iPhone Üreticisi Şanghay’daki Karantina Nedeniyle Faaliyetlerini Durdurdu

Apple’ın önemli bir iPhone üreticisi Çin’deki tesislerinde faaliyetlerini durdurdu. Teknoloji lideri ve iPhone üreticisi bu adımı Şangay’daki son karantina nedeniyle attı. Teknoloji şirketi Çin’deki iki fabrikasında üretimi geçici olarak askıya aldığını açıkladı.

Credit: techspot

Geçtiğimiz günlerde Şanghay yönetimi bazı koronavirüs düzenlemeleri açıkladı. Bu düzenlemelere göre, 25 milyon nüfuslu kentin sadece bazı sakinleri haftalardır ilk kez evlerinden çıkabilecek. Önemli üretim ve finans merkezinde koronavirüs enfeksiyonları artarken, şehir otoritesi enfeksiyonu önlemek için bu önlemi almaya karar verdi.

Credit: nikkei

Apple MacBook üreticisi Quanta ve iPad üreticisi Compal Electronics de Mart ayı sonunda şehrin yeniden karantina altına alınması üzerine faaliyetlerine ara vermişti. Şirket yetkilisi, yetkililerle birlikte çalışacaklarını ve mümkün olan en kısa sürede faaliyetlerine devam etmek istediklerini belirtti. Teknoloji şirketi Pegatron, “yerel yönetimin Covid-19 önleme gerekliliklerine yanıt olarak Şangay ve yakınlardaki Kunshan’daki fabrikalarında faaliyetlerini durdurduğunu” söyledi.

Credit: counterpointresearch

Yatırım firması Wedbush Securities’in analistlerinden Dan Ives, mevcut kapanma nedeniyle 3 milyon iPhone üretiminin etkileneceğini tahmin ediyor. Ives, “Pegatron’un kapanması Apple ve iPhone ekosisteminin diğer parçaları için tedarik zinciri olan yangına benzin döküyor. Bu durum iPhone’lar için tedarik zinciri sorunlarını arttırıyor.”

Öğrenciler için Finansal İpuçları

Çoğu durumda, üniversite öğrencileri mali durumlarını ihmal ederler. Karşılaşmaları gereken pek çok başka zorluk ve üniversite hayatıyla ilgili yapmaları gereken ayarlamalar olduğundan, finansal planlamaya konsantre olamazlar. Ancak iyi finansal uygulamalar, gelecekteki yaşamlarını düzenlemelerine yardımcı olabilir. Burada, finansal yaşamlarını kolaylaştırabilecek bazı ipuçlarını paylaşmaya çalışıyoruz.

Credit: westend61

Finansal bağımsızlığın tadını çıkarmak için bir üniversite öğrencisinin bir bütçe oluşturması gerekir. Aslında bu, bir üniversite öğrencisinin mali sorumluluklarını sürdürmek için atması gereken ilk adımdır. Kendinizi batırmadan iyi vakit geçirmenin pek çok yolu vardır.

Credit: jacoblund

Öğrenciler bir bütçe ile nasıl eğleneceklerini öğrenmelidir. Kredi kartının bedava para kaynağı olmadığını unutmamalıdırlar. Aksine, daha sonra ödenmesi gereken bir kredidir. Daha fazla tasarruf etmek için yeni bir ders kitabı almak yerine kullanılmış bir kitap satın alabilirler.

Credit: cnbc

Bir kredi birliğine üye olmak veya harcamaları takip etmek, sağlıklı bir mali yapıyı korumak için iyi bir uygulamadır. Bu iyi para alışkanlıkları, gelecekte parayı akıllıca kullanmalarına yardımcı olacaktır.

Dış Kaynaklı Bir Ekip ile Çalışmanın Faydaları ve Zorlukları

Dış kaynaklı ekip kavramı modern işletmeler için çok kullanışlıdır. Bu tür bir ekip birçok şekilde bulunabilir. Bazı işletmeler istedikleri dış kaynaklı ekibi yönlendirmelerden elde ederken, diğerleri bunları çevrimiçi platformlarda arar. Yönlendirme sistemi iyi bir yol olabilir çünkü ekip zaten kanıtlanmış yeteneklere sahiptir. Ayrıca dış kaynaklı ekibi, portföylerini sergiledikleri farklı çevrimiçi platformlarda da değerlendirebilirsiniz. Performans konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Credit: under30ceo

Dış kaynaklı ekip, sınırlı bütçemizle görevi zamanında tamamlamamıza yardımcı oluyor. Ancak bazen ticari kuruluşlar dış kaynaklı ekipleriyle çalışırken iletişim sorunlarıyla karşılaşıyor. Etkili bir strateji oluşturarak sorunu en aza indirmeye çalışıyorlar.

Credit: biz30

Kuruluşlar dış kaynaklı ekipten çoğunlukla pazarlama, müşteri desteği ve veritabanı yönetimi hizmeti alır. Ekip zaman zaman yazılım geliştirme hizmetlerini kabul etmekten de sorumludur. COVID-19 salgınından sonra, toplam maliyeti düşürmek için dış kaynaklı ekibin kültürü arttı.

Credit: asiapremierbpo

Kuruluşlar dış kaynaklı bir ekip seçerken ekibin önceki çalışma kayıtlarına odaklanmalıdır. Dış kaynaklı bir ekibi işe alırken çalışma etiği ve profesyonellik en önemli noktalardır. Ekip yeterli profesyonelliği gösteremiyorsa veya herhangi bir etik sorunla karşılaşırsanız, o dış kaynaklı ekiple devam etmemelisiniz.

Aşırı Toplantı Yapmanın Dezavantajları

Toplantı, talimatları veya performans faaliyetlerini paylaşmak için iyi bir yoldur. Resmi kültürümüz bu toplantı ve tartışmalara alışkındır. Bazı toplantı türlerinin çalışma ortamımızı sorunsuz bir şekilde yürütmek için yararlı olduğu doğrudur. Ancak aşırı toplantı profesyonel performansımızı engelleyebilir. Burada aşırı toplantıların dezavantajlarını tartıştık ve bunun üstesinden gelmek için bazı öneriler paylaştık.

Credit: leadstrat

Toplantı blokları iş verimliliğimizi azaltabilir. Bu nedenle, toplantıları ardışık olarak planlamak akıllıca olacaktır. Bu, işimize odaklanmamıza yardımcı olur. Toplantıları günlük iş akışımıza göre düzenlemek de herhangi bir bozulmayı önlemek için bir başka iyi uygulamadır. Bu durumda, tüm toplantı katılımcılarının toplantı programına uymak için canla başla çalışması için kesin son tarihler belirleyin.

Credit: survivingmeetings

Toplantılar genellikle çok zaman alır. Bazen bazı çalışanlar için sadece zaman kaybıdır. Orada hiç ihtiyaç duyulmayan bazı çalışanları davet eder. Katılımcı bir toplantı değilse, tamamen zaman ve para kaybı olabilir. Çünkü en gürültücü kişiler toplantının tüm konuşmalarına hakim olabilir. Bu nedenle, her toplantının herkesin görüşlerini paylaşma ve faaliyetlerini güncelleme şansı bulduğu katılımcı bir toplantı olmasını sağlamak zorunludur.

Credit: pronestor

Kullanıcılar için birçok toplantı planlama uygulaması mevcuttur. Bu uygulamalar, başkalarının sizinle birlikte toplantı planlamasına veya tek bir platformda birden fazla toplantı planlamasına izin vermek gibi birçok özellik sunar. Katılımcıları toplantı hakkında bilgilendirmek için bu toplantı uygulamalarından yardım alıyorum. Bu uygulamalar ayrıca bir toplantı planlamak için uygun bir zaman bulmaya da yardımcı oluyor.

Etkili Çalışan Bağlılığı Faaliyetleri Neden Önemlidir?

Çalışan bağlılığı faaliyetleri, çalışanın verimliliğini artırabilecek faaliyetlerdir. Sürekli çalışma çalışanlar için monoton olabilir. İş stresini artırabilir ve nihayetinde çalışanların performans seviyesini düşürebilir. Bu durumda, çalışan bağlılığı faaliyetleri bir miktar enerjiyi artırmak için yardımcı olabilir. Eğlenceli ve keyifli çalışan bağlılıkları uygulayan ticari kuruluşların başarılı olması muhtemeldir.

Credit: qualtrics

Araştırmalar, bağlı çalışanların etrafta kaldıklarında daha üretken olduklarını göstermektedir. Görevlerini yerine getirme olasılıkları daha yüksektir ve yeni sorumluluklar almak isterler. Son araştırmalar, bağlı çalışanların bir işletmenin başarılı olma olasılığının iki kat daha fazla olduğunu ortaya koymuştur. Bağlı çalışanlara sahip işletmelerin başarılı olma olasılığı ise dört kat daha fazladır.

Credit: forbes

Şirketler Cadılar Bayramı, Şükran Günü veya Noel gibi farklı festivalleri kutlamak için işyeri partileri düzenleyebilir. Turnuvalar, kültürel etkinlikler veya takdir programları düzenlemek gibi diğer bazı çalışan bağlılığı faaliyetleri de işverenler arasında bağ kurulmasını kolaylaştırmak için etkili olabilir.

Credit: biz30

Bağlı bir ekip daha yüksek değer sağlayabilir. Ayrıca bir işletmenin daha kolay yönetilmesine de yardımcı olur. Bağlılık faaliyetleri şirketler ve çalışanlar arasında daha iyi ilişkiler geliştirir. Bu süreç sayesinde iş liderleri, iş sonuçları elde edebilecek ve başarı oranını artırabilecek süreç iyileştirmeye odaklanabilir. Bu nedenle, ticari kuruluşlar çalışan katılımına daha fazla önem vermektedir.

Yeni Komşuları Taşınana Kadar 20 Yıl Boyunca Evine Kimsenin Girmesine İzin Vermedi

Bayan Jefferson ve onun eski beyaz evi kasabada bir tür gizem olmuştur. Yaşlı kadın misafir kabul etmediği ve bir münzevi gibi yaşamayı seçtiği için mahalledeki hiç kimse evin içine bir göz atmamıştır.

Source: MisterStory

Aradan yıllar geçmiş ve kasaba Bayan Jefferson ve eski evinde sakladığı şey hakkında spekülasyonlarla baş başa kalmıştır. Ta ki yan eve yeni komşular taşınana kadar. Gerçek ortaya çıktığında, kimse Bayan Jefferson’a bir daha aynı gözle bakamayacaktır.

