Lot w kosmos nie jest dla wszystkich. Trzeba przejść przez lata treningów, aby udowodnić, że jest się w stanie temu podołać i nie każdy, kto przejdzie trening, dostąpi zaszczytu lotu w kosmos.

Ź: Źródło: Pixabay

Kosmonauta Siergiej Krikaliew miał zaszczyt zamieszkać na stacji kosmicznej podczas rutynowej wyprawy. Jednak jego 5-miesięczna misja miała nieoczekiwany zwrot akcji, który zakończył się tym, że utknął w kosmosie na 300 dni. Oto jego nieprawdopodobna historia.

Misja

Siergiej Krikaliew opuścił swój dom, aby wyruszyć w swoją drugą misję kosmiczną. Tym razem miał zamieszkać na stacji kosmicznej Mir, znajdującej się 200 mil nad Ziemią. Siergiej nie spodziewał się, że ta rutynowa misja stanie się zagrożeniem dla jego życia.

Źródło: Science 101

Podczas pobytu w przestrzeni kosmicznej Siergiej obserwował ruch Ziemi z wysokości 200 mil, zastanawiając się, kiedy wróci do domu. Nie miał pojęcia, kiedy będzie mógł powrócić i nie wiedział, co go czeka, jeśli uda mu się dotrzeć do domu. Co mogło spowodować ten niepokój?

Poznajcie Siergieja Krikaliewa

Siergiej od lat szkolił się na kosmonautę i piął się po szczeblach kariery. Zanim zaczął pracować przy rozwoju lotów kosmicznych, zdobył dyplom inżyniera mechanika i przeszedł szkolenie jako pilot. Stanowiło to dla niego doskonałe przygotowanie do pełnienia roli kosmonauty. Wkrótce zaczął pracować nad operacjami kontroli naziemnej i metodami operacji kosmicznych. W wieku 20 lat miał już za sobą misję ratunkową na orbicie.

Źródło: Science 101

W wieku 30 lat Siergiej mógł odbyć swoją pierwszą misję lotniczą na Stację Kosmiczną Mir. Jego pierwsza misja zakończyła się sukcesem. Później Siergiej został poproszony o kolejną podróż na tę samą stację. Nie wiedział jednak, że tym razem jego druga misja w kosmosie nie pójdzie tak gładko jak pierwsza.

Wyruszamy W Kosmos

Aby Siergiej mógł wyruszyć w swoją drugą misję kosmiczną potrzebował roku przygotowań. Trening miał mu pomóc w poradzeniu sobie z przebywaniem w przestrzeni kosmicznej przez 5 miesięcy – taki był pierwotny czas trwania misji. Siergiej nie był wystarczająco przygotowany, aby poradzić sobie z problemami, które mogłyby się pojawić, gdyby jego podróż trwała dłużej niż 5 miesięcy.

Źródło: Science 101

Siergiej, wraz z dwoma innymi astronautami, wyruszył na Stację Kosmiczną Mir 19 maja 1991 roku. Załoga odleciała bez świadomości, że popełniła fatalny błąd. Siergiej był jedynym inżynierem lotu w tej misji, co później okazało się bardzo ważne.

Przybycie

Helen Sharman, pierwsza brytyjska astronautka, która wyleciała w kosmos, była w tej samej załodze co Siergiej podczas tej misji. W wywiadzie dla Discovery Magazine opisała Siergieja jako osobę, która zachowywała zimną krew pod presją. Helen wspomina, jak wpadła w panikę, gdy zbliżali się do stacji kosmicznej, ponieważ jeden niewłaściwy ruch mógł być śmiertelny dla nich wszystkich, ale udało im się bezpiecznie wylądować.

Źródło: Science 101

Stacja kosmiczna Mir nie była tak wspaniała jak stacje kosmiczne, które można zobaczyć w filmach. W rzeczywistości było to śmierdzące i hałaśliwe miejsce. Stacja cuchnęła potem, ponieważ nie było tam świeżego powietrza. Wentylatory, pompy i inne maszyny hałasowały tak, że było to niemal nie do wytrzymania.

