Jak Przekonać Szefa, Żeby Twoja Praca Z Domu Pozostała Taką Na Zawsze

371

Jak wielu z nas widziało i doświadczyło, pandemia koronawirusa praktycznie zmusiła cały świat do zamknięcia się i pozostania w domach. Ludzie, którzy wcześniej pracowali w biurach, od miesięcy wykonują pracę z domu, co pozwoliło im spędzać więcej czasu z rodziną. Jednak teraz, gdy świat powoli dochodzi do siebie, powraca się do fizycznych biurowców i wielu ludzi nie jest z tego powodu zbyt zadowolonych.

Jeśli jesteś jednym z wielu pracowników, którzy obawiają się powrotu do tamtego świata, mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą przekonać zwierzchnika do kontynuacji pracy zdalnej.

Bądź Szczery I Otwarty

Ze względu na to, że nie idzie nawet odpowiednio przekazać swoich emocji za pośrednictwem Internetu, nie ma sensu przygotowywać przedstawienia tylko po to, by przekonać szefa. Najważniejszą rzeczą jest bycie otwartym i szczerym, aby skutecznie przekazać swoje obawy związane z powrotem do pracy w biurze. Możesz zacząć swoje wyjaśnienia od źródła swoich wątpliwości, niezależnie czy jest to strach przed zarażeniem się wirusem, czy potrzeba bycia w domu, aby opiekować się rodziną, oba są zrozumiałe i rozsądne.

Idź Na Kompromis

W procesie wyrażania swoich obaw, należy również być otwartym na wszelkie zastrzeżenia pracodawcy, ucząc się w ten sposób sztuki kompromisu z Twojej strony. Jeżeli szef nadal nalega, abyś wrócił do biura, możesz wskazać i zasugerować konkretne środki bezpieczeństwa, które pozwolą Ci zachować spokój. Nie powinieneś się krępować w wyrażaniu swoich potrzeb. W końcu spełnienie ich może doprowadzić do powstania korzystniejszych warunków również dla reszty zespołu.

Przedstaw Rozwiązania

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, chcąc przekonać pracodawcę, aby pozwolił Ci pracować w domu, jest zwrócenie się do niego z rozwiązaniami, zwłaszcza w kwestiach, które Ty i Twoi współpracownicy napotkaliście podczas domowej kwarantanny. Według ekspertów do spraw kariery zwierzchnicy wolą, by podwładni rozwiązywali problemy, a nie wymyślali kolejne. Więc może dobrze by było zacząć od listy problemów i ich rozwiązań, zanim zaplanujesz spotkanie sam na sam w tej sprawie z kierownikiem.

Dowód Produktywności

Zrozumiałe jest, że obawy przełożonego doprowadzą w końcu do pytania o produktywność. Można zacząć od udowodnienia, że możliwe jest wprowadzenie niezbędnych zmian, aby osiągnąć cele i dotrzymać terminów nawet bez obecności w biurze. Żeby mieć mocniejsze argumenty, możesz przedstawić dane na temat tego, jak zarządzasz swoim czasem i jaki masz wkład w działania zespołu, pracując zdalnie.

Na Koniec, Znaj Swoje Prawa

Jeśli wyłożyłeś już wszystkie karty na stół, a pracodawca nadal nie jest nastawiony przychylnie do Twoich obaw o zdrowie, możesz delikatnie uświadomić mu, że jest to zgodne z Twoimi prawami. Można przeprowadzić rozeznanie i przede wszystkim skonsultować się z prawnikiem do spraw zatrudnienia, by dowiedzieć się, czy Twoje zdrowie i dobre samopoczucie są chronione przez prawo jako niepełnosprawność.