Yeni evliler için taze bir başlangıç

2018 yılında yeni evli Taylor ve Joe yeni evlerine taşındı. Şehirden gelmişlerdi ve ailelerini daha sakin ve huzurlu bir toplumda kurmak istedikleri için bu mahalleye taşınmaya karar verdiler.

Source: MisterStory

Taşındıkları gün Taylor garip bir şekilde izlendiğini hissetti. Kutuları taşımaya ara verdi ve etrafına bakındı. Görünürde olan tek şey, evlerinden yaklaşık 80 metre uzaklıktaki eski beyaz evdi.

Köyün münzevisi

Taylor evin çok eski göründüğünü ve bazı onarım ve bakıma ihtiyacı olduğunu düşündü. Sonunda Taylor mahalledeki diğer insanlara evi sordu ve orada yaşayan biri olup olmadığını öğrendi.

Source: MisterStory

Komşulardan biri onlara Anne Jefferson adında 96 yaşında bir kadının evde tek başına kaldığını söyledi. Kadın 50 yıldır oradaymış ve kocası yaklaşık 20 yıl önce gizemli bir şekilde ortadan kaybolduğundan beri eve kimse girmemiş.

Komşu ile tanışma

Taylor çok eski bir evde tek başına yaşayan yaşlı bir kadın düşüncesinden nefret ediyordu. O ve Joe, başkalarının uyarılarına rağmen yaşlı komşularıyla tanışmaya karar verdiler. Bir gün gizemli görünen eve doğru yürüdüler ve yaklaştıkça nedense daha da gerginleştiler.

Source: MisterStory

Joe eski ahşap kapıyı çaldı. Önce tam bir sessizlik oldu. Sonra birinin yaklaştığını duydular. Kapıdaki küçük bir kapak açıldı ve onlara bakan bir çift yaşlı göz gördüler. “Siz kimsiniz ve burada ne yapıyorsunuz?” diye sordu yaşlı kadın.

Onları içeri almadı

Taylor neşeyle gülümsedi. “Merhaba! Biz yeni komşularınızız. Kısa süre önce taşındık ve sizi daha yakından tanımak isteriz.” Yaşlı kadın onlara bir kez daha baktı. “Tamam ama içeri gelmiyorsunuz. Ben evinize geleceğim. On beş dakika içinde orada olurum.” dedi sinirli bir sesle.

Source: MisterStory

Taylor ve Joe kendi evlerine doğru yürüdüler. Joe, kadının eve kimseyi davet etmemesinin garip olduğunu düşündü. Belki de komşuları onları yaşlı kadını rahat bırakmaları konusunda uyarırken haklıydılar.

Beklenmedik bir konuşma

Bir süre sonra Bayan Jefferson’ın garaj yolundan evlerine yaklaştığını gördüler. Üzerinde koyu renk giysiler vardı ve yüzü o kadar asıktı ki sanki yıllardır gülümsememiş gibiydi. Taylor ve Joe bu konuşmanın nasıl gidebileceğinden hemen korktular.

Source: MisterStory

Bayan Jefferson’ın eve girmesine izin verdiler ve şaşırdıkları bir şekilde gerçekten de iyi ve hoş bir sohbet ettiler. Kendisine Anne demeleri için ısrar etti ve çok kibar olduğunu gördüler. Hatta onlara ilk taşındığı zamanki mahalleyle ilgili hikâyeler bile anlattı.

Ruh halinde bir değişiklik

Ancak, Taylor bir ara gelip Anne’in evini görüp göremeyeceklerini sorduğunda bu hoşluk ortadan kalktı – eğer isterse Joe ile birlikte Anne için hızlı bir tamirat yapabilirlerdi. Anne bir bahane aramaya bile zahmet etmedi.

Source: MisterStory

“Hayır! Asla! Ve bunu bana bir daha asla sormanı istemiyorum!” Anında ayağa kalktı, açıkça konuşmayı bitirmişti. Taylor ve Joe, Anne ön kapıya doğru ilerlerken ayağa kalktılar. Onun evine doğru yürüyüşünü izlediler.

Hayal kırıklığına uğradılar ama merak ediyorlardı

Şok oldular ve kafaları karıştı. Anne neden birdenbire bu kadar sinirlenmişti? Evinde bir şey mi saklıyordu? Taylor hayal kırıklığına uğramıştı. Komşularıyla iyi ilişkiler kurmak istiyordu. Ne de olsa, acil durumlarda size ve evinize göz kulak olabilecek bir komşuya sahip olmak güzel olurdu.

Source: MisterStory

Ancak Anne ile kurabilecekleri her türlü ilişki o noktadan sonra mahvolmuş gibi görünüyordu. Kesin olan bir şey vardı – Anne’in tuhaf davranışları Taylor’ın onu ve eski beyaz evin içinde neler olup bittiğini daha çok merak etmesine neden oldu. Taylor garip komşularına göz kulak olmaya karar verdi.

Gizemli siyah minibüs

Taylor, Anne ne zaman evden çıksa kapıyı hızla kapattığını ve kimsenin onu evden çıkarken yakalamadığından emin olmak istercesine etrafına bakındığını fark etti. İşin tuhaf yanı, her Cumartesi günü evine mutlaka siyah bir minibüs uğruyordu.

Source: MisterStory

Anne minibüsten bazı çantalar ve kutular alıyor ve bunları kendi kutularına koyuyordu. Şoför hiç dışarı çıkmadığı için Taylor minibüsü kimin kullandığını göremiyordu. Taylor her şeyi tuhaf buldu ve Joe’ya Anne’le ilgili şüpheli bir şeyler olduğunu söyledi.

Cevaplar arıyorlar

Joe’ya her Cumartesi gelen siyah minibüsten bahsetti ve Anne’nin karanlık bir işe karışıp karışmadığını merak etti. Evine kimseyi almamasının nedeni bu olabilirdi. Joe, Taylor’a bu konuyu araştırmaya çalışacağına dair güvence verdi.

Source: MisterStory

Kasabada Anne ve ev hakkında sorular sormaya başladı. Hatta evin geçmişini bile araştırmaya çalıştı. Taylor ise daha doğrudan bir yaklaşım denedi ve bu Joe’nun asla onaylamayacağını bildiği bir şeydi.

Zorla içeri giriş

Bir gün Taylor, Anne’in evden çıktığını ve Joe’nun da ayak işlerini yapmak için dışarıda olduğunu fark edince, Taylor akla gelmeyecek bir şey yaptı. Eski beyaz eve girmeye karar verdi. Taylor, Anne eve dönmeden önce yaklaşık iki ila üç saati olduğunu düşündü.

Source: MisterStory

Elbette, Anne gibi ketum biri bütün kapıları kilitlemişti. Taylor tam vazgeçmek üzereydi ki bir pencerenin açık bırakıldığını gördü. Küçük bir pencereydi ama Taylor oraya sıkışarak girebileceğini düşündü.

Garip bir sürpriz

Taylor kendini eski, tozlu bir odada buldu. Etrafına baktı ve tuhaf bir şey görmedi. İçeride her şeyin daha kötü görünmesini bekleyebilirdi ama sonuçta bu sadece gördüğü ilk odaydı. Oda uzun zamandır kullanılmamış gibi görünüyordu.

Source: MisterStory

Taylor odadan çıktı ve bir sonraki odaya girdi. Burası büyük bir banyoydu ve şimdiye kadar gördüğü en lüks banyolardan biriydi. Geldiği tozlu odayla keskin bir tezat oluşturuyordu. Eski evin kendine has sürprizleri olduğu ortaya çıktı.

Garip bir şey

Taylor bir sonraki odayı keşfetmek üzereydi ki gözüne tuhaf bir şey takıldı. Banyoda her şeyden iki tane vardı – iki diş fırçası, iki bornoz, iki havlu ve daha fazlası. Anne bunca yıldan sonra kocasının tüm eşyalarını saklamış mıydı?

Source: MisterStory

O anda Taylor’ın aklına evde yalnız olmayabileceği korkutucu gerçeği geldi. Bu, tüm vücudunda bir ürperti yarattı. O andan itibaren yaptığı her hareketin ekstra dikkatle yapılacağından emin oldu.

Yanıtlar alınıyor

Bu sırada Joe kendini kütüphanede buldu. Kütüphaneci yaşlı bir adamdı ve Joe onun Anne hakkında bir şeyler bilebileceğini düşündü. Haklı olduğu ortaya çıktı. Kütüphaneci Joe’ya Anne’in kocası Harold’un çok başarılı bir bankacı olduğunu söyledi.

Source: MisterStory

Harold servetini çok çalışarak kazanmıştı ama kuralları çiğnediği bir nokta da vardı. Yanlış insanlarla anlaşmalar yaptı. Yetkililer ona dokunamıyordu bile çünkü çok güçlüydü. Kısa süre içinde Anne ve Harold kötü bir üne sahip oldular.

Kayıp bir ruhu geri kazanmak

Birkaç yıl sonra, yeni bir pastör olan Jack köydeki kiliseyi devraldı ve Harold’dan haberdar oldu. Jack, Harold ile ilgilenmeyi kişisel görevi haline getirdi. Harold’ı düzenli olarak ziyaret etti ve sevimli bir adam olduğu için kısa sürede Harold’la arkadaş oldu.

Source: MisterStory

İkili arasında alışılmadık bir dostluk başladı. Harold Jack’i ne zaman dışarı davet etse, Jack eline geçen her fırsatı Harold’a İncil’i anlatmak için kullanırdı. Harold ilk başta bu durumdan hoşlanmasa da Jack’e karşı bir zaafı vardı ve sonunda Jack Harold’ın dinini değiştirmeyi başardı.

İyi yönde bir değişim

Harold daha sakinleşti ve tüm kötü işlerini geride bırakmaya karar verdi. O ve Anne kilisenin aktif üyeleri olmaya başladılar ve servetlerini ve güçlerini köye çok yardımcı olan toplum projeleri yürütmek için kullandılar.

Source: MisterStory

Ancak Harold’ın fikir değiştirmesinden herkes memnun değildi. Harold’ın eskiden birlikte çalıştığı suçlular, Harold’ın kendileri için çalışmayı bırakmasına çok üzüldüler – bu durum pek çok planlarını mahvetti. İntikam almak istediler ve Harold’ı büyük çaplı bir dolandırıcılıkla suçlamak için bir plan yaptılar. Harold 45 yıl hapis yattı.

