve dalgıçlara arkadan gizlice yaklaşmaları ile bilinirler. Gray bir kelp ormanının yakınlarında olduklarını fark etti. Etrafta başka foklar da olabilir miydi? Dalış arkadaşına gözünü kelplerin üzerinde tutmasını işaret etti ve yaklaşan iki foku izlemeye devam etti.

Kaynak: 12up

Çektikleri videoda fokların onlara yaklaştığını görebilirsiniz. Ardından foklardan birinin direkt kameraya yüzdüğü bile görünüyor. Foklar yaklaşınca Gray, onların daha birer bebek olduklarını fark etti. Dalış arkadaşına tamamen hareketsiz durmasını işaret etti. Bu foklar daha çok genç olduklarından en ufak bir ani harekette kaçabileceklerini biliyordu.

Anneleri yakınlarda mıydı?

Yapabilecekleri en kötü şey yavruları korkutmak, yardım çığlıkları atmalarına neden olmak ve anne fokun öfkesini üzerlerine çekmekti. Ancak yakınlarda bir anne fok olma ihtimali o kadar da yüksek değildi. Görüyorsunuz ya, yavru foklar annelerinin yanında sadece dört ila beş ay kalırlardı.

Kaynak: 12up

Ardından kendi başlarına hayatta kalmaya başlarlardı. Bu foklar da okyanusu keşfetmeye çalışırken dalgıçları fark etmiş olmalılardı. Deneyimsizlikleri, dalgıçlara neden bu kadar rahat yaklaştıklarını açıklıyordu.

Daireler çizmeye başladılar

Neyse ki bebek foklar onları birer tehlike olarak görmediler ve dalgıçların etrafında daireler çizmeye başladılar. Sanki dalgıçlara bir gösteri yapıyor gibiydiler. Yanlarına her yaklaştıklarında daha da dost canlısı oluyorlardı.

Kaynak: 12up

Gray ve dalış arkadaşı onları korkutmadan küçük küçük hareket edebilmeye başladılar. Bu iki dalgıç için çok stresli ama bir o kadar da heyecan verici bir andı. Yine de çok dikkatli davranıyorlardı. Kendilerini tehlikeye atmak istemiyorlardı.

Onlara köpekleri hatırlattılar

Dost canlısı ve oyun sever foklar oldukları belliydi. Ancak Gray tetikte ve dikkatli kalmaya devam etti. Fokları hayranlıkla izlese de kendi güvenliği için dikkatli olmaya devam etmesi gerekiyordu. Tek bir yanlış hareket bu sihirli anın sona ermesine neden olabilirdi. Her iki dalgıç da deneyimli olsalar da dikkatli olmaya devam etmeleri gerekiyordu. Her an her şey olabilirdi.

Kaynak: 12up

Fokların oyunculuğu onlara köpekleri anımsatmıştı. Çok tatlılardı ve yavru köpek bakışları ile dalgıçları onlarla oynamaya davet ediyorlardı. Videoyu izleyenler bu tombul deniz köpeklerinin ne kadar tatlı olduklarına inanamıyorlardı.

Arkadaşlık işareti

Foklardan biri Gray’e yaklaştı ve elini tutmaya çalıştı. Fok onu dürtmeye devam etti ve bir anlık bir tereddütten sonra Gray fokun yüzgecini tuttu ve yavaşça onunla el sıkıştı.

Kaynak: 12up

El sıkışma ile yavru foka ona zarar vermeyeceğini ve onunla oynamak istediğini anlatmaya çalıştı. Yavru fok bunu oynamaya devam edebileceğine dair bir işaret olarak algıladı ve Gray’in kıyafetini oyuncu bir şekilde dişlemeye başladı.

İzlemeye devam

Tüm bunlar olurken diğer fok da onların etrafında yüzüyor ve arkadaşının Gray ile oynayışını izliyordu. Tıpkı Gray’in arkadaşının olup biteni uzaktan kaydetmesi gibi. İkili, birbirleri ile etkileşime giren Gray’i ve diğer foku koruyorlardı.

