Czy kody QR są niebezpieczne?

2388

Kody QR stają się popularnym środkiem przechowywania i wymiany informacji w naszym codziennym życiu. Wielu z nas używa obecnie takich kodów do rozpowszechniania informacji w różnych celach, w tym do płacenia rachunków w restauracjach, wchodzenia do pokoi hotelowych, korzystania z usług w szpitalach i kupowania produktów w domach towarowych. Zastosowanie tej wygodnej technologii wzrosło szczególnie w czasie pandemii.

Źródło: teiss

Jednak te niewinne kody są po prostu sposobem przechowywania danych i nie są z natury niebezpieczne. Ale wykorzystanie i niewłaściwe użycie kodów QR może być ryzykowne na kilka sposobów. Wielu hakerów wykorzystuje kody QR jako wektor ataku.

Źródło: malwarebytes

Najczęstsze sposoby zwiększenia zagrożenia to odwiedzanie adresu URL kodu QR lub sprawdzanie linków powiązanych z kodami QR. Po kliknięciu adresów URL zapisanych w kodach QR przenosi on użytkownika na stronę phishingową, która skłania do wprowadzenia nazwy użytkownika lub hasła do innej strony internetowej. Cyberprzestępcy często wykorzystują wiadomości phishingowe zawierające kody QR do przeprowadzenia ataku złośliwego oprogramowania.

Często używamy kodów QR do przeprowadzania transakcji i płacenia rachunków. Szczególnie podczas pandemii wirusa covid-19 wiele krajów promowało strategie komunikacji i wymiany informacji „bez kontaktu”, które ostatecznie zachęcają do korzystania z kodów QR. Jednak jednocześnie wpływa to na działania związane z oszustwami finansowymi.

Źródło: kaspersky

Aby zachować bezpieczeństwo za pomocą kodów QR należy skanować kody tylko z zaufanych źródeł. Rozsądnie jest również używać przede wszystkim skanerów stron trzecich, które wyświetlają link do strony. Dzięki temu można zapoznać się z treścią przed ich otwarciem. Ponadto można regularnie aktualizować zabezpieczenia urządzenia, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo przed szkodliwą działalnością.