Nie popełnij tych błędów w liście motywacyjnym

1076

Poszukiwanie pracy nigdy nie jest łatwym zadaniem, a zwłaszcza teraz w czasach COVID, kiedy sytuacja na rynku pracy stała się bardziej konkurencyjna. Bardziej konkurencyjny rynek oznacza, że nie ma tu miejsca na błędy. Kiedy starasz się o posadę, większość rekruterów wymaga, abyś wysłał list motywacyjny razem z CV. Ponieważ osoby rekrutujące przeglądają ogromną ilość podań o pracę, prosty błąd może spowodować, że stracisz szansę na rozmowę kwalifikacyjną. Poniżej przedstawiamy kilka błędów, które zdarzają się w listach motywacyjnych.

Twój list motywacyjny to nie CV

Twój list motywacyjny i Twój życiorys to dwie zupełnie różne rzeczy, dlatego rekruter prosi o obie te rzeczy. Dlatego nie traktuj swojego listu motywacyjnego jak CV. CV to miejsce, w którym przedstawiasz swoje umiejętności, osiągnięcia i doświadczenie zawodowe. Natomiast list motywacyjny to dokument, w którym prezentujesz siebie. Mówisz w nim o tym dlaczego aplikujesz, o swoich powiązaniach z firmą i o stanowisku, o które się ubiegasz. Wyjaśnij jak ich wartości i misja wpływają na Ciebie. Spraw, aby Twój list motywacyjny przykuł uwagę rekrutera na tyle, abyś został zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.

Do wszystkich zainteresowanych

Najgorszym sposobem, aby zmarnować swoją szansę na rozmowę kwalifikacyjną jest rozpoczęcie powitania od „Szanowny Panie/Szanowna Pani”. To jest ogólne, bezosobowe i leniwe. Zazwyczaj nazwisko menedżera firmy zatrudniającego można znaleźć w ogłoszeniu o pracę, na stronie internetowej firmy lub na ich stronie LinkedIn. Jeśli masz problem ze znalezieniem nazwiska kierownika ds. rekrutacji, wybierz „Drogi zespole zatrudniający”. Użycie tego zamiast ogólnego zwrotu sprawi, że aplikacja będzie nieco bardziej osobista.

Zbytnie przechwalanie się

Napisaliśmy, że w liście motywacyjnym powinieneś sprzedać siebie, ale istnieje cienka granica pomiędzy przechwalaniem się, a sprzedawaniem siebie. Nie zajmuj miejsca w swoim liście motywacyjnym pustymi stwierdzeniami. Jak już wspomnieliśmy, tutaj musisz udowodnić rekruterom, jak bardzo jesteś związany z firmą, do której aplikujesz. Co jest w misji i wizji firmy, z którą osobiście się identyfikujesz? Co możesz wnieść z rzeczy, które będą korzystne dla firmy i ich kultury?

Listy motywacyjne są bardzo ważne przy staraniu się o pracę. Dlatego istotne jest, abyś unikał popełniania tych błędów, by mieć większe szanse na zdobycie pracy. Kto wie? Może nawet znajdziesz swoją wymarzoną pracę.