7 błędów w Powerpoincie

1365

Nie jest niespodzianką, że prezentacje Powerpoint są gwiazdą programu podczas spotkań biznesowych. Są one dość wydajne pod wieloma względami i mają moc przyciągania uwagi ze względu na wizualne zainteresowanie, jakie wzbudzają. Niestety, prezentacje Powerpoint mogą również skończyć się katastrofą dla tych, którzy popełniają poniższe błędy. Upewnij się, że Twoja prezentacja jest faktycznie pomocą wizualną, a nie wizualną katastrofą.

Przejścia i efekty dźwiękowe

Dodawanie przejść i efektów dźwiękowych może spowodować, że Twoja prezentacja skończy się rozproszeniem uwagi publiczności. Chcesz, aby skupili się oni na tekście i danych, a nie na tym, jak slajdy odbijają się w górę i w dół po kliknięciu przycisku „Dalej”. Innym minusem dodawania przejść i efektów dźwiękowych jest to, że gdy uruchomisz prezentację na dużo wolniejszym komputerze, może ona lagować. Jeśli Powerpoint nie jest przeznaczony do kreatywnej prezentacji, staraj się pominąć wszystkie komiczne efekty i przejścia. Połóż większy nacisk na swój tekst, a nie na to jak wiruje zanim wyląduje na stronie.

Kliparty

Dodawanie clipartów do slajdów może sprawić, że będą one wyglądały okropnie. Jeśli musisz dodać grafikę do swojego slajdu, aby wzmocnić swój przekaz, unikaj clipartów i używaj własnych obrazów. Ewentualnie, gdy prezentujesz szczegóły strony internetowej lub aplikacji, możesz dodać zrzuty ekranu.

Szablon

Czasami używając szablonu, wkładasz swoje twórcze skłonności w czyjś zamysł. Oprócz tego, szablony są czasami po prostu złą mieszanką kiepskich kombinacji kolorów i tandetnych opcji tła. Zamiast tego możesz nauczyć się kilku rzeczy o podstawach projektowania graficznego i wykorzystać tę wiedzę na slajdach swojej prezentacji.

Przytłaczający tekst

Przedstawiając informacje na dany temat, staraj się unikać umieszczania całego tekstu na jednym slajdzie. Może to sprawiać wrażenie natłoku tekstu i przytłoczenia. Najbardziej efektywnym sposobem jest umieszczenie maksymalnie pięciu linijek tekstu i użycie kluczowych słów i fraz, aby przekazać swoją myśl. W ten sposób odbiorcy będą w stanie lepiej przyswoić informacje. Można je rozwinąć ustnie podczas prezentacji w Powerpoincie.

Wielkość ma znaczenie

Jeśli myślisz, że rozmiar tekstu nie ma znaczenia, to się mylisz. Większość prezenterów zapomina, że Powerpoint jest przeznaczony również dla odbiorców, którzy nie siedzą metr od ekranu projektora. Twój tekst powinien być na tyle duży, aby nawet osoba siedząca 10 metrów dalej mogła go przeczytać. Aby stworzyć efektywną prezentację, wybierz minimalny rozmiar czcionki 40. Dodatkowo zadbaj o to, aby wszystkie inne elementy, takie jak opisy wykresów, były wystarczająco duże, aby można je było odczytać.

Czytanie

Prezentacja powinna być nastawiona na aktywny udział obu stron. Oznacza to interakcję między mówcą a słuchaczami, a nie tylko czytanie. Mówienie i pisanie opierają się na różnych zasadach. Przemawianie jest bardziej swobodne i bezpośrednie. Jako prezenter, musisz być w stanie utrzymać uwagę słuchacza. Jeśli uczestnicy spędzają więcej czasu na czytaniu niż na zwracaniu uwagi na Ciebie, to znaczy, że zawiodłeś jako prezenter.

Brak kopii zapasowej

Najważniejsze jest przygotowanie, zwłaszcza gdy wykonujesz ważną pracę. Zawsze, zawsze, zawsze miej przygotowaną kopię zapasową. Nigdy nie wiadomo, kiedy coś może pójść nie tak w ostatniej chwili. W najgorszym wypadku możesz być zmuszony do przeprowadzenia prezentacji bez żadnych pomocy wizualnych. Dlatego musisz również zapoznać się z tym, co prezentujesz. Dzięki temu nie tylko będziesz wyglądać na bardziej wyedukowanego w kwestii swojej prezentacji, ale także będziesz przygotowany na wypadek, gdyby pojawiły się pytania.

Unikanie tych błędów z pewnością przyniesie Ci świetne rezultaty. Jeśli są to błędy, które sam kiedyś popełniałeś, nie martw się! Jest jeszcze czas, aby odkupić swoje winy i zachwycić wszystkich swoją wspaniałą prezentacją.