Jak mieć odpowiedni głos w sprzedaży

965

Jako osoba, która pracuje w sprzedaży wiesz, jak ważne jest posiadanie właściwego głosu. W rzeczywistości Twój głos jest prawdopodobnie tym, co decyduje o tym, czy uda Ci się sprzedaż, czy nie. W przypadku rozmowy twarzą w twarz, nie jest to istotna sprawa, ale w czasie rozmowy telefonicznej, Twój głos jest Twoją największą bronią. Jeśli spędzasz sporo czasu prowadząc interesy przez telefon, być może nadszedł czas, aby zastanowić się, czy Twój głos nadaje się do rozmów sprzedażowych, czy też trzeba go nieco zmodyfikować.

 

Czy podczas rozmowy telefonicznej często zwracasz uwagę na to, jak mówisz? Czy Twój ton wyraża pewność siebie? Czy wyraża siłę? A może brzmi monotonnie i nudno? Jeśli nie możesz tego rozgryźć, spróbuj nagrać się podczas rozmowy i posłuchaj. Gdybyś był słuchaczem, jak brzmi Twój rozmówca? Jeśli nie potrafisz sam siebie ocenić, możesz również poprosić współpracownika o konstruktywną krytykę.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas mówienia, jest akcentowanie. Dzięki niemu można położyć nacisk na słowa i emocje, aby udowodnić swój punkt widzenia publiczności. Kładzenie nacisku na pewne słowa w zdaniu jest już wystarczające, aby zmienić znaczenie zdania. Spróbuj powiedzieć zdanie, „Nie powiedziałem, że chłopak to zrobił”, podkreślając inne słowo za każdym razem i będziesz wiedział, co mamy na myśli.

Sposób przekazania wiadomości jest również ważny. Musisz brzmieć angażująco i z chęcią coś przekazać. Ton nie wystarczy, jeśli chcesz utrzymać zainteresowanie słuchacza. Kluczem do tego jest praktyka. Najlepiej jest zapoznać się z nim na tyle, aby brzmieć naturalnie i pewnie. To jest właśnie sekret dobrego przekazu.

Wreszcie, należy również uważać na szybkość z jaką mówisz. Nie chcesz brzmieć tak, jakbyś rywalizował o rekord Guinnessa w kategorii najszybszy mówca. Mów w takim tempie, aby Twój rozmówca mógł usłyszeć wszystkie poruszane kwestie, ale nie na tyle wolno, aby chciał się rozłączyć jeszcze przed zakończeniem pierwszego zdania.

Im bardziej jesteś świadomy tych punktów, tym łatwiej jest je wykryć za każdym razem, gdy mówisz. Najczęściej można wyćwiczyć swój głos poprzez praktykę w miarę upływu czasu. Czasami dobrze jest też poprosić trenera głosu o pomoc w kwestiach, z którymi masz największe problemy. Kto wie? Twój głos może być kluczem do Twojego sukcesu w życiu.