Pomimo pandemii gospodarka USA nadal się umacnia

979

Amerykańska Rezerwa Federalna stwierdziła, że gospodarka USA nadal się umacnia, pomimo wystąpienia wariantu Delta wirusa Covid. Po wielkiej liczbie infekcji wywołanych wariantem Delta wirusa COVID-19 wielu decydentów sądziło, że wyhamuje to ożywienie amerykańskiej gospodarki. Ale na szczęście tak się nie stało.

Źródło: equitablegrowth.com

Bank centralny USA wspomniał, że ogólne wskaźniki aktywności gospodarczej „nadal się umacniają”. Stwierdzono również, że „sektory najbardziej dotknięte pandemią poprawiły się w ostatnich miesiącach, ale wzrost liczby przypadków Covid-19 spowolnił ich ożywienie. Inflacja jest podwyższona, co w dużej mierze odzwierciedla czynniki przejściowe. Ogólne warunki finansowe pozostają sprzyjające, częściowo dzięki środkom politycznym wspierającym gospodarkę oraz przepływowi kredytów do amerykańskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.”

Źródło: ft.com

Candice Bangsund, zarządzająca portfelem w Fiera Capital, powiedziała: „Chociaż Rezerwa Federalna stworzyła podstawy do ewentualnego ograniczenia [zakupów aktywów] jeszcze w tym roku, Fed zachował ostrożność, biorąc pod uwagę, że krajobraz makroekonomiczny uległ pewnemu pogorszeniu w ciągu ostatnich kilku miesięcy.”

Strateg makro w Goldman Sachs Gurpreet Gill powiedział: „Warunki wstępne do formalnego ogłoszenia taper’u będą w dużej mierze zależały od warunków gospodarczych w nadchodzących miesiącach, z naciskiem na zależność od danych.”

 

Źródło: economictimes.com

Bank centralny powiedział, że rynek pracy się poprawia i sugeruje zmniejszenie nadzwyczajnego wsparcia dla gospodarki „wkrótce”. Nie podał jednak żadnej formalnej daty wycofania wsparcia.