Genç bir çocuk olan Adi, hayatının çoğunu doğayı keşfederek ve uzakları araştırarak geçirdi. Ancak bir gün, macera duygusu onu, çözmeye çalıştıkça daha da kötüleşen dev bir yalan ağına yakaladı.

Source: Daily GoalsÜstelik her şey devrilmiş bir palmiye ağacıyla başladı! Çoğu kişi ağaç hakkında iki kez düşünmezken, Adi etrafını kazdı. Daha fazlasını öğrenmesi gerekiyordu. Ancak merakı, onun kanayarak yardım için koşmasıyla sonuçlandı!

Balıkçılık İşletmesi

Adi 14 yaşındaydı ve tüm boş zamanlarını sadece zevk için değil aynı zamanda babasına yardım etmek için sahilde geçiriyordu. Adi’nin babasının küçük bir balıkçılık işletmesi vardı ve çalışanları teknelerle okyanusun derinliklerine gidip balık tutarken, genç çocuğa başka bir görev daha verilmişti.

Source: YouTube

İşi kumsal boyunca yürüyüp küçük yengeçleri ve midyeleri toplamaktı. Onun yaşındaki pek çok çocuk bu işle alay ederken, sahilde vakit geçirmeyi seven Adi bu işe bayılıyordu.

Sıkı Bir Çalışan

Adi her gün okuldan sonra eve döner, ev ödevini ve hasır sepetini alıp sahile giderdi. Orada işini çabucak bitirir ve hiç vakit kaybetmeden sahilde yürümeye başlardı.

Source: prgloo

Kıyı şeridini keşfetmeye olan ilgisinin yanı sıra Adi, babasına mümkün olan her şekilde yardım etmeye kararlıydı. Babasının işlerinin zor durumda olduğunu biliyordu ve midye bulmak için daha fazla çalışarak ona destek olmak istiyordu.

Gözüne Bir Şey Takıldı

Adi çoğu gün yürüyüşüne odaklanırdı. Dikkatinin kolayca dağılmasına asla izin vermezdi ama o gün, etrafta midye ya da yengeç ararken bir şey gözüne çarptı ve araştırmak zorunda kaldı.

Source: nos

Önünde, devrilmiş büyük bir palmiye ağacı gördü. İşin en garip yanı, ağacın diğer ağaçların hizasından çok daha uzakta olmasıydı. Adi oraya nasıl geldiğini merak etti. Sanki bir şey ya da biri ağacı bilerek oraya koymuş gibiydi.

Meraklı

Aldi merakının da etkisiyle yavaşça palmiye ağacına doğru yürüdü. Bölgeye yakın bir yerde yaşıyordu, fırtınaların ne kadar güçlü olabileceğinin farkındaydı ve hayatı boyunca fırtınaları tecrübe etmişti ama bir fırtınanın palmiye ağacına bunu yaptığını hiç görmemişti

Source: YouTube

Dün gece önemli bir fırtına yaşanmış olsa da, olgun palmiye ağaçlarının kökünden sökülmesi yeterince kötü değildi. Ağacın yarıya kadar okyanusa battığını ve dalgalar tarafından hırpalandığını görmek genç çocuğun onu keşfetmek istemesine neden oldu.

Odaklandı

Hatta ağaç ona “sesleniyormuş” gibi hissediyordu. Ve daha sonra Adi, bir şekilde öyle olduğunu fark edecekti. Hayatını ve tüm dünyayı değiştirecek bilimsel bir keşif yapmaya doğru yürüyordu.

Source: YouTube

Adi tüm güvenlik önlemlerini unuttu ve hızla devrilmiş ağaca doğru yürüdü. Ancak ne yazık ki, ağacı keşfetmeye o kadar odaklanmıştı ki, sahile neden geldiğini tamamen göz ardı etti!

Dümdüz İleri

Artık ne olduğunu bildiğimize göre, eminiz ki Adi olduğu kişi olmasaydı, tüm bu keşif asla yapılamayacaktı. Bilim insanlarını şaşkına çeviren ve cevaplar arayan bir bulgu.

Source: YouTube

Aldi palmiye ağacına doğru hızla yürüdü ve yaklaştıkça ıslak kayın ağacında daha iyi ilerleyebilmek için ayakkabılarını çıkardı. Ayakları yumuşak ıslak kuma batıyordu ama bu ona sadece bir sakinlik hissi veriyordu. Odaklanmış hissediyordu.