Kaynak: 12up

Foklar dalgıçların etrafında zarif bir şekilde yüzmeye devam ettiler. Sık sık sanki onlardan kendilerini takip etmelerini ister gibi arkalarına bakıyorlardı. Dalgıçlar işleri akışına bırakmaya karar verdiler. Fokların önden gitmesine izin verdiler ve etraflarında yavaş yavaş yüzdüler. Davranışlarına dikkat etmeye devam ettiler. Foklar onlara ilerlemelerini işaret etmeden hareket etmediler.

Fok sevilmek istedi

Daha arkadaş canlısı olan ve Gray’e ilk yaklaşan fok insanların yakınında olmayı seviyor gibiydi. Kafasını Gray’in kollarına sürtüyordu. Bu davranışı bir süre dalgıçların kafasını karıştırdı. Ardından Gray bir şey fark etti.

Kaynak: 12up

Gray elini uzattı ve yavru köpek sever gibi fokun kafasını ve boynunu kaşıdı. Bu doğru bir karardı. Fokun hoşuna gitmişe benziyordu. Daha da yakına geldi ve Gray’in bir süre kafasını kaşımasına izin verdi.

Göbeğinin sevilmesini istedi

Fok ardından hareket etmeye başladı. Gray boynunu kaşımaya devam ederek onu sakin tutmaya çalışıyordu ancak fok bir yandan kıyafetini dişlerken bir yandan da daha da yakına gelmeye çalışıyor gibiydi. Fokun kendisine bir şeyler anlatmaya çalıştığı kesindi.

Kaynak: 12up

Başta Gray ne olduğunu anlamadı. Yanlış bir şey mi yapmıştı? Bir an fokun aniden saldırmasından korktu. Fok sonunda sırt üstü yattı ve Gray ne demek istediğini anında anladı. Göbeğinin sevilmesini istiyordu!

İç ısıtıcı bir an

Fok kafasının ve boynunun sevilmesinden hoşlanmış olacak ki Gray’in kendisini sevmeye devam etmesini istemişti. Ancak bu sefer daha rahat bir alan ve pozisyonda! Fok yavrusu tam olarak karadaki köpek yavruları gibiydi ve ona hayır demek imkansızdı. Karnını sevmeyi bırakmaması için yüzgecini Gray’in elinin üzerinde tutmaya devam bile etti.

Kaynak: 12up

Fok karnının sevilmesini çok sevmiş olacak ki yüzgeçlerini heyecanla Gray’i alkışlar gibi hareket ettirmeye başladı. Fokun Gray onun karnını severken direkt olarak kameraya gülümsüyor gibi olduğu bir an bile var. Kesinlikle çok tatlı bir an.

Daha fazlasını istedi

Karnının iyice okşanmasından sonra fok etrafta yüzmeye başladı. Öncesinden daha da oyuncuydu. Bu sefer Gray’in çenesini sevmesini istiyordu. Fokun gözleri sanki o anın keyfini sonuna kadar çıkarıyormuşçasına kapandı.

Kaynak: 12up

Fok tekrar Gray’in kıyafetini ve hatta ellerini hafifçe dişlemeye başladı. Gray fok elini dişlemeye ilk başladığında bir an panik oldu – bunu videoda görebilirsiniz. Ancak dişleme o kadar nazikti ki buna izin vermeye karar verdi.

İkinci fok da katıldı

İkinci fok arkadaşının ne kadar eğlendiğini fark etti ve o da onlarla oynamaya karar verdi. Yavaşça Gray’e doğru yüzdü ve ayaklarını koklamaya başladı. Görünüşe göre hala dikkatli davranıyordu.

Kaynak: 12up

Sonunda bu karşılaşmanın sona erme vakti geldi. Foklar birden gitme zamanının geldiğine karar verdiler. İlk fok yüzerek uzaklaşmaya başladı ve ikincisi de onu takip etti. Gray ve dalış arkadaşı hayranlıkla dost canlısı fokların uzaklaşmasını izlediler.