Hapisten Kaçış

Anne’in kalbi kırılmıştı. Harold hapse girdiğinden beri köylülerin tanıdığı o neşeli, cömert kadın değildi artık. Bir münzevi gibi yaşamaya başladı ve o zamandan beri evlerine hiç kimse girmedi.

Source: MisterStory

Beş yıl hapiste kaldıktan sonra Harold’un hapisten kaçtığı haberi geldi. Söylentiler onun sınırı geçtiğini ve o zamandan beri muhtemelen Güney Amerika’da yaşadığını söylüyordu.

Harold’la Tanışma

Bu sırada Taylor, Anne’in evinde bir odadan diğerine yürüyordu. Bir sonraki odanın kapısını açtığında yabancı bir adamla yüz yüze geldi. Taylor şaşkınlıkla bir çığlık attı. Adam hemen onu sakinleştirmeye çalıştı. “Lütfen oturun. Her şeyi açıklayabilirim.”

Source: MisterStory

Taylor adamın yürümekte zorlandığını ve kendisine zarar vermeyi planladıysa bile fazla zarar veremeyeceğini fark etti. Adam kendini Anne’in kocası Harold olarak tanıttı. Ve ona hikâyesini anlatmaya başladı. Birkaç yıl önce, döndüğünde evden çıkamayacağını bilerek geri geldiğini söyledi.

Harekete geçiş

Taylor, hikâyesini başka biriyle paylaştığı için rahatlamış görünen Harold’ı dinledi. Ama aklının bir köşesinde, Anne’in bu davetsiz misafirliğe nasıl tepki vereceği konusunda endişeleniyordu. Ama Anne’in şüphelendiği gibi karanlık işlere bulaşmamış olması onu daha da rahatlatmıştı.

Source: MisterStory

Joe eve geldiğinde boş bir evle karşılaştı. Taylor’ın eve girme planları hakkında onu bilgilendiren bir not gördü. Joe şok olmuştu ve işler daha da kötüye gitti. Kafasını kaldırdığında Anne’in geldiğini ve eve yaklaştığını gördü. Joe müdahale etmek için her şeyi bıraktı – Taylor yakalanmamalıydı.

Suçüstü yakalandı

Ama artık çok geçti. Anne ondan önce ön kapıya ulaşmış ve Harold ile Taylor’ın oturma odasında konuştuklarını görmüştü. Hemen arkasından gelen Joe da olduğu yerde durdu. Anne şok içinde elindeki çantaları düşürdü. Neyse ki Harold onları savunmaya geldi.

Source: MisterStory

Ama artık çok geçti. Anne ondan önce ön kapıya ulaşmış ve Harold ile Taylor’ın oturma odasında konuştuklarını görmüştü. Hemen arkasından gelen Joe da olduğu yerde durdu. Anne şok içinde elindeki çantaları düşürdü. Neyse ki Harold onları savunmaya geldi.

Yeni Komşuları Taşınana Kadar 20 Yıl Boyunca Evine Kimsenin Girmesine İzin Vermedi

Bayan Jefferson ve onun eski beyaz evi kasabada bir tür gizem olmuştur. Yaşlı kadın misafir kabul etmediği ve bir münzevi gibi yaşamayı seçtiği için mahalledeki hiç kimse evin içine bir göz atmamıştır.

Source: MisterStory

Aradan yıllar geçmiş ve kasaba Bayan Jefferson ve eski evinde sakladığı şey hakkında spekülasyonlarla baş başa kalmıştır. Ta ki yan eve yeni komşular taşınana kadar. Gerçek ortaya çıktığında, kimse Bayan Jefferson’a bir daha aynı gözle bakamayacaktır.

Yeni evliler için taze bir başlangıç

2018 yılında yeni evli Taylor ve Joe yeni evlerine taşındı. Şehirden gelmişlerdi ve ailelerini daha sakin ve huzurlu bir toplumda kurmak istedikleri için bu mahalleye taşınmaya karar verdiler.

Source: MisterStory

Taşındıkları gün Taylor garip bir şekilde izlendiğini hissetti. Kutuları taşımaya ara verdi ve etrafına bakındı. Görünürde olan tek şey, evlerinden yaklaşık 80 metre uzaklıktaki eski beyaz evdi.

Köyün münzevisi

Taylor evin çok eski göründüğünü ve bazı onarım ve bakıma ihtiyacı olduğunu düşündü. Sonunda Taylor mahalledeki diğer insanlara evi sordu ve orada yaşayan biri olup olmadığını öğrendi.

Source: MisterStory

Komşulardan biri onlara Anne Jefferson adında 96 yaşında bir kadının evde tek başına kaldığını söyledi. Kadın 50 yıldır oradaymış ve kocası yaklaşık 20 yıl önce gizemli bir şekilde ortadan kaybolduğundan beri eve kimse girmemiş.

Komşu ile tanışma

Taylor çok eski bir evde tek başına yaşayan yaşlı bir kadın düşüncesinden nefret ediyordu. O ve Joe, başkalarının uyarılarına rağmen yaşlı komşularıyla tanışmaya karar verdiler. Bir gün gizemli görünen eve doğru yürüdüler ve yaklaştıkça nedense daha da gerginleştiler.

Source: MisterStory

Joe eski ahşap kapıyı çaldı. Önce tam bir sessizlik oldu. Sonra birinin yaklaştığını duydular. Kapıdaki küçük bir kapak açıldı ve onlara bakan bir çift yaşlı göz gördüler. “Siz kimsiniz ve burada ne yapıyorsunuz?” diye sordu yaşlı kadın.

Onları içeri almadı

Taylor neşeyle gülümsedi. “Merhaba! Biz yeni komşularınızız. Kısa süre önce taşındık ve sizi daha yakından tanımak isteriz.” Yaşlı kadın onlara bir kez daha baktı. “Tamam ama içeri gelmiyorsunuz. Ben evinize geleceğim. On beş dakika içinde orada olurum.” dedi sinirli bir sesle.

Source: MisterStory

Taylor ve Joe kendi evlerine doğru yürüdüler. Joe, kadının eve kimseyi davet etmemesinin garip olduğunu düşündü. Belki de komşuları onları yaşlı kadını rahat bırakmaları konusunda uyarırken haklıydılar.

Beklenmedik bir konuşma

Bir süre sonra Bayan Jefferson’ın garaj yolundan evlerine yaklaştığını gördüler. Üzerinde koyu renk giysiler vardı ve yüzü o kadar asıktı ki sanki yıllardır gülümsememiş gibiydi. Taylor ve Joe bu konuşmanın nasıl gidebileceğinden hemen korktular.

Source: MisterStory

Bayan Jefferson’ın eve girmesine izin verdiler ve şaşırdıkları bir şekilde gerçekten de iyi ve hoş bir sohbet ettiler. Kendisine Anne demeleri için ısrar etti ve çok kibar olduğunu gördüler. Hatta onlara ilk taşındığı zamanki mahalleyle ilgili hikâyeler bile anlattı.

Ruh halinde bir değişiklik

Ancak, Taylor bir ara gelip Anne’in evini görüp göremeyeceklerini sorduğunda bu hoşluk ortadan kalktı – eğer isterse Joe ile birlikte Anne için hızlı bir tamirat yapabilirlerdi. Anne bir bahane aramaya bile zahmet etmedi.

Source: MisterStory

“Hayır! Asla! Ve bunu bana bir daha asla sormanı istemiyorum!” Anında ayağa kalktı, açıkça konuşmayı bitirmişti. Taylor ve Joe, Anne ön kapıya doğru ilerlerken ayağa kalktılar. Onun evine doğru yürüyüşünü izlediler.

Hayal kırıklığına uğradılar ama merak ediyorlardı

Şok oldular ve kafaları karıştı. Anne neden birdenbire bu kadar sinirlenmişti? Evinde bir şey mi saklıyordu? Taylor hayal kırıklığına uğramıştı. Komşularıyla iyi ilişkiler kurmak istiyordu. Ne de olsa, acil durumlarda size ve evinize göz kulak olabilecek bir komşuya sahip olmak güzel olurdu.

Source: MisterStory

Ancak Anne ile kurabilecekleri her türlü ilişki o noktadan sonra mahvolmuş gibi görünüyordu. Kesin olan bir şey vardı – Anne’in tuhaf davranışları Taylor’ın onu ve eski beyaz evin içinde neler olup bittiğini daha çok merak etmesine neden oldu. Taylor garip komşularına göz kulak olmaya karar verdi.

Gizemli siyah minibüs

Taylor, Anne ne zaman evden çıksa kapıyı hızla kapattığını ve kimsenin onu evden çıkarken yakalamadığından emin olmak istercesine etrafına bakındığını fark etti. İşin tuhaf yanı, her Cumartesi günü evine mutlaka siyah bir minibüs uğruyordu.

Source: MisterStory

Anne minibüsten bazı çantalar ve kutular alıyor ve bunları kendi kutularına koyuyordu. Şoför hiç dışarı çıkmadığı için Taylor minibüsü kimin kullandığını göremiyordu. Taylor her şeyi tuhaf buldu ve Joe’ya Anne’le ilgili şüpheli bir şeyler olduğunu söyledi.

Cevaplar arıyorlar

Joe’ya her Cumartesi gelen siyah minibüsten bahsetti ve Anne’nin karanlık bir işe karışıp karışmadığını merak etti. Evine kimseyi almamasının nedeni bu olabilirdi. Joe, Taylor’a bu konuyu araştırmaya çalışacağına dair güvence verdi.

Source: MisterStory

Kasabada Anne ve ev hakkında sorular sormaya başladı. Hatta evin geçmişini bile araştırmaya çalıştı. Taylor ise daha doğrudan bir yaklaşım denedi ve bu Joe’nun asla onaylamayacağını bildiği bir şeydi.

Zorla içeri giriş

Bir gün Taylor, Anne’in evden çıktığını ve Joe’nun da ayak işlerini yapmak için dışarıda olduğunu fark edince, Taylor akla gelmeyecek bir şey yaptı. Eski beyaz eve girmeye karar verdi. Taylor, Anne eve dönmeden önce yaklaşık iki ila üç saati olduğunu düşündü.

