Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniach na życie

471

Wiem, że wszyscy mamy pewne pojęcie o tym, czym jest ubezpieczenie na życie, ale nie każdy wie, dlaczego w ogóle istnieje. Prawdopodobnie nie każdy wie, jak ważne jest posiadanie bezpiecznego sposobu dbania o swoją rodzinę nawet po swojej śmierci i jak to zrobić. Na szczęście, mamy tu wszystkie podstawowe informacje na temat ubezpieczeń, więc prosimy czytać dalej.

Zacznijmy od podstaw. Czym jest ubezpieczenie na życie? Jest to, oczywiście, ubezpieczenie na wypadek śmierci osoby fizycznej. Osoba ta przypisuje sobie beneficjenta, któremu przekazuje pieniądze, gdy umrze. Chodzi o to, by zapewnić beneficjentowi wsparcie, gdy osoba zapewniająca mu dochód już nie żyje. W zależności od planu ubezpieczenia na życie, może on pozwalać na posiadanie tylko jednego beneficjenta lub wielu.

Istnieją dwa główne rodzaje ubezpieczeń na życie. Pierwszy z nich nazywa się terminowym ubezpieczeniem na życie. Jest ono tańsze niż drugi typ. W terminowym ubezpieczeniu na życie, składki są ustalane na pewien okres, np. 20-30 lat. Drugie z nich to stałe ubezpieczenie na całe życie. Jak sama nazwa wskazuje, jest ono ustalane na resztę życia, co oznacza, że kończy się dopiero w momencie śmierci. Chociaż jest ono droższe, w przeciwieństwie do terminowego, nie ma limitu pokrycia i nie wymaga przedłużenia.

Podobnie jak w przypadku wielu rodzajów ubezpieczeń, koszt składki ubezpieczenia na życie może być różny. Zależy to od stanu zdrowia danej osoby. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę wiek, stan zdrowia i historię zdrowia rodziny, aby określić, ile będzie kosztować składka. Im więcej schorzeń zdrowotnych posiada dana osoba, tym wyższa będzie składka.

Określenie, czy ubezpieczenie na życie jest nam potrzebne, czy nie, zależy wyłącznie od nas. Ponieważ ubezpieczenie na życie jest swego rodzaju substytutem dochodów, które rodzina traci w wyniku śmierci ubezpieczonego, należy spojrzeć na nie z obiektywnego punktu widzenia. Ubezpieczenie może być kosztowne, ale jest to dobra decyzja, jeśli planujemy utrzymać rodzinę. Aby ułatwić ten proces, można poprosić o sprawdzenie stron internetowych porównujących ceny. Na tych stronach można uzyskać szacunkowe kwoty od wielu firm. Śmierć jest straszną rzeczą, o której należy myśleć, ale jest to coś, z czym wszyscy musimy się pogodzić, tym bardziej, jeśli masz rodzinę, o którą chcesz dbać.