Unutulmaz bir an

Foklar genellikle bilmedikleri cisimler etrafında tetikte olurlar ve kendilerini onlardan uzak durarak korurlar. Ancak bu iki fok yavrusunun kendilerine bu kadar yaklaşması, tüm bu etkileşimi heyecan verici ve inanılmaz bir deneyim yapmıştı.

Kaynak: 12up

Görünen o ki foklar onlarla arkadaşlık kurmaya ve onların güvenini kazanmaya çalışıyorlardı, yani normalde olanın tam tersi. Gray ve dalış arkadaşı insanın hayatında başına bir kez gelecek deneyimi yaşadıkları için gerçekten de çok şanslılardı.

Video bir anda yayıldı

Gray dalış kameramanı olarak isim yapmaya başlamıştı ve videolarında okyanusun güzelliklerini diğer insanlar ile paylaşıyordu. Sanatını hayranlıkla izleyen insanların takdirini topluyordu. Ancak bu sefer şahit oldukları ve yaşadıkları karşısında hayranlık duyma sırası ondaydı. Bu dalış deneyimini asla unutmayacağından emindi.

Kaynak: 12up

Videosunu YouTube kanalında paylaşır paylaşmaz tüm internete yayıldı. Milyonlarca kez izlendi ve çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşılıp buralarda da ilgi gördü. Görünen o ki bunun nadir ve özel bir an olduğunu düşünen tek kişi Gray değildi. Kısa bir süre içerisinde video dünyanın ilgisini üzerine çekti ve çeşitli medya kuruluşları Gray ile yaşadıkları hakkında röportajlar yaptı.

Fok ile karşılaşması tüm maceralarına bedel

Manchester Evening News ile yaptığı bir röportajda Gray, bunun dalışları esnasında foklarla ilk karşılaşması olmadığını söyledi. Ancak diğer karşılaşmalarında foklar onları takmamış ve yanlarından yüzüp geçmişlerdi. Hiçbiri karşılaştıkları bu yavrular kadar dost canlısı veya meraklı değillerdi. Bu bir fok ile ilk oynayışıydı ve içini ısıtan bir etkileşim olmuştu.

Kaynak: 12up

Gray pek çok ülkede dalış yapmış deneyimli bir dalgıç olsa da Scilly Adaları’ndaki bu dalışı onun favorisi olmuştu. Yavru bir fok bacağına tırmanmaya çalışırken bir başka yavru foku sevdiği bu deneyimi asla unutmayacaktı. Bu deneyim kesinlikle dev manta vatozları ve köpekbalıkları ile yüzdüğü önceki deneyimlerine bin basardı.

Şaşırtıcı bir güven

Okyanus canlılarını incelemek için dalış yapan dalgıçlar genellikle herhangi bir okyanus canlısının güvenini ancak birkaç günde kazanabilirler. Sürekli olarak belirli bir bölgede dalış yapmaları ve varlıklarını doğal göstermeleri, canlıları onlara zarar vermeyeceklerine inandırmaları gerekir. Bu fokları Gray ve arkadaşıyla hemen oynamaya başlamaları bu karşılaşmayı normalden farklı kılıyor.

Kaynak: 12up

Bu tarz durumlarla başa çıkmak, deneyimli dalıcılar için bile kolay değil. Gray profesyonel dalıcıların onlara bir fok ile karşılaşmaları durumunda dibe, kelplerin arasına oturmalarını söylediklerini anlatıyor. Ancak karşılaştıkları bu foklar o kadar meraklı ve oyuncuydular ki dost canlılıklarına cevap vermekten kendilerini alıkoyamamışlardı.

Dalış yapmak harika bir macera

Gördüğünüz gibi dalış yapmak yeni bir yeri keşfetmek, farklı deniz canlıları ile etkileşime geçmek ve inanılmaz olaylara şahit olmak için bir fırsat. Size heyecan ve tatmin verecek bir macera.

Kaynak: 12up

Okyanus dünyamızdaki en büyük doğal ekosistem ve derinliklerinde pek çok sır saklıyor. Denizin dibinde her zaman sayısız harikalar olacak ve bunların çoğu henüz keşfedilmedi bile! Bu da her dalışı bir öncekinden farklı kılıyor.

