Bank centralny USA ograniczy program stymulacyjny, by kontrolować rosnącą inflację

3122

Rezerwa Federalna ogłosiła, że ogranicza miesięczne wsparcie, które zostało wprowadzone w celu wzmocnienia amerykańskiej gospodarki podczas pandemii koronawirusa. Teraz w odpowiedzi na wyższą inflację amerykański bank centralny planuje ograniczyć program stymulacyjny. Proces ten będzie jednak realizowany stopniowo. Przewiduje się, że stymulacja zakończy się do marca 2022 roku.

Źródło: ramseysolutions

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział: „Aktywność gospodarcza jest na dobrej drodze do ekspansji w solidnym tempie w tym roku, co odzwierciedla postępy w szczepieniach i ponowne otwarcie gospodarki.” Dodał też: „Moim zdaniem robimy szybkie postępy w kierunku maksymalnego zatrudnienia”.

Źródło: nj

Eksperci zakładają, że stopa procentowa wzrośnie w pierwszej połowie 2022 roku. Prognozuje się, że do końca 2022 roku referencyjne stopy procentowe wzrosłyby z obecnego poziomu bliskiego zeru do 0,9%.

W okresie pandemii Rezerwa Federalna wycofywała się ze wspierania gospodarki. Jednak stopa inflacji drastycznie rośnie, co obniża standardy życia masowej ludności. Obywatele USA mają problemy z pokryciem kosztów artykułów pierwszej potrzeby.

Źródło: economictimes

Główny strateg w Principal Global Investors, Seema Shah powiedziała: „Fed najwyraźniej właśnie ocknął się z presji inflacyjnej trawiącej amerykańską gospodarkę. Z [inflacją cen konsumpcyjnych] w odległości dotykającej 7%, nie powinno być niespodzianką ujrzenie Fedu przyspieszającego ograniczanie wydatków.” Dodała również, że „presja cenowa może równie dobrze złagodzić się w przyszłym roku, ale inflacja osiądzie na poziomie niekomfortowo wysokim dla Fed.”