Drobni producenci rolni wykorzystują inteligentne technologie w RPA, aby zwiększyć swój dochód

1607

Prowadzenie małego gospodarstwa jest bardzo trudne w RPA. Ponieważ właściciele małych gospodarstw muszą radzić sobie z przestępczością taką jak rabunki. Czasami robotnicy rolni są atakowani, co może spowodować duże straty. Muszą również walczyć o dostęp do żyznej ziemi i wody. Wszystkie te wyzwania są powszechne w Afryce Subsaharyjskiej. W tej sytuacji wielu drobnych rolników korzysta ze wsparcia inteligentnych technologii i doświadcza dobrych rezultatów.

Źródło: solidaridadnetwork

Siphiwe Sithole jest jedną z odnoszących sukcesy drobnych producentów rolnych, którzy w swoim małym gospodarstwie uprawiają rodzime rośliny, takie jak amadumbe, kokosy i gorzkie zieleniny. Pani Sithole skupiła się na organicznych i lokalnych produktach. Handluje pod własną marką African Marmalade, co jest tajemnicą jej sukcesu. Siphiwe Sithole powiedziała: „Im dalej jesteś od rynku, tym bardziej będziesz krwawić”.

Źródo: news24

Duże komercyjne gospodarstwa z łatwością mogą kupić takie rzeczy jak nawozy i dobre nasiona. Mają też szerszy dostęp do wielu rynków. Jednak Siphiwe nie musi konkurować z tymi komercyjnymi gospodarstwami. Wyjaśniła: ” Zauważyliśmy z eskalacją cen ropy, im dalej jesteś od rynku, tym bardziej będziesz krwawić i nie będziesz w stanie sprzedać niektórych rzeczy.”

Podobnie jak Siphiwe wielu drobnych rolników w RPA wykorzystuje technologię, aby wyrównać szanse. Wiele startupów Agri-tech, takich jak Khula! Tworzą możliwości dla drobnych rolników. „Startup „Khula!” i jego aplikacja rozpoczęły swoją działalność w 2018 roku. Zbudował już sieć 7,500 rolników. W tej sieci pracują również setki zewnętrznych dostawców i doradców rolniczych.

Źródło: aatf-africa

Starszy menedżer ds. Rolnictwa w Nedbank Maluta Netshaulu powiedział o tej inicjatywie: „Jest wiele platform [wokół] w tej chwili, jeśli chodzi o dostarczanie twoich produktów, ale nie ma takiego, który pomaga rolnikom w pozyskiwaniu środków produkcji i który daje im tę wolność wyboru.”