Becerilerinizi Kullanarak Bu İkinci İşlere Girişin

İkinci bir işe sahip olmak, kendinize daha güvenli bir temel oluşturmanın en iyi yollarından biridir. Kartlarınızı doğru oynarsanız yan işinizi büyütme ve sonunda serbest meslek sahibi olmaya merhaba deme fırsatınız olabilir. Dışarıda ikinci iş için değerlendirebileceğiniz birçok fikir olsa da insanlar zaten sahip oldukları en önemli şeyi gözden kaçırıyorlar: becerileri. Halihazırda iyi olduğunuz bir şeyden kâr elde etmekten daha iyi ne olabilir? Başlamak için öncelikle en güçlü becerilerinizi belirlemeniz gerekir. Daha sonra aşağıdaki beş yöntemle bunu ikinci işe dönüştürebilirsiniz.

Freelance Çalışma

Becerilerinizi kendi yararınıza kullanmanın bir yolu, özellikle de kariyeriniz ve asıl işiniz sayesinde çeşitli becerilerinizi geliştirmeyi başardıysanız, freelance çalışmaya başlamaktır. Şu anda dünyada olup bitenler nedeniyle sadece ABD’de değil, dünyanın diğer bölgelerinde de freelance çalışanlar için artan bir talep var.

Freelance müşterileri çekeceğinizden emin olmak için becerilerinizi listeleyerek, en iyi çalışmalarınızdan bazılarını sunarak ve tavsiyeler ile adınızı duyurarak yüksek kaliteli bir portföy oluşturun. Sahip olduğunuz beceriler sosyal medya yönetimi, pazarlama, yazma, çizim, grafik tasarım veya herhangi bir dijital beceriyi içeriyorsa müşteri çekme şansınız yüksektir. Ne kadar çok bağlantınız olursa, freelance müşteriler kazanma şansınız da o kadar yüksek olur.

Bloglama

Blog yazmak harika bir şey. Ancak istikrarlı ve sadık bir takipçi kitlesi oluşturmak için çaba ve zaman gerekiyor. Uzun vadeli bir yatırım olarak düşünebileceğiniz bir şey. Yatırımınızın uzun vadeli olması sizi rahatsız etmiyorsa blog yazmayı ikinci işiniz haline getirebilirsiniz. Bir topluluğa entegre olmak için kalabalığı çekebilecek belirli bir konuyla başlayın. Örneğin yemek pişirmek tutkulu olduğunuz bir şeyse konuysa bunun üzerine bir blog başlatabilirsiniz. Sonunda, istikrarlı bir takipçi akışı elde ettiğinizde, diğer konulara genişlemeyi düşünebilirsiniz.

Çevrimiçi Koçluk

Başkaları tarafından çok arzulanan bir yeteneğe sahipseniz ve insanlara bu konuda nasıl daha iyi olacaklarını öğretmek istiyorsanız, çevrimiçi koçluk tam size göre. Tanıdığınız kişilere koçluk yapabilirsiniz. Ancak, daha büyük bir kalabalığın dikkatini çekmek istiyorsanız belirli becerileri geliştirmek isteyen insanlardan oluşan bir topluluğa sahip çevrimiçi koçluk web siteleri de var. Dahası, ne kadar çok insana koçluk yaparsanız koçlukta da o kadar iyi olursunuz. Bu, zamanla koçluğunuzu çevrimiçi bir kurs gibi daha gösterişli bir versiyona uyarlayabileceğiniz anlamına gelir. Bu da bizi bir sonraki yöntemimize götürüyor.

Çevrimiçi kurslar

Becerinizden kazanç elde etmenin bir başka yolu, başkalarının kendi isteklerine göre katılabilecekleri bir çevrimiçi kurs oluşturmaktır. Çevrimiçi kurslar, son zamanlardaki en esnek çevrimiçi işlerden biridir. Şahsen, tüm bu karantina olayları başladığında, zamanımı nasıl geçirdiğim konusunda daha az suçlu hissetmek için 5 çevrimiçi kursa birden kaydoldum. Ne yazık ki sadece 5’te 3’ü bitirdim. Neyse, konuyu dağıtmayalım. Çevrimiçi bir kursu nasıl oluşturacağınızı ve başlatacağınızı anlamanıza yardımcı olan Teachable ve Thinkific gibi web siteleri var. Tam olarak sıfırdan başlamak zorunda olmamak için zaten iyi bilinen bir platform arayanlar için harika.

