Rodzaje trudnych klientów, których możesz napotkać

3708

Jako właściciel firmy, na pewno starasz się zapewnić jak najlepszą jakość obsługi klienta. Jednak jako właściciel firmy, jesteś również prawdopodobnie świadomy, że pomimo najlepszych starań, nadal będziesz napotykać klientów, którzy są trudni do zadowolenia. Są to ci, którzy będą narzekać na coś, co Ty, jak i większość innych, możecie uznać za nieistotne lub bez znaczenia. Poniżej przedstawiamy listę klientów, z którymi najprawdopodobniej będziesz miał do czynienia oraz wskazówki, jak sobie z nimi radzić.

Głośny klient

Jest to typ klienta, który nie boi się głośno wyrażać swoich zastrzeżeń. Tacy klienci nie są wcale nieśmiali.. Nie będą się bali dać znać wszystkim wewnątrz i na zewnątrz lokalu, że nie są zadowoleni i postarają się, aby wydawało się, że to Ty jesteś tym złym. Co gorsza, ten klient jest czasami trudny do uspokojenia. Może się to wydawać frustrujące, ale ważne jest, aby zachować spokój i opanowanie w takich sytuacjach.

Bogaty uprzywilejowany klient

Na pewno wiesz o jakiego klienta tutaj chodzi. To osoba, która ma pieniądze, aby wydawać na różne rzeczy i oczekuje 5-gwiazdkowej obsługi klienta. Jeśli nie uda Ci się spełnić ich standardów, nie zawaha się narzekać na to, ale również odmówi wysłuchania Cię. Przecież wydał tyle pieniędzy na Twój biznes, czy nie ma prawa? Nie, nie ma, ale ważne jest, że słuchasz ich skarg i zaoferujesz rozwiązania, aby rozwiązać problem.

Skąpy klient

Nie znaczy to, że jest to obelga, ale jest to klient, który zawsze szuka sposobów, aby dostać produkt za darmo lub kupić po obniżonej cenie. Oczywiście, nie ma nic złego w zniżkach. To, co jest złe, to składanie fałszywych skarg tylko po to, aby otrzymać produkt lub usługę za darmo lub po obniżonej cenie. Kiedy spotykasz się z takim klientem, zawsze staraj się być obiektywny i dawaj mu kredyt zaufania. Jeśli klient nadal będzie składał skargi, miej przygotowane dane na poparcie rozwiązania, które wymyśliłeś.

Wytrwały klient

Stawianie czoła uporczywemu klientowi jest jak granie nanajwyższym poziomie w grze wideo. Taki klient jest prawdopodobnie najtrudniejszy do pokonania, ponieważ zawsze znajdzie coś złego w świadczonej przez Ciebie usłudze, niezależnie od tego, jak doskonała by ona nie była. Są podobni do głośnego klienta, z tą różnicą, że ten klient nie boi się przekazać swojej skargi wyżej postawionym osobom. Oczywiście, uspokoi się, gdy ich problem zostanie rozwiązany, ale prawdopodobnie zrobi to następnym razem. Tacy klienci mogą być trudni w kontaktach, ale czasami są oni kluczem do ulepszenia Twojej firmy. O ile naprawdę wysłuchasz ich obaw i zapewnisz rozwiązania, będą zadowoleni, a przecież nie chcemy niczego więcej niż zadowolonego klienta.