Nie stań się ofiarą „fake newsów”

5846

Wyobraź sobie taką sytuację: przeglądasz swojego Facebooka i natrafiasz na post o codziennym płukaniu gardła słoną wodą, aby uniknąć zachorowania na COVID-19. „Nie mów mi, że ludzie w to wierzą”- myślisz sobie. Wierzcie lub nie, ale zdarza się to częściej niż myślicie i tak, niektórym ludziom zdarza się wierzyć we wszystko, co widzą w Internecie. Może od czasu do czasu możesz się na to nabrać. Niezależnie od tego, istnieją sposoby, aby stać się odpowiedzialnym internautą

 

Zapewne wiesz już, czym są fake newsy. Na wypadek gdybyś nie wiedział, fake news to „wiadomości”, które zawierają fałszywe dane z zamiarem szerzenia dezinformacji wśród ogółu społeczeństwa. Mogą one występować w formie stron internetowych, które zawierają fałszywe informacje, wykorzystując clickbait lub zdjęcia, które zawierają „oświadczenia” złożone przez wiarygodne osoby. Szczególnie teraz, w erze COVID-19, fake newsy są rozpowszechniane w każdym kraju na świecie. Na przykład, pewien prezydent wspomniał o wstrzykiwaniu wybielacza do organizmu w celu pozbycia się wirusa. Pewien prezydent wspomniał o dezynfekowaniu maseczek na twarz benzyną lub olejem napędowym. Można by pomyśleć, że te twierdzenia są zbyt oburzające, aby mogły być prawdziwe, ale lekarze faktycznie błagali ludzi, aby tego nie robili, ponieważ niektórzy rzeczywiście to zrobili. Następnie, jak tylko pojawiła się wiadomość o szczepionce Pfizer/BioNTech, pojawiły się memy o mikrochipach wprowadzanych do naszych ciał. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy zostały one stworzone przez członków ruchu antyszczepionkowego. Można jednak powiedzieć, że rozprzestrzenił się on jak szalony po wszystkich platformach mediów społecznościowych.

Na szczęście istnieją sposoby, aby stwierdzić, czy wiadomości są fałszywe czy prawdziwe. Zanim klikniesz na przycisk udostępniania, zrób szybkie wyszukiwanie w Google. Jeśli znajdziesz je tylko na jednej stronie internetowej, a nigdzie indziej, najprawdopodobniej są fałszywe. Wiadomości są tworzone po to, aby były bezstronne. Jeśli celowo wywołują emocje, to znaczy, że są fałszywe. Czy autor jest wiarygodnym źródłem i czy ma inne źródła na poparcie swoich twierdzeń? Jeśli odpowiedź brzmi nie, to najprawdopodobniej jest to fałszywka. Spróbuj przeczytać wiadomości. Jeśli wydają się zbyt dziwne, aby mogły być prawdziwe i w jakiś sposób wspierają agendę idei spoza głównego nurtu, to są fałszywe.

Jako że populacja internautów rośnie z każdym dniem, jesteśmy odpowiedzialni za robienie tego, co do nas należy, aby nie stać się częścią problemu fałszywych wiadomości. Jeśli zauważysz, że przyjaciele lub członkowie rodziny rozpowszechniają fałszywe wiadomości, poinformuj ich, że są one fałszywe i przedstaw fakty, dlaczego tak jest. Nauczenie się odróżniania fałszywych wiadomości od prawdziwych jest umiejętnością, która będzie potrzebna w dzisiejszych czasach.