Najważniejsze Kochać Pracę

Pomimo rozczarowujących realiów stacji kosmicznej Mir, Siergiej uwielbiał tam przebywać. Helen wspomina, że Siergiej powiedział jej kiedyś, że czuje się tak, jakby wracał do domu za każdym razem, gdy przybywał na stację kosmiczną. W wywiadzie dla “The Guardian” Siergiej powiedział, że najbardziej lubi przebywać w kosmosie, gdy ma widok na Ziemię. Na drugim miejscu jest wolność, jaką odczuwa przy zerowej grawitacji. Nieważkość sprawiła, że poczuł się jak ptak, który może latać.

Źródło: Science 101

Kiedy miał wolny czas, znajdował sposoby na zabawę i wymyślał gry, takie jak unoszenie się z jednej strony na drugą bez dotykania ścian. Jego wesołe usposobienie sprawiało radość członkom załogi. Nie wiedział jednak, że wkrótce nadejdzie kres jego beztroskiej misji.

Dwóch

Kiedy załoga Siergieja przybyła na miejsce, na pokładzie stacji kosmicznej Mir znajdowali się już astronauci. Pracowali razem przez 8 dni. Siergiej opowiadał, że świetnie się bawili, patrząc na Ziemię z góry i próbując dostrzec konkretne miejsca na jej powierzchni.

Źródło: Science 101

Wkrótce pierwsi astronauci musieli wrócić na Ziemię. Helen, której przydzielono krótszą misję, wróciła razem z nimi. Siergiej został z drugim członkiem załogi, komandorem Anatolijem Artsebarskim. W przestrzeni kosmicznej pozostało ich tylko dwóch.

Tymczasem Na Ziemi

Wiadomości z Ziemi były rzadkością podczas pobytu Siergieja na Stacji Kosmicznej Mir. W sierpniu 1991 roku otrzymał niepokojące wieści z rodzinnego miasta. Komunistyczni przywódcy Związku Radzieckiego rozpoczęli protest przeciwko ówczesnemu przywódcy Michaiłowi Gorbaczowowi. Komuniści szturmowali Plac Czerwony w Moskwie.

Źródło: Pixabay

Na ich czele stał Borys Jelcyn. Nie byli oni zadowoleni z ostatnich reform, które zostały wprowadzone. Cały świat patrzył, jak Związek Radziecki, uważany wówczas za światowe supermocarstwo zaczyna się rozpadać. Z kosmosu Siergiej martwił się o to, jak to wydarzenie może wpłynąć na jego misję kosmiczną skoro rząd, który go tam wysłał miał kłopoty.

Bezradność

Przewrót w Związku Radzieckim wstrząsnął światem. Niespodzianką było to, że supermocarstwo zaczęło się rozpadać. W przestrzeni kosmicznej Siergiej zaczął czuć się bezradny. Z trudem docierały do niego wiadomości i aktualizacje. Niepewność wisiała w powietrzu.

Źródło: Science 101

Siergiejowi trudno było poradzić sobie z tym nieoczekiwanym zwrotem wydarzeń. z brakiem informacji. Martwił się o to, jak ten przewrót wpłynie na rosyjski program kosmiczny. I tak jak się obawiał, to historyczne wydarzenie będzie miało kolosalny wpływ na jego misję w kosmosie.

Niepewność Bierze Górę

Mijały miesiące, a wiadomości, które docierały do Stacji Kosmicznej Mir były coraz bardziej niepokojące. Jedno po drugim, państwa radzieckie zaczęły ogłaszać swoją niepodległość. To jeszcze bardziej zaniepokoiło Siergieja i tak jak się obawiał, otrzymał złe wieści z centrum kontroli misji.

Źródło: Science 101

Urzędnicy kosmiczni w Kazachstanie poinformowali Siergieja, że z powodu rewolucji skończyły się pieniądze. Nie mieli już środków na powrót Siergieja na Ziemię. Poproszono go, aby poczekał, aż sprawy się uspokoją.

Zaufany Człowiek

Podczas pierwszej podróży Siergieja w kosmos, udało mu się nawiązać kontakt z kobietą pracującą w radiu, Eleną. Zakochali się w sobie i w końcu Elena została jego żoną. Podczas drugiej misji Siergieja, z pomocą kontroli misji, oboje komunikowali się na tyle, na ile było to możliwe.

