Wskazówki dotyczące negocjowania wynagrodzenia

1350

Jeśli nie będziesz mieć strategii negocjacji wynagrodzenia, może to kosztować Cię mnóstwo pieniędzy, gdy zaczniesz pracę. Tak więc, bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak negocjować wynagrodzenie w trakcie rozmowy o pracę. Tutaj postaramy się podzielić kilkoma wskazówkami dotyczącymi negocjacji wynagrodzenia, abyś mógł dostać najwyższą możliwą ofertę w swojej następnej pracy.

Zrób rozeznanie w zarobkach

Większość kandydatów nie jest dobrze przygotowana do negocjacji wynagrodzenia z powodu braku odpowiednich informacji. Jeśli chcesz pewnie negocjować, musisz znać aktualne rynkowe przedziały wynagrodzeń na podobnych stanowiskach w innych firmach. Chcąc wygrać część negocjacji wynagrodzenia na rozmowie kwalifikacyjnej, trzeba być gotowym z wyprzedzeniem, robiąc odpowiednie analizy.

Źródło: medium

Nigdy nie mów dokładnie o oczekiwanym wynagrodzeniu

Kiedy rozmówca pyta o Twoje wymarzone wynagrodzenie, nie powinieneś dzielić się żadną konkretną liczbą. Ponieważ nie pomoże Ci to w uzyskaniu wyższej pensji. Raczej podziel się szerokim zakresem opartym na Twoich badaniach.

Źródło: topresume

Zadawaj pytania otwarte

Zadawanie pytań otwartych jest najlepszą taktyką w negocjacjach płacowych. Jest to wygodny sposób na zrozumienie punktu widzenia drugiej osoby. Może pomóc wam obojgu w nawiązaniu wspólnej dyskusji na temat wynagrodzenia.

Źródło: medium

Staraj się słuchać drugiej strony

Jest to najbardziej kluczowa wskazówka podczas negocjowania wynagrodzenia. Ponieważ negocjowanie wynagrodzenia to nie tylko rozmowa z drugą osobą. Ważne jest również, aby zrozumieć ton pracodawcy. Postaraj się więc uważnie słuchać, co tak naprawdę chcą zaoferować.