Source: MisterStory

Elbette, Anne gibi ketum biri bütün kapıları kilitlemişti. Taylor tam vazgeçmek üzereydi ki bir pencerenin açık bırakıldığını gördü. Küçük bir pencereydi ama Taylor oraya sıkışarak girebileceğini düşündü.

Garip bir sürpriz

Taylor kendini eski, tozlu bir odada buldu. Etrafına baktı ve tuhaf bir şey görmedi. İçeride her şeyin daha kötü görünmesini bekleyebilirdi ama sonuçta bu sadece gördüğü ilk odaydı. Oda uzun zamandır kullanılmamış gibi görünüyordu.

Source: MisterStory

Taylor odadan çıktı ve bir sonraki odaya girdi. Burası büyük bir banyoydu ve şimdiye kadar gördüğü en lüks banyolardan biriydi. Geldiği tozlu odayla keskin bir tezat oluşturuyordu. Eski evin kendine has sürprizleri olduğu ortaya çıktı.

Garip bir şey

Taylor bir sonraki odayı keşfetmek üzereydi ki gözüne tuhaf bir şey takıldı. Banyoda her şeyden iki tane vardı – iki diş fırçası, iki bornoz, iki havlu ve daha fazlası. Anne bunca yıldan sonra kocasının tüm eşyalarını saklamış mıydı?

Source: MisterStory

O anda Taylor’ın aklına evde yalnız olmayabileceği korkutucu gerçeği geldi. Bu, tüm vücudunda bir ürperti yarattı. O andan itibaren yaptığı her hareketin ekstra dikkatle yapılacağından emin oldu.

Yanıtlar alınıyor

Bu sırada Joe kendini kütüphanede buldu. Kütüphaneci yaşlı bir adamdı ve Joe onun Anne hakkında bir şeyler bilebileceğini düşündü. Haklı olduğu ortaya çıktı. Kütüphaneci Joe’ya Anne’in kocası Harold’un çok başarılı bir bankacı olduğunu söyledi.

Source: MisterStory

Harold servetini çok çalışarak kazanmıştı ama kuralları çiğnediği bir nokta da vardı. Yanlış insanlarla anlaşmalar yaptı. Yetkililer ona dokunamıyordu bile çünkü çok güçlüydü. Kısa süre içinde Anne ve Harold kötü bir üne sahip oldular.

Kayıp bir ruhu geri kazanmak

Birkaç yıl sonra, yeni bir pastör olan Jack köydeki kiliseyi devraldı ve Harold’dan haberdar oldu. Jack, Harold ile ilgilenmeyi kişisel görevi haline getirdi. Harold’ı düzenli olarak ziyaret etti ve sevimli bir adam olduğu için kısa sürede Harold’la arkadaş oldu.

Source: MisterStory

İkili arasında alışılmadık bir dostluk başladı. Harold Jack’i ne zaman dışarı davet etse, Jack eline geçen her fırsatı Harold’a İncil’i anlatmak için kullanırdı. Harold ilk başta bu durumdan hoşlanmasa da Jack’e karşı bir zaafı vardı ve sonunda Jack Harold’ın dinini değiştirmeyi başardı.

İyi yönde bir değişim

Harold daha sakinleşti ve tüm kötü işlerini geride bırakmaya karar verdi. O ve Anne kilisenin aktif üyeleri olmaya başladılar ve servetlerini ve güçlerini köye çok yardımcı olan toplum projeleri yürütmek için kullandılar.

Source: MisterStory

Ancak Harold’ın fikir değiştirmesinden herkes memnun değildi. Harold’ın eskiden birlikte çalıştığı suçlular, Harold’ın kendileri için çalışmayı bırakmasına çok üzüldüler – bu durum pek çok planlarını mahvetti. İntikam almak istediler ve Harold’ı büyük çaplı bir dolandırıcılıkla suçlamak için bir plan yaptılar. Harold 45 yıl hapis yattı.

Hapisten Kaçış

Anne’in kalbi kırılmıştı. Harold hapse girdiğinden beri köylülerin tanıdığı o neşeli, cömert kadın değildi artık. Bir münzevi gibi yaşamaya başladı ve o zamandan beri evlerine hiç kimse girmedi.

Source: MisterStory

Beş yıl hapiste kaldıktan sonra Harold’un hapisten kaçtığı haberi geldi. Söylentiler onun sınırı geçtiğini ve o zamandan beri muhtemelen Güney Amerika’da yaşadığını söylüyordu.

Harold’la Tanışma

Bu sırada Taylor, Anne’in evinde bir odadan diğerine yürüyordu. Bir sonraki odanın kapısını açtığında yabancı bir adamla yüz yüze geldi. Taylor şaşkınlıkla bir çığlık attı. Adam hemen onu sakinleştirmeye çalıştı. “Lütfen oturun. Her şeyi açıklayabilirim.”

Source: MisterStory

Taylor adamın yürümekte zorlandığını ve kendisine zarar vermeyi planladıysa bile fazla zarar veremeyeceğini fark etti. Adam kendini Anne’in kocası Harold olarak tanıttı. Ve ona hikâyesini anlatmaya başladı. Birkaç yıl önce, döndüğünde evden çıkamayacağını bilerek geri geldiğini söyledi.

Harekete geçiş

Taylor, hikâyesini başka biriyle paylaştığı için rahatlamış görünen Harold’ı dinledi. Ama aklının bir köşesinde, Anne’in bu davetsiz misafirliğe nasıl tepki vereceği konusunda endişeleniyordu. Ama Anne’in şüphelendiği gibi karanlık işlere bulaşmamış olması onu daha da rahatlatmıştı.

Source: MisterStory

Joe eve geldiğinde boş bir evle karşılaştı. Taylor’ın eve girme planları hakkında onu bilgilendiren bir not gördü. Joe şok olmuştu ve işler daha da kötüye gitti. Kafasını kaldırdığında Anne’in geldiğini ve eve yaklaştığını gördü. Joe müdahale etmek için her şeyi bıraktı – Taylor yakalanmamalıydı.

Suçüstü yakalandı

Ama artık çok geçti. Anne ondan önce ön kapıya ulaşmış ve Harold ile Taylor’ın oturma odasında konuştuklarını görmüştü. Hemen arkasından gelen Joe da olduğu yerde durdu. Anne şok içinde elindeki çantaları düşürdü. Neyse ki Harold onları savunmaya geldi.

Source: MisterStory

Ama artık çok geçti. Anne ondan önce ön kapıya ulaşmış ve Harold ile Taylor’ın oturma odasında konuştuklarını görmüştü. Hemen arkasından gelen Joe da olduğu yerde durdu. Anne şok içinde elindeki çantaları düşürdü. Neyse ki Harold onları savunmaya geldi.

Bu Kadın Şüpheli Bir Dilenciyi Takip Etti ve Bir Suç Çetesini Keşfetti

Gizemli Bir Kadın

Kadınla ilgili bir şeylerin yolunda olmadığını hissetti. Acaba kadın onu kandırmaya mı çalışıyordu? Aklından bir sürü şey geçiyordu. Kendisini kandırmış olma ihtimali vardı. Eğer öyleyse, o da tehlikedeydi.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Yine de dilencinin hiç karşı koymadan arabanın üzerine oturması, bir şeylerin yolunda gitmediğini hissettirdi. Bu yüzden onu takip etmeye ve gerçekte neler olup bittiğini öğrenmeye kararlıydı. Yine de tonlarca yalanla karşılaşacağından habersizdi.

Kasabasında Sıradan Bir Gün

Melissa Smith için sıradan bir gündü ve memleketi San Diego, Kaliforniya’da bazı işler yapıyordu. Yerel markete gitmek onun için olağan bir görevdi ve her gittiğinde aynı dost yüzleri görüyordu. Ve bir başkasını da göreceğini biliyordu – dilenci.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Yine de o gün Melissa bir şeylerin yolunda gitmediğini hissetti. İçgüdülerine inandı ve keşfetmeye başladı. Market poşetlerini arabasına koyarken, Melissa dilenci ve çocuğunun yerlerinden ayrıldığını fark etti. Ancak daha sonra olanlar onu şok etti.

Alışveriş Meydanı

Bu zavallı kadın sokaklarda yaşamak zorunda kaldığı için iyi bir yer bulmaya karar vermişti. Gün boyunca restoranlar, marketler, salonlar, diş hekimleri, vintage mağazaları, çiçekçiler, giyim bölümleri, mücevher mağazaları ve tatlı dükkanlarının bulunduğu bir alışveriş plazası olan East Lake Village Center’ın dışında küçük bir yerde oturacaktı.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Burası normalde kalabalık bir yerdi ve insanların ceplerinde bozuk para olduğunu biliyordu. Özellikle de insanlar hamile olduğunu fark ettiklerinde birilerinin ona para vereceğini umuyordu. Yine de, birinin onu gözetlediğinden haberi yoktu.

İçgüdüsüne Güveniyor

Kaliforniya Hollywood, etkileyici mimarisi, ulusal parkları, güzel havası ile bilinmesine rağmen, çok sayıda evsiz insan var. Yine de, insanların evsiz gibi davrandığı zamanlar vardır ve Melissa bunlara asla kanmaz.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Melissa markete her gittiğinde bu dilenci kadını gördüğü için bu durum artık olağan hale gelmişti. “Kendimi kötü hissettim. Şansı yaver gitmeyen, küçük bir çocuğu olan hamile bir kadın var,” diye açıkladı. Bu duygunun şaşırtıcı bir şeyi keşfedeceğini hiç düşünmemişti.

Aile Önce Gelir

Melissa ne zaman alışverişe çıksa, bu kadının yakıcı güneşin altında saatlerce ayakta durduğunu ve üzerinde lekeli giysiler olduğunu görürdü. Çoğu zaman yalnızdı, bazen de yanında bir adam olurdu. Melissa onun kocası olduğunu tahmin ediyordu.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Bu kadın bölgede oldukça tanıdık bir kişi haline geldi ve dükkan sahipleri ona sandviç, içecek ve bozuk para verme eğilimindeydi. Halkın ilgisini ve sempatisini kazanmayı başarmıştı. Ama Melissa bu kadını çok merak ediyordu.