Ürün Satışı

İster insanların yapmaya vakit bulamadığı şeyleri yapın, ister son derece yeni ve yenilikçi bir şey. Bir yandan çeşitli ürünler satarak kesinlikle para kazanabilirsiniz. Etsy gibi sattığınız ürünlerin reklamını yapmanıza yardımcı olan web siteleri var. Hatta ürünlerinizi daha fazla tanıtmak için sosyal medya hesapları oluşturarak bunu bir adım daha ileri götürebilirsiniz. Doğru hedef kitle ve doğru ürünlerle çok yakında sürekli siparişler almaya başlayacaksınız.

Kodlama Eğitim Kampları Artık İstihdamı Koruyor

Bir an durup büyük resme bakalım. Bugün, teknolojiye büyük ölçüde bağımlıyız ve günlük hayatımızı sürdürmenin onunla ne kadar kolay olduğunun farkındayız. Tıpkı günlük kişisel yaşamlarımızda olduğu gibi teknoloji, gelecekteki istihdam üzerinde de büyük etki yaratıyor. Bugün var olan işgücü işlerinin çoğu otomatikleşeceklerinden on veya yirmi yıl içinde ortadan kaybolabilirler. Bununla birlikte birçok yeni istihdam da yaratılacaktır. Bunlardan biri de kodlama. Kodlama deneyimi gerektiren işler, önümüzdeki on yılda kesinlikle patlama yapacak.

Teknolojik ilerlemeyle birlikte konuşulması gereken birkaç konu da ortaya çıkıyor. Daha fazla iş imkânı açılabilirken belirli bir sorun gündeme geliyor – beceri boşluğu. Gerçekten de fabrika işçilerinin gelişmiş yazılımları kodlamasını bekleyebilir miyiz? Cevap oldukça açık – eğitim almadılarsa hayır.

Bu nedenle, insanları sadece birkaç ay içinde nasıl kod yazacakları konusunda eğitmek için birçok ülkede hızlandırılmış kodlama eğitim kampları kuruldu. Hedef, sadece genç neslin beceriyi cilalamasına yardımcı olmak değil, aynı zamanda eski neslin yeni beceriler öğrenmesini de sağlamak.

Yalnızca ABD ve Kanada’da bu eğitim kamplarına tahmini 25.000 katılıyor ve bunların %10’undan biraz fazlası 40 yaşın üzerinde. Kodlama kampları yalnızca daha uygun maliyetli olmakla kalmıyor, aynı zamanda kişinin özellikle bu katılımı kanıtlayacak bir sertifikası olduğunda yapılan iş başvurularında avantaj sağlayabiliyorlar. Kodlamayı gerçek anlamda tamamen öğrenmek çok zor olsa da biraz kodlama bilgisine sahip olmak diğer adaylar arasında öne çıkmanıza yardımcı olabilir.

Ancak endişelenmeyin. Kodlama çok talep gören bir beceri haline gelmiş olsa da mevcut olacak tek iş imkânı bu olmayacak. Kodlama size göre bir şey değilse gözden geçirebileceğiniz daha pek çok seçenek var.

COVID’in Bize Öğrettiği 4 İş Gerçeği

Dünyadaki herkes için zor geçen bir yıl yaşadığımız inkâr edilemez. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar sevdiklerini, işlerini ve hatta şirketlerini kaybettiler. Aşının gelişiyle pek çok kişi bir umut ışığı görmeye başlıyor. Yılın ilerleyen günlerinde hayat umuyorum ki normale dönerken, COVID-19 nedeniyle öğrendiğimiz bazı önemli gerçekleri unutmayalım.

