Czy szkodliwe treści powinny być cenzurowane w mediach społecznościowych?

1726

Nieścisłe stwierdzenia lub treści oparte na wprowadzających w błąd informacjach rozchodzą się błyskawicznie w mediach społecznościowych i stają się przyczyną przemocy. Czasami treści zawierające błędne informacje mają konsekwencje zagrażające życiu. Zwłaszcza gdy chodzi o zrozumienie nauki i podejmowanie decyzji zdrowotnych.

Źródło: skysports

Jednak część naukowców społecznych podniosła pytanie, czy usunięcie danej treści jest ostatecznym rozwiązaniem. Twierdzili oni, że usuwanie informacji może wyglądać bardzo podobnie do cenzury i może zniechęcić ludzi do podnoszenia głosu w jakiejkolwiek kwestii. Wspomnieli również, że fakty nie powinny być kwestionowane, co może być ważnym dowodem przyszłych zmian.

Źródło: marketinginsidergroup

Najstarsza na świecie nieprzerwanie działająca instytucja naukowa Royal Society rzuca wyzwanie najnowszym sposobom przekazywania informacji. Sugerują, aby media społecznościowe dostosowały swoje algorytmy tak, aby mogły zapobiegać szybkiemu rozpowszechnianiu wprowadzających w błąd treści. Zalecają podjęcie kroków przeciwko osobom, które zarabiają na fałszywych informacjach.

Royal Society twierdzi, że „usuwanie treści może zaostrzyć poczucie nieufności i zostać wykorzystane przez innych do promowania treści dezinformacyjnych.” To „może spowodować więcej szkody niż pożytku, kierując treści dezinformacyjne (…) w stronę trudniejszych do odnalezienia zakątków internetu”.

 

Źródło: communitypsychology

Jednak eksperci, którzy pracują nad sposobem rozprzestrzeniania się dezinformacji w sieci, nie zgodzili się z tym twierdzeniem. Wciąż uważają, że usuwanie treści jest najlepszym rozwiązaniem, gdy są one bardzo szkodliwe, wyraźnie błędne i rozprzestrzeniają się bardzo intensywnie.