Çok Fazla Soru

Melissa dilenci için endişeleniyordu. Sadece evsiz olduğu için değil, aynı zamanda bakması gereken bir ailesi olduğu için de. Melissa her alışverişe çıktığında onun yanından geçiyordu. Bu durum iki ay boyunca devam etti.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Melissa kadının bu kadar umutsuz olması gerektiğini ve bu yüzden aç susuz saatlerce güneşin altında durduğunu düşündü. Hepsinden önemlisi, kadın hamileydi! Yine de Melissa şüpheli bir şeyler olduğunu hissetti.

Bir Plan Oluşturdu

Bu kadının bu konuda oldukça deneyimli olduğu çok açıktı. İnsanların dikkatini nasıl çekeceğini çok iyi biliyordu. Ayrıca, içinde bulunduğu durumun herkesin onun için çok üzülmesine neden olacağını da biliyordu. Durumuyla uyumlu mükemmel bir hikâyesi vardı: küçük çocuğuyla hayatta kalma mücadelesi veren hamile bir anne.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Aynı zamanda, hamile karnının tam üzerinde siyahla yazılmış “lütfen yardım edin” yazılı bir karton tabela tutma eğilimindeydi. Eğer küçük çocuklar insanlar için yeterince acınası görünmüyorsa, doğmamış çocuk için çok üzülüyorlar. Doğruyu söylüyor olabilirdi ama bunu teyit etmek istiyordu.

Şans

Melissa East Lake Village Center’a yakın bir yerde yaşıyordu ve alışverişini okul telaşından önce yapıyordu. Ancak bir gün taze bir smoothie içmek için güçlü bir his duydu. Dükkâna vardığında neredeyse kapanma vakti gelmişti ve dilenci ortalıkta görünmüyordu. Bu Melissa’yı endişelendirdi ama kadının iyi olduğunu düşündü.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her
]=
Dönüş yolunda benzininin bitmek üzere olduğunu fark etti ve yolun hemen karşısında bulunan bir benzin istasyonuna uğramaya karar verdi. Arabadan inerken, daha fazla araştırmasına neden olan olağandışı bir şey fark etti.

Gizemli Bir Sürücü

Melissa bu zavallı kadının alışveriş kompleksinin kenarında durduğunu gördü. Kadının eve gitmeden önce biraz daha bozuk para bulmaya çalıştığını düşündü. Bir anda bir araç belirdi ve ona doğru ilerliyordu.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Melissa’nın kafasında birçok varsayım dönüyordu. Sürücünün kim olduğunu, dilencinin başının belada olup olmadığını ve küçük çocuğunun nereye gittiğini düşündü. Arabayı gözlemledi ve çok şüphelendi.

Adamın Kimliği Ortaya Çıktı

Sabırsızlıkla bekliyordu. Melissa daha sonra olanlar karşısında şaşkına döndü. Sürücü zavallı kadının ortağıydı. Her şeyden önce adamın kullandığı araba onu daha da şaşırtmıştı.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Bu adam bir Mercedes Benz kullanıyordu! Yüksek kaliteli deri iç mekanları ve pahalı fiyat etiketleriyle ünlü lüks bir araba. Melissa neler olduğunu öğrenmek istedi. Manşetlere konu olacağı hakkında hiçbir fikri yoktu.

Resimler

“Ayrılıyorlardı ve bir Mercedes Benz’e bindiklerini fark ettim. ‘Vay be, Mercedes Benz mi?’ diye düşündüm.” Melissa açıkladı. Arabanın pahalı olması ve yepyeni gibi görünmesi işleri daha da kötüleştirdi. Melissa hiç düşünmeden çifti takip etmeye başladı. Ve her şeyi kaydetmeyi de ihmal etmedi.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Güldüklerini gördü, “Bir de baktık ki karşımızdalar. Burada para sayıyorlar, gülüyorlar. Küçük oğulları araba koltuğunda ya da emniyet kemerinde değildi. Ön koltukta onlarla birlikte oturuyordu,” diye açıkladı Melissa. Çok kızgındı ve gitmelerine izin vermek istemiyordu. Gerçeği kamuoyuna açıklamak zorunda hissetti.

Suçüstü Yakalandı

Melissa onları takip etti ve arabanın durduğunu gördü. Başka bir alışveriş kompleksinin hemen önünde olduklarını görünce çok şaşırdı. Para kazanmak için mükemmel bir planları varmış gibi görünüyordu. Sonra kadın arabadan indi ve sanki bir dilenciymiş gibi davranmaya başladı.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

“Kadın elinde tabelayla orada oturuyor. Adam gidiyor [ve] Mercedes’i park ediyor. Tabelayı asıyorlar ve beş dakika geçmeden kadın tüm bu insanlardan para almaya başlıyor,” diye anlatıyor Melissa. Melissa dilenciyi ne zaman görse bir şeylerin yolunda gitmediğini anlıyordu ama bu işin sonunda yetkililere intikal edeceğini hiç düşünmemişti.

Sinirlendi

Melissa o anda çok sinirlendi ve dilencinin ve oğlunun birkaç fotoğrafını çekti. Bekle! Çocuk onun oğlu muydu? Çok geçmeden çift Melissa’yı fark etti. Çok sinirlenmişlerdi ve ona bağırıp çağırmaya başladılar. Kadın büyük bir taş bile aldı.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

“Sonra bir baktım, koca bir kaya parçası almış,” dedi Melissa, “Hamile insanlar bunu yapabilir mi bilmiyorum ama kafasının üzerinde oldukça büyük bir kaya parçası vardı ve bana doğru geliyordu.” Orada başka bir kadın vardı ve neler olduğunu görünce polisi aramaya karar verdi. Dilenci çocuğu aldı ve kaçmaya başladı. Yine de Melissa pes etmeye hazır değildi.

Gerçeği Ortaya Çıkarmak

Melissa bu dolandırıcıların kolayca kaçmasına izin vermek istemedi. Tüm bu fotoğrafları sosyal medya hesaplarında paylaştı ve hatta yerel haber kanalıyla iletişime geçti. Halkı bu aldatmacadan haberdar etmek ve insanları sahte dilencilere para vermekten kurtarmak istiyordu.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Haber kanalı çok meraklıydı ve neler olup bittiğini öğrenmek istediler. Melissa’nın elinde resimler olduğu için arabanın plakasını kolayca alabildiler. Arabanın bir kadının üzerine kayıtlı olduğunu, ancak adresin gizli olduğunu gördüler. Bu sadece bir başlangıçtı.

Encinitas Heights Daire Ziyareti

Çok geçmeden gazeteciler bu hikayeye kafayı taktılar. Kadının yerini bulmayı başardılar. Encinitas Heights Apartmanı’na kadar izini sürdüler. Ayrıca apartman sakinlerinin 2.500 dolar kira ödediğini de öğrendiler. Çok geçmeden insanlar bunu öğrendi ve tüm dergiler, radyo ve gazete muhabirleri eve gitti ama kimse kapıyı açmadı. Daireye giren ya da çıkan kimse olmamış.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Ondan sonra başka bir şey oldu. Daireye yeni bir çift taşındı, çünkü daha önce yaşayan çift haber bile vermeden geceleyin evi terk etmişti! Melissa hikâyenin gördüğü ilgi karşısında şok olmuştu.

Viral Oldu

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Melissa bu tuhaf hikayeyi internette paylaştı ve fotoğraf ve videolarla kanıtladı. Pek çok gazeteci bilgi almak için ona ulaştı ve ardından hikayeyi kendileri paylaştı. “Kendimi kötü hissediyorum. Bu insanlara para vermeyin. Paraya ihtiyaçları yok. Benz kullanıyorlar,” diye yalvardı.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Mahalle sakinleri bunu duyunca çok şaşırdı. Bir insanın başkalarından para kazanmak için küçük bir çocuğu ve hamileliği kullandığına inanamadılar. Birkaç gün sonra, gazeteciler yeni bir sahneyi dikizlemelerine neden olan bir telefon aldılar.

Dilenciyi Fark Etti

Dilenci bulundu! Rebecca adında genç bir bayan başka bir alışveriş merkezine giderken hikayeyi duymuştu. Melissa’nın videolarında yer alan kadını hemen tanıdı.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Daha sonra Melissa’nın gönderilerinden birine yorum yaptı ve hatta bunu kanıtlamak için bir resim paylaştı. Çok geçmeden Emily Valdez bunu öğrendiğinde ekibini topladı ve alışveriş merkezine gitti. Bu dilencinin yaptıklarının bir daha yanlarına kâr kalmasını istemiyorlardı.

Kafa karışıklığı

Valdez genç bayandan aldığı bilgiler doğrultusunda alışveriş merkezinde kadını aramaya başladı. Birçok hamile kadın gördü ama bunlar dilenci değildi. Sonunda Melissa’nın gönderdiği kadını buldu ve şaşkına döndü.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Valdez dilencinin hamile olduğundan oldukça emindi. Ve Melissa gerçeği öğrendikten iki gün sonra, bu kadın yerini değiştirdi ve kucağında bir bebekle işini yapmaya başladı. Yine de Valdez durmak istemedi.

Dilenciyi Buldu

Valdez dilenciye yaklaştı ve mikrofonu ona doğru tutarak “Bu sen misin, dilenen?” diye sordu. Ekibine her şeyi kaydetmeleri talimatını verdi. Valdez dilenciye Melissa’nın videolarını gösterebilmek için telefonunu eline aldı.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Kadın bir telefona, bir Valdez’e baktı, sonra da kameraya bir göz attı. “İngilizce bilmiyorum,” diye mırıldandı. Oğlu kazağını çekiştiriyordu. Melissa’nın fotoğraflarındaki çocuk olduğu kesindi. Her halükarda, Valdez kadını yolda takip ederken, dilencinin ortağı ortaya çıktı.

Karşılaşma

” Kamera çekmeye devam etsin!” dedi Valdez. İyi bir haber için her şeyi yapmaya hazırdı. Adam gazetecileri ailesinden uzaklaştırmaya çalıştı ama onlar vazgeçmedi. Gazeteciler aileyi yolun yukarısında, virajın etrafında takip etti ve bir minibüsün arkasına yığılmalarını izledi. Araç satıcı plakasına sahipti ve Valdez plakayı aldığına ikna olmuştu.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Videodaki kadın ve o gün tanıştığı kadın üzerinde yüz tanıma testi yaptı. Sonuçları görünce mutlu oldu; %80 oranında eşleşiyorlardı. Valdez o noktada kadının suç ortağını izledi. Verdiği tepkide özellikle ortaya çıkarılacak daha fazla şey olduğunu düşündüren bir şey vardı. Dahası, önsezisi doğruydu.

