Osiągnij wolność finansową dzięki tym 5 nawykom

1449

Dla wielu ludzi, głównym celem w życiu jest osiągnięcie wolności finansowej. Konkretne cele mogą się różnić, ale ogólnie rzecz biorąc, wszystko sprowadza się do niezależności finansowej. Oznacza to posiadanie wystarczających środków, aby prowadzić taki styl życia, jaki chcemy, a także realizować dowolną karierę bez zmartwień. Jednak pewne okoliczności przeszkadzają nam w osiągnięciu tego celu, czy to pandemia, czy zadłużenie, czy też nagłe sytuacje finansowe. Ludzie znajdują się w trudnych sytuacjach, ale te nawyki mogą pomóc Ci być o krok bliżej do osiągnięcia celu, jakim jest wolność finansowa.

Wyznacz cele

Zapisz swoje cele na planerze lub w segregatorze. Co oznacza dla Ciebie wolność finansowa? Czy jest to posiadanie x kwoty pieniędzy w ciągu 5 lat? Zapisz kamienie milowe, które chcesz osiągnąć, takie jak pieniądze, które powinieneś mieć na swoim koncie bankowym w określonym wieku. Jeśli to możliwe, poświęć jedną stronę na zapisanie wszystkich swoich celów, aby nie stracić ich z oczu.

Oszczędzanie i budżet

Budżetuj swoje pieniądze mądrze. Oznacza to odkładanie określonej kwoty na swoje wydatki i odkładanie innej kwoty na oszczędności. Aby uniknąć wydawania swoich oszczędności, spróbuj ustawić je na określoną kwotę, która będzie automatycznie pobierana z Twojego konta, abyś nie miał okazji ulec pokusie i jej wydać.

Spłacaj karty kredytowe

W miarę możliwości, spłacaj karty kredytowe w całości każdego miesiąca. Uchroni Cię to nie tylko przed płaceniem odsetek, ale także pomoże Ci zbudować dobrą historię kredytową, która będzie Ci potrzebna.

Bądź oszczędny

Jest to prawdopodobnie najprostsza rada, której czasami trudno jest przestrzegać. Wiemy, że na pewno mamy czasem kłopot z byciem oszczędnymi. Życie na nieco niższym poziomie zdecydowanie pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie. Nie oznacza to życia tylko z dwoma sztukami ubrań i jedzenia tylko gotowanych jajek. Takie życie to dostosowanie się do nawyków wydatkowania pieniędzy poprzez skupienie się na rzeczach, których faktycznie potrzebujesz, a nie na tych, których chcesz tylko dlatego, że je chcesz.

Dokształcaj się

Każdego roku jest kilka zmian w prawie podatkowym, o których możesz nie wiedzieć. Upewnij się, że przejrzysz je i zobaczysz, co pasuje do Ciebie, abyś mógł skorzystać ze wszystkich obowiązujących odliczeń. Wiele osób żeruje na niewykształconych podatnikach i inwestorach, więc wiedza zawsze będzie pomocna.

Dbaj o zdrowie

Istnieją trzy powody, dla których bycie zdrowym pomoże Ci osiągnąć wolność finansową. Po pierwsze, kiedy zachorujesz, będziesz musiał zapłacić koszty hospitalizacji i lekarstw, a wszyscy wiemy, że nie są one tanie. Po drugie, zachorowanie oznacza, że musisz opuścić pracę. Jeśli Twoja firma ma ograniczoną liczbę dni chorobowych, a Ty wykorzystasz je wszystkie, i może to oznaczać dla Ciebie utratę dochodów. Po trzecie, słabe zdrowie może zmusić Cię do wcześniejszego przejścia na emeryturę, co również oznacza niższe miesięczne zarobki.

Chociaż te nawyki nie rozwiążą całkowicie Twoich problemów z pieniędzmi, praktykowanie ich sprawi, że wyrobisz w sobie zdrowe nawyki, które mogą doprowadzić Cię do tego, co jest twoją definicją wolności finansowej.