Lekcje o finansach, których warto udzielić swoim dzieciom

421

Chociaż szkoła jest miejscem, gdzie twoje dzieci chodzą się uczyć, są pewne lekcje życia, które po prostu nie są tam nauczane. Wśród tych lekcji są nauki o pieniądzach. Więc, jeśli Twoje dzieci nie uczą się o finansach w szkole, gdzie będą się uczyć? Najlepiej od Ciebie. Niezależnie od ich wieku, nigdy nie jest za wcześnie, aby przygotować je do życia. Nie czekaj z nauką do ostatniej chwili, bo niestety stare nawyki trudno wytępić. Poświęć trochę czasu, aby nauczyć swoje dzieci o pieniądzach, co przyda im się w późniejszym życiu.

Pieniądze nie rosną na drzewach

To jest coś, co my słyszeliśmy często od mamy jako dziecko. Podobnie jak inne dzieci, nie są one jeszcze zbyt dobrze zaznajomione z pojęciem pieniędzy i pracy na nie. Dlatego ważne jest, abyś usiadł z nimi i wyjaśnił im, jak zarabia się pieniądze, co się robi, aby je zarobić i co się stanie, jeśli się na nie nie zapracuje. Im więcej rozmawiasz z dziećmi na ten temat, tym bardziej będą one miały pojęcie o tym temacie nawet w młodym wieku. Jest to również dobra rzecz, o której warto z nimi porozmawiać, jeśli planujesz dać im kieszonkowe lub dodatkowe pieniądze za wykonywanie obowiązków domowych.

Oszczędzaj mądrze

Ta kolejna lekcja łączy się z poprzednią. Rozmawiałeś już z dzieckiem o wartości pracy, aby zarobić pieniądze. Teraz nadszedł czas, aby nauczyć je o wartości budżetowania i oszczędzania. Zanim wydadzą wszystkie swoje pieniądze w sklepie z zabawkami, naucz je, że chociaż mogą to zrobić, mogą je również zaoszczędzić i kupić większą zabawkę, gdy następnym razem zarobią pieniądze. Jeśli masz ze sobą nastolatka, możesz skupić się na większym przykładzie, który może zmotywować go do większego oszczędzania, zwłaszcza jeśli chce iść na studia. Pójdź o krok dalej i wytłumacz im, jaką wartość ma budżetowanie. Przedstaw im przykłady tego, jak Ty gospodarujesz pieniędzmi na rzeczy pierwszej potrzeby, rzeczy zbędne i oszczędności. Porozmawiaj też o tym, jak ważne jest odkładanie funduszu awaryjnego na wypadek, gdybyś znalazł się w nieprzewidzianych sytuacjach.

Pożyczaj odpowiedzialnie

Oszczędności mogą być bardzo pomocne w większości sytuacji, ale czasami nie wystarczą na wszystko. W pewnych sytuacjach może być konieczne zaciągnięcie pożyczki. Jeśli Twoje dzieci są już trochę i bardziej dojrzałe, możesz być nieco bardziej otwarty na temat swoich finansów. Naucz je, że warto pożyczać pieniądze odpowiedzialnie i tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, i oczywiście upewnij się, że stać je na spłatę. Bądź otwarty odnośnie skutków posiadania długu w życiu.