Banka Ziyareti

Louisiana’daki Rustin şehrinde bulunan Rustin Origin Bank’in çalışanları, Otha Anders’ın para yatırmak için bankaya geldiği günü asla unutamayacaklar. Neden mi? Çünkü Anders’ın yaptığı her zamanki gibi bir para yatırma değildi. Parasının tamamını peniler (1 sent) halinde yatırıyordu. Çok fazla peni.

youtube.com

Anders bankaya o kadar çok peni yatırıyordu ki paranın bankaya kadar kamyonet ile getirilmesi ve içeriye bir el arabası ile taşınması gerekmişti. Yanında kendisine yardımcı olacak beş kişi bile getirmişti.

15 Damacana Dolusu

Fotoğraftan da görebileceğiniz gibi bozuk paralar su damacanalarına konmuştu. Tam olarak 15 damacana dolusu! Her biri on dokuz litrelik damacanalar ağızlarına kadar peniler ile doluydular. Patlayacak gibi duruyorlardı!

br.pinterest.com

Anders’ın bu peni yığınını nasıl boşalttığını ve saatler süren sayımın sonucunda bu meteliklerin toplam ne kadar ettiğini öğrenmek için okumaya devam edin… Biz şok olduk!

Önceden Uyardı

Bankaya bir dolu peni getirmenin alışılmadık bir şey olduğunu bilen Anders, banka ile önden iletişime geçti ve bankaya geleceğini söyleyerek onları getireceği peniler konusunda önceden uyardı.

YouTube/Zap WOUAM

Bankanın kıdemli başkan yardımcısı Rylan Kilpatrick ABC News haber programına olanları şu cümlelerle anlattı: “Tabii, hepimiz şok olduk. Yıllardır başarılı bir şekilde biriktirdiğini söyleyebilirim.” Peki Anders tam olarak kaç yıldır bu penileri topluyordu?

Takdiri İlahi?

Şu anda 70’li yaşlarının ortasında olan Anders, bu penileri tam 45 yıldır biriktiriyor. Kenara koyduğu ilk peni bir gün yerde bulup aldığı bir peniydi. Yerden aldı, eve götürdü, bir kenara koydu ve gerisini biliyorsunuz!

YouTube/Zap WOUAM

Anders, 2015 yılında Louisiana’nın yerel gazetelerinden The News-Star’la yaptığı röportajda şunları söyledi: “Yere düşmüş olan veya birinin unuttuğu bir peni bulmamın bana her zaman müteşekkir olmamı hatırlatmak için Tanrı’dan gelen bir mükafat olduğuna inanıyorum.” Ne kadar da güzel bir düşünce.

Önemli Bir Keşif

Anders sözlerine devam etti: “Dua etmeyi unuttuğum günlerin neredeyse tamamında karşıma düşmüş veya unutulmuş bir peni çıkıyor ve bana bunu hatırlatıyor.” Bu kadar basit görünen bir şeyin böylesine büyük bir etki yaratabiliyor olması inanılmaz değil mi!

YouTube/Zap WOUAM

Anders penilerini yıllarca Ruston’daki evinde sakladı. Halinden memnundu ancak 2015 yılında penilerin toplam değerinin ev sigortası tarafından kapsanmadığını öğrendi. Bunu öğrendikten sonra da tüm penilerini bankaya yatırmaya karar verdi.

Peni Biriktirmek

Anders bir zamanlar Jackson Okul Yönetim Kurulu’nda gözetmek olarak çalışıyor ve dersten atılan veya uzaklaştırılan öğrencilerin başında duruyordu. Bu öğrenciler her seferinde biriktirdikleri penileri getiriyorlardı ve Anders da bunları onlardan satın alarak biriktirdiklerine ekliyordu.

YouTube/Zap WOUAM

Anders “kimsenin, eşimin veya çocuklarımın bile karşılığını ödemeden bana peni vermelerine izin vermedim,” diyor. Bunun yanı sıra Anders şunları da ekliyor: “Hiç peni harcamıyorum. Bir peni bile harcamak yerine bir dolar bozdurmayı tercih ediyorum.”

Sıradışı Bir Arkadaşlık

Anders, yardımları için uzun yıllardır arkadaşı olan Jack “Domino Kid” Brown’a da teşekkür etmeyi ihmal etmiyor: “Benim peni biriktirdiğim gibi Jack de nikel beş sentleri biriktiriyordu. Elime geçen her nikeli onun için saklıyordum. O da benim için penileri saklıyordu.”