Hazırlıksız Yakalandı

Ancak palmiye ağacının altında ne saklandığına dair hiçbir fikri yoktu; olsaydı asla bu kadar yaklaşmazdı. Ama o sırada Aldi’yi tedbirden ziyade merak yönlendiriyordu. Düşünceler içinde kaybolmuş bir halde yaklaşırken sağ ayağında keskin bir acı hissetti.

Source: ocregister

Hemen aşağı baktı ve keşfetme telaşıyla büyükçe bir gizli kayaya bastığını fark etti. Ayağı acıyla zonkluyor ve sert bir doku ayağını kesiyordu. Adi kanadığını fark etti!

Kararlı

Geriye dönüp baktığında, bu yaklaşmaması için verilmiş bir uyarı gibiydi ama Aldi dinlemek istemedi. Bu yüzden genç çocuk yaralı ayağıyla ilgilenmek yerine hasır sepetini yere bıraktı ve palmiye ağacına doğru topallayarak yürüdü.

Source: Youtube

Aldi arkasında kanlı bir ayak izi bıraktı ama umurunda değildi. Yürümek canını yaksa da, annesi ve babası keşfe çıkarken önce kendine dikkat etmesini defalarca söylemiş olsa da genç çocuk onların tavsiyelerini dinlemek istemedi.

İkinci Tahmin

Aldi palmiye ağacına ulaştığında ayak başparmağı morarmıştı. Arkasına baktığında etrafta kimsenin olmadığını ve plajın neredeyse terk edilmiş olduğunu gördü. Aldi ayrıca babasının işi için topladığı küçük yengeçlerin hepsinin, arkasına dikkatsizce bıraktığı hasır sepetten kaçmayı başardığını fark etti.

Source: Youtube

Yengeçlerin kaçışını ve okyanusa geri dönüşünü izlerken, tereddüt etmeye başladı. Ne yaptığını sanıyordu? Her zaman meraklı ve hevesli bir kaşif olsa da genç çocuk asla aceleci değildi.

Bir Şeyler Hareket Ediyordu

Zorlukla kazandığı avı elinden gitmişti ve Aldi babasının hayal kırıklığına uğrayacağını biliyordu. Ancak genç adam hayatının büyük bir bölümünü zaten tüm kurallara uyarak ve elinden gelenin fazlasını yaparak geçirmişti; genç bir çocuk olmak için bu anı hak ettiğini düşünüyordu.

Source: Youtube

Aldi eğildi ve parmaklarını palmiye ağacının gövdesinde gezdirdi. Parmak uçlarının altındaki dokuyu hissetmek hoşuna gitti ve bu ağacın ona ne gibi harika hikayeler anlatabileceğini merak etti. Ama Aldi palmiye ağacıyla ilgili düşüncelere dalmışken, hareketli bir şey gördü

Tek Başına

Sadece göz ucuyla görebilmişti ve ilk başta bunun sadece rüzgârdan kaynaklandığını düşünmüştü ama sonra tekrar oldu. Hareket hızlı ve çevikti.

Source: Youtube

Ve kasıtlı. Devrilmiş palmiye ağacında bir şey ya da biri saklanıyordu. Onun yaşındaki çoğu çocuk kargaşayı görüp yardım çağırmak için kaçarken, Aldi bu gizemi kendi başına çözmeye kararlıydı.

Yardım

Aldi, palmiye ağacında saklanan her neyse onu dışarı çıkmaya ikna etmeyi umarak yaprakları dikkatlice hareket ettirmeye başladı. Ve işte o zaman onu gördü! Ne olduğunu bile anlayamadı. Bu garip mavi yaratık ayaklarının arasında süründü ve tekrar saklandı.

Source: Getty Images

Yaratık bu kez palmiye ağacının açıkta kalan köklerinin içine saklanmayı başardı. Aldi’nin kalbi hızla çarparken ve aklı karışmışken, genç delikanlı karar vermek zorundaydı. Keşfe tek başına mı devam etmeliydi? Yoksa ona yardım edecek birini mi bulmalıydı?

Vahşi Yaşam

Zamanının çoğunu sahilde geçirdiği için vahşi yaşam konusunda deneyimli olsa da, daha önce böyle bir şey görmemişti. Bu yaratık hızlı, büyük ve hatta ürkütücüydü. Ve Aldi, bu garip yaratık saldırmaya karar verirse yaralanabileceğini biliyordu.

Source: Youtube

Bu yüzden, kendine olan güvenine ve daha fazlasını keşfetme ve bu garip yeni yaratıkla etkileşime girme arzusuna rağmen, Aldi geri dönmeye karar verdi. Sadece yaralanmaktan korkmuyordu; güneş batıyordu ve yakında hava kararacaktı. Ve annesi onu saatler önce evde bekliyordu.

