Facebook dołączył do Microsoftu i Google w walce z dostawcą oprogramowania szpiegującego

5937

Giganci technologiczni Microsoft, Google, Cisco i VMWare złożyli wniosek o opinię prawną w celu wsparcia walki prawnej Facebooka z NSO Group. Whatsapp – aplikacja należąca do Facebooka, pozwał dostawcę oprogramowania szpiegującego w zeszłym roku, twierdząc, że oprogramowanie zhakowało około 1400 urządzeń poprzez lukę w usłudze komunikatora.

Grupa NSO odpowiedziała na pozew twierdząc, że firma powinna korzystać z „suwerennego immunitetu”, ponieważ sprzedaje swoje narzędzia innym zagranicznym rządom. W lipcu, ku zaskoczeniu, sędzia odrzucił jej wniosek o odrzucenie pozwu. Do dnia dzisiejszego NSO Group wciąż składa apelacje, aby obalić wyrok, dlatego Microsoft i inne firmy połączyły siły, aby odepchnąć tę sprawę.

W ostatnim wpisie na blogu Microsoftu zatytułowanym „Cyber najemnicy nie zasługują na immunitet”, gigant technologiczny przedstawił trzy powody, dla których uważa, że działania NSO Group są niepokojące i dlaczego opinia publiczna powinna wiedzieć, że nie zasługuje ona na tak zwany immunitet, którego tak desperacko poszukuje.

„Wierzymy, że model biznesowy NSO Group jest niebezpieczny i że taki immunitet umożliwiłby jej i innym podmiotom ofensywnym sektora prywatnego kontynuowanie ich niebezpiecznej działalności bez zasad prawnych, odpowiedzialności i reperkusji”. Jak napisał Microsoft.

Po pierwsze, firma argumentuje, że „broń” strony przeciwnej mogłaby być ogromnie szkodliwa, gdyby dostała się w niepowołane ręce. Po drugie, narzędzia używane przez NSO Group nie podlegają takim samym ograniczeniom, gdy są wytwarzane przez prywatne firmy, a nie rządowe agencje bezpieczeństwa. Po trzecie i ostatnie, Microsoft twierdzi, że narzędzia te stanowią zagrożenie dla praw człowieka, po tym jak pojawiły się raporty, że były one używane wobec dziennikarzy i obrońców praw człowieka.

NSO Group nie odpowiedziało od razu na prośbę o komentarz. W przeszłości twierdzili oni, że oprogramowanie jest wykorzystywane przez rządowe organy ścigania do walki z przestępczością zorganizowaną i terroryzmem i będą badać każdy zarzut dotyczący niewłaściwego wykorzystania ich produktów.

Przez lata, o firmie mówiono też, że jej oprogramowanie szpiegowskie było używane przeciwko celom, które wahają się od dziennikarzy do dysydentów politycznych. Niedawno Citizen Lab poinformowało, że oprogramowanie zostało użyte do włamania się do telefonów wielu pracowników Al Jazeera.