Nowa odmiana koronawirusa wywołała obawy wśród inwestorów

1187

Po odkryciu nowego rodzaju wirusa Covid rynki akcji na całym świecie gwałtownie zniżkowały. Ten nowy wariant wywołuje niepokój wśród inwestorów, co może mieć negatywny wpływ na ożywienie gospodarcze.

Główne rynki akcji w Niemczech, Francji i USA doświadczają spadku cen akcji. Indeks wiodących brytyjskich akcji FTSE 100 spadł o 3,7%. Mocno ucierpiały także akcje linii lotniczych i firm turystycznych.

Źródło: weforum

Spadki zanotowały również giełdy w Japonii, Hongkongu i Australii. Z powodu obaw o nową odmianę Covida. Spadły również ceny ropy naftowej. Russ Mould, dyrektor inwestycyjny w AJ Bell, wyjaśnił: „Spadek cen ropy to sposób, w jaki rynek wyraża swoje obawy o zmniejszenie aktywności gospodarczej”.

Źródło: financialexpress

Mould powiedział również: „Drugą stroną spadku cen surowców jest to, że niższe ceny ropy powinny przynieść pewną ulgę, jeśli chodzi o presję inflacyjną. Może to skłonić banki centralne do większej ostrożności przy podnoszeniu stóp w najbliższym czasie, jednak wszystko zależy od tego, czy nowy rodzaj wirusa Covid spowoduje znaczne zakłócenia, czy też uda się go jak najszybciej opanować.”

Źródło: economictimes

Sekretarz zdrowia Wielkiej Brytanii Sajid Javid powiedział: „Będziemy kontaktować się z dotkniętymi klientami z informacjami na temat ich lotów. Obecnie analizujemy nasz harmonogram operacji w RPA na najbliższy tydzień.”