Źródło: Science 101

Podczas drugiej misji, ich rozmowy były dalekie od romantycznych. Siergiej martwił się głównie o Elenę i ich dziecko, które miało zaledwie 9 miesięcy. W związku z tym, co się działo pensja Siergieja nie była zbyt duża i martwił się, jak jego rodzina przeżyje za tę skromną pensję.

Cierpliwość

Elena powiedziała w wywiadzie, że kiedy tylko miała okazję porozmawiać z Siergiejem, gdy ten przebywał w kosmosie, oboje starali się jak mogli, aby nie mówić o nieprzyjemnych rzeczach. Zdawała sobie sprawę, że pobyt w kosmosie dłużej niż przewidywano był dla Siergieja trudny. Siergiej zaczął czuć się coraz bardziej zestresowany czekając na datę zakończenia swojej misji.

Źródło: Science 101

Siergiej czuł się zestresowany, gdy centrum kontroli misji powtarzało mu, że ma zostać na miejscu, bo nie ma jeszcze pieniędzy na powrót do domu. Ale wiedział też, że musi pracować na stacji kosmicznej. Niestety nie miał innego wyboru, jak tylko pozostać na stacji kosmicznej i czekać.

Poważne Obawy

Siergiej zaczął odczuwać tęsknotę za domem i samotność, ale także zaczął się obawiać, jak ten przedłużony pobyt w kosmosie wpłynie na jego zdrowie. Długotrwałe przebywanie w przestrzeni kosmicznej ma znaczący wpływ na organizm człowieka. Może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego, napromieniowania, zaniku mięśni i zwiększenia ryzyka zachorowania na raka.

Źródło: Science 101

Poza tym Siergiej nie był wystarczająco wyszkolony, aby poradzić sobie ze skutkami długotrwałego pobytu w kosmosie. Zaczął się zastanawiać, czy jest wystarczająco silny, aby przetrwać przedłużony pobyt, skoro był pewien, że jego misja potrwa dłużej niż pierwotnie zakładane 5 miesięcy.

Opcja Wyjścia

Przez cały ten czas istniało wyjście dla obu mężczyzn na pokładzie stacji kosmicznej Mir. Stacja posiadała kapsułę ratunkową Raduga, która mogła odbyć podróż powrotną na Ziemię. Jednak obaj panowie postanowili z niej nie korzystać.

Źródło: Science 101

Obaj kosmonauci byli szkoleni od lat i obaj znali zawiłości stacji kosmicznej – nie mogli zostawić jej pustej. Mieli możliwość łatwego opuszczenia stacji, ale zdecydowali się pozostać na miejscu w ramach swoich obowiązków.

Nowa Załoga

Upłynęło bardzo dużo czasu zanim Siergiej otrzymał wiadomość, że na Stację Kosmiczną Mir wysyłana będzie nowa załoga. Siergiej miał bardzo prostą prośbę – aby nowa załoga przywiozła ze sobą trochę miodu, bo bardzo mu go brakowało. Kiedy jednak nowa załoga przybyła na miejsce, nie była w stanie dać mu tego jedzenia.

Źródło: Science 101

Przywieźli jednak więcej zapasów i sprzętu, aby pomóc mu w jego przedłużającej się misji. Niestety, nikt z nowej załogi nie posiadał takich umiejętności jak Siergiej, więc kosmonauta nie mógł zostać zwolniony ze stanowiska. Nie mieli nikogo, kto mógłby go zastąpić. Mężczyzna musiał pozostać na miejscu, gdy członkowie załogi odlatywali z komandorem Anatolijem Artsebarskim. Astronauta z nowej załogi został, aby dotrzymać towarzystwa Siergiejowi.

Znów Pozostawiony Sam Sobie

Można sobie wyobrazić jak frustrujące było to wszystko dla Siergieja. Szansa na powrót do domu była tak blisko, ale jako jedyny inżynier lotniczy na stacji kosmicznej nie miał innego wyjścia, jak pozostać na pokładzie. Dobra wiadomość była taka, że miał teraz zapasy do dalszej pracy na stacji kosmicznej – to mogło zapewnić mu zajęcie.

