EBC zobowiązuje się do utrzymywania niskich stóp procentowych, europejskie akcje rosną

1847

Przed posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego europejskie akcje wzrosły. Inwestorzy już wznowili zakłady na ożywienie gospodarcze, ponieważ EBC postanowił utrzymać luźną politykę monetarną w najbliższej przyszłości.

Źródło: corporateeurope.com

Po raz pierwszy Europejski Bank Centralny przechodzi na symetryczny cel inflacyjny na poziomie 2%. Głównym zamierzeniem jest zastąpienie Pandemicznego Programu Zakupów Awaryjnych. Może on osiągnąć wartość 1,85 mld euro w ramach zakupów obligacji rządowych.

Źródło: ofeed.com

Strategowie Credit Suisse stwierdzili: „Uważamy, że posiedzenie może przynieść pewne poprawki w języku EBC i wskazówkach na przyszłość, które odzwierciedlają zmiany zapowiedziane w ostatnim przeglądzie strategii polityki pieniężnej, w szczególności stwierdzenie EBC, że polityka pieniężna musi być „szczególnie silna lub uporczywa, gdy polityka jest ustawiona blisko luźniejszego końca spektrum.”

Źródło: medium.com

Analityk holenderskiego brokera AFS Arne Petimezas powiedział: „Z powodu ‚przeglądu strategii’ język EBC w oświadczeniu zmieni się z żargonu na coś krótszego i łatwiejszego do zrozumienia dla laików. Nie będzie to miało jednak żadnego wpływu na politykę w najbliższym czasie ani na dalsze wytyczne”.