Co to jest zdalne przywództwo?

962

Zdalne przywództwo jest coraz częstszym pojęciem w gospodarkach światowych. Wskazuje ono na kierowanie zespołem na odległość. Zwłaszcza teraz w obecnej epidemii koronawirusa wiele firm działa zdalnie. Większość zespołów wykonuje swoje obowiązki z odległego miejsca. Tak więc, przywództwo na odległość staje się główną techniką kierowania każdym zespołem.

Źródło: slidebazaar.com

Zdalne przywództwo jest zupełnie inne niż zwykłe. W przywództwie zdalnym nie ma lub jest ograniczony kontakt fizyczny i twarzą w twarz. W zwykłym przywództwie możliwe są takie rzeczy jak szybkie spotkanie, przywitanie, pogawędka podczas przerwy na lunch i ciągłe docenianie dobrej pracy. Ale w zdalnym przywództwie zespół musi polegać na spotkaniu online, wiadomości tekstowej na Slack lub e-mailu do oficjalnej komunikacji.

Źródło: forbes.com

Aby zdalne przywództwo było skuteczne, liderzy muszą kłaść nacisk na regularną komunikację i spotkania uzupełniające. Ważne jest stosowanie technik śledzenia pracy online, aby szefowie mogli monitorować postępy i przekazywać informacje zwrotne.

Źródło: chieflearningofficer.com

Najlepszym stylem przywództwa dla pracowników zdalnych jest przywództwo uczestniczące. W tym przywództwie szefowie zapraszają swoich pracowników, aby przedstawili uwagi na temat decyzji biznesowych. Jest to styl demokratyczny, który polega na angażowaniu ich w wyznaczanie celów, podejmowanie decyzji, planowanie. W ten sposób wzrasta zaangażowanie pracowników, a także ich odpowiedzialność i czują się oni bardziej uprawnieni.