Daha Fazla İpucu Bulmak

Garip adam Valdez’e İspanyolca bir şeyler söyledi. Sonra ortağına yine farklı bir dilde bir şeyler mırıldandı. Valdez ne söylediklerini anlayamadı ama öğrenmek istedi. Daha sonra adamın söyledikleri gerçeği bulmalarına yardımcı oldu.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Valdez kaydı indirdi, kulaklığı kafasına taktı ve oynat tuşuna bastı. Kelimeleri tekrar tekrar dinledi. Dili tanıyamadı. Her ne olursa olsun, bir uzmandan telefon alacak kadar şanslıydı.

Yardım

Leslie Albright istifa etmiş bir dedektifti ve Valdez’in şüphelilerle yaptığı kısa görüşmenin üzerinden geçti. Yeraltı suç şebekelerinin soruşturulması sırasında San Diego Polis Departmanından acil olarak gelen bir kişiydi. Leslie 25 yıl boyunca çalıştığı için bir uzmana dönüşmüştü.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Bu hikâye Leslie’yi düşündürdü. Bu dili daha önce duyduğunu ama nerede duyduğunu hatırlayamadığını fark etti. İşte o anda kafasına dank etti. Leslie, kadının sıradan bir fakir olmadığını ve bu hikayenin göründüğünden daha kötü olduğunu anladı.

Sırlar Ortaya Çıkıyor

Sadece Valdez değil, neredeyse tüm insanlar neler olup bittiğini çok merak ettikleri için kadını arıyordu. Yine de bunun bir dolandırıcılığın ortaya çıkmasına neden olacağını bilmiyorlardı. Beklediklerinden çok daha fazlası oluyordu.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Neredeyse hiçbir yıl boyunca, insanlar kendi bölgelerinde bir sorun görmeye başladılar. Kaliforniya kalça kültürü ve lüks yaşam biçimlerinin şehri olarak tasvir ediliyordu, ancak herkesin göz ardı ettiği büyük bir sorun vardı ve sürekli bozuluyordu. Bir Reddit müşterisinin sonunda gerçeği ortaya çıkarması gerekiyordu, ancak bunu yapmak riskliydi.

Dilin Tanınması

Leslie mesleğini suçluları yakalamak için yapardı. Aslında dilenciler genellikle herhangi bir suçla ilişkilendirilmezdi. Yine de, yabancı adamın konuştuğu dil, bu hikayede daha fazlası olduğunu düşünmesine neden oldu.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Valdez’in kaydını tekrar izledi ve dili tespit etti. Adam Romanca konuşuyordu ve basını mazur göstermek için tipik bir teknikleri vardı. Bu çift başka neleri örtbas ediyordu?

Hustle

Dedektif Leslie, çiftin uzun süredir araştırdığı bir organize suç şebekesiyle bağlantılı olduğunu anladı. Bu grup, ABD’ye yasadışı yollardan girdikten hemen sonra faaliyetlerine başlamıştı. Trajik bir şekilde, her gün ihlallerde bulunuyorlar. Çetedeki kişiler ucuz apartman dairelerinde yaşıyor ve çeşitli araçlar kullanıyorlardı. Bu sayede sayısız insanı kandırabiliyorlardı.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Leslie kararını Valdez’e iletti. Kayıttaki adam ve kadın çiftten ziyade iş arkadaşıydı. Dahası, hamilelik sadece bir numaraydı. Bu hikayenin çok daha fazla katmanı vardı.

Adaletten Kaçış

Yetkililer uzunca bir süre bu suçluları yakalamaya ve onlarla başa çıkmaya çalıştılar. Her ne olursa olsun, bir noktada gerçekten uzun süre kalmayacak kadar bilgiliydiler. Birilerinin gösterilerini izlediğini fark ettiklerinde, çuvallarını toplayıp kaçıyorlardı.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Belli ki Melissa’nın kaydettiği dilenci de aynısını yapmış. Ayrıca, tam da her şeyin bir adamdan daha fazlası olduğu ortaya çıktığında devreye girdi ve bazı veriler verdi. Bu, uzmanların suçlular hakkında daha fazla şey keşfetmesini sağlayabilir.

Reddit İhbarcısı

Bu kılık değiştirmiş adam, kendi hayatını bile tehlikeye atan bazı verileri ortaya çıkardı. Ayrıca, tüm incelikleri Reddit’te paylaştı. “Bir arkadaşımın arkadaşı bana onları tanıdığını ve aileleri tarafından dolandırılarak ülkeye sokulmuş bir çift dolandırıcı olduklarını söyledi.”

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Bununla da yetinmedi. Hatta kadının bunları yapmaya zorlandığını da garanti etti. Adam güvenliği konusunda endişeliydi ve bu verileri paylaştıktan kısa bir süre sonra profilini sildi. Karakterinin ortaya çıkmasının sonuçları ne olabilirdi?

İşin Özüne İnmek

Bundan sonra daha fazla veri ortaya çıkmaya başladı. Bu arada, kadın sık sık giysilerini köpükle dolduruyor ve hamileymiş gibi davranıyordu. Sahte karnı sayesinde her gün 500 dolardan fazla para kazanıyordu. Ancak bunu yapan tek kişi kesinlikle o değildi.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Suç şebekeleri söz konusu olduğunda, faaliyetlerini genellikle erkekler yönetir. Çılgına dönmüş kadınlara bir miktar iş karşılığında barınma ve yemek garantisi veriyorlar. Kadınlar her gün gönderilir ve geceleri tekrar toplanır. Elbette ki elde edilen kazanç doğru dürüst dağıtılmaz. Tüm bunları yöneten bireyler lüks bir yaşam sürerken diğerleri sürmemektedir.

Tehdit Telefonları

“Leslie daha sonra şunları söyledi: “Bebekleri, çocukları her şekilde kullanırlar… Çocuklar okula gitmez çünkü onların işi ve geleceği Aile Şirketidir. Bu çocuklar asla eğitim almazlar ve bildikleri tek şey suçtur.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

“İnsanlar bilmeli ki, insanlara ve özellikle de çocuklu kadınlara yardım etmek için var olan pek çok hizmet ve kuruluş var. Bunların hepsinden faydalanıyorlar ve otopark girişlerinde insanları dolandırıyorlar. Her ikisi de kadının dilenmesinden kazandıkları parayı bildirmiyor ve her ikisi de devlet ve federal yardım almak için yoksulluk iddiasında bulunuyor.” Ancak uyarı yapıldıktan sonra tehdit telefonları aldı. İnternetteki tüm izlerini silmek istemeden önce son bir şey daha söyledi.

Uyarı

“Uyanıp bu dolandırıcılığı tekrar deniyor olabilirler ya da başka bir kadın olabilir, her iki durumda da polisleri arayın, merkeze “BMW dolandırıcıları” olduklarını söylediğinizden emin olun, böylece kimlikleri tespit edilir ve devlet onlara karşı uygun sınır dışı işlemlerini başlatabilir… hiçbirine yardım etmeyin veya görebileceğiniz dilencilere para vermeyin.”

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Reddit kullanıcısının uyarısı açıktı. Leslie’nin ekibi de bu tür operasyonları yakalamaya çalışıyor. Melissa için minnettar olmalıyız çünkü o olmasaydı bu dilencilerden kimsenin haberi olmayacaktı. Ama yine de bir soru var. “Eğer polis onları yakalayamazsa, nasıl durdurulacaklar?”

Bu Kadın Şüpheli Bir Dilenciyi Takip Etti ve Bir Suç Çetesini Keşfetti

Gizemli Bir Kadın

Kadınla ilgili bir şeylerin yolunda olmadığını hissetti. Acaba kadın onu kandırmaya mı çalışıyordu? Aklından bir sürü şey geçiyordu. Kendisini kandırmış olma ihtimali vardı. Eğer öyleyse, o da tehlikedeydi.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Yine de dilencinin hiç karşı koymadan arabanın üzerine oturması, bir şeylerin yolunda gitmediğini hissettirdi. Bu yüzden onu takip etmeye ve gerçekte neler olup bittiğini öğrenmeye kararlıydı. Yine de tonlarca yalanla karşılaşacağından habersizdi.

Kasabasında Sıradan Bir Gün

Melissa Smith için sıradan bir gündü ve memleketi San Diego, Kaliforniya’da bazı işler yapıyordu. Yerel markete gitmek onun için olağan bir görevdi ve her gittiğinde aynı dost yüzleri görüyordu. Ve bir başkasını da göreceğini biliyordu – dilenci.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Yine de o gün Melissa bir şeylerin yolunda gitmediğini hissetti. İçgüdülerine inandı ve keşfetmeye başladı. Market poşetlerini arabasına koyarken, Melissa dilenci ve çocuğunun yerlerinden ayrıldığını fark etti. Ancak daha sonra olanlar onu şok etti.

Alışveriş Meydanı

Bu zavallı kadın sokaklarda yaşamak zorunda kaldığı için iyi bir yer bulmaya karar vermişti. Gün boyunca restoranlar, marketler, salonlar, diş hekimleri, vintage mağazaları, çiçekçiler, giyim bölümleri, mücevher mağazaları ve tatlı dükkanlarının bulunduğu bir alışveriş plazası olan East Lake Village Center’ın dışında küçük bir yerde oturacaktı.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Burası normalde kalabalık bir yerdi ve insanların ceplerinde bozuk para olduğunu biliyordu. Özellikle de insanlar hamile olduğunu fark ettiklerinde birilerinin ona para vereceğini umuyordu. Yine de, birinin onu gözetlediğinden haberi yoktu.

İçgüdüsüne Güveniyor

Kaliforniya Hollywood, etkileyici mimarisi, ulusal parkları, güzel havası ile bilinmesine rağmen, çok sayıda evsiz insan var. Yine de, insanların evsiz gibi davrandığı zamanlar vardır ve Melissa bunlara asla kanmaz.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Melissa markete her gittiğinde bu dilenci kadını gördüğü için bu durum artık olağan hale gelmişti. “Kendimi kötü hissettim. Şansı yaver gitmeyen, küçük bir çocuğu olan hamile bir kadın var,” diye açıkladı. Bu duygunun şaşırtıcı bir şeyi keşfedeceğini hiç düşünmemişti.