Daima Hazırlıklı Olun

Bir felaketin ne zaman geleceğini asla söyleyemeyiz, bu yüzden bir işletme sahibi olarak her zaman en kötüsüyle yüzleşmeye hazır olmalısınız. Ekiplerinizin güvenliğini ana önceliğiniz haline getirin çünkü sonuçta şirket onlarsız ilerleyemez. Onlara güven vermek ve önemli bilgileri onlarla paylaşmak için düzenli bir şekilde iletişim kurun. Bir trajedi durumunda bir B planına sahip olmak, bu gibi beklenmedik durumlarda işinize yarar.

Bölgenizi Destekleyin

Birçok kuruluşun kapanmak zorunda kalması, yerel işletmeleri desteklemenin ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor. Açıkçası, fast food devlerinin iflas ilan etme şansları, yerel girişimciler tarafından işletilen işletmelerle karşılaştırıldığında imkânsız denecek kadar düşüktür. Toplum olarak ihtiyaç zamanlarında birbirimize yardım etmek bizim sorumluluğumuzdur ve işini açık tutabilmesi için sokağın ilerisindeki o dost canlısı Vietnamlı adamdan bir sandviç satın almak da buna dahildir.

Dolandırıcılara Dikkat

Bir pandeminin ortasında olduğumuz için dolandırıcıların insanlara daha anlayışlı davranacağını düşünürdünüz, ancak durum böyle değil. Ekibiniz uzaktan çalışmaya geçiyorsa, özellikle önemli bilgilerle uğraşırken dikkatli olmanız önemlidir. İnternette gizlenen ve bir sonraki kurbanlarını bekleyen birçok dolandırıcı var. Ne sizin ne de müşterilerinizin dolandırılmayacağından emin olmak için birden fazla katmanlı bir doğrulama stratejisi kullanın.

Destek Sunun

Zamanlar gerçekten zor ve her gün karşılaştığımız belirsizlik nedeniyle herkesin savaş ya da kaç tepkileri sürekli olarak tetikte. Bu nedenle ekibinize ve müşterilerinize karşı düşünceli ve anlayışlı olmanız önemlidir. Bu, zihinsel sağlık farkındalığı hakkında konuşmalar yoluyla destek sunarak veya sadece soruları veya endişeleri yanıtlamak için burada olduğunuzu bilmelerini sağlayarak yapılabilir. Kulağa çok basit gelebilir ancak umursadığınızı gösterecektir.

Bu Beceriyle Profesyonel Yaşamınızı Güçlendirin

Hayatımızda hepimizin karşısına favorimiz olan bir patron veya iş arkadaşı çıkmıştır. Peki bu kişilerin neden en favoriniz olduğunu tam olarak biliyor musunuz? Onlarla çalışmanın, ofisteki herkesin biraz daha onlar gibi olmasını dilemenize neden olan farkı neydi? Onlarla çalışmaktan neden zevk aldınız? Nasıl bir kişi olduklarının bu konudaki belirleyici faktör olma ihtimali çok yüksek. Belki onlarla çalışmak gerçekten kolay geliyordu ya da belki onlarla çalışırken size her zaman duyulduğunuzu ve desteklendiğinizi hissettirdiler. Başka bir deyişle, büyük kişilerarası becerileri çok yüksekti. Ne yazık ki tüm iş arkadaşlarınız bu yeteneğe sahip olmayacaklar. Neyse ki doğru ipuçları ve püf noktaları ile sevdiğiniz iş arkadaşlarınızdan veya patronlarınızdan birine dönüşebilirsiniz.

Kişilerarası beceriler, çok basit bir şekilde söylemek gerekirse insan becerilerinizdir. Biraz daha karmaşık terimlerle söylersek, bir kişinin başkalarıyla iyi bir ilişki kurmak için kullandığı davranışlardır. İyi kişilerarası beceriler patronunuz, iş arkadaşlarınız veya müşterileriniz olsun, insanlarla iyi bir şekilde çalışmanıza olanak tanır. Kişilerarası beceriler, iyi bir iletişim becerisine ve yüksek duygusal zekâya sahip olmayı da içerir.

