Kilka sprawdzonych sposobów, jak pomagać dzieciom w wyborze zawodu

869

Pozytywny wpływ rodziców może zwiększyć pewność siebie u dzieci. Przy wyborze zawodu bardzo ważne jest zaangażowanie dzieci w podejmowanie decyzji. W większości przypadków kariera jest bowiem kształtowana przez dorosłych we wczesnym okresie życia dziecka. Dlatego członkowie rodziny powinni być świadomi możliwości, które pomogą młodemu pokoleniu przygotować się do przyszłego życia zawodowego.

Źródło: buddymantra.com

Podziel się swoją historią zawodową

Gdy opowiesz historię swojej kariery, dziecko zyska motywację do rozwijania swojej własnej drogi. Możesz stworzyć oś czasu, aby pokazać wzloty i upadki swojego życia. Opowiedz o procesie uczenia się i zmaganiach w życiu zawodowym. Możesz też opowiedzieć o pracy, która Cię zafascynowała, lub o osobie, która najbardziej zainspirowała Cię do wyboru kariery.

Źródło: thebalancecareers.com

Wspólne oglądanie inspirujących filmów

Poprzez oglądanie filmów można odkrywać i rozwijać świadomość zawodową. Możesz obejrzeć film z dziećmi, a później porozmawiać z nimi o bohaterach i ich życiu w tym filmie. Spróbuj wyjaśnić różne style życia związane z różnymi zawodami. W ten sposób dzieci poznają różne zawody na całym świecie.

Źródło: lovetoknow.com

Wpływaj na dzieci, by podejmowały decyzje

Podejmowanie decyzji jest kluczową częścią naszego życia. Planowanie kariery także wymaga podjęcia właściwej decyzji. Wymaga to czasu, praktyki i doświadczenia. Spróbuj zaangażować swoje dziecko w planowanie małych wydarzeń rodzinnych. Zaproponuj mu dokonywanie wyborów i upewnij się, że jego zdanie jest dokładnie brane pod uwagę.

Źródło: collegelearners.com

Buduj świadomość wśród dzieci

Możesz zagrać z dziećmi w grę, w której będą mogły zastanowić się nad różnymi zawodami i rolami. Zachęć dziecko, by zbudowało miasto z klocków Lego lub narysowało miasto, w którym mieszkańcy wykonują różne zawody. Porozmawiaj z nimi o różnych zawodach i konieczności ich wykonywania.