Czy warto wykupić ubezpieczenie dla zwierzęcia domowego?

622

Posiadanie zwierzęcia domowego wiąże się z wieloma obowiązkami. To coś więcej niż posiadanie przyjaciela, który może Cię przytulić w trudnych chwilach. Oznacza to spacery, wizyty u lekarza, szczepionki i co gorsza, hospitalizację. Posiadanie zwierzęcia domowego jest jak posiadanie dodatkowego członka rodziny. Bez względu na to, czy jesteś zwolennikiem psów czy kotów, powinieneś zadać sobie pytanie, czy powinieneś wykupić ubezpieczenie dla zwierząt, aby przygotować się na najgorsze.

Czasami nasze zwierzęta znajdują się w sytuacjach, w których hospitalizacja lub operacja jest nieunikniona. Pamiętam jak miałam 17 lat i miałam małego jamnika. Niespodziewanie zaczął się dziwnie zachowywać i trząść. Okazało się, że ma nosówkę i najprawdopodobniej zaraził się od psa sąsiada. Ponieważ byłam spłukaną nastolatką w liceum, która nie miała ubezpieczenia dla zwierząt, mój szczeniak musiał przez to wszystko cierpieć. W końcu mój mały Thor zmarł. Czy słyszeliście kiedyś o eutanazji ekonomicznej? To sytuacja, w której zwierzę musi zostać poddane uśpieniu zamiast leczeniu, ponieważ koszty są zbyt wysokie dla rodziny. To właśnie mi się przytrafiło.

Niestety, mój pies nie jest jedynym zwierzakiem, który przez to przeszedł. Tysiące zwierząt na całym świecie zostało uśpionych z powodu skandalicznych kosztów opieki nad nimi. Jest to jeden z powodów, dla których właściciele zwierząt domowych wykupują ubezpieczenie dla zwierząt. Pytanie jednak, do jakiego stopnia zwierzę domowe jest objęte ubezpieczeniem?

Podobnie jak ubezpieczenie zdrowotne dla ludzi, ubezpieczenie zdrowotne dla zwierząt domowych ma różne zakresy i koszty. Koszt ubezpieczenia dla zwierząt domowych zależy od wielu czynników, takich jak wiek zwierzęcia, rasa, rodzaj ubezpieczenia i profil zdrowotny. Nazwy zazwyczaj różnią się w zależności od firmy ubezpieczeniowej, ale istnieją trzy wspólne rodzaje: wellness, wypadek oraz wypadek i choroba. Wellness obejmuje szczepienia, regularne badania i stomatologię. Nie obejmuje natomiast chorób ani wypadków. Ubezpieczenie wypadkowe obejmuje, jak sama nazwa wskazuje, wypadki. Do wypadków tych należą urazy fizyczne i zatrucia lub połknięcie ciał obcych. Ubezpieczenie wypadkowe i chorobowe obejmuje urazy, choroby, schorzenia itp. Czasami właściciele zwierząt mają możliwość dołączenia do tej polisy pakietu wellness. Właściciel może również zdecydować się na dodanie kilku świadczeń, takich jak koszty leczenia poza granicami kraju, opieka nad zwierzęciem w przypadku hospitalizacji właściciela oraz pokrycie odpowiedzialności cywilnej, gdy zwierzę kogoś skrzywdzi.

Ubezpieczenie zwierząt domowych posiada również udziały własne i współpłatności, tak jak nasze ubezpieczenie zdrowotne. Istniejące wcześniej schorzenia najczęściej nie są objęte ubezpieczeniem. Musieliby Państwo również najpierw zapłacić z własnej kieszeni zanim ubezpieczyciel zwróci Państwu koszty. Zazwyczaj otrzymuje się zwrot 80% całkowitych kosztów, ale czasami może to być 90% lub nawet 100% kosztów.

W zależności od tego, jak zdrowe jest Twoje zwierzę, najlepiej jest zrobić rozeznanie przed podjęciem decyzji. Większość ekspertów odradza ubieganie się o ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ jeśli nie wykorzystasz wszystkich opcji opieki, możesz po prostu stracić pieniądze. Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób, możesz również stracić pieniądze, jeśli Twój zwierzak będzie zdrowy przez cały rok. Jeśli jednak zachoruje, większość kosztów leczenia zostanie zwrócona. Dlatego polecamy sprawdzenie ofert towarzystw ubezpieczeniowych i zapoznanie się z ich zakresem, co jest w nim zawarte, a co nie. Jeśli korzyści przewyższają koszty, to warto się na to zdecydować.