YouTube/Zap WOUAM

Bir yerden sonra bu değiş tokuş rekabetçi bir hal aldı. İkimiz diğeri için en çok para bulan, birikimini de en çok arttıran kişi olmaya çalıştık. Onun nikelleri (ve) benim de penilerim katlanarak artmaya başladı.” Aralarındaki anlaşmaya göre Anders elindeki nikellere karşılık Brown’dan peni alabiliyor, Brown da tam tersine elindeki penileri nikellerle değiştiriyordu.

Azimli

Anders peni biriktirmeye kendini tamamen adadı. Hatta bu konuda amansız bir duruşa geçti. Daha fazla peni topladıkça elindekileri daha da arttırmayı hedeflemeye başladı.

YouTube/DiyaAnaf’i Chanel

News-Star ile yaptığı röportajda “Birinin evindeyken bir peni bulduğumda onu alıp cebime atıyorum. Ev sahibine de hep söylüyorum; eğer bulduğum yirmi beş sent olsaydı bunu ona geri verirdim. Ancak bir peni bulduğum için artık o benim,” dedi.

Stratejik Harcamalar

Anders bir noktadan sonra penileri kullanmayı tamamen bıraktı ve böylece eline geçen penilerin her birini biriktirerek gittikçe büyüyen koleksiyonuna katmayı başardı. Hatta bir şeyler satın alırken verdiği parayı ayarlamaya ve her seferinde para üstünden birkaç peni almayı garantilemeye başladı.

YouTube/Zap WOUAM

Bütün bu penileri toplamak Anders için inanılmaz bir memnuniyet kaynağı olmaya başladı. Öyle ki, Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti onlara teslim edeceği her 100$ değerindeki peni için 25$ ek prim vermeyi teklif ettiğinde bile bunu kabul etmedi. Değerli penilerinden bu kadar kolay vazgeçemezdi!

Çok Fazla Peni

Penilerin artık gitme zamanı geldiğinde onları bankaya götürmek bile çok büyük bir külfetti. Penilerin tahmini ağırlığı tam 1.270 kiloyu bulmuştu! Bu, ortalama bir Amerikan bizonunun ağırlığına eşitti.

Lwos.life

15 damacananın tamamı güçlükle bankaya taşındıktan sonra sıra, penilerin bu büyük damacanalardan nasıl çıkarılacaklarını çözmeye gelmişti.

Uzun Bir Süreç

İşte heyecan burada başlıyor! Anders ve yardımcıları penileri damacanalardan çıkarmanın en kolay yolunun damacanaları baltalarla kırmak olduğuna karar verdiler. Bu yöntem kulağa biraz abartı gelebilir ancak siz olsanız ne yapardınız?

YouTube/Zap WOUAM

Peniler bulundukları kaplardan çıkartıldıktan sona, sıra sayımlarını başlatmaya geldi. Neyse ki otomatik sayma makineleri var. Tüm bu penileri elle saymanın ne kadar uzun süreceğini bir düşünsenize! Penileri sayma makinesinin içine dökerken plastik kovalar kullanıldı.

Zaman Alan Bir İş

Otomatik sayma makineleri kullanıldığında bile tüm penilerin sayılması beş saat sürdü. Anders, makinelerin hayatı boyunca biriktirdiği penileri yutmalarını dehşet içinde izledi.

YouTube/Zap WOUAM

Bozuk para makinelerinin torbalarının her 20 dakikada bir değiştirilmesi gerekti çünkü içlerine en fazla 50$ değerinde peni sığabiliyordu. Ne kadar da büyük bir kargaşa… Anders ve ekibinin yerinde olmak istemezdik!

Beklenen An

Sonunda, tüm penileri saymayı başardılar. Büyük an geldi. Anders, diken üzerinde büyük bir özenle biriktirdiği penilerinin toplam değerini öğrenmek için bekliyordu. Penilerin toplam değeri tam 5.136,14$’ti, inanabiliyor musunuz?

YouTube/DiyaAnaf’i Chanel

Bu da demekti ki Anders 45 yılda, yani 16.425 günde tam 513.614 peni toplamıştı. Günde ortalama 31 peni. Anders’ın hikayesi “damlaya damlaya göl olur” deyiminin ne kadar yerinde olduğunun kanıtı. Anders’ın “gölünün” değeri tam beş bin doları bulmuştu.