İster inanın ister inanmayın, herkes iyi iletişim becerilerine sahip olmayacaktır. Belki siz bile bu konuda sorun yaşıyor olabilirsiniz. Önemsiz bir şey yüzünden insanlarla yaşadığınız tüm çatışmaları tekrar bir düşünün. Etkili iletişim sayesinde bu çatışmalar kolayca aşılabilirdi. Etkili sözlü iletişim, anlatmak istediğiniz açık ve net bir şekilde duyurabilmek anlamına gelir. Düşüncelerinizi tutarlı bir şekilde ifade edebilmek için uygun beden dilini kullanmak anlamına gelir. Yazılı iletişimin bile etkili sayılabilmesi için açık ve kısa olması gerekir.

Aynı şey duygusal zekâ için de geçerlidir. Bana göre yüksek duygusal zekâ, tüm bunların en önemli noktasıdır. İletişim becerileriniz ne kadar iyi olursa olsun, empati eksikliğiniz varsa bunun tam olmadığına inanıyorum. Kendinizi bir kişinin yerinde hayal edebilmeli ve yaşadığı bir durumda nasıl hissedeceğini değerlendirebilmelisiniz. Bu şekilde onlara şefkat ve empati ile yanıt verebilirsiniz. Bir ekiple çalışırken diğer insanların duygularına duyarlı olmak çok önemlidir.

Peki, iyi kişilerarası beceriler kariyeriniz için neden önemlidir? En basitinden takımın daha iyi çalışmasına yardımcı olurlar. Bir ekip birlikte daha iyi çalıştığında daha fazlası başarılabilir. Bu aynı zamanda birlikte çalıştığınız kişilerden daha fazla tavsiye mektubu anlamına da gelir. Şöyle düşünün: Bir meslektaşınızı destekleme şansınız olsaydı ve gerçekten beğendiğiniz kişi ile çok kötü davranan arasında bir seçim yapmak zorunda kalsaydınız, kimi desteklerdiniz? Sevdiğin kişiyi, değil mi? Ve bu sadece yeteneklerinden dolayı değil, aynı zamanda onlarla çalışmaktan kadar büyük bir zevk olduğu için de olurdu. Teknik ve kişilerarası becerileriniz nedeniyle daha fazla insan sizin için çalışmak istediğinde, kariyeriniz için kesinlikle birçok kapı açılacaktır.

Sizi Gün Boyunca Üretken Tutacak 3 Yöntem

Evden çalışmak, etrafınızın dikkat dağıtıcı şeylerle dolu olduğu anlamına gelir. Sizi görecek kimse yoktur. Yemek yemekten ara vermeye veya daha da kötüsü uyuklamaya, evden çalıştığınızda etrafınız dikkat dağıtma potansiyeli olan şeylerle doludur. Ben, dikkat süremin kısa olması nedeniyle sürekli olarak dikkatimi dağıtan şeylerin kurbanı oluyorum. Ancak bu durumda geçen aylar boyunca yavaş yavaş gün boyunca dikkatimi daha iyi korumanın ve dikkat dağılmasına daha az eğilimli olmanın yollarını bulmaya başladım.

Yapılacaklar Listesi Yapın

Bu, önümde yoğun bir gün olduğunu bildiğimde yaptığım bir şey. Hafta sonları ev işlerinden başka yapacak bir şeyim olmadığında bile bir yapılacaklar listesi hazırlarım. Bu listeyi oluşturmak, o gün tamamlamak istediğim işlerin farkında olmama yardımcı oluyor. Kendimi daha sıkı kontrol etmek için listeye bir de zaman sınırı koydum. Örneğin, 9’dan 10’a çamaşır katlama vb. yazıyorum. Eğer listeye bir zaman sınırlaması koymazsam işimi erteleme eğiliminde olduğumu fark ettim. Zaman sınırları belirlemek, yapmam gereken işlere odaklanmamı ve aynı zamanda geçen zamanın da farkında olmamı sağlıyor. Ayrıca, yapılacaklar listesindeki bir şeyi yapıldı olarak işaretlemek kadar tatmin edici bir şey daha yok. Yapmanız gereken işlere bağlı olarak illa bir zaman sınırı belirlemeniz gerekmez. Yapılacakları not ettiğiniz sürece daha üretken bir güne bir adım daha yakınsınız.

