Uber Bir Şikâyetin Çözümü İçin 9 Milyon Dolar Ödemek Zorunda 

1377

Uber, Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu (CPUC) yetkilisi tarafından getirilen bir şikayeti çözmek için 9 milyon dolar ödeyecek. CPUC 2020 yılında Uber’e saldırı ve tacizle ilgili bilgileri vermediği için para cezası vermişti.

Credit: theverge

CPUC, Uber’den saldırı ve cinsel tacizle ilgili bilgileri paylaşmasını istedi. Ancak Uber bunu yapmayı reddetti ve bunun “mahremiyetin şok edici bir şekilde ihlali” olacağını savundu. Ayrıca, bu tür kayıtların kamuya açıklanmasının mağdurlar için travmatik olabileceğini söylediler.

Credit: theintercept

Uber, CPUC ve Tecavüz İstismarı ve Ensest Ulusal Ağı (Rainn) arasındaki anlaşma iki yıl sürecek. Uber, sürücülerinin karıştığı bildirilen olaylara ilişkin kayıtları teslim etmekle yükümlüydü. CPUC ayrıca saldırıya uğrayanların “tanıklarının” tüm isimlerini de istedi.

O dönemde Uber, bu tür bilgilerin paylaşılmasının gelecekte saldırıya uğrayan ve ihbarda bulunanların cesaretini kırabileceğini söylemişti. Buna ek olarak Rainn de benzer endişeleri dile getirmiş ve Kaliforniya yetkililerinin hassas bilgilerle ilgilenip ilgilenemeyeceğini sorgulamıştı.

Ancak CPUC, bireysel bilgilerin ayrıntılarının gizli kalacağını gösteren “mühür altındaki” bilgileri talep ettiklerini açıkladı. CPUC, Uber’in yanıtının “komisyon gözetimini engelleme çabası” olduğunu söyledi. Bunun üzerine CPUC Uber’e 59 milyon dolar para cezası verdi. Ceza başlangıçtaki miktardan düşürülmüş olsa da, CPUC yetkilisi bu parayı yolcu güvenliğini teşvik etmek için kullanmaya karar verdi.

Credit: lifewire

Araç çağırma uygulaması Uber, bu uzlaşmayla ilgili olarak bir açıklama paylaştı: “Komisyonun tamamının bu anlaşmayı kabul etmesinden memnuniyet duyuyoruz. En önemlisi, hayatta kalanların mahremiyetini ve temsiliyetini koruyan bir çözümle ilerleyebiliriz.”