Słabe umiejętności inwestowania

6684

Decyzja o inwestowaniu to krok, który nie każdy chce podjąć i słusznie. Bez odpowiedniej wiedzy może to oznaczać dla Ciebie katastrofę finansową. Sukces rzadko zdarza się z dnia na dzień, nawet na giełdzie. Powinniśmy więc zaakceptować fakt, że dopóki ten dzień nie nadejdzie, nadal będziemy przeciętnymi ludźmi, a nawet wtedy nie powinniśmy bujać w obłokach. Oto kilka słabych cech inwestowania, które mogą cechować niektórych inwestorów i które przeszkadzają im w osiągnięciu sukcesu.

Nie brać wszystkiego do siebie

Myślę, że to odnosi się do wszystkich, nie tylko do inwestorów. Kiedy coś wypróbowujemy i cudownie działa, przypisujemy sobie za to całą zasługę. Jeśli natomiast coś nam się nie uda, obwiniamy za to siły zewnętrzne i nie akceptujemy swojej roli w tym niepowodzeniu. Tak naprawdę jest to kwestia ego. Jako inwestor powinieneś zacząć akceptować fakt, że na giełdzie nic nigdy nie jest pewne i mieć nadzieję na najlepsze. Będą decyzje, które się sprawdzą, a będą też takie, które się nie sprawdzą i to jest normalne w tej branży.

Nie spodziewać się niespodziewanego

Rynki są ryzykowne, ponieważ są bardzo zmienne. Z tego powodu załamanie na rynku nie powinno być zaskoczeniem. Oczywiście nikt nie wie dokładnie, kiedy to nastąpi, ale nie da się tego uniknąć. Jako inwestor powinieneś wiedzieć, że inwestowanie nie będzie łatwą żeglugą. Będą się zdarzały krachy i hossy, ale to normalne. Jeśli masz dość odwagi, aby wytrzymać, to jest to branża idealna dla Ciebie.

Przeszłość równa się teraźniejszości

Jeśli jest jedna rzecz, która jest aktualna tak samo teraz jak kilkadziesiąt lat temu, to jest to zmienność rynków. Ale szczerze mówiąc fakt, że jesteś na giełdzie wystarczająco długo, aby zobaczyć pewne zmiany, nie oznacza to, że jesteś w pełni wyposażony w doświadczenie, aby radzić sobie z rynkiem akcji teraz. Czynniki, które wpłynęły na zmiany na rynku kilkadziesiąt lat temu, będą inne następnym razem. Nawet czas, kiedy nastąpi kolejna historyczna zmiana jest niepewny. Doświadczenie może być przydatne, ale nie powinno uniemożliwiać zidentyfikowania sytuacji, które nigdy się nie powtórzą.

Brak określenia swojej tolerancji na ryzyko

Przed podjęciem jakichkolwiek poważnych działań należy najpierw określić, jak duże ryzyko jesteśmy w stanie podjąć, w przeciwnym razie możemy wpaść w poważne kłopoty finansowe. Dla mnie jest to najważniejsza rzecz, jaką należy zrobić przed wykonaniem jakiegokolwiek ruchu na rynku. Wielu inwestorów nie zadaje sobie trudu określenia swojej tolerancji na ryzyko i problemów, które wynikają z jej przekroczenia. Narażasz się nie tylko na kłopoty finansowe, ale także na urazy psychiczne, gdy sprawy przybiorą zły obrót.