Dikkat dağıtıcı şeylerden kurtulun

Dikkat dağıtıcı şeyler tüm üretkenliğin baş belasıdır. Sadece e-postalarınızı kontrol edeceğinizi söylüyorsunuz ve bir bakmışsınız 20 dakika geçmiş ve Instagram’da boş boş geziniyorsunuz. Bu nedenle mesai saatlerinde dikkatinizi dağıtabilecek her şeyden kurtulmalısınız. Bunu yapmak için önce dikkatinizi dağıtan şeyleri belirlemeniz gerekir. Bu telefonunuz mu? Kapatın veya çalışma masanızdan uzakta bir yerde tutun. Dikkatinizi dağıtan tüm bu şeyleri belirlemek ve bunlardan kurtulmak, değerli zamanınızı işinizle ilgili olmayan bir şey yaparak boşa harcamamanızı sağlayacaktır.

Reddedin ve iş bölümü yapın

Gün boyunca verimsiz hissetmemizin bir başka nedeni de boyumuzdan büyük işlere kalkışmamızdır. Burada bahsettiğim her şeye evet demek, her şeyi kendimiz yapmak (ve her şey derken gerçekten de HER ŞEYDEN bahsediyorum) ya da sorumluluk almamak. Sınırları belirleyin. İş yükünüz ezici boyutlara ulaştıysa ve biri sizden bir şey yapmanızı istiyorsa onu reddedin. “Çok üzgünüm ama bu göreve uygun değilim/şu anda bunu üstlenemem” deyin. Başka bir ipucu, yapmanız gereken görevleri kategorilere ayırmaktır. En yüksek önceliğe sahip olanları listeleyin. Başkalarına devretme izniniz olan ve devredebileceğiniz görevler varsa bunu yapın ve elbette, işin yapılması için güvendiğiniz kişileri seçin.

Bunlar, daha verimli bir gün geçirmenize yardımcı olacak 3 basit yöntemdir. Bazılarına alışmak biraz zaman alabilir, ancak işinizi bitirmeye odaklandığınız sürece sizin için sorunsuz bir yolculuk olacaktır.

Protecting Your Business Against Fraud

One of your responsibilities as a business owner is to make sure your company is secured and running efficiently. This means protecting company and employee data from scammers. Unfortunately, even small businesses fall victim to hackers and fraudulent scams, which is why it’s you have to make sure your business is tightly protected. Luckily, I have steps here you can take to tighten security measures and keep scammers out.

Stay Informed

Educate yourself about the different kinds of fraud your business might fall victim to. Examples of these are cash theft, false invoicing, and identity theft. Take it a step further by researching how these frauds could affect the future of your business. In extreme cases, it even has the power to bring your business down, and that is something you want to avoid at all costs. Study all possible scenarios that scammers will try to do just to get their hands on all your data. You’ll want to be aware and prepared to take action should it happen unexpectedly.

Train Your Staff

You shouldn’t be the only one doing research and keeping informed. Educate your staff, too, about everything you’ve learned. Try to conduct training sessions regularly on identifying security threats and preventing it from happening. Whether your employees are new or old, ensure that they are well-informed about the business’ policies regarding confidential data.

Install A Fraud Detection System

The best and most effective thing you can do to protect your business from security threat is to install a fraud detection system. If you don’t know what it is, it’s basically a system whose job is to detect fraudulent activities when they enter a company’s system and sends them to a system administrator. There are many systems out there to choose from, so you have to put a lot of thought into choosing one that’s best for your business. When selecting one you want for your business, consider one that is well within your means and provides real-time analysis and results.

With businesses slowly gearing towards a more tech-oriented world, your top priority should be protecting company data. By keeping you and your staff about the different types of fraud and how to prevent it, you have the defense you need in keeping security measures tight. Added with a good fraud detection system, you’re ensuring all company and employee data are safe from potential hackers.

Advertisement
Advertisement