Źródło: Science 101

Mimo wdzięczności za nowego towarzysza, stacja kosmiczna Mir była ogromna. Siergiej przez większość dnia był pozostawiony sam sobie, ponieważ obaj pracowali nad swoimi misjami w różnych strefach stacji kosmicznej. Za każdym razem, gdy zostawał tylko ze swoimi myślami, zaczynały go dręczyć zmartwienia i wątpliwości.

Upadek Imperium

26 grudnia 1991 roku zakończyła się Zimna Wojna i Związek Radziecki został rozwiązany. Oznaczało to, że dom, który Siergiej opuścił w maju, będzie innym miejscem po powrocie. Oznaczało to też, że rosyjski program kosmiczny może mieć w tej chwili inne priorytety. Do tego momentu Siergiej przebywał w kosmosie już od ponad 7 miesięcy.

Źródło: Pixabay

Pomimo tego postanowił zachować wiarę i zaufać ludziom z centrum dowodzenia misją. Rosyjski program kosmiczny nadal nie miał funduszy na odesłanie go do domu. Centrala czuła presję, aby dowiedzieć się, co zrobić z pozostawionym na pastwę losu kosmonautą.

Siergiej Zapisał Się W Historii

Gdy Siergiej utknął w kosmosie, stał się ostatnim obywatelem Związku Radzieckiego na świecie. Był w kosmosie, wysłany z misją przez rząd, który już nie istnieje, nosząc w mundurze flagę, która nie reprezentowała już żadnego kraju. Nie miał pojęcia, jak to wszystko wpłynie na jego życie.

Źródło: Science 101

Na Ziemi nowy rząd niestrudzenie pracował nad tym, aby Siergiej wrócił do domu. Próbowano nawet sprzedać miejsca na stacji kosmicznej Mir, ale niestety nie udało się. Musieli również poszukać inżyniera lotu o takich samych umiejętnościach, który przejąłby jego stanowisko na stacji kosmicznej.

Telefon

Nadszedł marzec i Siergiej przebywał w kosmosie już od 10 miesięcy. Było to dwa razy dłużej, niż początkowo miała trwać jego misja. Minęły 3 miesiące od upadku Związku Radzieckiego. W tym czasie zaczynał już odczuwać skutki długotrwałego przebywania w zerowej grawitacji na swoim ciele. Czuł, że jego organizm staje się coraz słabszy.

Źródło: Science 101

Ale ten miesiąc dał mu nadzieję. W końcu otrzymał telefon, który mógł zmienić jego obecną sytuację. Centrala misji poinformowała go, że w końcu znaleźli zastępstwo! Kazano mu przygotować się do powrotu do domu.

Lądowanie Na Ziemi

Siergiej ostatecznie wylądował na Ziemi 25 marca 1992 roku. Ostatni obywatel Związku Radzieckiego na świecie wreszcie wrócił do domu. Wyszedł ze statku kosmicznego wciąż z czerwoną flagą na ramieniu. Choć świętowano i witano go jak bohatera, to radosne wydarzenie przybrało mroczny obrót. Widać było, jak bardzo kosmonauta ucierpiał z powodu uwięzienia w przestrzeni kosmicznej.

Źródło: Science 101

Siergiej drastycznie zmienił swój wygląd. W wiadomościach napisano, że wyglądał jak bryła mokrego ciasta, ponieważ był spocony i blady jak ściana. Ewidentnie stracił na wadze i wyglądał słabo. Nie mógł nawet stanąć o własnych siłach. Cztery osoby musiały pomagać mu w poruszaniu się i noszeniu go.

Witamy Z Powrotem

Siergiej został położony na noszach, aby można go było przetransportować do domu. Kiedy wylądował padał śnieg, co nadało jego powrotowi do domu dramatyczny charakter. Śnieg oznaczał również, że Siergiej doświadczył dramatycznej zmiany temperatury, po tym jak znajdował się w gorącej kapsule kosmicznej. Ludzie wokół niego robili zamieszanie, aby wyregulować temperaturę jego ciała.

Źródło: Science 101

Pomimo tego wszystkiego powiedział później dziennikarzom, że powrót do domu był dla niego przyjemnym doświadczeniem, pomimo fizycznego obciążenia, które musiał przejść po tym, jak ponownie poczuł grawitację. Cieszył się również, że psychiczne obciążenie, które odczuwał zniknęło w momencie lądowania.

