Dostawy bez udziału ludzi dozwolone w Kalifornii

7107

Amerykańska firma robotyczna Nuro jest obecnie pierwszą, która uzyskała pozwolenie na wykonywanie automatycznych dostaw w Kalifornii. Na początku tego roku otrzymała ona pozwolenie na testowanie swoich robotów w terenie, co umożliwi firmie pobieranie opłat od klientów za usługę.

Jak oświadczył dyrektor ds. prawnych i polityki firmy, firma planuje „ogłosić swoje pierwsze wdrożenie w Kalifornii z uznanym partnerem.” Chociaż firma nie ujawniła jeszcze o jakie partnerstwo chodzi, usługa będzie najprawdopodobniej wykorzystywać całkowicie automatyczne pojazdy Prius firmy Nuro. Mimo to, firma nadal planuje uruchomienie swoich własnych robotów R2 w najbliższej przyszłości.

Pozwolenie – wydane przez kalifornijski DMV – pozwoli firmie na świadczenie usług dostawczych w przeważającej części Doliny Krzemowej, co oznacza, że pracownicy techniczni znajdą się w jej strefie.

Wraz z pozwoleniem przychodzi dodatkowe ograniczenia do uruchomienia usługi, a mianowicie pozwalając maszynie poruszać się na ulicach z ograniczeniem prędkości do 35mil na godzinę, podczas gdy boty będą mogły jeździć tylko 25. Jeśli oczekujesz, że dostawy będą też realizowane podczas złych warunków pogodowych, to raczej się mylisz. Obie maszyny mogą działać tylko w „dobrych warunkach pogodowych”.

Nuro został założony przez dwóch byłych inżynierów Google i jest jedną firmą oprócz Google Waymo, która była w stanie uzyskać pozwolenie na testowanie samochodów bez kierowcy na ulicach. Teraz to rzeczywiście wyparli Google w możliwości uzyskania rentownego biznesu w ich rodzinnym stanie. Jednakże, w Arizonie jest to zupełnie inaczej – tam Waymo jest używany do płatnych usług jazdy w automatycznych samochodach.