Jak Ustalać Granice W Pracy

660

Przyznaję, że żyję po to, by sprawiać przyjemność ludziom i to we wszystkich aspektach mojego życia. Czy to życie towarzyskie, randkowe, czy zawodowe, moje szczęście bierze się z uszczęśliwiania innych. Z czasem jednak zdałam sobie sprawę, jak niebezpieczne jest zadowalanie ludzi, zwłaszcza jeśli jesteś gotowa za każdym razem naginać się dla innych. Szczególnie w sytuacjach zawodowych, czy nie byłoby lepiej, gdybyśmy byli lubiani i zgodni? Cóż, okazuje się, że to inna nazwa dla „niezdolnych do wyznaczania zdrowych granic”. Jeśli zdałeś sobie sprawę, że jesteś kimś takim jak ja, masz szczęście, ponieważ jestem tutaj, aby nauczyć Cię, jak ustalić zdrowe granice w pracy.

Ustalanie granic zaczyna się już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Od tego momentu powinieneś jasno określić swoim współpracownikom i pracodawcom, na jaki rodzaj traktowania pozwalasz. Dzięki temu unikniesz narażania się na toksyczne sytuacje i będziesz mógł uniknąć sytuacji, w których ludzie będą Cię wykorzystywać. Zanim jednak ustalisz swoje granice, musisz najpierw ocenić swoje potrzeby i ograniczenia. Twoje życie nie kręci się wyłącznie wokół pracy. Kręci się również wokół wszystkiego, co dotyczy Twojego życia poza pracą, jak dom, związki, hobby itp.

Kiedy już ocenisz jakie są Twoje granice, przekaż je swojemu zespołowi. Na przykład, możesz dać im do zrozumienia, że nie sprawdzasz poczty elektronicznej po określonym czasie. Możesz również wyjaśnić, co uważasz za sytuację awaryjną w pracy, która wymagałaby od Ciebie wykonywania jakichkolwiek czynności związanych z pracą po godzinach. W ten sposób unikniesz w przyszłości nieporozumień między Tobą a Twoim działem, ponieważ będą oni bardziej świadomi Twoich granic.

Myślę, że najważniejszą rzeczą w ustalaniu granic jest wiedza, kiedy powiedzieć „nie”. Jest to coś, z czym czasami wciąż się zmagam, ponieważ zawsze łatwiej powiedzieć niż zrobić. Jeśli jednak nie praktykujemy mówienia „nie”, obie strony mogą znaleźć się w niekorzystnej sytuacji. Na przykład, jeśli ktoś prosi Cię o wykonanie zadania, które nie należy do Twoich obowiązków lub którego po prostu nie możesz wykonać ze względu na obciążenie pracą, zaakceptowanie go może doprowadzić do tego, że narazisz na szwank inne swoje zadania lub nie będziesz w stanie osiągnąć najlepszych wyników ze względu na brak wiedzy w tym zakresie.

Na koniec, weź sobie wolne. Zasługujesz na to! Nie oszczędzaj całego urlopu tylko po to, aby pod koniec roku stracił on ważność. Wykorzystaj czas wolny, który masz, aby zrobić coś, co nie jest związane z pracą. Spędzanie wszystkich dni w pracy doprowadzi jedynie do wypalenia zawodowego, a tego chcesz uniknąć za wszelką cenę.

Wiem, że nauka ustalania granic nie jest czymś, co dzieje się z dnia na dzień i od czasu do czasu będziesz doświadczać niepowodzeń. Nie czuj się jednak sfrustrowany. Potraktuj to jako okazję do delikatnego pouczenia współpracowników o swoich zasadach. Jeśli jednak są oni tego świadomi, a mimo to ciągle je przekraczają, to może się okazać, że pracujesz w toksycznym środowisku pracy.