To Zupełnie Inny Świat

Siergiej okrążył Ziemię ponad 5.000 razy. Obejrzał 5.000 wschodów i zachodów słońca. Podczas gdy on spędził 300 dni nad Ziemią, świat pod nim przeszedł drastyczne zmiany. Po obserwacji lekarskiej pozwolono mu wrócić do domu, który okazał się być o wiele inny niż, gdy go opuszczał.

Źródło: Science 101

Najpierw wylądował w Arkalykh, który obecnie jest częścią niepodległej republiki Kazachstanu. Kiedy wrócił do domu, okazało się, że miasto, w którym mieszkała jego rodzina, nazywa się teraz Sankt Petersburg. A z powodu inflacji spowodowanej rewolucją jego pensja była teraz mniejsza.

Przystosowanie

Historia Siergieja mogłaby stanowić fabułę powieści science fiction. Stał się znany na całym świecie, a w Rosji uznano go za legendę. Jego historia nigdy nie zostanie zapomniana w świecie podróży kosmicznych. Mimo to Siergiej bagatelizował swoją sławę. Nie przepadał za byciem w centrum uwagi.

Źródło: Science 101

Skupił się na zmianach, które mógł obserwować z kosmosu. Zauważył, że kiedy wyruszył, było lato, a teraz jest zima. Udzielał prostych odpowiedzi i starał się unikać bycia w centrum uwagi tak bardzo, jak to tylko możliwe. Prawdopodobnie dlatego, że jego ciało wciąż wymagało opieki medycznej.

Droga Do Wyzdrowienia

Chociaż Siergiej otrzymał pozwolenie na powrót do domu, do rodziny, nie oznaczało to, że nic mu nie dolega. Nie było wątpliwości, że przedłużony pobyt w kosmosie miał poważny wpływ na jego zdrowie.

Źródło: Science 101

W wywiadzie dla “The Guardian” kosmonauta powiedział, że pierwszy etap powrotu do zdrowia zajmie od 2 do 3 tygodni, gdy ciało przyzwyczai się do grawitacji. Aby jednak organizm mógł się w pełni zregenerować, potrzeba od 2 do 3 miesięcy. Na szczęście ćwiczył również w kosmosie, więc udało mu się wrócić do zdrowia szybciej niż się spodziewał.

Pasja

Kiedy Siergiej odzyskał siły, poleciał do USA na swoją kolejną misję. Jego miłość do kosmosu nie zmniejszyła się mimo poprzednich przygód.

Źródło: Science 101

Miał polecieć z astronautami NASA na nowo wybudowaną Międzynarodową Stację Kosmiczną i był jedynym Rosjaninem w załodze. Załoga wyruszyła w kosmos w 1998 roku.

Bohater Rosji

Kosmonauta kontynuował kolejne misje kosmiczne. W ciągu całej kariery udało mu się odbyć 6 misji. Siergiej zgłosił się również do pierwszej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2000 r., która trwała 136 dni.

Źródło: Science 101

Siergiej był nie tylko ostatnim obywatelem Związku Radzieckiego. Był również pierwszą osobą, która otrzymała tytuł Bohatera Federacji Rosyjskiej. W ciągu swojej kariery otrzymał wiele nagród przyznawanych przez ZSRR. Został również doceniony poza granicami Związku. Francja uczyniła go oficerem Legii Honorowej, a w USA otrzymał Medal Zasłużony dla Służby Publicznej NASA i trzy Medale Lotów Kosmicznych NASA.

Wielobarwna Kariera

Siergiej przeszedł na emeryturę w 2007 roku. Następnie został powołany na stanowisko wiceprezesa SP Korolev Rocket and Space Corporation Energia i był odpowiedzialny za załogowe loty kosmiczne. Został również administratorem Centrum Szkolenia Kosmonautów im. Jurija Gagarina.

Źródło: Pixabay

W sumie Siergiej spędził w kosmosie 803 dni, 9 godzin i 39 minut. Nie ma wątpliwości, że był wyjątkowym człowiekiem i kochał swoją pracę. Wydarzenia, które miały miejsce, zostały utrwalone w filmie dokumentalnym “Out of the Present” z 1995 roku. Jego historia stała się również inspiracją dla fabuły filmu “Sergio i Siergiej”.