Jak lepiej wykorzystać energię odnawialną ze słońca w RPA?

1108

Wielka Brytania otrzymuje średnio 1500 godzin rocznie, podczas gdy średnia roczna dostępność słońca w RPA wynosi ponad 2500 godzin. Wielka Brytania od lat wytwarza swoją energię elektryczną wykorzystując to naturalne źródło energii. Natomiast w RPA podstawowym źródłem energii elektrycznej jest węgiel.

Źródło: hindustantimes

RPA jest 12. krajem na świecie emitującym najwięcej dwutlenku węgla. Według Global Carbon Atlas, największym podmiotem emitującym dwutlenek węgla w Afryce jest RPA. Bardzo pilne jest więc wykonanie pewnego rodzaju przejścia na energię odnawialną.

Źródło: ethiopiangazette

Największy afrykański emitent gazów cieplarnianych Eskom przygotowuje ogromny plan zamknięcia swoich elektrowni węglowych do 2050 roku. Państwowe przedsiębiorstwo energetyczne stawia na energię odnawialną. Oczekuje się, że nadchodzące pokolenia doświadczą radykalnej zmiany w kwestii zaopatrzenia w energię.

Niedawno na szczycie klimatycznym COP26 USA, UE, Wielka Brytania, Francja i Niemcy zamierzały przeznaczyć 8,5 mld dolarów na wsparcie RPA w przechodzeniu na energię odnawialną. Szef Eskomu André de Ruyter wspomniał, że ta próba może pomóc RPA w realizacji „nowych i ambitnych” celów.

Źródło: ep-bd

Główną obawą jest jednak to, czy Eskom jest w stanie przeprowadzić tak ogromną transformację. Bo firma ma już 27 mld dolarów długu, który utrudnia regularne inwestycje w istniejącą, niedomagającą infrastrukturę.