Aile Önce Gelir

Melissa ne zaman alışverişe çıksa, bu kadının yakıcı güneşin altında saatlerce ayakta durduğunu ve üzerinde lekeli giysiler olduğunu görürdü. Çoğu zaman yalnızdı, bazen de yanında bir adam olurdu. Melissa onun kocası olduğunu tahmin ediyordu.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Bu kadın bölgede oldukça tanıdık bir kişi haline geldi ve dükkan sahipleri ona sandviç, içecek ve bozuk para verme eğilimindeydi. Halkın ilgisini ve sempatisini kazanmayı başarmıştı. Ama Melissa bu kadını çok merak ediyordu.

Çok Fazla Soru

Melissa dilenci için endişeleniyordu. Sadece evsiz olduğu için değil, aynı zamanda bakması gereken bir ailesi olduğu için de. Melissa her alışverişe çıktığında onun yanından geçiyordu. Bu durum iki ay boyunca devam etti.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Melissa kadının bu kadar umutsuz olması gerektiğini ve bu yüzden aç susuz saatlerce güneşin altında durduğunu düşündü. Hepsinden önemlisi, kadın hamileydi! Yine de Melissa şüpheli bir şeyler olduğunu hissetti.

Bir Plan Oluşturdu

Bu kadının bu konuda oldukça deneyimli olduğu çok açıktı. İnsanların dikkatini nasıl çekeceğini çok iyi biliyordu. Ayrıca, içinde bulunduğu durumun herkesin onun için çok üzülmesine neden olacağını da biliyordu. Durumuyla uyumlu mükemmel bir hikâyesi vardı: küçük çocuğuyla hayatta kalma mücadelesi veren hamile bir anne.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Aynı zamanda, hamile karnının tam üzerinde siyahla yazılmış “lütfen yardım edin” yazılı bir karton tabela tutma eğilimindeydi. Eğer küçük çocuklar insanlar için yeterince acınası görünmüyorsa, doğmamış çocuk için çok üzülüyorlar. Doğruyu söylüyor olabilirdi ama bunu teyit etmek istiyordu.

Şans

Melissa East Lake Village Center’a yakın bir yerde yaşıyordu ve alışverişini okul telaşından önce yapıyordu. Ancak bir gün taze bir smoothie içmek için güçlü bir his duydu. Dükkâna vardığında neredeyse kapanma vakti gelmişti ve dilenci ortalıkta görünmüyordu. Bu Melissa’yı endişelendirdi ama kadının iyi olduğunu düşündü.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her
]=
Dönüş yolunda benzininin bitmek üzere olduğunu fark etti ve yolun hemen karşısında bulunan bir benzin istasyonuna uğramaya karar verdi. Arabadan inerken, daha fazla araştırmasına neden olan olağandışı bir şey fark etti.

Gizemli Bir Sürücü

Melissa bu zavallı kadının alışveriş kompleksinin kenarında durduğunu gördü. Kadının eve gitmeden önce biraz daha bozuk para bulmaya çalıştığını düşündü. Bir anda bir araç belirdi ve ona doğru ilerliyordu.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Melissa’nın kafasında birçok varsayım dönüyordu. Sürücünün kim olduğunu, dilencinin başının belada olup olmadığını ve küçük çocuğunun nereye gittiğini düşündü. Arabayı gözlemledi ve çok şüphelendi.

Adamın Kimliği Ortaya Çıktı

Sabırsızlıkla bekliyordu. Melissa daha sonra olanlar karşısında şaşkına döndü. Sürücü zavallı kadının ortağıydı. Her şeyden önce adamın kullandığı araba onu daha da şaşırtmıştı.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Bu adam bir Mercedes Benz kullanıyordu! Yüksek kaliteli deri iç mekanları ve pahalı fiyat etiketleriyle ünlü lüks bir araba. Melissa neler olduğunu öğrenmek istedi. Manşetlere konu olacağı hakkında hiçbir fikri yoktu.

Resimler

“Ayrılıyorlardı ve bir Mercedes Benz’e bindiklerini fark ettim. ‘Vay be, Mercedes Benz mi?’ diye düşündüm.” Melissa açıkladı. Arabanın pahalı olması ve yepyeni gibi görünmesi işleri daha da kötüleştirdi. Melissa hiç düşünmeden çifti takip etmeye başladı. Ve her şeyi kaydetmeyi de ihmal etmedi.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Güldüklerini gördü, “Bir de baktık ki karşımızdalar. Burada para sayıyorlar, gülüyorlar. Küçük oğulları araba koltuğunda ya da emniyet kemerinde değildi. Ön koltukta onlarla birlikte oturuyordu,” diye açıkladı Melissa. Çok kızgındı ve gitmelerine izin vermek istemiyordu. Gerçeği kamuoyuna açıklamak zorunda hissetti.

Suçüstü Yakalandı

Melissa onları takip etti ve arabanın durduğunu gördü. Başka bir alışveriş kompleksinin hemen önünde olduklarını görünce çok şaşırdı. Para kazanmak için mükemmel bir planları varmış gibi görünüyordu. Sonra kadın arabadan indi ve sanki bir dilenciymiş gibi davranmaya başladı.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

“Kadın elinde tabelayla orada oturuyor. Adam gidiyor [ve] Mercedes’i park ediyor. Tabelayı asıyorlar ve beş dakika geçmeden kadın tüm bu insanlardan para almaya başlıyor,” diye anlatıyor Melissa. Melissa dilenciyi ne zaman görse bir şeylerin yolunda gitmediğini anlıyordu ama bu işin sonunda yetkililere intikal edeceğini hiç düşünmemişti.

Sinirlendi

Melissa o anda çok sinirlendi ve dilencinin ve oğlunun birkaç fotoğrafını çekti. Bekle! Çocuk onun oğlu muydu? Çok geçmeden çift Melissa’yı fark etti. Çok sinirlenmişlerdi ve ona bağırıp çağırmaya başladılar. Kadın büyük bir taş bile aldı.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

“Sonra bir baktım, koca bir kaya parçası almış,” dedi Melissa, “Hamile insanlar bunu yapabilir mi bilmiyorum ama kafasının üzerinde oldukça büyük bir kaya parçası vardı ve bana doğru geliyordu.” Orada başka bir kadın vardı ve neler olduğunu görünce polisi aramaya karar verdi. Dilenci çocuğu aldı ve kaçmaya başladı. Yine de Melissa pes etmeye hazır değildi.

Gerçeği Ortaya Çıkarmak

Melissa bu dolandırıcıların kolayca kaçmasına izin vermek istemedi. Tüm bu fotoğrafları sosyal medya hesaplarında paylaştı ve hatta yerel haber kanalıyla iletişime geçti. Halkı bu aldatmacadan haberdar etmek ve insanları sahte dilencilere para vermekten kurtarmak istiyordu.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Haber kanalı çok meraklıydı ve neler olup bittiğini öğrenmek istediler. Melissa’nın elinde resimler olduğu için arabanın plakasını kolayca alabildiler. Arabanın bir kadının üzerine kayıtlı olduğunu, ancak adresin gizli olduğunu gördüler. Bu sadece bir başlangıçtı.

Encinitas Heights Daire Ziyareti

Çok geçmeden gazeteciler bu hikayeye kafayı taktılar. Kadının yerini bulmayı başardılar. Encinitas Heights Apartmanı’na kadar izini sürdüler. Ayrıca apartman sakinlerinin 2.500 dolar kira ödediğini de öğrendiler. Çok geçmeden insanlar bunu öğrendi ve tüm dergiler, radyo ve gazete muhabirleri eve gitti ama kimse kapıyı açmadı. Daireye giren ya da çıkan kimse olmamış.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Ondan sonra başka bir şey oldu. Daireye yeni bir çift taşındı, çünkü daha önce yaşayan çift haber bile vermeden geceleyin evi terk etmişti! Melissa hikâyenin gördüğü ilgi karşısında şok olmuştu.

Viral Oldu

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Melissa bu tuhaf hikayeyi internette paylaştı ve fotoğraf ve videolarla kanıtladı. Pek çok gazeteci bilgi almak için ona ulaştı ve ardından hikayeyi kendileri paylaştı. “Kendimi kötü hissediyorum. Bu insanlara para vermeyin. Paraya ihtiyaçları yok. Benz kullanıyorlar,” diye yalvardı.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Mahalle sakinleri bunu duyunca çok şaşırdı. Bir insanın başkalarından para kazanmak için küçük bir çocuğu ve hamileliği kullandığına inanamadılar. Birkaç gün sonra, gazeteciler yeni bir sahneyi dikizlemelerine neden olan bir telefon aldılar.

Dilenciyi Fark Etti

Dilenci bulundu! Rebecca adında genç bir bayan başka bir alışveriş merkezine giderken hikayeyi duymuştu. Melissa’nın videolarında yer alan kadını hemen tanıdı.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Daha sonra Melissa’nın gönderilerinden birine yorum yaptı ve hatta bunu kanıtlamak için bir resim paylaştı. Çok geçmeden Emily Valdez bunu öğrendiğinde ekibini topladı ve alışveriş merkezine gitti. Bu dilencinin yaptıklarının bir daha yanlarına kâr kalmasını istemiyorlardı.

Kafa karışıklığı

Valdez genç bayandan aldığı bilgiler doğrultusunda alışveriş merkezinde kadını aramaya başladı. Birçok hamile kadın gördü ama bunlar dilenci değildi. Sonunda Melissa’nın gönderdiği kadını buldu ve şaşkına döndü.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Valdez dilencinin hamile olduğundan oldukça emindi. Ve Melissa gerçeği öğrendikten iki gün sonra, bu kadın yerini değiştirdi ve kucağında bir bebekle işini yapmaya başladı. Yine de Valdez durmak istemedi.

Dilenciyi Buldu

Valdez dilenciye yaklaştı ve mikrofonu ona doğru tutarak “Bu sen misin, dilenen?” diye sordu. Ekibine her şeyi kaydetmeleri talimatını verdi. Valdez dilenciye Melissa’nın videolarını gösterebilmek için telefonunu eline aldı.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Kadın bir telefona, bir Valdez’e baktı, sonra da kameraya bir göz attı. “İngilizce bilmiyorum,” diye mırıldandı. Oğlu kazağını çekiştiriyordu. Melissa’nın fotoğraflarındaki çocuk olduğu kesindi. Her halükarda, Valdez kadını yolda takip ederken, dilencinin ortağı ortaya çıktı.