Ciddi Bir Birikimci

Anders, ev sigortasıyla ilgili sorundan haberdar olmasa halen daha peni toplamaya devam ediyor olacağını itiraf ediyor. ABC News ile yaptığı röportajda: “Beş tane on dokuz litrelik damacana doldurmayı planlamıştım. Hedefim buydu ama durmayı başaramadım. Eğer dün hepsini yatırmasaydım durmayacaktım.” dedi.

b1027.com

Anders biriktirmeyi bu seviyeye çeken tek kişi değil. Söylenenlere göre Çin’de Şenyang’da yaşayan Gan adında biri, yeni aldığı bir arabayı her biri bir yuan (yaklaşık 16 sent) değerinde 660.000 adet bozuk para ve 20.000 adet kağıt para ile ödemiş. Anders’ın birikimi, Gan’ın toplam 3.991 kilo ağırlığındaki birikiminin yanında çok hafif kalıyor!

Ona Benzeyenler

Penilerini biriktirmeyi seven bir başka kişi ise, yine Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Ira Keys. 81 yaşındaki bu beyefendi, biriktirdiği bozuk paraları 2015 yılında Slaton, Teksas’ta bulunan Prosperity Bank’e götürdü. Keys’in etkileyici birikimi toplam 227 kiloydu ve 816$ değerindeydi.

YouTube/gorapapo TV

NBCye ait KCBD kanalı ile biriktirme huyu ile ilgili konuşan Keys, babasının kendisine bir keresinde “ne yaparsan yap, paranı biriktir” dediğini söyledi. Keys’in bu öğüde kelimesi kelimesine uyduğu kesin! Bütün bu parayı 1952 yılından beri biriktiriyordu.

Tüm Bu Para Nereye Gitti?

Herkesin aklındaki soru şu: Anders bu para ile ne yapmayı planlıyor? 5.000$ ile çok fazla şey yapılabilir. Kendisine güzel bir araba mı alacak? Belki de ailesi ve arkadaşları ile pahalı bir tatile çıkar?

YouTube/DiyaAnaf’i Chanel

Ne yazık ki Anders’ın aklındaki bu kadar eğlenceli bir şey değil. Ortaya çıkan bilgilere göre Anders’ın ödemesi gereken bir diş tedavisi faturası var. Biriktirdiği para bu faturanın ödemesine gidecek. Yazık!

Genç Aşıklar

Benzer, ancak daha romantik olan bir hikayede Çinli bir adam çok önemli bir amaç uğruna penilerini biriktiriyor. En azından büyük emeklerle biriktirdiğin paranı diş tedavisi faturalarına harcamaktan daha romantik bir amaç uğruna!

Hikayemizin kahramanı olan Liang, dokuz yaşındayken o yaşta birinin olabileceği kadar aşık oluyor. Aşkını kanıtlamak isteyen Liang, aşık olduğu kıza ona bir gün bir nişan yüzüğü alacağına dair söz veriyor. Bu sözü de hiçbir zaman unutmuyor.

Sözünü Tutuyor

Liang sonraki 20 yıl boyunca tüm bozuk paralarını biriktiriyor. Parasını 45 yıl boyunca biriktirmese de sadece penilerini biriktirmiyor. Her cinsten bozuk parasını bir kenara koyuyor. Kağıt para kazandığında bile bozuklukları biriktirmeye devam ediyor.

Çiftimizin yolları ayrılsa ve kendilerini farklı şehirlerde bulsalar da Liang sözünü tutmaya devam ediyor. Kolay kolay pes etmiyor! Sonuçta boş konuşan biri değil ve bunca zaman sonra bile sözünde durmamayı reddediyor.

Satın Alım

Sonunda, Liang 30 yaşına bastığında ihtiyacı olan parayı biriktirmeyi başarıyor. Sadece bozuk paraları biriktirerek küçük bir servete sahip oluyor. Parayı alıp kuyumcuya gitme zamanı geliyor.

Biriktirdiği bozuk paranın tamamıyla geldiğini gören kuyumcu çalışanları gözlerine inanamıyorlar. Daha önce böyle bir şeyle karşılaşmamışlardı. Yarım gün boyunca para saydıktan sonra toplam miktar ortaya çıkıyor: 1.933$. Bir tek taş almaya yeter!

Evet Dedi!

Mükemmel yüzüğü bulan Liang, çocukluk aşkı ile buluşuyor ve söz verdiği gibi ona seçtiği yüzüğü verip evlenme teklif ediyor. Teklifi en ufak bir tereddüt olmaksızın kabul ediliyor. Tüm bu emekten sonra kim hayır diyebilir ki?

Kuyumcunun sahibi, Liang’ın romantik jestinden o kadar etkileniyor ki bozuklukları, gerçek aşkın kanıtı olarak mağazanın müzesinde sergilemeye karar veriyor. Hepimiz için ümit var!