UE zaleca stworzenie uniwersalnej ładowarki dla wszystkich urządzeń

815

Komisja Europejska (KE) zaproponowała nowy przepis, który sugeruje producentom stworzenie uniwersalnej ładowarki do wszystkich telefonów i małych urządzeń elektronicznych. Głównym celem tego przepisu jest zmniejszenie ilości odpadów elektronicznych, które stają się ogromnym problemem na całym świecie.

Źródło: protocol.,com

Zgodnie z propozycją, wszystkie smartfony sprzedawane w UE muszą być wyposażone w ładowarki USB-C. Gigant technologiczny Apple, który jest głównym producentem smartfonów, ostrzegł, że takie posunięcie zaszkodzi innowacyjności. Apple obecnie używa niestandardowego portu ładowania w serii iPhone’ów, który nosi nazwę złącza „Lightning”.

Źródło: pocketnow.com

Apple powiedział: „Nadal obawiamy się, że ścisłe regulacje nakazujące stosowanie tylko jednego typu złącza dławią innowacje, zamiast je wspierać, co z kolei zaszkodzi konsumentom w Europie i na całym świecie.”

Analityk z CCS Insight, Ben Wood, powiedział: „Wprowadzenie jednego wspólnego standardu ładowania byłoby zwycięstwem zdrowego rozsądku w oczach konsumentów. Miejmy nadzieję, że w końcu przestanie to być problemem, jeśli Apple będzie dodawać USB-C do kolejnych urządzeń.”

Źródło: pcmag.com

Wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager powiedziała: „Daliśmy branży dużo czasu na wymyślenie własnych rozwiązań, teraz nadszedł czas na działania legislacyjne na rzecz wspólnej ładowarki. Jest to ważne zwycięstwo dla naszych konsumentów i środowiska, zgodne z naszymi ambicjami ekologicznymi i cyfrowymi.”