Karşılaşma

” Kamera çekmeye devam etsin!” dedi Valdez. İyi bir haber için her şeyi yapmaya hazırdı. Adam gazetecileri ailesinden uzaklaştırmaya çalıştı ama onlar vazgeçmedi. Gazeteciler aileyi yolun yukarısında, virajın etrafında takip etti ve bir minibüsün arkasına yığılmalarını izledi. Araç satıcı plakasına sahipti ve Valdez plakayı aldığına ikna olmuştu.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Videodaki kadın ve o gün tanıştığı kadın üzerinde yüz tanıma testi yaptı. Sonuçları görünce mutlu oldu; %80 oranında eşleşiyorlardı. Valdez o noktada kadının suç ortağını izledi. Verdiği tepkide özellikle ortaya çıkarılacak daha fazla şey olduğunu düşündüren bir şey vardı. Dahası, önsezisi doğruydu.

Daha Fazla İpucu Bulmak

Garip adam Valdez’e İspanyolca bir şeyler söyledi. Sonra ortağına yine farklı bir dilde bir şeyler mırıldandı. Valdez ne söylediklerini anlayamadı ama öğrenmek istedi. Daha sonra adamın söyledikleri gerçeği bulmalarına yardımcı oldu.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Valdez kaydı indirdi, kulaklığı kafasına taktı ve oynat tuşuna bastı. Kelimeleri tekrar tekrar dinledi. Dili tanıyamadı. Her ne olursa olsun, bir uzmandan telefon alacak kadar şanslıydı.

Yardım

Leslie Albright istifa etmiş bir dedektifti ve Valdez’in şüphelilerle yaptığı kısa görüşmenin üzerinden geçti. Yeraltı suç şebekelerinin soruşturulması sırasında San Diego Polis Departmanından acil olarak gelen bir kişiydi. Leslie 25 yıl boyunca çalıştığı için bir uzmana dönüşmüştü.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Bu hikâye Leslie’yi düşündürdü. Bu dili daha önce duyduğunu ama nerede duyduğunu hatırlayamadığını fark etti. İşte o anda kafasına dank etti. Leslie, kadının sıradan bir fakir olmadığını ve bu hikayenin göründüğünden daha kötü olduğunu anladı.

Sırlar Ortaya Çıkıyor

Sadece Valdez değil, neredeyse tüm insanlar neler olup bittiğini çok merak ettikleri için kadını arıyordu. Yine de bunun bir dolandırıcılığın ortaya çıkmasına neden olacağını bilmiyorlardı. Beklediklerinden çok daha fazlası oluyordu.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Neredeyse hiçbir yıl boyunca, insanlar kendi bölgelerinde bir sorun görmeye başladılar. Kaliforniya kalça kültürü ve lüks yaşam biçimlerinin şehri olarak tasvir ediliyordu, ancak herkesin göz ardı ettiği büyük bir sorun vardı ve sürekli bozuluyordu. Bir Reddit müşterisinin sonunda gerçeği ortaya çıkarması gerekiyordu, ancak bunu yapmak riskliydi.

Dilin Tanınması

Leslie mesleğini suçluları yakalamak için yapardı. Aslında dilenciler genellikle herhangi bir suçla ilişkilendirilmezdi. Yine de, yabancı adamın konuştuğu dil, bu hikayede daha fazlası olduğunu düşünmesine neden oldu.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Valdez’in kaydını tekrar izledi ve dili tespit etti. Adam Romanca konuşuyordu ve basını mazur göstermek için tipik bir teknikleri vardı. Bu çift başka neleri örtbas ediyordu?

Hustle

Dedektif Leslie, çiftin uzun süredir araştırdığı bir organize suç şebekesiyle bağlantılı olduğunu anladı. Bu grup, ABD’ye yasadışı yollardan girdikten hemen sonra faaliyetlerine başlamıştı. Trajik bir şekilde, her gün ihlallerde bulunuyorlar. Çetedeki kişiler ucuz apartman dairelerinde yaşıyor ve çeşitli araçlar kullanıyorlardı. Bu sayede sayısız insanı kandırabiliyorlardı.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Leslie kararını Valdez’e iletti. Kayıttaki adam ve kadın çiftten ziyade iş arkadaşıydı. Dahası, hamilelik sadece bir numaraydı. Bu hikayenin çok daha fazla katmanı vardı.

Adaletten Kaçış

Yetkililer uzunca bir süre bu suçluları yakalamaya ve onlarla başa çıkmaya çalıştılar. Her ne olursa olsun, bir noktada gerçekten uzun süre kalmayacak kadar bilgiliydiler. Birilerinin gösterilerini izlediğini fark ettiklerinde, çuvallarını toplayıp kaçıyorlardı.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Belli ki Melissa’nın kaydettiği dilenci de aynısını yapmış. Ayrıca, tam da her şeyin bir adamdan daha fazlası olduğu ortaya çıktığında devreye girdi ve bazı veriler verdi. Bu, uzmanların suçlular hakkında daha fazla şey keşfetmesini sağlayabilir.

Reddit İhbarcısı

Bu kılık değiştirmiş adam, kendi hayatını bile tehlikeye atan bazı verileri ortaya çıkardı. Ayrıca, tüm incelikleri Reddit’te paylaştı. “Bir arkadaşımın arkadaşı bana onları tanıdığını ve aileleri tarafından dolandırılarak ülkeye sokulmuş bir çift dolandırıcı olduklarını söyledi.”

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Bununla da yetinmedi. Hatta kadının bunları yapmaya zorlandığını da garanti etti. Adam güvenliği konusunda endişeliydi ve bu verileri paylaştıktan kısa bir süre sonra profilini sildi. Karakterinin ortaya çıkmasının sonuçları ne olabilirdi?

İşin Özüne İnmek

Bundan sonra daha fazla veri ortaya çıkmaya başladı. Bu arada, kadın sık sık giysilerini köpükle dolduruyor ve hamileymiş gibi davranıyordu. Sahte karnı sayesinde her gün 500 dolardan fazla para kazanıyordu. Ancak bunu yapan tek kişi kesinlikle o değildi.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Suç şebekeleri söz konusu olduğunda, faaliyetlerini genellikle erkekler yönetir. Çılgına dönmüş kadınlara bir miktar iş karşılığında barınma ve yemek garantisi veriyorlar. Kadınlar her gün gönderilir ve geceleri tekrar toplanır. Elbette ki elde edilen kazanç doğru dürüst dağıtılmaz. Tüm bunları yöneten bireyler lüks bir yaşam sürerken diğerleri sürmemektedir.

Tehdit Telefonları

“Leslie daha sonra şunları söyledi: “Bebekleri, çocukları her şekilde kullanırlar… Çocuklar okula gitmez çünkü onların işi ve geleceği Aile Şirketidir. Bu çocuklar asla eğitim almazlar ve bildikleri tek şey suçtur.

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

“İnsanlar bilmeli ki, insanlara ve özellikle de çocuklu kadınlara yardım etmek için var olan pek çok hizmet ve kuruluş var. Bunların hepsinden faydalanıyorlar ve otopark girişlerinde insanları dolandırıyorlar. Her ikisi de kadının dilenmesinden kazandıkları parayı bildirmiyor ve her ikisi de devlet ve federal yardım almak için yoksulluk iddiasında bulunuyor.” Ancak uyarı yapıldıktan sonra tehdit telefonları aldı. İnternetteki tüm izlerini silmek istemeden önce son bir şey daha söyledi.

Uyarı

“Uyanıp bu dolandırıcılığı tekrar deniyor olabilirler ya da başka bir kadın olabilir, her iki durumda da polisleri arayın, merkeze “BMW dolandırıcıları” olduklarını söylediğinizden emin olun, böylece kimlikleri tespit edilir ve devlet onlara karşı uygun sınır dışı işlemlerini başlatabilir… hiçbirine yardım etmeyin veya görebileceğiniz dilencilere para vermeyin.”

Woman Follows Suspicious Panhandler, Find the Truth about Her

Reddit kullanıcısının uyarısı açıktı. Leslie’nin ekibi de bu tür operasyonları yakalamaya çalışıyor. Melissa için minnettar olmalıyız çünkü o olmasaydı bu dilencilerden kimsenin haberi olmayacaktı. Ama yine de bir soru var. “Eğer polis onları yakalayamazsa, nasıl durdurulacaklar?”

Broadband Firmaları Düşük Gelirli Haneler İçin İndirimli Ücret Sunmalı

Hayat pahalılığı artıyor ve birçok aile için broadband masraflarını karşılamak zorlaşıyor. Bu durumda uzmanlar, düşük gelirli haneler için indirimli broadband’i teşvik etmek için daha fazla şey yapılmasını öneriyor.

Credit: eweek

İyi Şeyler Vakfı, dijital olarak dışlananları anlamak için bir kampanya gerçekleştirdi ve veri yoksulluğunu tanımladı. Veri yoksulluğunun “pandemi sırasında son iki yılda önemli ölçüde büyüyen” bir sorun olduğunu belirtti. Bu durumun, “zaten ihtiyaç duydukları internet bağlantısına sahip olmak ile evlerini ısıtmak veya ailelerini beslemek arasında keskin seçimler yapmak zorunda kalan en düşük gelirliler üzerinde daha fazla baskı yaratacağını” belirtti. Ofcom ayrıca sosyal yardım alanların %84’ünün sosyal tarife paketlerinden habersiz olduğunu da belirtti.

Credit: economy-n

Birleşik Krallık otoritesi, indirimli broadband hizmetlerini teşvik etmek üzere broadband firmalarıyla bir mektup paylaştı. Kültür Bakanı Nadine Dorries dijital toplumun giderek yaygınlaştığına dikkat çekti. “Düşük gelirli haneler için” indirimli broadband teklifleri konusunda farkındalığın arttırılmasını önerdi.

Credit: thedailystar

Birçok insan faturalarını ödemekte zorlanıyor. Yardım kuruluşunun politika direktörü Matthew Upton şunları söyledi: “En düşük gelirli insanların geçinmek için mücadele ettiklerine dair şok edici hikayeler duyuyoruz, ancak yine de uygun fiyatlı broadband anlaşmalarını kaçırıyorlar. Hükümetin, insanların sosyal tarifelere geçmelerine yardımcı olmak için firmalara daha fazla baskı uyguladığını görmek güzel, ancak yine de işe yaramazsa diğer seçenekleri değerlendirmeliler.”

Advertisement
Advertisement