Inwestowanie w kryptowaluty

1368

Kryptowaluty są znane z tego, że są dość niestabilne. Wprawdzie mogą okazać się udaną inwestycją, ale wiąże się z tym również wysokie ryzyko. Na przykład Bitcoin może mieć huśtawkę cenową w wysokości 1000 dolarów w ciągu jednego dnia, podczas gdy inne niestabilne akcje mają huśtawkę cenową tylko około 75 dolarów. Jednakże, jeśli uważasz się za człowieka podejmującego ryzyko i jest to ryzyko, które jesteś skłonny podjąć, to kryptowaluty mogą wzbogacić Twoje zasoby.

Jeśli nie jesteś jeszcze zbyt dobrze zaznajomiony z kryptowalutami, to najpierw musisz zapoznać się z monetami bazowymi i alt coinami. Monety bazowe to monety, które można kupić za walutę fiat. Przykładami monet bazowych są Bitcoin i Ethereum. Alt coiny to te, które nie mogą być zakupione bezpośrednio za pomocą waluty fiat. Aby zdobyć monety alt, musisz najpierw zakupić monety bazowe za pomocą waluty fiat, a następnie wymienić monety bazowe na alt coiny. Przykładami alt coinów są Litecoin i Zcash.

Istnieje kilka sposobów inwestowania w kryptowaluty. Możesz zdecydować się na bezpośrednią inwestycję lub bardziej pośredni sposób za pomocą funduszy i akcji. Inwestowanie w kryptowaluty poprzez posiadanie funduszu z ekspozycją może sprawić, że będzie ona bardziej stabilna. Nie musisz się również martwić o utrzymywanie cyfrowego portfela lub możesz zdecydować się na obrót swoimi funduszami kryptowalutowymi w taki sam sposób, jak w przypadku funduszy inwestycyjnych. Jednym z przykładów jest Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), który jest funduszem posiadającym Bitcoin. Dobrą wiadomością jest to, że GBTC jest nieco bardziej stabilny niż Bitcoin. Wadą jest to, że jego opłata za zarządzanie jest nieco wyższa niż opłata za zarządzanie typowym funduszem indeksowym.

Innym sposobem jest inwestowanie w spółki kryptowalutowe. Firmy, które zajmują się kryptowalutami, robią to za pomocą technologii mikroprocesorowych, tworząc własną kryptowalutę lub tworząc platformę, która ją zasila. Istnieje kilka firm, których akcje znajdują się w obrocie publicznym, takich jak Visa, Mastercard i Salesforce (CRM). Visa i Mastercard polegają na firmach, które wydają karty dla klientów. Są one odpowiedzialne jedynie za kontrolowanie przepływu środków pieniężnych z kredytów cyfrowych. Obie firmy postanowiły zająć się kryptowalutami poprzez współpracę z innymi firmami, takimi jak Coinbase dla Visa i Bitpay dla Mastercard.

Inni ludzie wolą w ogóle nie inwestować w kryptowaluty ze względu na ich zmienność, podczas gdy niektórzy wolą mieć konto na giełdzie kryptowalutowej i nie przejmują się ryzykiem. Podsumowując, jakikolwiek sposób wybierzesz, musisz przemyśleć, co najbardziej Ci odpowiada i jaka jest Twoja tolerancja na ryzyko.