Evde

Aldi boş hasır sepetini aldı ve koşarak eve döndü. Anne ve babası evde onu bekliyordu ve ikisi de çok öfkeliydi. Aldi’yi gördükleri anda ona zaman ve dikkatsizliği hakkında bağırmaya başladılar.

Source: Youtube

Ancak genç delikanlının azarlanacak hali yoktu. Ailesine onu dinlemeleri için yalvardı ama onlar bunu reddetti. Bunun yerine Aldi’ye odasına gitmesini ve cezalı olduğunu söylediler. Güvenlerini kırmıştı ve sonuçlarıyla yüzleşme zamanı gelmişti.

Araştırma

Aldi o geceyi huzursuz bir şekilde gördüklerini araştırarak geçirdi. İnternette bölgede bulunan deniz canlılarıyla ilgili görsellere göz gezdirdi ama gördükleriyle eşleşen hiçbir şey bulamadı. Aldi yeni bir tür mü keşfetmişti?

Source: Getty Images

Daha fazlasını öğrenmesi ve geri dönmesi gerekiyordu. Ailesi onu desteklemeyecekti. Ama kimin destekleyeceğini biliyordu. Aldi’nin mükemmel bir arkadaşı vardı, Rafa. O da vahşi yaşamı ve doğaya en az onun kadar meraklıydı.

Deniz Biyoloğu

Rafa’nın babası da bir deniz biyoloğuydu. Böylece, Aldi güneş doğar doğmaz arkadaşını aradı ve her şeyi tekrar anlattı. Bu sefer olabildiğince sakin kalmaya çalıştı ve konuşması bittikten sonra Rafa da onunla aynı fikirdeydi.

O da Aldi’nin yeni bir tür bulduğunu düşünüyordu ama emin olmadan önce babasıyla konuşması gerekiyordu. Aldi’nin gördüğü her şeyi ona anlattığında, babası onu çok şaşırtarak üçünün de palmiye ağacını ziyaret edip bu yaratığı kendi gözleriyle görmeleri konusunda kararlı davrandı.

Okuldan Sonra

Böylece, okuldan sonra üçlü tam olarak aynı yere gitti ve palmiye ağacı tam da Aldi’nin tarif ettiği gibi orada duruyordu. Ancak tabii ki aradan o kadar çok zaman geçmişti ki, kimse küçük çocuğun gördüğü tuhaf yaratığın hala var olduğundan emin olamazdı.

Source: Youtube

Ancak tüm bunlara rağmen Aldi, Rafa’nın babasının onu ciddiye almasına ve gördüğü yaratık hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizzat gelmesine minnettardı. Böylece üçü yavaş yavaş palmiye ağacının etrafını ve altını aramaya başladılar, garip yaratığın hala orada saklanıyor olabileceğini umuyorlardı.

Buldular!

Yaprakları titizlikle incelediler ama hiçbir şey bulamadılar. Sonunda Aldi paniklemeye başladı, Raya ve babasını da işin içine katmıştı ve şimdi kuru palmiye yaprakları ve tuzlu su dışında hiçbir şey bulamıyorlardı.

Source: science

Ve tam üçü eve doğru yol almaya başlamışken, Aldi onu tekrar gördü! Yaratık kendini palmiye ağacının köklerinin içinde kamufle etmişti ve o kadar iyi harmanlanmıştı ki, Aldi onu daha önce görmemiş olsaydı, gözden kaçırabilirdi.

Daha Fazlasını Buldular

Yaratığı işaret etti ve sonunda Raya ve babası dün Aldi’yi büyüleyen şeyi gördüler. Gerçi bu büyük ve heybetli yaratık yeni bir tür değildi. Derin sularda yaşayan bir Japon Örümcek Yengeciydi.

Source: Daily Goals

Nadiren yüzeye çıkan ve bölgede bulunmayan bir tür. Dolayısıyla, Aldi’nin bu yaratığı görmesi ve anlayamaması mantıklıydı. Yengeçler her ne kadar nazik olsalar da herkesi korkutacak kadar büyüktüler. Bu yüzden Raya’nın babası duruma el koymaya karar verdi ve yengeci almaları için uzmanları çağırdı. Ayrıca Aldi’ye bu nadir ve görkemli yaratığa yardım etmek için bilinçli bir çaba gösterdiği için teşekkür etti; eğer genç çocuk onunla ilgilenmeseydi kesinlikle zarar görecekti.