Chiński gigant nieruchomości Evergrande przegapił kluczowy termin spłaty

2191

Najbardziej zadłużona na świecie firma Evergrande nie wywiązała się z płatności odsetek wobec międzynarodowych inwestorów. Zobowiązania tego chińskiego giganta nieruchomości przekraczają 300 mld dolarów. Widać, że kryzys dla tej firmy pogłębił się po tym incydencie.

Źródło: rappler

Największa na świecie agencja ratingowa Fitch ogłosiła, że Evergrande nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Inwestorzy obawiają się więc zarażenia całego sektora nieruchomości i bankowości w Chinach. Według Fitch, Evergrande miało spłacić odsetki od około 1,2 mld dolarów międzynarodowych pożyczek. Jednak nie udało im się przelać tych pieniędzy. Uważa się, że ostatnie posunięcie utrudni rozmowy restrukturyzacyjne spółki z inwestorami, ponieważ ratingi ryzyka Fitch są ściśle śledzone przez głównych inwestorów.

Źródło dailysabah

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Evergrande sprzedawał swoje aktywa. Firma próbowała w ten sposób pozyskać pieniądze, które jest winna. Ogromna liczba klientów, inwestorów i dostawców czeka na pieniądze od tej firmy. Firma podzieliła się oświadczeniem w zeszłym tygodniu. W tym oświadczeniu stwierdzili, że nie mogą zagwarantować „wykonania swoich zobowiązań finansowych”.

Biznesmen Hui Ka Yan założył Evergrande w 1996 roku. W tym czasie była ona znana jako Grupa Hengda. Obecnie jest właścicielem ponad 1300 projektów. Evergrande Real Estate działa w ponad 280 miastach w całych Chinach. Nie tylko produkuje żywność i napoje, ale także wytwarza samochody elektryczne i zarządza majątkiem. Teraz jest również właścicielem jednej z największych w kraju drużyn piłkarskich Guangzhou FC. Według Forbes, Yan był kiedyś najbogatszą osobą w Azji. Jego majątek brutto wynosi ponad 10 mld dolarów.

Źródło: cnbc

W ostatnich latach Evergrande rozszerzyło swoją działalność i stało się jedną z największych firm w Chinach. Jednak rząd w Pekinie ustanowił nowe zasady kontroli dużych firm deweloperskich i Evergrande musiała oferować swoje nieruchomości z dużymi zniżkami. W wyniku tego ma problemy ze spłatą odsetek.