Różne rodzaje mentorów zawodowych

877

Mentorzy to cenne wsparcie w karierze. Mogą dostarczyć wiedzy i wskazówek dotyczących pracy zawodowej. Dzięki nim można uzyskać dostęp do szerszej sieci kontaktów. Idealny mentor może wskazać różne drogi prowadzące do sukcesu. Może doradzić, jak radzić sobie w różnych sytuacjach. Mentorzy są kluczowym czynnikiem rozwoju umiejętności. Otwierają możliwości, które mogą pomóc w rozwoju kariery. Aby uzyskać właściwe wskazówki, należy wybrać opiekuna odpowiedniego dla siebie. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Źródło: epicassist.com

Po pierwsze, należy skontaktować się z kimś, kogo się zna. Jeśli masz już ustalone relacje, możesz mieć bezpośrednią rozmowę, w której szukasz pomocy. Można zapytać swojego mentora o konkretny obszar, który chcesz poprawić. Nieformalna rozmowa lub dyskusja może wystarczyć do nawiązania długoterminowej relacji z mentorem.

Źródło: theguardian.com

Po drugie, można skorzystać ze wskazówek menedżera, którego się zastępuje. Czasami starsi koledzy mogą pełnić rolę mentora. Jeśli macie dobre relacje, możecie podzielić się swoimi ograniczeniami i dowiedzieć się, jak je przezwyciężyć. Ten rodzaj mentoringu jest bardzo przydatny ze względu na zamknięty kontrakt. Ponieważ mentor zna kontekst, w którym pracuje pracownik, może mu lepiej doradzić lub go pokierować.

Źródło: social.hays.com

Wreszcie, mentorem może zostać osoba, której nie znamy zbyt dobrze. Jest to najlepszy sposób, aby mieć jakieś niejasne powiązania. Spróbuj nawiązać kontakt z osobą, która wywiera na Ciebie wpływ lub Cię motywuje. Możesz nawiązać z nią profesjonalną relację, która pomoże Ci zyskać wiarygodność.